Iesnas vairums cilvēkiem šķiet nenopietna slimība, kas, arī neārstējot, pāriet nedēļas laikā. Tomēr viss nav tik vienkārši. Patiesībā karsta tēja un deguna sildīšana situāciju tikai pasliktinās. Tekošs deguns var tecēt nepārtraukti, ietekmējot izskatu un pašsajūtu. Un ko tad, ja iesnas nepāriet pat pēc divām nedēļām?
Ilgstošu iesnu gadījumā nudien vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu. Ja iesnas nepāriet, tas ir brīdinājuma signāls, ka var sākties deguna blakusdobumu iekaisums un citas komplikācijas vai kāda pavisam nopietna elpceļu saslimšana. Iesnas neārstējot, tās viegli var pāriet hronisku iesnu stadijā.
Rinīts, ko parasti saucam vienkārši par iesnām, ir deguna gļotādas iekaisums, kura rezultātā paplašinās asinsvadi, radot tūsku, kas apgrūtina elpošanu caur degunu, palielinās izdalījumu daudzums un gļotas uzkrājas. Deguna gļotāda vairs nespēj kvalitatīvi pildīt savas svarīgākās funkcijas – sasildīt, mitrināt, attīrīt gaisu, pirms tas nonāk tālākajos elpceļos un plaušās. Iekaisums rodas, kad mazinājušās organisma dabiskās aizsargspējas. Un tās mazina krasas temperatūras svārstības, nepiemērots, izmircis apģērbs un apavi, ilgstoša atrašanās aukstumā. Arī nepilnvērtīgs miegs un stress, neveselīgs ēdiens, kaitīgi ieradumi.
Daudzi cilvēki vieglu elpceļu saslimšanu pieņem kā neizbēgamu un iesnas neārstē vispār. Otra galējība ir pievērsties ķīmiskiem preparātiem un antibiotikām. Jā, tūsku var mazināt ar dažādiem deguna pilieniem, taču tos nevajadzētu lietot ilgāk par septiņām dienām. Ko un kā lietot – prātīgi būtu uzklausīt profesionāļa, ārsta padomu. Ilgstoši vai nepareizi lietojot ķīmiskos preparātus, deguna gļotādas dabiskās aizsargspējas zūd, un cilvēks tiek pie medikamentozā rinīta jeb mūžīgām aizlikta deguna problēmām, kas ievērojami pazemina kā miega, tā nomoda dzīves kvalitāti. Jebkurā gadījumā drošāk lietot līdzekļus, kuru sastāvā ir tikai dabiskas izejvielas, kas nerada atkarību vai citas blaknes.
Taču galvenais ir ikdienā stiprināt organisma imūnsistēmu un aizsargspējas! Tam palīdzēs arī regulāra telpu vēdināšana un uzturēšanās svaigā gaisā. Mūsdienās higiēna, pilnvērtīgs uzturs un aktīvs dzīvesveids pozitīvi ietekmē imūno sistēmu. Tomēr noteiktos gadalaikos vai situācijās, kad mainās normālie dzīves apstākļi un organisms ir pakļauts pastiprinātai vīrusu un infekciju ietekmei, imūnsistēmai nepieciešams lielāks atbalsts, piemēram, augu ekstraktu, vitamīnu un minerālvielu veidā.
Septiņi padomi kā atvieglot PMS
Ko darīt, ja ir akūts urīnpūšļa iekaisums
Melnais plūškoks - palīgs imunitātes stiprināšanai
Aukstumpumpa - herpes vīrusa ārējā izpausme
Galvassāpes un hormoni – kāda ir saistība
Gāzes vēderā jeb meteorisms - neatņemsim vēderam labsajūtu!
Kā cīnīties ar liekajiem kilogramiem?