Sievietes veselība

Pirmsmenstruālā sindroma simptomi (PMS)  tiek novēroti sievietēm nedēļu vai divas nedēļas pirms menstruācijām. Galvenais iemesls, kas izraisa PMS simptomus ir sievišķo hormonu, progesterona un estrogēna, svārstības. PMS ir ļoti dažādas pazīmes un simptomi, ieskaitot garstāvokļa svārstības, jutīgas krūtis, kāre pēc salda un / vai sāļa, nogurums, aizkaitināmība, depresija u.c. Aptuveni 85% sieviešu reproduktīvajā vecumā, katru mēnesi rodas fiziski vai emocionāli PMS simptomi. Simptomi mēdz atkārtoties prognozējamā veidā, taču to intensitāte var variēt no viegliem līdz pat ļoti smagiem simptomiem. PMS simptomi pilnībā izzūd vien iestājoties menopauzei.

Kāpēc ļaut PMS ietekmēt Tavu dzīvi? Piedāvājam 7 vienkāršus padomus, kas palīdzēs mazināt PMS simptomus.

1. Atpazīsti savas sajūtas

Jūs nevarēsiet noteikt kāda ir jūsu tipiskā PMS pieredze, ja vien jūs regulāri nesekosiet līdzi saviem simptomiem. Veiciet simptomu uzskaiti vismaz trīs cikliem. Varat izmantot papīru un pildspalvu, vai lietot kādu no brīvpiekļuves aplikācijām, kas palīdz sekot līdzi simptomiem jūsu viedierīcē. Izvēlieties visatbilstošākos ieteikumus, kas palīdzēs mazināt jūsu konkrētos simptomus.

2. Fitoestrogēni

Fitoestrogēni ir nesteroīdi savienojumi, kas atrodami dabas augos un kuriem piemīt estrogēna veicinošas īpašības. Viens no vairāk pētītajiem un lietotajie dabas augiem PMS simptomu mazināšanai ir Vitekss (Vitex agnus castus). Tā ekstrakts palīdz līdzsvarot estrogēna un progesterona hormona līmeni. Pētījumos, kuros piedalījušās vairāk nekā 5000 sieviešu, Vitekss ir atzīts par efektīvu. Galvenokārt efektivitāte pierādīta sekojošu simptomu mazināšanai – aizkaitināmība, nomākts garastāvoklis, migrēnas, aizcietējums, sāpes krūtīs un to jutīgums.

3. Magnijs

Magnijs ir viena no svarīgākajām minerālvielām, kas atbalsta arī nervu sistēmas veselību un ietekmē cilvēku emocionālo stāvokli.

Pētījumos pierādīts, ka sievietēm, kuras piedzīvoja PMS bija zemāka magnija koncentrācija asinīs nekā sievietēm, kuras nepiedzīvoja PMS. Magnijs atvieglo PMS simptomu smagumu un samazina garstāvokļa svārstības.

4. Samazini kafijas un alkohola patēriņu

Gan kofeīns, gan alkohols var veicināt PMS simptomu veidošanos. Apsveriet alkoholisko dzērienu, kā arī pārtikas un dzērienu, kas satur kofeīnu – kafijas, tējas, kakao un pat šokolādes – ierobežošanu visā menstruāciju cikla laikā.

5. Pilngraudu produkti

Laika posmā pirms mēnešreizēm var secināt vai esat viena no daudzajām sievietēm, kuras alkst pēc noteikta veida neveselīgām uzkodām. Visbiežāk sievietēm tiek novērota tieksme pēc saldām un sāļām uzkodām, kā, piemēram, picas, čipsiem, kūkas, šokolādes utml. Lietojot ikdienā vairāk pilngraudu produktus, tiek kontrolēts vienmērīgs glikozes līmenis, līdz ar to ir iespējams šo tieksmi mazināt. Pārāk liels treknas pārtikas patēriņš var izraisīt arī svara pieaugumu un citas neveselīgas sekas.

6. Ikdienas aktivitātes

Liela daļa sieviešu uzskata, ka kardio vingrojumi, kas palielina sirdsdarbību, palīdz samazināt skumjas un trauksmi, kas ir izteikti PMS simptomi. Vismaz 4 reizes nedēļā aktīva 30 minūšu darbība – skriešana, staigāšana, dejošana, peldēšana – ir viens no PMS ārstēšanas veidiem. Fiziskas aktivitātes palīdz līdzsvarot hormonu līmeni. Pat ja fiziskā slodze nepalīdzēs pilnībā atbrīvoties no visiem PMS simptomiem, tā palīdzēs Jums kontrolēt svaru un mazināt stersu.

7. Relaksācija

Ir viegli pateikt “vienkārši atslābsti”, daudz grūtāk ir to patiešām izdarīt, taču tas noteikti ir pūļu vērts. PMS var radīt satraukumu un saspringtumu, tāpēc ir ieteicams PMS ārstēšanas laikā iemācīties dažus relaksācijas paņēmienus. Piemēram, nodarbojoties ar jogu, elpošanas vingrinājumiem vai meditāciju. Stiepšanās paņēmieni, var palīdzēt atpūsties un nomierināt sāpošos muskuļus un locītavas, savukārt akupunktūra un masāža var palīdzēt mazināt PMS simptomus.

BiPMSok ir izstrādāts sadarbojoties ar Latvijas ginekologiem. Tā sastāvā esošais viteksa ekstrakts palīdz atvieglot menopauzes un PMS simptomus (nogurumu, garastāvokļa svārstības, krūšu jutīgumu vai pietūkumu) un uzturēt ģenitālo veselību. Magnijs palīdz samazināt nogurumu un nespēku, uzturēt normālu muskuļu darbību un veicināt normālas psiholoģiskās funkcijas. Vitamīns E veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.

Dalīties