Bezmiegs - drauds veselībai

Miegs ir būtisks ķermeņa atjaunošanai un imunitātes stiprināšanai, turklāt ieteicams iet gulēt jau pirms pusnakts – tā ir vislabāk mūsu organismam, lai tas paveiktu savu darbu “nakts maiņā”. Tomēr visā pasaulē cilvēku vidū ir izplatīts bezmiegs – viens no miega traucējumu veidiem, kas saistīts ar pārmaiņām miega ilgumā, ritmā un dziļumā.
Visbiežāk bezmiegs izpaužas ar grūtībām iemigt: cilvēku moka nemiers, domas par dienā piedzīvoto, bažas par rītdienu u.tml. Naktī miegs var būt saraustīts, ar vairākkārtīgu pamošanos, saīsinās dziļa miega stadija un rezultātā arī miega ilgums, ja vēl rītos regulāri agri jāceļas.
Pārejošu bezmiegu, ko parasti izraisa stress, akūta slimība, izmaiņas gulēšanas režīmā, būs izjutis ikviens. Taču ja cilvēkam ir miega traucējumi ilgāk par vienu mēnesi, to uzskata jau par hronisku bezmiegu. Ar laiku šie miega traucējumi var novest pie nopietnām veselības problēmām.
Cik izplatīts ir bezmiegs Latvijā?
Izmērīt bezmiega izplatību ir sarežģīti, taču lēš, ka pasaulē vidēji no 10% līdz 30% pieaugušo ir bezmiegs jebkurā noteiktā brīdī un līdz pat pusei cilvēku noteiktā gadā ir cietuši no bezmiega. Tāpat uzskata, ka tas skar vairāk cilvēkus pēc 65 gadiem nekā jaunākus, kā arī sievietes.
Latvijā situācija liecina par samilzušu problēmu. 2021. gadā “Mana Aptieka” un tirgus un sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS veiktajā aptaujā (1000 cilvēki vecumā 18-75 gadi)[3] tika atklāts, ka teju ceturtā daļa (24%) iedzīvotāju cieš no bezmiega, un to vidū visvairāk seniori (43%) un sievietes (29%), kuriem visbiežāk neļauj aizmigt dažāda veida satraukums: par veselību, ikdienas pienākumiem, finansēm u.c.
Līdzīgā aptaujā pāris gadus iepriekš tika konstatēts, ka no bezmiega cieš arī ap 40% jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem. Īstenībā ārsti jau ceļ trauksmi par bezmiegu pusaudžiem, kuriem normāli vajadzētu gulēt 8-10 stundas, bet kuri guļ pārāk maz. Iemesls – nespēja aizmigt, ko viņi risina, piemēram, “čatojot” ar draugiem, skatoties internetu vai pat šausmu filmas. Viedierīces rada gaismu, kas kavē miega hormona melatonīna (viela, kas smadzenēs tiek ražota tumsā un palīdz regulēt miega-nomoda ritmu) izstrādāšanos, taču galvenais – visas šīs darbības aktivizē smadzenes, neļaujot iemigt.
Kādi ir bezmiega cēloņi?
Primārs bezmiegs, kas izpaužas kā grūtības iemigt, bieži rodas diennakts ritma traucējumu dēļ, kā tas ir pusaudžu bezmiega gadījumā: viņi nespēj aizmigt līdz vēlai naktij, kam seko grūtības pamosties “normālā” laikā. Sekundārs bezmiegs ir daudzu psihoemocionālo un fizisko traucējumu pavadonis, piemēram, vecākiem cilvēkiem bezmiegs bieži rodas kā pamatslimības blakusparādība.
Galvenie bezmiega cēloņi:
* paaugstināts stress, raizes, bailes, nemiers;
* stimulanti, pastiprināta kofeīna, nikotīna vai alkohola lietošana;
* diennakts ritma izmaiņas, maiņu darbs vai ceļošana un laika zonu maiņa;
* depresija, posttraumatiska stresa sindroms, obsesīvi-kompulsīvi traucējumi un citas psihiskas saslimšanas;
* fiziskas saslimšanas: nemierīgo kāju sindroms, sirds mazspēja, astma, gremošanas slimības, infekcijas u.c.;
* akūtas un hroniskas sāpes;
* medikamenti, piemēram, stimulējošie antidepresanti, bronhodilatatori, diurētiķi, kalcija kanālu blokatori, steroīdi;
* hormonālās pārmaiņas, piemēram, menstruāciju vai menopauzes laikā;
* pārmērīgas fiziskas aktivitātes pirms gulētiešanas;
* iedzimtība – sastopama ap 38% vīriešu līdz 59% sieviešu vidū.
Bezmiegu nedrīkst ignorēt
Miega speciālisti norāda, ka nepietiekami izguļoties, pašsajūta var saglabāties pat laba - taču tā tas būs tikai īstermiņā. Izturības robeža vidēji ir divi gadi, tad hroniska bezmiega dēļ var sākties dažādas veselības problēmas:
* galvas, muguras, locītavu sāpes;
* atmiņas pasliktināšanās;
* koncentrēšanās grūtības;
* darbspēju kritums;
* aizkaitināmība, paaugstināta trauksme;
* izdegšanas sindroms;
* veģetatīvā distonija u.c.
Hronisks bezmiegs ir saistīts ar daudziem veselības stāvokļiem, tostarp 2. tipa diabētu, sirds un asinsvadu slimībām, aptaukošanos un depresiju.
Miega zāles un uztura bagātinātāji
Cilvēki lieto gan bezrecepšu zāles, gan ārstu izrakstītas miega zāles, daudz drošāki ir uztura bagātinātāji ar melatonīnu un ārstniecības augiem kā piemēram Good Sleep Spray un Good Sleep Caps - Latvijā ražots produkts labam miegam, ko izstrādājis uzņēmums Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem.
Good Sleep Spray ir pirmais zem mēles izsmidzināms miega līdzeklis, kura sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku¹ un atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas², savukārt pasifloras augs darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu.
Kāpēc Good Sleep spray ir labāks nekā citi miega līdzekļi? Ar ko īpašs Good Sleep Spary? Zem mēles forma nodrošina ātrāku iedarbību salīdzinot ar tablešu formu, tādejādi jau 5min laikā tiks sasniegta augstāka melatonīna deva.
Good Sleep Caps kapsulas būs ideāli piemērots cilvēkiem, kas nevar aizmigt, jo pārāk daudz domas prātā no dienas laika uzkrātā stresa. Labam un noturīgam miegam satur melatonīnu¹, pasifloru un citus augu ekstraktus. Baldriāns veicina mentālo veselību. Apiņiem piemīt nomierinošs efekts.