Pavadi svētku laiku bez raizēm – kā stāties pretī vīrusiem?
Mēs dzīvojam mikrobu pasaulē - pastāvīgi sastopamies ar mikroorganismiem, kas var kaitēt veselībai. Aktuālais Covid-19 vīruss ir jau ceturtā zināmā koronavīrusu dzimtas suga, kas var izraisīt smagu akūtu respiratoru sindromu (SARS) jeb elpceļu infekciju. Šo vīrusu dzimtas nosaukums cēlies raksturīgās formas dēļ: elektronmikroskopā vīrusa izaugumi atgādina vainagu (angļu valodā corona - “vainags, kronis”). Koronavīrusu “kroni” imitē cilvēka organismā vienmēr esošas molekulas, tā apgrūtinot cilvēka imūnsistēmai koronavīrusu atpazīšanu. Turklāt tas nav vienīgais veids, kā šie viltīgie iebrucēji spēj apiet imūno šūnu aizsardzību.
Kāpēc šie vīrusi turpina izplatīties un ir tik lipīgi?
To var izskaidrot ar mūsu imūno šūnu darbību – tās antivielas, ko mūsu limfocīti ir iemācījušies izstrādāt pret iepriekšējo variantu, ne sevišķi labi spēj neitralizēt jauno variantu. Līdz ar to saslimšanu novērst nevar. Taču, jo vairāk zināsim par karu starp imunitāti un vīrusiem, jo labāk spēsim izprast vīrusu infekcijas un cīnīties pret tām.
Jebkura vīrusa mijiedarbība ar saimniekorganismu, saimniekšūnu, nosacīti notiek trīs stadijās: iekļūšana organismā jeb pirmsšūnas stadija, vīrusa vairošanās jeb šūnas stadija un vīrusa izraisītā iekaisuma jeb toksīnu stadija.
Pirmsšūnas stadija
Vīruss var vairoties, tikai iekļūstot saimniekorganisma šūnās un izmantojot šo šūnu materiālus. Lai iekļūtu šūnās, vīrusa virsmas proteīni mijiedarbojas ar šūnas olbaltumvielām. Kad vīruss iekļūst šūnā, tas aktivizēs proteīnu veidošanos (vai nu pats, vai izmantojot saimniekorganismu), lai pilnībā kontrolētu saimniekšūnu.1 Bieži vien tieši šie citotoksiskie (šūnu iznīcinošie) efekti izraisa ar vīrusu inficētas šūnas bojāeju un samazināšanos. Tas savukārt nodrošina to, ka vīruss ātrāk un efektīvāk var inficēt mūsu organismu.
Tomēr kamēr vīruss šo mērķi nav sasniedzis, ar to var cīnīties gan, piemēram, lietojot piemērotas sejas maskas, ievērojot sociālo distancēšanos un ievērojot roku higiēnu, gan arī nodrošinot, lai mūsu organismā būtu pietiekami daudz C vitamīna un kvercetīna. Šiem mikroelementiem piemīt spēcīgas antioksidantu īpašības, kas spēj uzlabot organisma aizsargspējas pret vīrusiem.
Šūnas stadija
Kad vīruss ir ielauzies organismā, tam jāpārņem saimniekšūnas replikācijas mehānismu kontrole. Šajā posmā saimniekšūnas uzņēmība un pielaidība nosaka infekcijas iznākumu. Kad vīruss ir izveidojis kontroli un radījis vidi, lai varētu sākt sevi kopēt, replikācija notiek ātri, pa miljoniem. Izveidojot bagātīgas sava genoma kopijas un tās “iesaiņojot”, vīruss turpina inficēt jaunus saimniekus.2
Ja vīrusam tomēr izdodas iekļūt organisma saimniekšūnā, tad ir svarīgi darīt visu, lai apturētu unierobežotu vīrusa vairošanos. Šeit talkā var nākt C vitamīns, kvercetīns un cinks. Šis elementu komplekss, nonākot cilvēka organismā farmakoloģiski atzītās devās, kavē vīrusa gēnu replikācijas, līdz ar to apgrūtina vīrusa infekcijas tālāko attīstību.
Pēcšūnas stadija
Pēc tam, kad vīruss ir izveidojis daudzas sevis kopijas un saimniekšūnai ir izsmelti visi resursi, pēcnācēji var sākt pamest šūnu, izmantojot vairākas metodes, tostarp pārcelties uz citu ķermeņa vietu vai izkļūt no ķermeņa vidē. Vīrusa darbības rezultātā organismā izdalās toksīni, kā arī vīrusu un audu sabrukšanas produkti, radot smagu organisma intoksikāciju. Tās pazīmes ir paaugstināta temperatūra, drebuļi, galvassāpes, sāpes acu ābolos, kaulos, muskuļos u.tml.
Vīrusa infekcijas iekaisuma jeb toksīnu stadijā, ir jārūpējas, lai organismā būtu pietiekami daudz mikroelementu, kuriem piemīt antioksidantu un pretiekaisuma īpašības. Piemēram, svarīgi, lai pietiekami būtu D vitamīns, kvercetīns un melatonīns. Šīs vielas absorbē toksīnus, tādejādi neļaujot vīrusam un tā radītajiem toksīniem pārmērīgi ietekmēt cilvēka organismu.3
Jaunākajos pētījumos atklātas vairākas efektīvas vielas pret katru no vīrusa iedarbības posmiem.4Lielāko ieguvumu sniegs kombinēts preperāts, jo svarīga ir elementu savstarpējā mijiedarbība. Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir pirmais Baltijā, un, iespējams, pat pirmais pasaulē, kas apvienojis šos piecus noteicošos stipras imunitātes komponentus 4 – C un D vitamīns, cinks, kvercetīns un melatonīns – daudzfunkcionālā un efektīvā kompleksā Imunosil Virufix. Šis imunitāti spēcinošais produkts parūpēsies par ikviena cilvēka normālu imūnsistēmas darbību, vienlaikus veicinot šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.
ATSAUCES
Hoffmann, M., et al. (2020). SARS-CoV-2 Cell Entry Depends on ACE2 and TMPRSS2 and Is Blocked by a Clinically Proven Protease Inhibitor. Cell, 181(2), 271–280.
Diamond, M. S., & Kanneganti, T.-D. (2022). Innate immunity: the First Line of Defense against SARS-CoV-2. Nature Immunology, 23(2), 165–176.
Di Petrillo, A., et al. (2021). Quercetin and its derivates as antiviral potentials: A comprehensive review. Phytotherapy Research, 36(1), 266–278.
Front Line Covid-19 Critical Care Alliance (FLCCC). Protocols guide to the Management of Covid-19.