Saudzīga palīdzība iesnu mocītajiem
«Iesnas ir parasta un izplatīta problēma, ko uzskata par biežāko slimību pasaulē. Aprēķināts, ka mūsu klimatā katrs cilvēks ar to saskaras 2 – 5 reizes gadā,» saka ārsts Kaspars Ivanovs, SIA Lotos Pharma dibinātājs un valdes priekšsēdētājs. «Varētu likties – iesnas taču ir sīkums, tās pāries trīs, piecu vai septiņu dienu laikā. Bet ne vienmēr viss ir tik vienkārši.»
Iesnu norise
«Iesnas izraisa vīrusi, baktērijas un sēnītes, kas var darboties gan atsevišķi, gan dažādās kombinācijās. Mikroorganismi nonāk deguna gļotādā un sāk vairoties. Paplašinās sīkie asinsvadiņi, kas atrodas deguna gļotādā, sākas tūska, tādēļ ir apgrūtināta ieelpa, aizkrīt viena nāss, pēc tam otra, arī izelpai vajadzīgs lielāks spēks. Iesnu sākumā gļotādas tūska vēl nav pārāk liela, bet, pieaugot mikroorganismu daudzumam, tā kļūst arvien izteiktāka, tiek nosprostota gaisa plūsma caur nāsīm un cilvēkam jāsāk elpot caur muti,» skaidro ārsts. «Deguns vairs nespēj pilnvērtīgi attīrīt, sasildīt un mitrināt gaisu. Sākumā novēro deguna tecēšanu, kas vairāk saistīta ar to, ka pastiprinās gļotādas sekrēcija un arī no asinsvadiem nāk klāt papildus plazmas daļa; šķidrums ir caurspīdīgs. Vēlāk attīstās strutainas iesnas. Tautā joprojām dzīvs ir uzskats, ka iesnas, ja reiz sākušās, ies savu gaitu un pāries bez īpašām sekām neatkarīgi no mūsu pūlēm tās ātrāk izārstēt. Tas ne vienmēr atbilst patiesībai.»
Iespējamās komplikācijas
«Iesnu izraisītāji mikroorganismi deguna gļotādā rada tūsku, kas ātri pieņemas spēkā,» norāda ārsts. «Deguna gļotādas turpinājums ir deguna blakusdobumu gļotāda un iekaisums var pāriet arī uz to. Rezultātā atveres, kas savieno deguna dobumu ar blakusdobumiem, tiek sašaurinātas vai pilnīgi aizliktas, tāpēc sekrēts, ko izdala blakusdobumu gļotāda, nevar izplūst dabiskā ceļā, bet sakrājas dobumos un tā rodas iekaisums (sinusīts), kura klasiskie simptomi ir sāpes vaigu, pieres vai acu apvidū, bet netrūkst arī gadījumu, kad iekaisums norit bez spilgti izteiktiem simptomiem. Lai gan deguns elpo šķietami brīvi, nav aizlikts un iesnas it kā beigušās, tomēr ir sajūta, ka tās turpinās, īpaši – no rītiem un vakaros, šņaucot degunu. Dažreiz izmainās balss un to pamana apkārtējie, dažkārt balss izmaiņas jūt cilvēks pats. Šādā situācijā noteikti jādodas pie ārsta. Kad sākas komplikācijas, lieta ir daudz nopietnāka un ārstēšanās var turpināties mēnešiem ilgi, kas ir neizdevīgi gan no veselības un pašsajūtas viedokļa, gan arī ekonomiski. Tāpēc iekaisuma izraisītāji ir maksimāli ātri jāuzveic. Tāpat ir ļoti vērtīgi, ja, lietojot dabas vielu produktu, mēs varam sekmēt iesnu ātrāku izārstēšanu un samazināt komplikāciju risku.»
Statistika atklāj izpratnes trūkumu
«Saskaņā ar statistikas datiem 70 – 80% no viesiem iesnu gadījumā lietojamiem produktiem, kas tiek pirkti aptiekās Latvijā, ir ksilometazolīna grupas preparāti, kas pieejami ar dažādiem nosaukumiem. Aptaujās par šiem jautājumiem cilvēki norādījuši, ka bieži vien izvēlas tos līdzekļus, kas tobrīd visaktīvāk tiek reklamēti,» komentē K. Ivanovs. «Tie ātri un efektīvi palīdz mazināt deguna gļotādas tūsku un atbrīvot deguna ejas. Tas, protams, nav mazsvarīgi, ka cilvēks uz kādu laiku atgūst iespēju elpot caur degunu, taču jāzina, ka šie līdzekļi neuzveic slimības izraisītājus, bet, sašaurinot deguna gļotādas asinsvadiņus, apgrūtina piekļuvi papildspēkiem, ko organisms sūta cīņā ar infekciju. Kad pirms vairākiem gadu desmitiem ksilometazolīns tika izdomāts, tad daudzi ražotāji tā anotācijās iekļāva brīdinājumus, ka preparātu drīkst lietot ne vairāk kā septiņas dienas gadā, lai nerastos pierašana un komplikācijas. Tā kā vidēji iesnas pieaugušiem ir 2 – 3 reizes gadā, bet bērniem 5 – 6 reizes gadā, daudzi cilvēki šos līdzekļus lieto krietni biežāk un neapzinās, ka līdztekus vajadzīgi tādi produkti, kas palīdz uzveikt vīrusus un baktērijas, nekaitējot gļotādām. Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma šim nolūkam ražo Sinunorm līnijas produktus – Sinunorm DUO kapsulas un Sinunorm B balzamu. »
Nekļūsti par vieglu mērķi
«Protams, par elpceļu veselību jādomā ne tikai tad, kad iesnas klāt,» atgādina ārsts. «Daudz ko varam panākt arī ar pareiza dzīvesveida palīdzību – ik dienu uzturēties svaigā gaisā, sportot, pilnvērtīgi ēst, normāli izgulēties, ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Visi šie pasākumi labvēlīgi ietekmē organisma pretošanās spēju slimībām. Savukārt stress, neizgulēšanās, neveselīgs uzturs un mazkustīgs dzīvesveids imunitāti vājina un cilvēks kļūst par vieglu mērķi iesnu izraisītājiem un tas var notikt jebkurā gadalaikā.»
Pareiza iesnu ārstēšana
Pareiza iesnu ārstēšana tiek sasniegta cīnoties gan ar infekcijas izraisītāju, gan stiprinot imūnsistēmu.
Sinunorm DUO ir dabisks augu ekstraktus saturošs produkts, kas iedarbojas gan uz augšējiem, gan apakšējiem elpceļiem. Sastāvā esošam timiāna ekstraktam ir antibakteriāla aktivitāte. Plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību. Sinunorm DUO kapsulas piemērotas pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma.
Mazākiem bērniem, jau no 3 gadu vecuma, piemērots ir Sinunorm B balzams. Sinunorm B balzams nesatur spirtu, jo tas ir veidots uz cidoniju augļu sulas bāzes. Tā sastāvā esošais priežu mizas ekstrakts palīdz atvieglot elpošanu. Kumelītes ekstrakts palīdz uzturēt respiratoro funkciju un nodrošināt spazmolītisko efektu. Plūškoka ekstrakts palīdz uzturēt elpceļu veselību un imūnās sistēmas darbību. Altejas ekstrakts atvieglo elpošanu, nodrošinot mīkstinošu efektu elpceļos.
PirktUztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.