Imūnā sistēma ir dažādu orgānu, šūnu un bioloģisku vielu kopums, kas nodrošina un uztur homeostāzi, lai pasargātu mūs no slimībām. Īpaši, kad mainās organisma iekšējās un ārējās vides faktoru iedarbība uz to.
Citiem vārdiem, imunitāte ir aizsargpasākumu komplekss, kas aiztur mikroorganismus, lai tie nespētu vairoties organismā. Imunitāte tiek iedalīta iedzimtā jeb dabiskā imunitāte, ar kuru mēs piedzimstam un dzīves laikā iegūtā imunitāte.
•Iedzimtā imunitāte (nespecifiskā) ir pirmā aizsardzības līnija. Reakcija uz visiem sastaptajiem infekcijas ierosinātājiem ir vienāda, neatkarīgi no tā, cik atšķirīgi tie ir.
•Iegūtā imunitāte ir otrā aizsardzības līnija, kas ietver imūnās atmiņas veidošanos pret sastaptajām infekcijām. Iegūtai imunitātei ir divi apakštipi – dabiski iegūtā imunitāte, kas rodas pēc iepriekšējas saskarsmes ar slimības ierosinātāju un mākslīgi iegūtā imunitāte, kas izveidojas, piemēram, pēc vakcinācijas.
Imūnsistēma ir visdinamiskākā organisma sistēma, kurai piemīt pašregulācijas un pašvadības spējas, tā viena no pirmajām reaģē uz jebkurām izmaiņām organismā.
Svarīga nozīme imūnsistēmas darbībā ir mikrobiotam. Gremošanas trakts veic gan barības vielu uzsūkšanos, gan arī kalpo par imunoloģisku barjeru, kas pasargā organismu no potenciāli bīstamām vielām un mikroorganismiem. Pētnieki apraksta, ka zarnu trakta mikrobiots ir svarīgs faktors, kas ietekmē imūnsistēmas darbību.
Par mikrobiotu dēvē mikroorganismu populāciju, kas dzīvo konkrētā vidē (vīrusi, baktērijas, sēnītes), nosacīti tos varam iedalīt - “labajos” un “nosacīti sliktajos” mikrobos, kas kopā veido mikrobiotu. Abiem šiem mikrobu veidiem “labajiem” un “nosacīti sliktajiem” ir jābūt līdzsvarā, pretējā gadījumā var attīstīties dažādas saslimšanas.
Savukārt, mikrobioms ir pilns mikrobu, to gēnu un genomu komplekss konkrētā vidē.
Ir pierādīts, ka kuņģa un zarnu trakta mikroorganismu populācija (mikrobiota) ir lielākā skaita ziņā un nozīmīgākā cilvēka veselības uzturēšanai.
Zarnu mikrobiota un imūnsistēmas attiecības ir savstarpēji saistītas. Zarnu mikrobiota regulē ne tikai zarnu imūnsistēmu, bet arī būtiski ietekmē sistēmisko (kopējo) imūno reakciju. Svarīgi pareizi rūpties par kuņģa zarnu traktu, tādējādi veicinot normālas imūnsistēmas darbību.
Septiņi padomi kā atvieglot PMS
Ko darīt, ja ir akūts urīnpūšļa iekaisums
Melnais plūškoks - palīgs imunitātes stiprināšanai
Aukstumpumpa - herpes vīrusa ārējā izpausme
Galvassāpes un hormoni – kāda ir saistība
Gāzes vēderā jeb meteorisms - neatņemsim vēderam labsajūtu!
Kā cīnīties ar liekajiem kilogramiem?