OLEFAR® DUO OIL SPRAY - PALĪDZĪBA IR JAU CEĻĀ!
Katru gadu viens no desmitiem pasaules iedzīvotājiem vēršas pie ārsta ar tādām sūdzībām, kā sāpes kaklā(1).
Faringīts, jeb sāpes kaklā, ir akūts vai hronisks rīkles gļotādas iekaisums, kas atrodas rīkles aizmugurē un bieži vien izpaužas ar apgrūtinātu norīšanu, sāpēm, tūsku un kasīšanās sajūtu kaklā.
Faringīts ir otrs visbiežākais ārstu prakses apmeklējuma iemesls. To galvenokārt izraisa vīrusi, kuri ir visizplatītākie faringīta celoņi un veido 25 – 45 % no visiem gadījumiem, kas bieži rodas kopā ar citām augšējo elpceļu infekcijas pazīmēm vai simptomiem. Faringīts daudz biežāk ir sastopams bērniem, nekā pieaugušajiem, it īpaši pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, kuri arī veido lielāko kopējo faringīta gadījumu skaitu (2).
Kādēļ rodas kakla sāpes ?
Faringīta izraisītāji, kas ir vīrusi un baktērijas ir cilvēka organisma dabīgā sastāvdaļa, taču novājinoties imūnsistēmai vai organismā nokļūstot kādam agresīvākam mikroorganismam, organisms cenšas no tā atbrīvoties un veidojas iekaisuma process. Mikroorganisma toksīni iedarbojas uz epitēliju to “nogalinot”, veidojas mikročūlas un atsedzoties nervu galiem mēs izjūtam sāpes kaklā.
Kas notiek kaklā iekaisuma laikā ?
Katram iekaisumam ir 4 stadijas, kakla iekaisums nav izņēmums. Lai izvēlētos pareizo kakla sāpju ārstēšanas līdzekli ir svarīgi zināt katras stadijas iekaisuma procesu.
1. stadija – tūska jeb skrāpēšanās – kakla iekaisums sākas ar tūsku, kas izraisa sausu kaklu un skrāpēšanos.
2. stadija – sāpes – šajā posmā patogēnu līmenis ir ievērojami paaugstināts un izdalās toksīni. Toksīni nogalina epitēlija šūnas un rīkles mugurējā sienā veidojas čūlas, kuras ir galvenais kakla sāpju cēlonis.
3. stadija – strutainā jeb produktīvā stadija – sāpes un iekaisums turpijna izplatīties, kā arī var ievērojami paaugstināties temperatūra. Mikroorganismi turpina vairoties, palielinās toksīnu daudzums, līdz ar to palielinās arī čūlas un to izraisītās sāpes.
4. stadija – atjaunošana – nav izteiktu simptomu, bet kakla gļotāda ir ļoti jūtīga.
Kā rīkoties pie kakla sāpēm ?
Mūsdienās ir dažādi veidi kā mazināt kakla sāpes, bet kurš no tiem visiem ir visefektīvākais, drošākais un ērtākais pacientam ? Sūkājamās tabletes ir vienkāršākā izvēle, bet tās nespēj nodrošināt piekļūšanu mikroorganismiem, kuri kakla sāpju gadījumā 90 % gadījumos koncentrējas rīkles mugurējā sienā līdz ar to bieži vien sūkājamās tabletes tiek lietotas nevietā un pārsniedzot ieteicamo dienas devu, radot komplikācijas, kā piemēram, jaunu čūlu veidošanos uz augslejām un uz mēles.
Spreja formas produkti un kakla skalošana ir visefektīvākā metode kakla sāpju un iekaisuma mazināšanai, jo nodrošina aktīvo vielu piekļūšanu iekaisuma vietām. Svarīgi atcerēties, ka spreja formas produkti, kuri satur gāzes ir bīstami un nav ieteicami bērniem līdz 3 gadiem, jo tie var radīt aseptisku iekaisumu trahejas skrimšļos.
Ir pareizi jāarstē kakla sāpes – skalojot un pārklājot kakla ģļotādu ar vielām, kuras ir spējīgas cīnīties ar visa veida mikroorganismiem (vīrusiem, baktērijam).
OLEFAR® DUO OIL SPRAY IR KLĪNISKI PIERĀDĪTS UZ DABĪGO AUGU BĀZES PRODUKTS LATVIJĀ, KAS EFEKTĪVI MAZINA KAKLA SĀPES
Latvijas ražojošs farmācijas uzņēmums “Solepharm”, piedāvā uz zinātnes balstītu produktu OLEFAR® DUO OIL SPRAY, kas ir uz kombinēto dabīgo ēterisko eļļu bāzes veidots līdzeklis, kura sastāvā esošās eļļas pārklaj mutes dobuma un rīkles gļotādu, tādējādi samazinot sāpes un iekaisumu, kā arī palīdz uzturēt gļotādu mitru un elastīgu, mazinot diskomfortu un skrāpēšanas sajūtu kaklā. OLEFAR® DUO OIL SPRAY ir efektīvs visās kakla ārstēšanas stadijās, tas nesatur gāzi, konservantus un ir drošs bērniem no 2 gadu vecuma, kā arī grūtniecēm un māmiņām laktācijas periodā.
! Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā veiktais OLEFAR® DUO OIL SPRAY pētījums pierādīja, ka pacientiem, kuri lietoja OLEFAR® DUO OIL SPRAY, pretsāpju līdzekļu lietošana bija mazāka, nekā placebo grupā, kas pierāda produkta efektivitāti kakla sāpju mazināšanā(3).
Pirkt1. Worrall, Graham J. “Acute sore throat.”Canadian family physician Medecin de famille canadien vol. 53,11 (2007): 1961-2.
2. Flores, Anthony R., and Mary T. Caserta. “Pharyngitis.” Mandell, Douglas, and Bennett's Principles and Practice of Infectious Diseases(2015): 753–759.e2.
3. Katovicha D., Sumeraga G., Ronis M. Local Application of Combined Natural Essential Oils for Pain Relief after Elective Throat Surgery in the Early Postoperative Period. Journal of Rhinolaryngo-Otologies (2021). 9. 09-15. 10.12970/2308-7978.2021.09.02.
Plāksteris pret caureju: kas tas ir?
Akūta caureja ar tās radīto diskomfortu skārusi ikvienu, bet var būt nepareizi šādā situācijā izvēlēties daudzus joprojām lietotos tradicionālus līdzekļus. Ideja sākt ārstēšanu ar “plāksteri” caurumam gļotādas mehāniskajā barjerā ir veicinājusi unikāla līdzekļa attīstību. Šī aktīvā viela ir diosmektīts – dabīgas izcelsmes māli ar ārstnieciskām īpašībām un unikālu plākšņveida struktūru, kas palīdz uzsūkt gan toksīnus, gan vīrusus un baktērijas.
Kas caurejas laikā notiek gremošanas traktā?
Caurejas laikā gremošanas traktā risinās patofizioloģiski procesi. Ar paātrinātu zarnu darbību organisms cenšas atbrīvoties no nesagremotas barības, mikrobiem, toksīniem.
Būtībā tā ir organisma aizsargreakcija, un galvenais tās darbības lauks – zarnu gļotāda.
Zarnu gļotāda normāli ne tikai uzsūc gremošanā izdalītās barības vielas, ūdeni un elektrolītus, bet arī aizsargā ķermeni no kaitīgām vielām, turklāt nodrošinot trīs aizsardzības līnijas.
Pati gļotāda darbojas kā fiziska barjera, bet tās izdalītās gļotas – kā ķīmiska aizsardzība, un, pateicoties zarnu mikroflorai, kā mikrobioloģiska barjera.
Izstrādāts unikāls līdzeklis
Mūsdienu pretcaurejas līdzekļiem ir dažāda iedarbība, un tos pēc nepieciešamības var kombinēt.
Dažas zāles, piemēram, jau pusgadsimtu lietotais loperamīds efektīvi samazina zarnu peristaltiskās kontrakcijas. Tās var palīdzēt ātri apturēt caureju, taču neļauj izvadīt to izraisošos patogēnus.
Savukārt absorbenti ar savu virsmu piesaista vīrusus, toksīnus, baktērijas, samazinot to koncentrāciju zarnās un piestiprināšanos gļotādai
Caureju ārstē arī ar probiotikām, taču no labajām baktērijām būs maza jēga, kamēr saglabājas pārmērīga zarnu caurlaidība.
Ideja sākt ārstēšanu ar “plāksteri” caurumam gļotādas mehāniskajā barjerā ir veicinājusi unikāla līdzekļa attīstību. Šī aktīvā viela ir diosmektīts – dabīgas izcelsmes māli ar ārstnieciskām īpašībām un unikālu plākšņveida struktūru, kas palīdz uzsūkt gan toksīnus, gan vīrusus un baktērijas.
Diosmektīts darbojas gan kā adsorbents, gan kā zarnu gļotādas pārklājējs, veidojot mehānisku barjeru un veicinot zarnas gļotādas epitēlijšūnu atjaunošanos.* Turklāt šis attīrītais un standartizētais māls “ātrām kājām” tiek izvadīts ārā – tāpēc arī jālieto vairākas reizes dienā.
Diosmektīta atveseļojošās iedarbības rezultātā atjaunojas zarnu šūnas un gļotas, un zarnas var veikt savu dabīgo aizsargfunkciju.**
Caureja arī no stresa un zālēm
Caureju var izraisīt gan bailes, gan stress un citas negatīvas emocijas, un tā var parādīties kā blakne vairāk nekā 700 medikamentiem un var liecināt par dažādām slimībām. Tomēr ap 90% gadījumu, sevišķi maziem bērniem, caureja rodas no vīrusu (vairumā gadījumu tas ir rotavīruss) un baktēriju (zarnu nūjiņas, stafilokoki, salmonellas) izraisītām zarnu infekcijām.
Tad, lūk, akūtas infekciozas caurejas gadījumā vīrusi iznīcina gļotu un mikrobārkstiņu barjeru un sarauj starpšūnu savienojumus. Inficētās epitēlijšūnas iet bojā ātrāk nekā normālās šūnas. Zarnu gļotādas barjerā rodas pārrāvumi, kas izraisa palielinātu zarnu caurlaidību, tāpēc īslaicīgi zūd līdzsvars starp uzsūkto un izdalīto. Ne velti caureju sengrieķu valodā sauca par diareju jeb “tecēšanu cauri”.
Pārlieka baktēriju vairošanās arī bojā gļotādas barjeru. Bakteriālās infekcijas izraisītie bojājumi parasti ir vieglāki nekā vīrusu, tomēr arī tie izraisa ievērojamus gļotu slāņa pārrāvumus.
Bīstamais atūdeņošanās risks
Organisms, mijoties stiprai vemšanai ar caureju, var atūdeņoties jau pirmajā dienā, jo no organisma strauji tiek izvadīts dzīvībai nepieciešamais ūdens un minerālvielas.
Par to liecinās slāpes, sausa mute, samazināta urinēšana un svīšana, tumšas krāsas urīns, reiboņi u. c. Vislielākais risks ir bērniem līdz pieciem gadiem un veciem ļaudīm, jo ar vecumu ķermeņa šķidruma rezerves un spēja saglabāt ūdeni samazinās un slāpju sajūta kļūst mazāk izteikta.
Caurejas laikā vitāli svarīgi ir aizvietot zaudēto šķidrumu – ar minerālūdeni bez gāzes vai, vēl labāk, speciālu šķīdumu rehidronu. To var pagatavot arī mājās, vārītā atdzesētā ūdenī uz litru izšķīdinot 4 tējkarotes sāls un 8 tējkarotes cukura.
Lai neizprovocētu atkārtotu caureju, dažas dienas der ievērot vieglu diētu bez trekniem un olbaltumvielu produktiem (gaļas, piena u. c.). Ārsti iesaka tā saukto BRAT diētu: banāni, rīsi, ābolu biezenis, sausiņi. Nekaitēs arī buljons, sāļie cepumi un vārīti dārzeņi mērenā daudzumā.
Pat ievērojot stingru higiēnu, nav iespējams pilnībā izsargāties no caurejas. Taču ar pareizu taktiku ir iespējams samazināt slimības ilgumu.
Raksts tapis sadarbībā ar Ipsen Pharma
ATSAUCES
* Efficacy of Diosmectite (Smecta)® in the Treatment of Acute Watery Diarrhoea in Adults: A Multicentre, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Parallel Group Study. Gastroenterol Res Pract. 2011; 2011: 783196. Published online 2011 Jun 30. doi: 10.1155/2011/783196
** Meta-analysis: Smectite in the treatment of acute infectious diarrhoea in children. Aliment Pharmacol Ther. 2006 Jan 15;23(2):217-27. doi: 10.1111/j.1365 2036.2006.02760.x.
*** Smecta lietošanas instrukcija
SCA-LV-000094
Aknu attīrīšana – mīti un patiesība
Aknas cilvēka organismā ir primārā filtrēšanas sistēma, kas pārvērš toksīnus atkritumproduktos, attīra asinis un pārstrādā uzņemtās barības vielas un medikamentus. Detoksikācija jeb aknu attīrīšana pēdējos gados kļuvusi par modes lietu, tiek reklamētas gan dažādas metodes, gan līdzekļi. Bet vai tiešām tā ir nepieciešama un nekaitē veselībai? Lūk, daži populārākie mīti!
Mīts Nr. 1: Aknu attīrīšana ir svarīga labas veselības uzturēšanai
Produkti aknu attīrīšanai bieži vien tiek reklamēti kā brīnumlīdzekļi, bez kuriem organisms pats nespēj normāli funkcionēt un saglabāt labu veselību. Patiesībā aknas nav speciāli jāattīra. Svarīgākais aknu labsajūtai ir veselīgs dzīvesveids. Ļoti būtiskas ir fiziskās aktivitātes, jo tās paātrina asins mikrocirkulāciju visā organismā, tai skaitā arī aknās, un asins mikrocirkulācijas uzlabošanās palīdz tām efektīvāk izvadīt toksiskās vielas.
Mīts Nr. 2: Aknu attīrīšana ir drošs un veselīgs veids, kā zaudēt svaru
Daudzi aknu detoksikācijas līdzekļi un attīrīšanas plāni, piemēram, populārās sulu kūres, tiek reklamēti arī kā svara zaudēšanas veidi, tomēr šādam apgalvojumam nav zinātniska pamatojuma. Tieši otrādi – tas var kaitēt organismam. Tāpat kā aknu veselības uzturēšanā, arī svara samazināšanā galvenā loma ir fiziskajām aktivitātēm un sabalansētam uzturam.
Mīts Nr. 3: Aknu attīrīšana pasargā no aknu slimībām
Arī šis apgalvojums neatbilst patiesībai. Aknu slimību profilaksē būtiskākais ir izvairīties no faktoriem, kas var veicināt aknu bojājumus, nekaitēt tām.
Izvairieties no pārmērīgas alkohola lietošanas – tas ir viens no galvenajiem aknu bojājumu iemesliem!
Uzturiet savu ķermeņa masas indeksu normālā diapazonā (18 līdz 25), ēdot veselīgi un regulāri sportojot – tas samazina risku saslimt ar bezalkoholisko taukaino aknu slimību.
Arī vīrusu infekcijas var ietekmēt aknu darbību, tādēļ ir būtiski pēc smagākām slimošanas reizēm pārbaudīt savu aknu veselību.
Ne vienmēr iespējams izvairīties no kaitīgajiem faktoriem, kuri veicina aknu bojājumus, tāpēc svarīgi darīt to, kas ir mūsu spēkos, lai palīdzētu aknām. Šajā gadījumā būtiska loma ir hepatoprotektoriem – dabas vielām, kas pasargā un veicina aknu šūnu atjaunošanos.
Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem ir radījis produktu aknu veselībai – Hepasan Forte. Tā sastāvā ir divi atzītākie hepatoprotektori – silimarīns, kas iegūts no mārdadža, un esenciālie fosfolipīdi, ko veido holīns. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.
Gripa un koronavīruss - kas ir kopīgs un atšķirīgs?
Zināms, ka gripas un koronavīruss ir atšķirīgi, taču izplatās līdzīgā ceļā: starp cilvēkiem, kuri ir ciešā kontaktā (atrodas viens otram tuvāk par diviem metriem); tie iekļūst organismā caur elpceļiem – degunu un muti, it īpaši, inficētam cilvēkam runājot, šķaudot vai klepojot; skarot virsmu (piemēram, durvju rokturi, elektrības slēdzi utml.), uz kuras inficēta persona atstājusi vīrusu, un pēc tam pieskaroties sejai. Abu vīrusu gadījumos slimības gaita var būt viegla, bet var radīt arī nopietnas komplikācijas, pneimoniju, iekšējo orgānu mazspēju, veicināt sirds un asinsvadu slimību attīstību, katra no šīm saslimšanām var novest pie letāla iznākuma. Nedz gripu, nedz Covid nevar izārstēt ar antibiotikām, jo tās cīnās tikai ar baktēriju izraisītām infekcijām.
Kādas tad ir atšķirības?
Salīdzinājumā ar gripas vīrusu jaunā koronavīrusa jeb SARS-CoV-2 inkubācijas periods vidēji ir ilgāks. Proti, gripas simptomi parādās jau pirmo četru dienu laikā, kamēr koronavīrusa izraisītās slimības pazīmes sajūtamas 2 – 14 dienu laikā pēc inficēšanās. Gripas gadījumā cilvēks parasti nezaudē garšas vai smaržas sajūtu, koronavīrusa inficētajam tās var būt traucētas. Gripa pasaulei ir pazīstama jau ilgi, un tās ārstēšanas metodes mūsdienu medicīnai ir zināmas, izstrādāti un pārbaudīti atbilstoši preparāti, vakcīnas dažādiem, prognozējamiem gripas veidiem. Covid-19ārstēšanā mediķu pieredze vēl ir nepietiekama, turklāt tam ir mutācijas – tas attīstās, mainās. Jaunā koronavīrusa izpētē nodarbināti daudzu valstu zinātnieki, bet licencēta vakcīna pret to joprojām nav pieejama. Tāpat vēl nav izstrādātas efektīvas zāles šīs slimības ārstēšanai, pagaidām to ārstē līdzīgi kā gripu, smagākos gadījumos pacientu hospitalizējot un ievadot medikamentus intravenozi, pieslēdzot plaušu ventilēšanas sistēmu.
Sākumstadijā ir grūti noteikt, kura slimība uzbrukusi. Tā kā simptomi ir līdzīgi, tikai pēc tiem diagnozi noteikt nevar – jāveic tests. Inficēts cilvēks var justies kā parastas saaukstēšanās gadījumā. Iesnas, sauss klepus, aizlikts deguns, grūtības brīvi elpot, sekla ieelpa. Ja parādījušās saslimšanas pazīmes, noteikti vajadzētu palikt mājās, nogaidīt, pa tālruni konsultēties ar ģimenes ārstu. Organismam cīnoties ar vīrusu, iespējama temperatūra, drebuļi, drudzis, galvassāpes, noguruma sajūta, retāk – nelabums, caureja (īpaši bērniem). Taču daudziem inficētajiem nav neviena no šiem simptomiem un pat nekādu elpceļu iekaisumu pazīmju. Vēstīts, ka Latvijā un arī citviet pasaulē vismaz piektdaļa inficēto izslimo Covid vieglā formā vai pat nemana to. Tomēr arī šādi asimptomātiski cilvēki var inficēt citus, kuriem savukārt slimība var izpausties daudz nopietnāk. Jāņem vērā, ka abi vīrusi viens otru neizslēdz, diemžēl tie spēj sadzīvot, cilvēks var inficēties ar gripas un koronavīrusu vienlaikus. Lai mazinātu šādu risku, ieteicams vakcinēties pret sezonālo gripu.
Lai sevi maksimāli pasargātu, vajadzētu ievērot speciālistu ieteikumus: neuzturēties pūlī; distancēties; bieži un rūpīgi mazgāt vai dezinficēt rokas un virsmas, kurām pieskaramies, tai skaitā, piemēram, telefonu; veikt visus iespējamos pašaizsardzības pasākumus. Ļoti svarīgi šajā laikā ir paaugstināt organisma cīņasspējas ar vīrusiem. Stabila imūnsistēma ļaus slimību pārciest vieglākā formā. Nevajadzētu aizmirst par visu, kas stiprina vispārējo veselības stāvokli. Tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, laika apstākļiem piemērots apģērbs, normāls miega cikls, sabalansēts, vitamīniem bagāts uzturs, telpu vēdināšana, personīgā higiēna.
Organisma aizsargspēju atbalstam un elpceļu veselībai Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma piedāvā plašu produktu klāstu:
Elpošanas ceļu veselības atbalstam paredzēti Sinunorm līnijas produkti. Sinunorm DUO sastāvā esošais plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību. Bērniem būs piemērots Sinunorm B balzams, kura sastāvā esošais priežu mizas ekstrakts palīdz atvieglot elpošanu. Kumelītes ekstrakts palīdz uzturēt respiratoro funkciju un nodrošināt spazmolītisko efektu;
Saskaroties ar kairinājumu elpceļos, kas izsauc klepu, iesakām izvēlēties Bronchonorm balzamu, jo tā sastāvā esošie ārstniecības augi (priede, mārsils) labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu - nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. Pieaugušajiem būs piemērotas Bronchonorm Caps kapsulas, kuru sastāvā esošā magone palīdz veicināt elpošanas sistēmas veselību un cinks, kas veicina imūnsistēmas darbību;
Imunitātes atbalstam paredzēta Imunosil līnija. Īpaši izceļams ir šīs sezonas jaunums Imunosil Virufix, kas ir piecu elementu komplekss imūnsistēmas atbalstam vīrusu laikā, jo sastāvā esošais cinks, vitamīni C un D veicina normālu imūnsistēmas darbību. Produkta sastāvā ir arī kvercetīns un melatonīns. Viens no iecienītākajiem Imunosil līnijas produktiem ir Imunosil Sambucus balzams, kura sastāvā ir koncentrēta melnā plūškoka sula, kas palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.
Kā svētkos nepārēsties un uzturēt labu aknu veselību
Ziemassvētki un Jaunais gads ir laiks, kad aktīvāk dodamies ciemos un uzņemam ciemiņus. Svētkos ikvienam ir vēlme nobaudīt pasniegtos ēdienus un sevi palutināt ar dažādiem našķiem. Taču bagātīgi klātie galdi bieži vien sev līdzi nes arī nevēlamas sekas – pārēšanos. Pārēšanās rodas no pārmērīgas pārtikas uzņemšanas īsā laika periodā, kas uzliek lielu slogu mūsu organismam, kā rezultātā rodas smaguma sajūta un nogurums.
Kā no tā izvairīties un atgūt labu pašajūtu?
Neizlaid maltītes
Svētku dienā arī ir jāietur regulāras un pilnvērtīgas maltītes. Tukšs vēders, gaidot, kad varēs ķerties pie svētku mielasta, rosina vēlmi bada sajūtu remdēt iespējami ātri, radot pārslodzi gremošanas sistēmai.
Izgulies
Ieteicams labi izgulēties, jo nogurumu bieži vien mēdzam kompensēt ar ēdienu, īpaši ātrajiem ogļhidrātiem, saldumiem.
Nepavadi visu laiku pie galda ēdot
Pārēšanos galvenokārt veicina nemitīgā našķēšanās visa vakara garumā. Kad maltīte ir nobaudīta, iesaisties aktivitātēs, kas nav saistītas ar ēšanu – dažādas spēles vai neliela pastaiga būs tieši laikā.
Ieklausies savā organismā
Ieklausies savā organismā – neēd un nedzer “visu pēc kārtas”, tikai tāpēc, ka tas ir pieejams. Izvēlies ēdienus un dzērienus, kas patiešām garšo, ievēro mērenību un izbaudi tos.
Izvēlies savu dzērienu gudri
Vislabāk izvēlēties tīru ūdeni, tas palīdzēs atjaunot organisma šķidruma balansu un kontrolēt apetīti. Jo gan saldie dzērieni, gan alkohols slāpes neremdē, tikai palielina apetīti, kā arī tiek uzņemts liels kaloriju daudzums.
Ja tomēr ir gadījies pārēsties, nevajag sevi par to kritizēt un mesties pēcsvētku diētās. Ķermeņa labsajūtu palīdzēs atjaunot sabalansēts uzturs, vislabāk izvēlēties vieglas maltītes, piemēram, zupas, dārzeņus, liesu gaļu. Būtiski dzert pietiekami daudz šķidrumu (vislabāk tīru ūdeni) un neaizmirst par fiziskajām aktivitātēm, kas palīdzēs atbrīvoties no smaguma sajūtas.
Mūsu aknas ir orgāns, kam jācīnās ar visām svētku pārmērībām, tiekot galā ar organismam nevēlamām vielām, ko satur trekni ēdieni, pārmērīgs cukura un sāls daudzums. Regulāra aknu pārslodze var novest pie šī orgāna aptaukošanās jeb hepatozes, steatozes (kad tauki pārņēmuši vairāk nekā pusi aknu šūnu), mazspējas, turklāt sākumstadijās cilvēks aknu slimību simptomus nejūt. Tādēļ ir vērts parūpēties ne tikai par savu, bet arī par savu aknu veselību un labsajūtu!
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ražo aknu veselībai paredzētu produktu – Hepasan Forte, kas radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, rezultātā apvienojot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.
Pavadi svētku laiku bez raizēm – kā stāties pretī vīrusiem?
Mēs dzīvojam mikrobu pasaulē - pastāvīgi sastopamies ar mikroorganismiem, kas var kaitēt veselībai. Aktuālais Covid-19 vīruss ir jau ceturtā zināmā koronavīrusu dzimtas suga, kas var izraisīt smagu akūtu respiratoru sindromu (SARS) jeb elpceļu infekciju. Šo vīrusu dzimtas nosaukums cēlies raksturīgās formas dēļ: elektronmikroskopā vīrusa izaugumi atgādina vainagu (angļu valodā corona - “vainags, kronis”). Koronavīrusu “kroni” imitē cilvēka organismā vienmēr esošas molekulas, tā apgrūtinot cilvēka imūnsistēmai koronavīrusu atpazīšanu. Turklāt tas nav vienīgais veids, kā šie viltīgie iebrucēji spēj apiet imūno šūnu aizsardzību.
Kāpēc šie vīrusi turpina izplatīties un ir tik lipīgi?
To var izskaidrot ar mūsu imūno šūnu darbību – tās antivielas, ko mūsu limfocīti ir iemācījušies izstrādāt pret iepriekšējo variantu, ne sevišķi labi spēj neitralizēt jauno variantu. Līdz ar to saslimšanu novērst nevar. Taču, jo vairāk zināsim par karu starp imunitāti un vīrusiem, jo labāk spēsim izprast vīrusu infekcijas un cīnīties pret tām.
Jebkura vīrusa mijiedarbība ar saimniekorganismu, saimniekšūnu, nosacīti notiek trīs stadijās: iekļūšana organismā jeb pirmsšūnas stadija, vīrusa vairošanās jeb šūnas stadija un vīrusa izraisītā iekaisuma jeb toksīnu stadija.
Pirmsšūnas stadija
Vīruss var vairoties, tikai iekļūstot saimniekorganisma šūnās un izmantojot šo šūnu materiālus. Lai iekļūtu šūnās, vīrusa virsmas proteīni mijiedarbojas ar šūnas olbaltumvielām. Kad vīruss iekļūst šūnā, tas aktivizēs proteīnu veidošanos (vai nu pats, vai izmantojot saimniekorganismu), lai pilnībā kontrolētu saimniekšūnu.1 Bieži vien tieši šie citotoksiskie (šūnu iznīcinošie) efekti izraisa ar vīrusu inficētas šūnas bojāeju un samazināšanos. Tas savukārt nodrošina to, ka vīruss ātrāk un efektīvāk var inficēt mūsu organismu.
Tomēr kamēr vīruss šo mērķi nav sasniedzis, ar to var cīnīties gan, piemēram, lietojot piemērotas sejas maskas, ievērojot sociālo distancēšanos un ievērojot roku higiēnu, gan arī nodrošinot, lai mūsu organismā būtu pietiekami daudz C vitamīna un kvercetīna. Šiem mikroelementiem piemīt spēcīgas antioksidantu īpašības, kas spēj uzlabot organisma aizsargspējas pret vīrusiem.
Šūnas stadija
Kad vīruss ir ielauzies organismā, tam jāpārņem saimniekšūnas replikācijas mehānismu kontrole. Šajā posmā saimniekšūnas uzņēmība un pielaidība nosaka infekcijas iznākumu. Kad vīruss ir izveidojis kontroli un radījis vidi, lai varētu sākt sevi kopēt, replikācija notiek ātri, pa miljoniem. Izveidojot bagātīgas sava genoma kopijas un tās “iesaiņojot”, vīruss turpina inficēt jaunus saimniekus.2
Ja vīrusam tomēr izdodas iekļūt organisma saimniekšūnā, tad ir svarīgi darīt visu, lai apturētu unierobežotu vīrusa vairošanos. Šeit talkā var nākt C vitamīns, kvercetīns un cinks. Šis elementu komplekss, nonākot cilvēka organismā farmakoloģiski atzītās devās, kavē vīrusa gēnu replikācijas, līdz ar to apgrūtina vīrusa infekcijas tālāko attīstību.
Pēcšūnas stadija
Pēc tam, kad vīruss ir izveidojis daudzas sevis kopijas un saimniekšūnai ir izsmelti visi resursi, pēcnācēji var sākt pamest šūnu, izmantojot vairākas metodes, tostarp pārcelties uz citu ķermeņa vietu vai izkļūt no ķermeņa vidē. Vīrusa darbības rezultātā organismā izdalās toksīni, kā arī vīrusu un audu sabrukšanas produkti, radot smagu organisma intoksikāciju. Tās pazīmes ir paaugstināta temperatūra, drebuļi, galvassāpes, sāpes acu ābolos, kaulos, muskuļos u.tml.
Vīrusa infekcijas iekaisuma jeb toksīnu stadijā, ir jārūpējas, lai organismā būtu pietiekami daudz mikroelementu, kuriem piemīt antioksidantu un pretiekaisuma īpašības. Piemēram, svarīgi, lai pietiekami būtu D vitamīns, kvercetīns un melatonīns. Šīs vielas absorbē toksīnus, tādejādi neļaujot vīrusam un tā radītajiem toksīniem pārmērīgi ietekmēt cilvēka organismu.3
Jaunākajos pētījumos atklātas vairākas efektīvas vielas pret katru no vīrusa iedarbības posmiem.4Lielāko ieguvumu sniegs kombinēts preperāts, jo svarīga ir elementu savstarpējā mijiedarbība. Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir pirmais Baltijā, un, iespējams, pat pirmais pasaulē, kas apvienojis šos piecus noteicošos stipras imunitātes komponentus 4 – C un D vitamīns, cinks, kvercetīns un melatonīns – daudzfunkcionālā un efektīvā kompleksā Imunosil Virufix. Šis imunitāti spēcinošais produkts parūpēsies par ikviena cilvēka normālu imūnsistēmas darbību, vienlaikus veicinot šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.
ATSAUCES
Hoffmann, M., et al. (2020). SARS-CoV-2 Cell Entry Depends on ACE2 and TMPRSS2 and Is Blocked by a Clinically Proven Protease Inhibitor. Cell, 181(2), 271–280.
Diamond, M. S., & Kanneganti, T.-D. (2022). Innate immunity: the First Line of Defense against SARS-CoV-2. Nature Immunology, 23(2), 165–176.
Di Petrillo, A., et al. (2021). Quercetin and its derivates as antiviral potentials: A comprehensive review. Phytotherapy Research, 36(1), 266–278.
Front Line Covid-19 Critical Care Alliance (FLCCC). Protocols guide to the Management of Covid-19.
Kā saglabāt labu garastāvokli gada tumšajā laikā?
Kad dienas paliek īsākas, bet vakari un naktis garākas, daudzi no mums paliek mazāk smaidīgi un emocionāli nenoturīgāki. Lielākoties tas skaidrojams ar to, ka organismam sāk pietrūkt vitāli nepieciešamās saules gaismas, taču noskaņojuma izmaiņām, vai pat sezonālajai depresijai, var būt arī citi cēloņi. Pievērs uzmanību savām sajūtām, un šajā rakstā uzzini, kā saglabāt dzīvesprieku gada tumšākajos mēnešos.
Pazīmes, kas var liecināt par problēmu
Lai arī gada nogalē priecājamies par krāsainiem dabas skatiem un pirmo sniegu, mainoties diennakts cikliem, var sākt svārstīties psihiskās jeb emocionālās veselības stāvoklis. Pārsvarā tās ir smadzeņu vielmaiņas izmaiņas, kas maina mūsu uztveri, padarot pasauli vairs ne tik košu un harmonisku. Izplatītākās pazīmes, ko cilvēki piedzīvo gadalaiku mijā ir:
konstanti slikts garastāvoklis visas dienas garumā;
iekšējs uztraukums bez redzama iemesla;
aizkaitināmība pat par nenozīmīgiem sīkumiem;
samazināta interese par ikdienišķajiem pienākumiem;
nevēlēšanās pēc intīmās tuvības;
naktsmiera problēmas, tostarp, problēmas ar iemigšanu un nevēlēšanās celties rītos no gultas;
lielāka apetīte nekā ierasts.
Ja augstāk minētie simptomi ir sezonāli, tas var liecināt par tā saukto “sezonālo depresiju”. Gadījumā, ja paša spēkiem neizdodas atgūt mieru un simptomi kļūst ilgstoši, vajadzētu vērsties pēc palīdzības pie speciālista, kas palīdzēs ar padomu.
Padomi, kā justies labāk
Diemžēl nav tādas vienas unikālas formulas, kā nomāktam cilvēkam justies labāk. Taču ar preventīvajiem pasākumiem mēs varam mazināt dažādu mentālās veselības problēmu (depresija, veģetatīvā distonija u. c.) iespējamību. Un tas ir svarīgi, jo, piedzīvojot satraukumu, trauksmi, panikas lēkmes un citus psihisko slimību simptomus, var tikt nopietni apdraudēta cilvēka veselība un atsevišķos gadījumos pat dzīvība.
Pats pamatu pamats, kā mazināt sliktās domas un justies komfortablāk, ir mainīt uztveri par apkārt notiekošo. Proti, jācenšas uz jebkuru situāciju skatīties pozitīvi, jo tā taču nevar būt, ka viss visur visu laiku ir tikai slikti, vai ne? Tiesa, šo, savā ziņā pat superspēju, vistiešākajā mērā ietekmē indivīda priekšstati, pieredze un pat gēni. Līdz ar to jārēķinās, ka kādam no mums šis sevis saprašanas ceļš būs vieglāks, bet citam – grūtāks.
Medicīnas jomā strādājošie arī min, ka psihiskā veselība vienmēr atrodas soļa attālumā no fiziskās veselības. Proti, gana daudz fiziskās aktivitātes, rūpes par miega higiēnu, veselīgs uzturs un stresa menedžments labvēlīgi ietekmēs arī cilvēka iekšējo vidi, prāta skaidrību un vairos pozitīvu attieksmi pret ārējo pasauli.
Visbeidzot, vajag atcerēties veltīt pienācīgu laiku sev patīkamajām aktivitātēm – tas var būt kāds aktīvs (varbūt arī intelektuāls) hobijs. Bet tikpat labi tā var būt tikšanās ar ģimenes locekļiem vai draugiem, kas prot uzklausīt, sniegt vērtīgu padomu, lai kopīgiem spēkiem rastu risinājumu grūtībām un problēmām, kas nomoka prātu. Vienlaikus, sarunājoties ar citiem, arī pats labāk sapratīsi un pieņemsi savas emocijas. Un, skat – pasaulei atkal atgriezušās krāsas!
Drūmajos laikapstākļos, kā labs atbalsts, noderēs arī dabas vielu produkts Sedanorm Spray.
Sedanorm Spray ir Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos Pharma radīts produkts ar ātru iedarbību un unikālu sastāvu. Sedanorm Spray sastāvā esošais grifonijas sēklu ekstrakts palīdz uzturēt normālu nervu sistēmas darbību. Pētījumos ir noskaidrots, ka grifonijas sēklu ekstrakts satur 5 – hidroksitriptofānu (5-HTP), kurš organismā piedalās serotonīna veidošanās procesā. Serotonīnu daudzi no mums pazīst kā “laimes hormonu”. Savukārt, pasifloras ekstrakts, darbojas nomierinoši, palīdzot uzturēt psihisko relaksāciju. Pateicoties Sedanorm Spray dabiskajam sastāvam, to var lietot arī bērni, sākot jau no 12 gadu vecuma.
Lai krāsaini arī gada tumšākie mēneši!
Trīs padomi, ko darīt, ja sākas muskuļu krampji?
Muskuļu krampji – tās ir negaidītas un nekontrolējamas, pēkšņas muskuļu spazmas, saspringums, kas rada nepatīkamu sajūtu un dažkārt arī sāpes. Tie visbiežāk rodas fiziskas pārslodzes laikā vai miegā, kad ir lēnāka asinsrite un vielmaiņa. Bīstami, ja šādas muskuļu spazmas sākas peldot. Visbiežāk dzirdams, ka krampji sarauj kājas, taču tie var piemeklēt arī vēdera un pat sejas muskuļus. Labā ziņa ir, ka saspringums lielākoties jūtams vien dažas sekundes, taču dažkārt tas var ieilgt vairākās minūtēs.
Kā rīkoties, ja kāju savelk krampis? Un par ko liecina fakts, ja tas atkārtojas regulāri? Kādi pārtikas produkti ir svarīgi pareizai muskuļu darbībai? Un kāda ir ūdens loma šajā visā? Īsā atbilde skan tradicionāli: jāseko līdzi savām fiziskajām aktivitātei un sabalansētam uzturam ikdienā. Garāku atbildi lasiet turpinājumā.
Pirmais: stiepšanās un masāža
Vēlamā rīcība ir atkarīga no tā, kurā tieši ķermeņa daļā ir iemetušies krampji. Taču lielākoties der atcerēties, ka ir svarīgi izstiept savilktos muskuļus un viegli tos masēt, lai atjaunotu asinsriti. Ja ir grūti nostāvēt, jo jūtami krampji kājās, var apsēsties uz grīdas vai krēslā, kāju turot taisni izstieptu. Var noderēt arī mēģinājums kājas pēdu tuvināt galvai, tādējādi mazinot augšstilba krampjus.
Ko darīt, ja rodas krampji augšstilbā? Jāizmanto krēslu, lai noturētu līdzsvaru, un krampju skarto kāju jāvelk uz augšu, tuvinot to sēžamvietai. Savukārt, ja muskuļi savilkti apakšstilbā, skarto kāju jāmēģina celt uz augšu, lai stimulētu venozo asins atteci.
Ja gadījies, ka krampis iemetas kājas pēdā, jānostājas ar abām kājām stabili uz zemes vai arī jāstāv uz cietušās kājas, otru tai ar visu spēku spiežot virsū.
Ja cilvēkam novērojama tendence uz krampjiem, vēlams pret tiem pasargāties profilaktiski. Piemēram, ja ir tendence krampjiem rasties treniņu un fizisko aktivitāšu laikā, pirms tiem obligāti labi jāiesildās un jāizstaipa saites un muskuļi. Bet, ja šī problēma piemeklē pēc ilgtošas sēdēšanas, piemēram, pie datora, ik pa laikam jāveic pēdu pašmasāžu un izvingrināšanu vai vienkārši jāizstaigājas pirms turpināt sēdēšanu.
Otrais: temperatūru kontrasti
Muskuļu krampju gadījumā var palīdzēt arī sildīšana un atvēsināšana. Savilktajai vietai var uzklāt siltu dvieli vai apsildes paliktni. Sildīt var arī vannā vai dušā. Līdzīgs efekts tiek panākts arī ar aukstumu – savilkto muskuli var atvēsināt ar ledu. Labs līdzeklis asinsrites uzlabošanai ir pēdu kontrastvannas, mainot karstu un aukstu ūdeni.
Der atcerēties arī, ka kopumā šādām muskuļu spazmām nepiemīt sezonāls raksturs, tomēr ir daži iemesli, kuru dēļ gada siltajos mēnešos šī problēma ir novērojama biežāk. Karstā laikā cilvēka organisms patērē vairāk šķidruma, tāpat arī esam aktīvāki un ir nepieciešams uzņemt vairāk ūdens, palielinās atūdeņošanās risks.
Līdzīgs efekts ir jūtams arī pirtī vai guļot zem pārāk biezas segas. Tieši tāpēc ir būtiski atcerēties, ka aktivitātēs, kurās tiek zaudēts daudz šķidruma, ir ļoti būtiski dzert daudz ūdens.
Trešais: magnijs veselībai
Lai izvairītos no krampjiem, jāpiedomā arī pie veselīga un sabalansēta uztura pamatprincipu ievērošanas. Pilnvērtīgai muskuļu darbībai ir nepieciešamas dažādas minerālvielas, no kurām būtiskākais ir kālijs, kalcijs, nātrijs un magnijs.
Nātrijs uztur šķidruma līdzsvaru organismā, kā arī nodrošina normālu nervu darbību, muskuļu kontrakcijas. Savukārt kālijs kopā ar nātriju mazina un novērš krampjus. Kalcijs regulē muskuļu kontrakcijas un sirds ritmu.
Magnijs veselībai ir svarīgs vairāku iemeslu dēļ. To mēdz dēvēt arī par dzīvības mikroelementu, jo magnijs atslābina muskuļus, nodrošina pareizu impulsu pārvadi pa nervu šķiedrām un līdz ar to arī muskuļu asinsapgādi. Biežāk sastopamie magnija trūkuma simptomi ir miega traucējumi, nervozitāte, garastāvokļa svārstības, paātrināta sirdsdarbība, vājums, roku trīce, grūtības kontrolēt muskuļu darbību u.c. Līdz ar to magnija oksīds ir patiešām svarīgs elements mūsu veselībai, un ir ieteicams magnijs pret krampjiem.
Magnijs palīdz nodrošināt nervu sistēmas darbību un muskuļu sistēmas funkcionēšanu, kā arī palīdz samazināt nogurumu un nespēku.
Lai krampji neatkārtojas!
Lai izvairītos no krampju riskiem, jālieto pietiekami daudz ūdens un jāievēro pilnvērtīga uztura pamatprincipi.
- Dabīgā veidā organismam tik nepieciešamo magniju satur pākšaugi, zaļo lapu salāti, auzas, prosa, griķi, zivis, kalmāri, šokolāde, āboli un citroni.
- Kalciju satur piena produkti, īpaši biezpiens un siers, dilles, kāposti, pētersīļi, mandeles, lazdu rieksti.
- Nātrija galvenais avots ir vārāmā sāls, līdz ar to lielākajai daļai cilvēku šīs minerālvielas netrūkst, taču mēs to arī zaudējam ar sviedriem, pastiprināti izjūtot fizisku slodzi vai karsējoties pirtī. Tādos gadījumos ieteicams papildus dzert ar sāļiem bagātinātu minerālūdeni.
- Krampju risku palielina pārmērīga kafijas un alkohola lietošana, jo tie kavē kalcija uzsūkšanos.
- Ja pastāv bažas, ka ar uzturu netiek uzņemti organismam nepieciešamie sāļi un minerālvielas, papildus var lietot uztura bagātinātājus.
- Rekomendējam izvēlēties Latvijā ražotu uztura bagātinātāju, kas īpaši noderīgs miegam un nervu sistēmas veselībai – “Magnemix”. Tā sastāvā ir trīs magnija sāļi, kas palīdz samazināt nogurumu un nespēju, veicina normālu muskuļu darbību. “Magnemix” sastāvā ir magnija oksīds, magnija citrāts un magnija laktāts, kuri kopā nodrošina pakāpenisku magnija uzsūšanos. Minētais preparāts pieejams gan 30, gan 90 kapsulu iepakojumos, un tas ir ražots Latvijā.
- Jebkurā gadījumā ir ieteicama mērenība it visā – saviem spēkiem atbilstošas fiziskās aktivitātes, atbilstošā daudzumā uzņemts ūdens, minerālvielas un sabalansēts uzturs.
Pirkt
Grūti aizmigt? Melatonīns labam miegam
Miegs ir pamats labai dienai
Miegs ir dabīgs stāvoklis, kad organisms atpūšas. Miegs ir gandrīz visiem zīdītājiem un putniem, kā arī tas ir novērots dažiem rāpuļiem, abiniekiem un pat zivīm. Miega traucējumi iespaido visus – gan bērnus, gan pieaugušos. Ja nevar aizmigt, moka bezmiegs un ir pamošanās nakts laikā, tad miega traucējumi nopietni jāuztver, ja tie ilgst ilgāk par mēnesi.
Nakts cilvēkiem ir ļoti svarīga. Guļot uzkrājas enerģijas rezerves un smadzenes turpina apstrādāt un sakārtot dienas laikā apgūto un piedzīvoto, lai mēs varētu to izmantot nākotnē. Iestājoties tumsai, ķermenis aktīvāk ražo melatonīnu, kas signalizē ķermenim, ka ir laiks gatavoties miegam. Melatonīna galvenais uzdevums organismā ir regulēt nakts un dienas ciklus vai miega un pamošanās ciklus.
Traucējošais bezmiegs
Bezmiegs ir miega traucējums, kas saistīts ar izmaiņām miega ilgumā, ritmā un dziļumā. Ir pierādīts, ka apmēram pusei cilvēku ir dažādi miega traucējumi, kas var izsaukt nopietnas veselības problēmas. Visbiežāk bezmiegs izpaužas kā grūtības iemigt, to rada nemiers, domas par iepriekšējās dienas notikumiem, bažas par nākotni. Bezmiegs var izpausties arī kā nakts miegs ar pārtraukumiem, kad vairākkārt jāmostas, bieži vien ar satraukuma sajūtu pēc nepatīkama sapņa. Arī negribēta agra pamošanās no rītiem ir viena no bezmiega izpausmēm. Reizēm sastopami stāvokļi, kad trūkst miega sajūtas, kaut arī dziļā miegā pavadīts pietiekoši ilgs laiks.
Bezmiega tūlītējas sekas ir:
nogurums un miegainība dienas laikā,
viegla aizkaitināmība un garastāvokļa svārstības,
atmiņas pasliktināšanās un reakcijas palēnināšanās.
Var parādīties tendence uz dažām sekundēm, minūtēm ieslīgt vieglā snaudā, proti, mikromiegā, kas ir īpaši bīstams situācijās, kurās nepieciešama pastāvīga uzmanības koncentrēšana (piemēram, vadot automašīnu).
Tandēms miegam – melatonīns un serotonīns
Melatonīns jeb tā dēvētais miega hormons. To varētu saukt arī par mūsu miega sargu. Melatonīns ir bioloģiski aktīva viela, kas veidojas mūsu smadzenēs nakts laikā (tumsā) un regulē mūsu organisma bioritmus – miega un nomoda ciklu. Vakaros, kad pieaug melatonīna koncentrācija organismā, pieaug arī mūsu miegainība – mēs sākam žāvāties, rodas vakara nogurums un vēlme doties pie miera. Pats melatonīns mūsu organismā sintezējas no cita hormona, kas pastiprināti izdalās tieši dienas laikā – serotonīna jeb tā dēvētā laimes hormona. Šis ir hormons, kas mums nodrošina labu garastāvokli, smaidu sejā un pozitīvu skatu uz dzīvi, tādēļ to var dēvēt arī par optimistu hormonu. Gan melatonīns, gan arī serotonīns veidojas no neaizvietojamās aminoskābes L-triptofāna, kuru mēs varam uzņemt tikai ar uztura vai uztura bagātinātāju palīdzību. Ievērojams L-triptofāna daudzums atrodams dažādos sieru veidos un gaļā.
Laba miega sargs – Good Sleep
Cīņai ar bezmiegu un mierpilnam miegam lieto zem mēles izsmidzināmu spreju - Good Sleep Spray, kas satur melatonīnu un pasifloras lakstu ekstraktu. Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku1 un palīdz atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas2. Lietojot zem mēles tas ārti un pilnībā uzsūcas mutes gļotādā un nonāk sistēmiskajā asisinritē, līdz ar to palīdz ātrāk aizmigt! Good Sleep spray sniegs 210 miegpilnas naktis. Lietošana ir pavisam vienkārša -tikai viens pūtiens zem mēles 20 min pirms došanās gulēt.
Saudzīga palīdzība iesnu mocītajiem
«Iesnas ir parasta un izplatīta problēma, ko uzskata par biežāko slimību pasaulē. Aprēķināts, ka mūsu klimatā katrs cilvēks ar to saskaras 2 – 5 reizes gadā,» saka ārsts Kaspars Ivanovs, SIA Lotos Pharma dibinātājs un valdes priekšsēdētājs. «Varētu likties – iesnas taču ir sīkums, tās pāries trīs, piecu vai septiņu dienu laikā. Bet ne vienmēr viss ir tik vienkārši.»
Iesnu norise
«Iesnas izraisa vīrusi, baktērijas un sēnītes, kas var darboties gan atsevišķi, gan dažādās kombinācijās. Mikroorganismi nonāk deguna gļotādā un sāk vairoties. Paplašinās sīkie asinsvadiņi, kas atrodas deguna gļotādā, sākas tūska, tādēļ ir apgrūtināta ieelpa, aizkrīt viena nāss, pēc tam otra, arī izelpai vajadzīgs lielāks spēks. Iesnu sākumā gļotādas tūska vēl nav pārāk liela, bet, pieaugot mikroorganismu daudzumam, tā kļūst arvien izteiktāka, tiek nosprostota gaisa plūsma caur nāsīm un cilvēkam jāsāk elpot caur muti,» skaidro ārsts. «Deguns vairs nespēj pilnvērtīgi attīrīt, sasildīt un mitrināt gaisu. Sākumā novēro deguna tecēšanu, kas vairāk saistīta ar to, ka pastiprinās gļotādas sekrēcija un arī no asinsvadiem nāk klāt papildus plazmas daļa; šķidrums ir caurspīdīgs. Vēlāk attīstās strutainas iesnas. Tautā joprojām dzīvs ir uzskats, ka iesnas, ja reiz sākušās, ies savu gaitu un pāries bez īpašām sekām neatkarīgi no mūsu pūlēm tās ātrāk izārstēt. Tas ne vienmēr atbilst patiesībai.»
Iespējamās komplikācijas
«Iesnu izraisītāji mikroorganismi deguna gļotādā rada tūsku, kas ātri pieņemas spēkā,» norāda ārsts. «Deguna gļotādas turpinājums ir deguna blakusdobumu gļotāda un iekaisums var pāriet arī uz to. Rezultātā atveres, kas savieno deguna dobumu ar blakusdobumiem, tiek sašaurinātas vai pilnīgi aizliktas, tāpēc sekrēts, ko izdala blakusdobumu gļotāda, nevar izplūst dabiskā ceļā, bet sakrājas dobumos un tā rodas iekaisums (sinusīts), kura klasiskie simptomi ir sāpes vaigu, pieres vai acu apvidū, bet netrūkst arī gadījumu, kad iekaisums norit bez spilgti izteiktiem simptomiem. Lai gan deguns elpo šķietami brīvi, nav aizlikts un iesnas it kā beigušās, tomēr ir sajūta, ka tās turpinās, īpaši – no rītiem un vakaros, šņaucot degunu. Dažreiz izmainās balss un to pamana apkārtējie, dažkārt balss izmaiņas jūt cilvēks pats. Šādā situācijā noteikti jādodas pie ārsta. Kad sākas komplikācijas, lieta ir daudz nopietnāka un ārstēšanās var turpināties mēnešiem ilgi, kas ir neizdevīgi gan no veselības un pašsajūtas viedokļa, gan arī ekonomiski. Tāpēc iekaisuma izraisītāji ir maksimāli ātri jāuzveic. Tāpat ir ļoti vērtīgi, ja, lietojot dabas vielu produktu, mēs varam sekmēt iesnu ātrāku izārstēšanu un samazināt komplikāciju risku.»
Statistika atklāj izpratnes trūkumu
«Saskaņā ar statistikas datiem 70 – 80% no viesiem iesnu gadījumā lietojamiem produktiem, kas tiek pirkti aptiekās Latvijā, ir ksilometazolīna grupas preparāti, kas pieejami ar dažādiem nosaukumiem. Aptaujās par šiem jautājumiem cilvēki norādījuši, ka bieži vien izvēlas tos līdzekļus, kas tobrīd visaktīvāk tiek reklamēti,» komentē K. Ivanovs. «Tie ātri un efektīvi palīdz mazināt deguna gļotādas tūsku un atbrīvot deguna ejas. Tas, protams, nav mazsvarīgi, ka cilvēks uz kādu laiku atgūst iespēju elpot caur degunu, taču jāzina, ka šie līdzekļi neuzveic slimības izraisītājus, bet, sašaurinot deguna gļotādas asinsvadiņus, apgrūtina piekļuvi papildspēkiem, ko organisms sūta cīņā ar infekciju. Kad pirms vairākiem gadu desmitiem ksilometazolīns tika izdomāts, tad daudzi ražotāji tā anotācijās iekļāva brīdinājumus, ka preparātu drīkst lietot ne vairāk kā septiņas dienas gadā, lai nerastos pierašana un komplikācijas. Tā kā vidēji iesnas pieaugušiem ir 2 – 3 reizes gadā, bet bērniem 5 – 6 reizes gadā, daudzi cilvēki šos līdzekļus lieto krietni biežāk un neapzinās, ka līdztekus vajadzīgi tādi produkti, kas palīdz uzveikt vīrusus un baktērijas, nekaitējot gļotādām. Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma šim nolūkam ražo Sinunorm līnijas produktus – Sinunorm DUO kapsulas un Sinunorm B balzamu. »
Nekļūsti par vieglu mērķi
«Protams, par elpceļu veselību jādomā ne tikai tad, kad iesnas klāt,» atgādina ārsts. «Daudz ko varam panākt arī ar pareiza dzīvesveida palīdzību – ik dienu uzturēties svaigā gaisā, sportot, pilnvērtīgi ēst, normāli izgulēties, ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Visi šie pasākumi labvēlīgi ietekmē organisma pretošanās spēju slimībām. Savukārt stress, neizgulēšanās, neveselīgs uzturs un mazkustīgs dzīvesveids imunitāti vājina un cilvēks kļūst par vieglu mērķi iesnu izraisītājiem un tas var notikt jebkurā gadalaikā.»
Pareiza iesnu ārstēšana
Pareiza iesnu ārstēšana tiek sasniegta cīnoties gan ar infekcijas izraisītāju, gan stiprinot imūnsistēmu.
Sinunorm DUO ir dabisks augu ekstraktus saturošs produkts, kas iedarbojas gan uz augšējiem, gan apakšējiem elpceļiem. Sastāvā esošam timiāna ekstraktam ir antibakteriāla aktivitāte. Plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību. Sinunorm DUO kapsulas piemērotas pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma.
Mazākiem bērniem, jau no 3 gadu vecuma, piemērots ir Sinunorm B balzams. Sinunorm B balzams nesatur spirtu, jo tas ir veidots uz cidoniju augļu sulas bāzes. Tā sastāvā esošais priežu mizas ekstrakts palīdz atvieglot elpošanu. Kumelītes ekstrakts palīdz uzturēt respiratoro funkciju un nodrošināt spazmolītisko efektu. Plūškoka ekstrakts palīdz uzturēt elpceļu veselību un imūnās sistēmas darbību. Altejas ekstrakts atvieglo elpošanu, nodrošinot mīkstinošu efektu elpceļos.
PirktUztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Kvercetīns - palīgs cīņā pret vīrusiem
Kas ir kvercetīns?
Kvercetīns jeb vitamīns P ir flavonoīds, kas atbildīgs par dažādām garšām un krāsām augos, tas atrodams augļos, dārzeņos, šokolādē, kaņepēs, sarkanvīnā, olīveļļā. Kvercetīnam sāka pievērst īpašu vērību, kad tika atklāts, ka tam ir spēcīga pretiekaisuma un imunitāti stiprinoša spēja.

Kāpēc kvercetīns ir tik vērtīgs?
Ir pierādīts, ka kvercetīns var darboties kā spēcīgs antioksidants. Kvercetīns ir polifenols, to raksturo savienojuma molekulārā struktūra, kas ļauj ziedot elektronu vai ūdeņraža atomu, lai neitralizētu brīvos radikāļus, nestabilas molekulas organismā, kas bojā šūnas, tādējādi izraisot slimības un novecošanos. Tieši tāpēc kvercetīnu uzskata par iedarbīgu antioksidantu. Kā zināms, brīvie radikāļi mūsu organismā izraisa iekaisumu, savukārt antioksidanti palīdz tos “nomedīt” un neitralizēt slimības izraisošos brīvos radikāļus.
Kā kvercetīns var palīdzēt vīrusu infekciju gadījumos?
Pateicoties kvercetīna plašajai pretvīrusu darbībai, tas var kavēt vairākus patogēna virulences (vīrusu replikāciju fāzes) posmus – vīrusa iekļūšanu šūnā, tā replikāciju jeb vairošanos un proteīnu sintēzi. Šo terapeitisko efektu var pastiprināt, ja kvercetīnu uzņem kopā ar C vitamīnu.
Kvercetīns darbojas arī kā imūnmodulators, spēj novērst vīrusu iekļūšanu šūnās un to vairošanos. Turklāt tas var palīdzēt daudzu vīrusu infekciju gadījumos. Svarīgi uzsvērt, ka kvercetīna pretvīrusu īpašības darbojas arī pret SARS-Cov-2, būtiski palīdzot organismam ar pretiekaisuma un antioksidanta efektu.
Turklāt kvercetīns piesaista cinku un darbojas sinerģiski ar C vitamīnu – ja ir šāda kopīga iedarbība, organisms var maksimāli pretoties vīrusiem. Pašreizējās pandēmijas apstākļos šī viela ir īpaši nozīmīga, jo riska zonā nonāk oksidatīvais stress, iekaisuma procesi un asins
sarecēšanas spēja.Var teikt, ka kvercetīnam vajadzētu būt vienam no ikdienas komponentu klāsta, lai būtu maksimāli nodrošināta aizsardzība pret vīrusiem un vērtīgs ieguvums veselībai.
Kādos pārtikas produktos ir kvercetīns?
* Āboli satur kvercetīnu, kā arī pektīnu, veselībai labvēlīgo šķiedrvielu. Lai ēdot ābolus gūtu pēc iespējas vairāk labuma, ko var sniegt kvercetīns, šos augļus baudiet nemizotus.
* Tumšā šokolāde satur spēcīgus antioksidantus, viens no tiem arī ir kvercetīns.
* Visas sīpolu šķirnes satur kvercetīnu, bet, zinot, ka kvercetīns ir pigments, ir skaidrs, ka tas būs augstākā koncentrācijā sarkanajos, nevis dzeltenajos sīpolos.
Kvercetīna daudzums (mg) uz 100 g porciju:
kaperi – 180 mg; lupstāja lapas – 170 mg; sarkanie sīpoli – 42 mg; griķi – 43mg; āboli – 4 mg; mellenes – 3 mg.
Labākais veids, kā uzņemt iespējami vairāk kvercetīna – lietojiet vairāk šos pārtikas produktus.
Ja šos produktus ēdīsiet katru dienu, organisms spēs uzņemt no 100 līdz 300 mg kvercetīna.
Tomēr lielākā daļa klīnisko pētījumu uzrāda labākus rezultātus, ja tiek lietoti 500-1000 mg kvercetīna dienā.
Latvijā radīts produkts, kas satur kvercetīnu
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma, sekojot līdzi jaunākajiem pētījumiem, ir izstrādājis produktu Imunosil Virufix.
Produkta sastāvā ir šī vērtīga viela kvercetīns, kā arī vitamīns D, vitamīns C, cinks un melatonīns. Sastāvā esošais vitamīns C uztur normālu imūnsistēmas darbību pie palielinātas slodzes, kā arī cinks, vitamīns C un D veicina normālu imūnsistēmas darbību.
Tā 2 kapsulu sastāvā ir 500 mg kvercetīna, kas ir diennaktī ieteicamā deva. Lai no āboliem uzņemtu 500 mg kvercetīna, vienā reizē būtu jāapēd 12,5 kg ābolu.
Vairāk par Imunosil Virufix uzzini www.avemed.lv
Schmidt Elena ACS Laboratory; https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSNuxhf5eYR4gH1VgV_Bk-9z4Bmp-5qMPq4fg&usqp=CAU
Paaugstināts holesterīns? Kā rīkoties?
Latvijā un pasaulē sirds – asinsvadu slimības ir galvenais mirstības cēlonis, izraisot katru 3 nāves gadījumu.
Vai holesterīns kaitē veselībai? Bez holesterīna mēs nespētu dzīvot. Holesterīns ir taukiem līdzīga viela, kas ir svarīga šūnu membrānu sastāvdaļa un izejmateriāls vairāku dzīvībai svarīgu vielu (žultsskābes, steroīdu hormoni u.c.) sintēzei.Holesterīns ir vajadzīgs, bet paaugstināts holesterīna līmenis ir bīstams! Pārmērīgs holesterīna līmenis izraisa lipīdu plāksnīšu veidošanos uz asinsvadu iekšējām sieniņām. Pārkaļķošanās padara vēnu sienas stīvas un trauslas. Paaugstināta holesterīna sekas ir aterosklerozes attīstība. Ateroskleroze vispārīgs apzīmējums veselam skaitam slimību, kam raksturīga taukvielu (holesterīna, triglicerīdu) nogulsnēšanās artēriju sieniņu iekšējā slānī un tālāku asinsvadu nosprostošanās.
Atkarībā no tā, kurās artērijās ateroskreloze veidojas, tā var izpausties kā:
• miokarda infarkts (sirds muskuļa pēkšņa atmiršana ar sāpju lēkmi krūtīs);
• stenokardija (sāpes krūtīs pie slodzēm);
• insults (paralīze, nopietni smadzeņu asinsvadu bojājumi).
Kā noteikt holesterīna līmeni?
Holesterīna līmeni nosaka veicot asins analīzes. Holesterīna līmeni var noteikt laboratorijās, medicīnas iestādēs, speciālos kardioloģijas kabinetos un daudzās aptiekās.Veselības aprūpes speciālisti rekomendē pirmo holesterīna pārbaudi veikt 6-10 gadu vecumā. Jebkuram pieaugušajam, sākot no 18 gadu vecuma, noteikti ir jānosaka savs holesterīna līmenis. Ideālā gadījumā, ja holesterīna līmenis ir normāls, ik pa 5 gadiem šo pārbaudi vajadzētu atkārtot.
Paliekot vecākam, holesterīna līmeni jānosaka biežāk. Interesanti, ka vīriešiem pastāv augstāks risks sirds un asinsvadu slimībām, tāpēc vecumā pēc 35 gadiem holesterīna līmenis būtu jānosaka katru gadu. Sievietēm vecumā pēc 45 gadiem holesterīna līmenis būtu jānoska katru gadu.
Kādi ir normāli holesterīna rādītāji?
Saņemot holesterīna rādījumus, jāsaprot, ka rādītāji visiem ciivēkiem nav interpretējami vienādi, jo pacientiem ar karidovaskulāro slimību risku ir jāsasniedz viņiem atbilstošu rādītāju. Atsaucoties uz 2021.gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām normāli holesterīna rādītāji ir sekojoši:
Kopējais holesterīns (KH) | zem 5 mmol/l |
Triglicerīdi (TG) | zem 1,7 mmol/l |
Zema blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ZBLH jeb LDLH) | zem 2,0 mmol/l |
Augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns (ABLH jeb HDLH): | |
sievietēm | augstāks kā 1,2 mmol/l |
vīriešiem | augstāks kā 1,03 mmol/l |
Runājot par slikto jeb zema blīvuma holesterīnu, tā rādījumiem jāpiešķir papildu vērība atkarībā no cilvēka riska faktoriem. Riska faktori un sliktā holesterīna normas ir sekojošas:
Veseliem cilvēkiem bez sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, kā arī, ja sirds un asinsvadu slimību risks tiek vērtēts kā mērens/vidēji paaugstināts, ieteicamajam ZBLH līmenim ir jābūt robežās starp 1,8-2,6 mmol/l.
Cilvēkiem ar būtiski paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,8 mmol/l.
Cilvēkiem ar zināmu/pierādītu holesterīna izgulsnēšanos sirds vai citās artērijās (ļoti augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,4 mmol/l.
Atsevišķos īpaši bīstamos gadījumos ārsts var ieteikt pazemināt ZBLH pat zem 1,0 mmol/l.
Ko ēst, ja ir paaugstināts holesterīns?
Vidusjūras diēta ir pamats veselīgas sirds ēšanas paradumiem. Šī diēta tiek uzskatīta par vienu no vissaprātīgākajām, kas ļauj ne tikai nomest svaru un izvairīties no diabēta, bet arī samazina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Vidusjūras diētas pamatā ir pilngraudu produkti, kuros ir daudz šķiedrvielu un vitamīnu, kas regulē cukura un tauku uzsūkšanos, kā arī uzlabo zarnu trakta darbību. Latvijas daba ir īpaši dāsna ar meža ogām un sēnēm, augļu un dārzeņu klāstu, tāpēc izmanotjiet to! Ēdiet sezonāli. Dārzeņi, augļi, salāti un citi zaļumi jāēd vidēji ~500 g/dienā, kā arī uzturā jāiekļauj pākšaugus (pupas, zirņus, lēcas u.c.). Vidusjūras diētā viena no svarīgākajām sastāvdaļām ir olīveļļa. Tā ir ne tikai mononepiesātināto taukskābju, bet arī polifenolu avots, kas normalizē holesterīna līmeni, samazinot zema blīvuma jeb „sliktā” holesterīna līmeni asinīs. Šiem polifenoliem arī piemīt spēcīgas antioksidantu īpašības, kas ir svarīgas, lai samazinātu sliktā holesterīna izgulsnēšanos asinvados.
Veselīgs dzīvesveids ir atslēga
Vislabākais veids, kā uzturēt normālu holesterīna līmeni, ir veselīga dzīvesveida ievērošana un jābūt fiziski aktīvam, tas nozīmē nedēļā vismaz 150min veltīt fiziskajām aktivitātēm. Fiziskās aktivitātes var paaugstināt tā sauktā labā holesterīna līmeni un uzlabo pašsajūtu. Ieteicamās fiziskās aktivitātes pielāgojiet savām spējām. Aktīvi kardiotreniņi – nūjošana, riteņbraukšana, peldēšana, skriešana, distanču slēpošana u.c., kā arī aktīvas pastaigas vai lēns skrējiens jums ir nepieciešams labai pašsajūtai un veselībai. Ik dienu kādai no šīm aktivitātēm veltiem aptuveni 30 minūtes. Ja veselības problēmu dēļ ir grūti ieplānot kādu no aktivitātēm, tad atcerieties – pat viena stunda pastaigas dienā dos labumu Jūsu veselībai!
Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī, uzņēmums Lotos Pharma ir radījis dabas vielu komleksu AteroLip complex. Tā sastāvā ir dabiskais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā.
Jaunais skolas gads un saaukstēšanās – kā izvairīties
Skolas gada pirmās nedēļas iezīmē daudz pārmaiņu mūsu ikdienā – aug rosība bērnudārzu, skolu un augstskolu tuvumā, autosatiksme paliek intensīvāka, uz ielām sastopam vairāk cilvēku, piedzīvojam drūzmēšanos. Vislielākās izmaiņas ikdienas režīmā, protams, izjūt visu vecumu bērni un viņu vecāki. Uzzini šajā rakstā, kā, atsākoties spraigākam dienas ritmam, parūpēties par imunitāti, lai samazinātu elpceļu infekciju risku.
Pozitīvs skats uz ikdienu – labas imunitātes sākums
Ja vasara ir atslābuma periods gan bērniem, gan pieaugušajiem, tad skolas sākums iezīmē papildus pienākumus. Pieaugušajam, pārsvarā, tie ir saistīti ar bērna vešanu no mājām uz bērnudārzu vai skolu un atpakaļ, kā arī paspēšanu savu atvasi nogādāt uz, piemēram, pulciņiem vai citām ārpusskolas aktivitātēm. Bet tā ir tikai viena medaļas puse, jo bērniem pēc daudz brīvākā vasaras režīma dinamiskais skolas režīms, vismaz sākotnēji, var radīt nepatiku, jo atkal jāpierod pie darbīgāka ikdienas ritma.
Te rodas jautājums – kas darāms, lai, neskatoties uz papildu slodzi, bērnam tiktu saglabāta laba garīgā un, ar to arī cieši saistītā, fiziskā veselība? Pamatu pamats ir atrast pašam, kā arī palīdzēt savam bērnam, katrā pienākumā “zelta maliņu”. Tas paveicams ar dažādiem bērnu motivējošiem paņēmieniem, piemēram, iesaistoties viņa ikdienā – skolas dzīvē, kas dos vērtīgu atbalstu!
Laba doma ir arī bērnam iezīmēt “lielāku bildi”, kāpēc viņš iet skolā. Proti, ka skolas gaitas nav tikai par alfabēta, vēstures notikumu vai matemātikas teorēmu iekalšanu. Skola ir vieta, kur cilvēks iemācās mācīties. Un tā ir prasme, kas noderēs visu mūžu. Tāpat skola ir institūcija, pateicoties kurai bērns iemācās etiķeti pie galda un lietot galda piederumus, patstāvīgi ģērbties un sagatavoties dienai, apmeklēt tualeti, plānot nodarbībām un atpūtai paredzamo laiku, kā arī izkopt citas kompetences.
Atceries arī par bērna uzslavēšanu. Un ne vien tikai tad, kad saņemta laba atzīme, bet lepojies ar viņu arī tad, kad redzi, kā mazais cilvēks ar atdevi cenšas un izrāda iniciatīvu, mācoties un piedaloties ārpusskolas aktivitātēs. Turklāt, ja bērns būs priecīgs, jo būsi pacenties viņam tā justies, tad arī pats paliksi priecīgāks, jo būsi izdarījis kaut ko noderīgu.
Piedomā par bērna fizisko veselību
Līdztekus rūpēm par bērna garīgo stāvokli, jāpiedomā arī par bērna fizisko veselību. Kvalitatīvai atpūtai, labam miegam, sabalansētam uzturam un samērīgam laikam pie datora un viedierīcēm būs pozitīva ietekme uz bērna fizisko veselību. Daži padomi, ko ievērot:
- Daudzveidīgs un veselīgs uzturs.
Parūpējies arī rudens sezonā, lai bērns ikdienā lieto gana daudz augļus, kuros atrodas imunitāti stiprinošie dabīgie vitamīni un antioksidanti. Tāpat laba doma ir ēdienkartē regulāri iekļaut dažādas sēklas un riekstus saturošus produktus, jo tajos ir daudz vērtīgo Omega-3 taukskābju.
Rūpes par miegu.
Skolas atsākšanās daudziem bērniem rada miega trūkumu, bet tas, savukārt, padara organismu uzņēmīgāku pret dažādām infekcijām un vīrusiem. Tāpēc seko līdzi, lai bērns ietu gulēt un celtos atbilstoši veselīgam gulēšanas režīmam. Vērts atcerēties, ka vieglāk skolas dienās būs piecelties, ja brīvdienās bērns neies gulēt vēlu naktī un pēc tam negulēs līdz pusdienlaikam.
Fiziskās aktivitātes.
Bieži vien augošiem organismiem vien ar sporta stundām skolā nepietiek. Tādos gadījumos vērtīgi ir pieteikt bērnu, piemēram, papildu nodarbībām kādā viņam tīkamā sporta veidā. Arī dažādu deju nodarbības ļaus bērnam būt fiziski nodarbinātam. Vēl viens bonuss būs arī sociālais aspekts, ko bērns attīstīs, pateicoties komunikācijai ar bērniem no dažādām skolām.
Nosaki pie viedierīcēm pavadāmo laiku.
Mobilais telefons, planšetdators un spēļu dators ir daudzu bērnu ikdiena. Pat vairāk nekā tikai ikdiena, jo pie šīm ierīcēm daudzi bērni pavada gandrīz visu savu brīvo laiku. Un, ja tas tā ir, tad ir jāiesaistās pieaugušajiem, kuriem jāpiedāvā bērnam nodarbes, lai samazinātu laiku pie psihisko un fizisko veselību ietekmējošajām viedierīcēm. Ekskursija ārpus pilsētas, pikniks pie dabas, kafejnīcas apmeklējums vai galda spēļu vakars. Ir taču tik daudz aktivitāšu, ko bērns var pasākt kopā ar saviem vecākiem!
Uztura bagātinātāji kā imūnsistēmas stiprinātāji
Dinamisks ikdienas ritms, saules gaismas samazināšanās un citi faktori iespaido cilvēka dabīgās aizsargspējas jeb imūnsistēmu. Tāpat rudens sezona ir tā, kurā aktivizējas dažādi vīrusi un slimības, tāpēc ir vērts būt gataviem tai, atbilstoši sagatavojoties. Imunosil Sambucus ir dabīgs balzams imūnsistēmas veselībai, kas īpaši piemērots arī bērniem. Tā sastāva esošais plūškoks palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.
Ja tomēr sanācis saaukstēties, un piedzīvot nepatīkamo simptomu – klepu, svarīgi, ka ir produkts, kas piemērots visiem klepus veidiem un visai ģimenei. Bronhonorm balzams ir līdzeklis elpošanas ceļu veselībai. Tā sastāvā esošie ārstniecības augi (priede, mārsils) labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu - nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. Tas ir īpaši piemērots bērniem no 1 gada vecuma, kā arī grūtniecēm un sievietēm bērnu zīdīšanas laikā.
Lai viegls un veselīgs jaunā skolas gada sākums!
5 vienkārši veidi, kā uzlabot imunitāti
Laba imunitāte ir viens no vesela organisma un laimīga cilvēka priekšnoteikumiem. Īpaši būtiski par imūnsistēmas stiprināšanu jādomā patreiz, kad mums ik uz soļa uzglūn dažādi vīrusi, mikrobi, baktērijas un sēnītes, kas vairāk vai mazāk, bet ietekmē mūsu veselību un ikdienu. Uzzini šajā rakstā, kā ātri un vienkārši vari uzlabot savu imunitāti.
Personīgās higiēnas ievērošana
Lai vīruss nenonāktu organismā un tā šūnās, pie efektīvajiem pasākumiem jāmin roku regulāra mazgāšana un dezinficēšana. Tostarp, lai piesargātos no vīrusiem, kas atrodas gaisā, par ļaunu nenāks, ja publiskās vietās tiks uzvilkta medicīniskā sejas maska. Noderīgi ir arī regulāri mazgāties dušā, jo, lai arī sviedri var kavēt dažādu mikroorganismu attīstību, ja to ir par daudz, tad efekts būs pretējs – jo tādējādi tiks radīta pateicīga vide, kurā augt baktērijām un sēnītēm, kas var izraisīt dažādas slimības.
Fiziskas aktivitātes
Regulāra sportošana uzlabos ne vien muskuļu tonusu, sirds un citu orgānu veselību, bet arī samazinās stresa hormonu daudzumu organismā, jo ir noskaidrots, ka konstants stress negatīvi ietekmē balto asinsķermenīšu jeb leikocītu – organisma imunitātes aizsargšūnu – skaitu ķermenī. Turklāt, nevienam nav noslēpums, ka sports arī rada prieku, padarot cilvēku pozitīvāku, un tas ir svarīgi, jo daudz problēmu, kas vēlāk ietekmē visu organismu, sākas tieši galvā. Tāpēc sportosim vairāk!
Latvijas farmācijas uzņēmums “Lotos Pharma” ir pirmais Baltijā, un, iespējams, pat pirmais pasaulē, kas apvienojis piecus noteicošos stipras imunitātes komponentus – C un D vitamīnus, cinku, melatonīnu, kvercetīnu – daudzfunkcionālā un efektīvā uztura bagātinātājā Imunosil Virufix. Šis imunitāti spēcinošais produkts parūpēsies par ikviena cilvēka normālu imūnsistēmas darbību, vienlaikus veicinot šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu, kā arī uzlabojot naktsmieru, jo Imunosil Virufix sastāvā esošais melatonīns samazina iemigšanai nepieciešamo laiku.
Jūties drošs un pasargāts starp vīrusiem, lietojot imūnsistēmas palīgu Imunosil Virufix!
Raksts tapis sadarbībā ar Lotos Pharma interneta veikalu avemed.lv
Kā tikt galā ar bezmiegu?
Miegs organismam ir vitāla un fizioloģiskā vajadzība, tieši tāpat kā nepieciešamība ēst un dzert. Līdz ar to naktsmiers vistiešākajā mērā ietekmē cilvēka fizisko un garīgo veselību. Izlasi šo rakstu, lai uzzinātu, kā veicināt iemigšanu, lai samazinātu bezmiega iespējamības riskus un uzlabotu savu pašsajūtu.
Organisma ienaidnieks – bezmiegs
Pat piekopjot veselīgu uzturu un regulāri nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, cilvēki saskaras ar bezmiegu, jo iemesli grūtībām iemigt un gulēšanai ar vairākkārtīgu pamošanos naktī var būt daudz un dažādi, taču sekas tam ir nopietnas. Slikta miega kvalitāte un nepietiekams miegā pavadīto stundu skaits padara cilvēku konstanti miegainu un nogurušu, samazinot koncentrēšanās spējas, traucējot ikdienas gaitās, traucējot ikdienas gaitās, ietekmējot dzīves kvalitāti un organisma funkcionālās spējas.
Bezmiegs var būt pārejošs (pāris dienu vai pāris nedēļu) vai ilgstošs (vairāk nekā mēnesi). Ar īslaicīgu bezmiegu bieži saskaras jaundzimušo vecāki, maiņu darba strādnieki. Taču ilgstošs stress, pārslodze, atsevišķi medikamenti, slimības un vide rada nopietnu risku veselībai. Cilvēkam, kuru moka bezmiegs vairākas dienas, sāk mainīties āriene – parādās “maisiņi” un pampums zem acīm, paliek bēdīgi sejas vaibsti utt.
Taču vēl būtiskākas par ārējām ir organisma iekšējās izmaiņas, kuru laikā tiek negatīvi ietekmēta imūnsistēma, vielmaiņa, atmiņa. Tāpat, ja miegs ir traucēts, tad pastāv paaugstināts risks saslimšanai ar diabētu, hipertensiju (paaugstināts asinsspiediens), kā arī būtiski pieaug infarkta un aptaukošanās iespējamība.
Miega higiēna kā rituāls
Veselīgs cilvēks nesmēķē, piedomā par fiziskajām aktivitātēm, pārmērīgi nelieto alkoholu, treknus ēdienu un novērtē miega lomu savā ikdienā. Taču, neskatoties uz to, ar aizmigšanu un gulēšanu ir problēmas daudziem. Bet, kāpēc moka bezmiegs? Visticamāk, ka tas ir saistīts ar nepareiziem paradumiem pirms došanās gulēt. Proti, lai cilvēks varētu ātrāk iemigt un naktsmiers būtu efektīvāks, noderīgi ir piekopt sava veida rituālu jeb ievērot priekšnoteikumus:
- Vismaz 30 minūtes pirms gulēšanas izvairīties no televizora un citiem ekrāniem (dators, planšete, viedtālrunis u. c.).Prātu aktivizējošas nodarbes, tāpat kā spožā no ekrāniem nākošā gaisma, ķermeni var samulsināt, neļaujot smadzenēm izdalīt melatonīnu – īpašu hormonu, kas darbojas kā organisma “iekšējais pulkstenis” un cilvēkam liek justies miegainam.
- Parūpēties par guļamistabas gaisa kvalitāti un temperatūru.Iemigšanai nesmādēs svaigs gaiss, tāpēc pirms došanās gulēt ir labi izvēdināt istabu. Turklāt iemigt ir vieglāk, ja telpa nav pārāk karsta.
- Neaizrauties ar diendusu.Diendusas faniem jāatceras, ka pārāk ilga diendusa nevar kompensēt naktsmieru, jo tā var sabojāt dabisko miega ritmu, veicinot hroniska bezmiega risku. Ja nu tomēr ir nepārvarama vēlme pēc diendusas, tad tās ilgumam nevajadzētu pārsniegt 45 minūtes.
- Ērti gultas piederumi.Domājot par kvalitatīvu miegu svarīgi ir parūpēties, lai būtu ērts matracis un spilvens, kā arī patīkama gultasveļa un sega. Jā, šīs preces mēdz būt dārgas, taču labs miegs ir svarīgāks par ietaupītu naudiņu.
- Stresa un uzmācīgo domu samazināšana.Ja aizmigt traucē domāšana par nākamās dienas pienākumiem darbā vai mājās, tad atslābināt prātu var palīdzēt dziļā elpošana (ar diafragmas iesaistīšanu), meditācija un citi paņēmieni, piemēram, zāļu tēja.
- Izvairīšanās no pārēšanās un pārlieku daudz šķidruma uzņemšanas.Ūdens glāze vai neliela tase tējas iemigšanai nereti var pat palīdzēt, taču kategoriski vajadzētu izvairīties no lielām ēdienreizēm, kofeīnu un alkoholu saturošiem dzērieniem.
- Neatlikt modinātāju.Vakarā, pirms došanās gulēt, pareizi būtu izrēķināt, cikos jāceļas. Un pēc tam jāuzstāda modinātājs tādā laikā, lai sanāktu pietiekami daudz miega stundu un no rīta modinātājs nebūtu jāpārliek. Jo celties ar pirmo modinātāju signālu ir veselīgāk un ilgtermiņā arī vieglāk.
- Nē, strādāšanai gultā!Aizmigt būs daudz vieglāk, ja ar gultu izveidosies asociācija, ka tā paredzēta tikai gulēšanai.
- Pārāk daudz miega.Naktsmieram vajadzētu paredzēt sešas līdz deviņas stundas. Būtiski ir atcerēties, ka pārāk ilgs miegs negatīvi ietekmē cilvēka fizisko un garīgo veselību tieši tikpat ļoti kā regulārs miega trūkums. Tāpēc, lai arī cik ļoti gribētos pēc ilgākas negulēšanas it kā “atgūt” iepriekš zaudētās stundas miegam, pareizi būtu neļauties padsmit stundu ilga miega kārdinājumam, jo tam var būt pilnīgi pretējs efekts nekā iecerēts.
Iemigšanas hormons – melatonīns
Eksperti atzinuši, ka vislabāk ir doties gulēt līdz desmitiem vakarā, jo tas ir laiks, kad mūsu smadzenēs sāk izstrādāties melatonīns jeb miega hormons, kas izdalās, kad paliek tumšs, lai dabīgi veicinātu iemigšanu. Melatonīna ražošanai palīdz arī siltā spektra apgaismojums telpā, samazināts gaismas daudzums pirms naktsmiera, klusuma ievērošana un citi vides faktori. Melatonīns savu darbiņu paveiks sekmīgāk arī tad, ja visas nedēļas garumā tik ievērots līdzīgs gulētiešanas un mošanās grafiks.
Kvalitatīvs naktsmiers ir vienlīdz būtisks biroja darbiniekam, profesionālam sportistam, studentam, jaunajai māmiņai un ikvienam citam no mums, jo miegā, atjaunojas organisma spēku rezerves, bet mūsu smadzenes tikmēr apstrādā un “saglabā” iepriekšējā dienā uztverto informāciju.
Taču ir gadījumi, kad tiek izjaukts cilvēka dabiskais miega režīms vai mainās gulēšanas vides apstākļi, un šādos gadījumos iemigšanu var veicināt, sākot lietot uztura bagātinātāju ar melatonīnu.
Izvēloties Latvijā izstrādāto un ražoto produktu Good Sleep Spray, tā sastāvā esošais melatonīns palīdzēs samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku, atvieglojot ar diennakts cikla izjaukšanu saistītās sajūtas. Savukārt Good Sleep Caps uztura bagātinātājā iekļautais pasifloras ekstrakts nomierina un relaksē, nodrošinot veselīgu miegu visas nakts garumā.
Uzlabo savu naktsmieru un aizmirsti par bezmiegu kopā ar Good Sleep Spray!
Raksts tapis sadarbībā ar Lotos Pharma interneta veikalu avemed.lv
Mutes dobuma iekaisumi - kas tos izraisa un kā izvairīties?
Dažādi mutes dobuma iekaisumi, ko mēdz vienā vārdā dēvēt par stomatītu, ir ļoti nepatīkama saslimšana – mutes gļotāda sūrst un sāp, veidojas brūces, rodas dedzinoša sajūta. Parasti pirmo reizi ar to saskaramies bēnībā, vēlāk dzīvē stomatīta paveidi var atkārtoties ar atšķirīgu regularitāti dažādu faktoru ietekmē.
Kas izraisa stomatītu
Stomatīts izpaužas kā sāpīgi iekaisuma procesi mutes dobuma gļotādā, tostarp uz smaganām, vaigiem, lūpu iekšpusē un uz mēles. Stomatītu var izraisīt vīrusi vai baktērijas, veicināt gļotādas ievainojumi – zobakmens, neārstēti zobi, nepiemērotas protēzes; provocēt dažādi citi apstākļi, piemēram:
hormonālas pārmaiņas organismā saistībā ar pubertāti, grūtniecību, menopauzi;
kuņģa un zarnu slimības;
akūtas infekcijas slimības, piemēram, gripa, vīrusi;
cukura diabēts;
ādas slimības;
medikamenti.
Stomatītu un dažādas tā izpausmes, piemēram, aftas, čūliņas, pietūkumu, apsārtumu, sāpīgas smaganas, bieži konstatē cilvēkiem ar nepietiekami koptu mutes dobumu, tostarp neārstētiem zobiem. Šim stomatīta paveidam raksturīgas sāpes un dedzināšanas sajūta mutes dobuma gļotādā, smaganu asiņošana, garšas sajūtas traucējumi, pastiprināta siekalu atdalīšanās vai arī sausuma sajūta mutē. Lai arī stomatīts parasti pāriet divu nedēļu laikā, to nedrīkstētu ignorēt, jo tas var pāriet smagākā slimības formā.
Attīstoties smaganu iekaisumam, tās apsarkst, piepampst, asiņo un ļoti sāp, sevišķi ēšanas laikā. Raksturīga metāliska garša mutē un pastiprināta siekalu izdalīšanās, nepatīkama smaka no mutes. Smagākos gadījumos tas kļūst par nopietnu vispārēju saslimšanu, ko pavada paaugstināta temperatūra.
Kā uzveikt stomatītu
Stomatīta gadījumā ļoti labi palīdz Latvijā ražotie imūnmodulējošie Larifan produkti, jo iedarbojas gan vispārēji, gan lokāli: piemēram, pieejama ziede deguna gļotādai Larifan Ungo, Larifan sprejs rīkles gļotāda, kā arī Larifan zobu pasta mutes dobumam.
Liela nozīme stomatīta ārstēšanā un novēršanā ir pareizai mutes dobuma kopšanai. Jo īpaši cilvēkiem ar noslieci uz herpes stomatītiem un citiem iekaisuma procesiem mutes dobumā, kā arī izņemamo protēžu lietotājiem. Līdz ar to veidots jauns produkts - Larifan Mouthwash Total Care mutes skalojamais līdzeklis! Produktam piemīt antiseptiskas un nomierinošas, kā arī imūnmodulējošas īpašības. Aktīvā viela dsRNS Larifan uzlabo organisma dabīgās aizsargspējas pret kaitīgiem vides faktoriem, to skaitā arī vīrusiem un baktērijām. Līdz ar to, iekļaujot Larifan Mouthwash ikdienas rutīnā, var būtiski samazināt stomatīta saslimšanas risku.
Larifan Moutwash Total Care ir ieteicams lietot vismas 2 reizes dienā, kopā ar Larifan zobu pastu, lai nodrošinātu īpaši efektīvu iedarbību.
Larifan zobu pasta ne tikai samazina zobu aplikumu, baltina zobus un aizsargā pret kariesu, bet tās sastāvā esošais dsRNS Larifan arī pasargā mutes gļotādu arī pret dažādiem kaitīgiem ārējās vides faktoriem, tostarp pret vīrusu un mikrobu iekļūšanu un attīstību organismā caur mutes dobumu.
Cilvēkiem, kuriem paaugstināta stresa situācijās, piemēram, eksāmenu laikā, bieži novērojamas stomatīta pazīmes, vērts jau ikdienā lietot kādu no Larifan līdzekļiem ar pretvīrusu un imūnregulatoro iedarbību, jo tās novērst var būt vienkāršāk nekā izārstēt.
5 šķiedrvielām bagāti produkti, kas palīdzēs notievēt
Šķiedrvielas ir balastvielas, kas palīdz uzlabot vielmaiņu, kontrolēt svaru un pat samazināt holesterīnu. Dienā ieteicamas uzņemt aptuveni no 35-45 g. Tikai 5% no populācijas uzņem šo vajadzīgo daudzumu ik dienas. Īpaši cilvēkiem ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu jeb ĶMI būtu jāpārliecinās vai dienā tiek uzņemts vajadzīgais šķiedrvielu daudzums.
Ko dara šķiedrvielas?
Šķiedrvielas var dēvēt par tādām kā “slotiņām”, kas neuzsūcas gremošanas trakā un tiek izvadītas no organisma pa ceļam veicot svarīgus darbus. Šķiedrvielas veicina uzņemtā ēdiena virzīšanos zarnu traktā tādejādi, kavējot aizcietējuma veidošanos. Veidojot viskozu tīklu, šķiedrvielas kavē tauku uzsūkšanos zarnās. Šī īpašība normalizē holesterīna līmeni un pasargā asinsvadu sieniņas no aterosklerozes attīstības.
5 produkti, kas vērtīgi ar šķiedrvielām
Čia sēklas. 100 g čia sēklu satur aptuveni 34.4 g šķiedrvielu, kas tās padara par vienu no vērtīgākajiem šķiedrvielu avotiem. Čia sēklas ir bagātas ar omega-3, alfa-linolēnskābi un kalciju.
Popkorns. 100 g popkorna satur 14.4 g šķiedrvielu tādēļ popkorns tiek uzskatīts par uzkodu karali (vērtīgs popkorns ir bez sāls, cukura vai citām garšvielām).
Pilngraudi. 100 g auzu pārslas satur 7 g šķiedrvielu. Maltītes pamatam pareizā izvēle būtu pilngraudu maize, makaroni vai rīsi.
Pupas. Vai zināji, ka pākšaugi ir bagātīgi ar šķiedrvielām? 100 g pupas satur 6.8 g šķiedrvielu. Iekļauj pupas savā ēdienkartē.
Avokado. 100 g avakado satur 6.7 g šķiedrvielu. Avokado ir vērtīgs ar nepiesātinātajām taukskābēm un kāliju, tādēļ rekomendējams sirds veselības uzlabošanai. Avokado var lietot kā mērci, aizstājot majonēzi.
Ātra un bagātīga smūtija recepte
Čia sēklu smūtijs - sablendē 2 glāzes zaļumu, piemēram, spinātu, 1,5 glāzi ūdens un 2 ēdamkarotes čia sēklu. Tad pievieno vienu nomizotu apelsīnu, glāzi ogu, piemēram, zemeņu vai aveņu un glāzi saldētu melleņu un atkal sablendē. Pievieno tējkaroti Good Fiber bagātīgākam šķiedrvielu sastāvam.
Kā uzņemt šķiedrvielas gudri?
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma izstrādājis šķiedrvielu kompleksu Good Fiber. 100 g Good Fiber satur 95 g šķiedrvielu. Good Fiber sastāvā esošās šķiedrvielas atšķiras no tām, kas atrodamas pārtikas produktos. Pati efektīvāk šķiedrviela Good Fiber sastāvā ir glikomannāns, kas tiek iegūts no konjaka saknes. Nonākot ūdens vidē, tā uzbriest un var kļūt līdz pat 50 reizes lielākai, līdz ar to smadzenēm daudz ātrāk tiek nosūtīts signāls par to ka kuņģis ir pilns un veidojas sāta sajūta. Kā arī pierādīts, ka dienā uzņemot vismaz 3 g glikomannāna tas palīdz samazināt svaru un uzņemot 4 g – uztur normālu holesterīna līmeni.
Kāpēc organismam nepieciešamas šķiedrvielas?
Ikviens uztura speciālists noteikti to ir teicis tūkstoškārt un ikviens cilvēks to noteikti ir dzirdējis bieži: lai ķermenis būtu vesels un mēs tajā justos labi, ir ļoti svarīgi ikdienā ievērot sabalansētu uzturu, pievēršot uzmanību, lai apēdam pietiekami daudz vitamīnu, olbaltumvielu, “labo” tauku, šķiedrvielu. Bet vai zinām, ko katra no šīm uzturvielām mums dod un kādos produktos tā sastopama? Piemēram, kas ir šķiedrvielas un kāpēc tās mūsu uzturā ieņem tik nozīmīgu lomu?
Kur “dzīvo” šķiedrvielas?
Šķiedrvielas jeb balastvielas patiesībā ir ikviena auga galvenā sastāvdaļa. Tās atrodamas arī sēnēs un ir pieskaitāmas pie saliktajiem ogļhidrātiem, ko cilvēka organisms nepārstrādā, jo mūsu gremošanas sistēma neizdala fermentus, kas tās varētu sašķelt. Līdz ar to nonākam pie interesanta secinājuma, ka patiesībā šķiedrvielām nemaz nav uzturvērtības, taču tās tik un tā ir nepieciešamas mūsu organismam, jo būtiski uzlabo citu barības vielu uzsūkšanos, kā arī rūpējas par labu zarnu trakta darbību.
Šķiedrvielu produkti veicina gremošanu, sulu izdali, pozitīvi ietekmē zarnu mikrofloru, kā arī ieņem nozīmīgu lomu vielmaiņas procesos un samazina holesterīna daudzumu organismā.
Kā tās “izskatās”?
Izšķir divus šķiedrvielu veidus, katram no tiem ir atšķirīga loma mūsu ķermeņa procesos. Tātad ir ūdenī šķīstošas un nešķīstošas vielas. Ūdenī šķīstošās šķiedrvielas ir pektīni, oligosaharīdi, rezistentā ciete un citi, kas pēc būtības ir barības avots mūsu zarnās esošajām baktērijām, kas ir svarīgas ikviena cilvēka imunitātei un veselībai. No pārtikas produktiem šīs šķīstošās balastvielas atrodamas dažādos augļos, sakņaugos, pākšaugos un graudaugos.
Savukārt otra grupa ir ūdenī nešķīstošās šķiedrvielas kā celuloze, hemiceluloze un lignīns. Tās sastopamas dažādos pilngraudu produktos, klijās, riekstos. Tas ir viens no būtiskākajiem elementiem normālas vēdera darbības nodrošināšanā. Ūdenī nešķīstošās balastvielas piesaista daudz ūdens, līdz ar to tiek sašķidrināts zarnu saturs, uzlabojas vēdera izeja un samazinās aizcietējumu iespēja.
Lielākā daļa produktu satur abus minētos veidus, taču atšķirīgs ir to īpatsvars.
Vai tās palīdz notievēt?
Vai uzskats, ka produkti ar augstu šķiedrvielu saturu palīdz cilvēkam notievēt ir mīts vai arī tas atbilst patiesībai? Atbilde ir viennozīmīga. Lai notievētu un samazinātu ķermeņa svaru, šķiedrvielām bagāti produkti ir neaizstājams palīgs, jo tie palielina uzņemtās pārtikas apjomu, tādējādi vairo sāta sajūtu, bet nepalielina kaloriju daudzumu.
Šādu produktu iekļaušana ēdienkartē ievērojami paildzina sāta sajūtu, vienlaikus regulējot glikozes un insulīna līmeni asinīs. Vienlaikus jau pieminētās ūdenī nešķīstošās šķiedrvielas palīdz no organisma izvadīt nevēlamās vielas, normalizēt holesterīna līmeni utt. Tādējādi jebkurā diētā nozīmīgi ir uzņemt iespējami daudz produktu ar augstu šķiedrvielu saturu.
Būtu noderīgi sekot līdzi, cik šķiedrvielu dienas gaitā uzņemam. Vēlamais daudzums ir 35-45 grami šķiedrvielu diennaktī, taču eksperti ir novērojuši, ka tādu daudzumu uzņem vien retais. Īpašu uzmanību šķiedrvielu daudzuma palielināšanai būtu jāpievērš cilvēkiem ar augstu ķermeņa masas indeksu un lieko svaru. Noderīgi izmantot dažādus internetā pieejamos kaloriju kalkulatorus, ar kuru palīdzību var aprēķināt dažādu vielu daudzumu konkrētās maltītēs.
Kā apēst šķiedrvielas?
Izlasot visu augstākminēto, noteikti rodas jautājums, kuros produktos ir šķiedrvielas un līdz ar to arī kā palielināt ikdienas uzturā uzņemto šķiedrvielu daudzumu. Interesanti, ka vislabākie šķiedrvielu avoti ir produkti, kurus lielākā daļa cilvēku nemaz neiekļauj savā ikdienas ēdienkartē. Turpinājumā uzskaitīsim sešus produktus, kas ir šķiedrvielu bagātības čempioni.
- Čia sēklas. Tās ir iespaidīgs šķiedrvielu avots, jo 100 grami sēklu satur aptuveni 34,4 gramus šķiedrvielu. Bez tam šajās mazajās sēkliņās ir arī daudz labo taukskābju un kalcija, līdz ar to ir vērtīgi tās iekļaut ikdienas ēdienkartē, jo īpašu brokastu galdā, piemēram, izbaudot kopā ar augļiem un/vai jogurtu. Tiesa, pirms lietošanas sēklas nepieciešams nobriedināt, tāpēc brokastu pudiņu vēlams pagatavot jau iepriekšējā vakarā. Ir vērts izmēģināt čia sēklas samaisīt ar kokosriekstu pienu, atstāt uz nakti ievilkties un no rīta izbaudīt kopā ar svaigiem augļiem.
- Popkorns. Lai arī tas satur vairāk nekā uz pusi mazāk šķiedrvielu nekā čia sēklas, tik un tā arī 14,4 grami uz 100 gramiem ir iespaidīgs šķiedrvielu daudzums. Tā ir lieliska uzkoda, ko piedāvāt bērniem un baudīt pieaugušajiem, taču jāatceras, ka nevajadzētu pārspīlēt ar sāls, cukura vai citu piedevu pievienošanu.
- Pilngraudu produkti. Vērtīgas ir, piemēram, auzu pārslas, kuru 100 gramos ir 7 grami šķiedrvielu. Tāpat šķiedrvielas lielā daudzumā ir arī pilngraudu maizē, makaronos un rīsos.
- Pupas un citi pākšaugi. 100 grami pupu satur 6,8 gramus šķiedrvielu. Pupas nepamatoti tiek atstātas novārtā, taču patiesībā vārītas pupas var izmantot kā veselīgu uzkodu starp ēdienreizēm, no tām iespējams pagatavot pat desertus. Interesanti, ka termiski apstrādāti pākšaugi palīdz veiksmīgāk uzņemt šķiedrvielas.
- Avokado. Lielākā daļa zina, ka avokado ir bagāts ar labajām taukskābēm un kāliju, līdz ar to šis produkts ir ļoti vēlams sirds veselības uzlabošanai. Tā ir lieliska alternatīva sviestam, uzklājot uz brokastu maizītēm, vai krējumam, pievienojot dažādiem salātiem. Īsts garšu sprādziens ir gvakamole, kas sastāv no avokado un smalki sagrieztiem citiem dārzeņiem.
- Ja ir sajūta, ka ar ikdienas uzturu netiek uzņemts pietiekami daudz šķiedrvielu, ieteicams un vērtīgs ir uztura bagātinātājs “Good Fiber”, kas uz 100 gramiem satur 95 gramus šķiedrvielu. Bez tam tā sastāvā esošās šķiedrvielas ir nedaudz citādas nekā tās, ko uzņemam ar pārtikas produktiem. Sastāvā esošais glikomannāns tiek iegūts no Āzijas konjaka saknes jeb tā dēvētās velna mēles. Ūdenī tas uzbriest un saista līdz pat 50 reizēm vairāk šķidruma nekā tā paša tilpums. Līdz ar to organisms saņem signālu, ka kuņģis ir pilns, tāpēc apetīte samazinās un veidojas sāta sajūta. Tādējādi šis ir labs risinājums, kas palīdz kontrolēt svaru.
- Diētā ar samazinātu enerģētisko vērtību glikomannāns veicina svara samazināšanu. Glikomannāns palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs. Ceļtekas sēklapvalki palīdz uzturēt normālu zarnu darbību, uzlabot gremošanu un samazināt lipīdu un holesterīna līmeni asinīs.
Trīs pazīmes, ka bērnam ir magnija deficīts
Magnijs ir vērtīgs un vitāli svarīgs minerāls, ko varam uzņemt ar piemērotu pārtiku – organisms pats to neražo. Magnijs piedalās vielmaiņas procesos, ir nepieciešams enerģijai, pilnvērtīgai muskuļu un nervu darbībai, labvēlīgi iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu un mazina stresa nelabvēlīgo ietekmi. Taču novērojumi liecina, ka līdz 70% Latvijas iedzīvotāju ikdienā neuzņem magniju pietiekamā daudzumā – ne tikai pieaugušie, šī problēma kļūst arvien izplatītāka arī bērniem.
Magnija deficītu var izraisīt vairāki faktori, bet galvenais vaininieks parasti ir nesabalansēts uzturs. Stress un pārāk intensīva fiziskā slodze ir nākamie biežāk sastopamie iemesli, kas var samazināt magnija daudzumu ķermenī. Esam pieraduši dzirdēt, ka kolēģi un citi pieaugušie sūdzas par stresu. Svarīgi atcerēties, ka stress un trauksme ietekmē arī bērnus, un magnija trūkumu visbiežāk var novērot tiem, kuriem ir uzvedības problēmas. Hronisks magnija deficīts var veicināt hiperaktivitāti, aizkaitināmību, miega traucējumus, samazinātu interesi par mācībām. Lasi tālāk, lai uzzinātu, kādas pazīmes palīdzēs konstatēt, ka bērnam ir nepieciešams uzņemt papildu magniju!
Bērns ir kašķīgs vai uzbudināts
Jūs saņemat atbildes no bērna ne visai pieklājīgos toņos, un šajā nepatīkamajā noskaņojumā ir kas īpaši satraucošs, jo tas arvien vairāk izplatās ģimenē. Kādreiz šādas neadekvātas komunikācijas problēmas risināja, aizrādot un liekot bērnam stāvēt „kaktā”, taču patiesībā šis ir īstais brīdis pārskatīt pārtikas produktus, kas uzturā nodrošina magniju, lai noteiktu, vai ir nepieciešams papildus uztura bagātinātājs. Svarīgi arī pārliecināties, ka bērna trauksmaino uzvedību nav izraisījusi pārmērīgi liela cukura uzņemšana.
Magnija saturu svaigos produktos ietekmē šī minerāla daudzums augsnē, kurā tie audzēti. Lielisks magnija avots ir zaļie dārzeņi, piemēram, spināti un brokoļi, kā arī pākšaugi un auzu pārslas. Tāpat vērtīgs magnija resurss ir rieksti un sēklas, īpaši – mandeles, lazdu rieksti, Brazīlijas rieksti, Indijas rieksti, saulespuķu un ķirbju sēklas.
Bērns sūdzas par krampjiem vēlās nakts stundās
Jūs naktī pamostaties no bērna kliegšanas, kam seko vēl vairāki „Āāāuč!”. Visbiežāk tiek uzskatīt, ka sāpju iemesls ir ķermeņa augšana, bet arī bērniem var rasties muskuļu krammpji. Ko nu, kā palīdzēt? Bērni, ko piemeklējušas augšanas sāpes, mēdz labi reaģēt uz masāžu, stiepšanos un siltām kompresēm – viss minētais uzlabo asinsriti un sniedz atvieglojumu. Bet vai zinājāt, ka augšanas sāpes un krampji var būt zema magnija līmeņa rezultāts? Krampjus var palīdzēt mazināt magniju saturoši produkti, jo šis minerāls atslābina muskuļu audus un novērš to pārmērīgu saraušanos.
Bērns ir noraizējies par mācībām vai sadzīviskām lietām
Lielāka vai mazāka stresa cēlonis var būt jebkas, it sevišķi bērnam, kam vēl trūkst dzīves pieredzes un ir neziņa, kā reaģēt uz jaunu situāciju. Pārmērīgas, šķietami nepamatotas bažas un satraukumu par skolas gaitām, sporta aktivitātēm, attiecībām vai strīdiem ar draugiem un tamlīdzīgi patiesībā var izraisīt magnija deficīts. Magnija trūkuma pazīmes ir arī pastāvīgs nemiers, zobu griešana un jutība pret troksni. Muskuļu spriedze, krampji un spazmas (īpaši mazos muskuļos, piemēram, acu plakstiņos) tāpat ir tipiski magnija deficīta simptomi.
Ir svarīgi kontrolēt magnija līmeni, jo hronisks šī minerāla deficīts var sekmēt 2.tipa cukura diabēta attīstību, rezistenci pret insulīnu, sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumus un osteoporozi. Ieteicamais magnija patēriņš bērniem vecumā no 4 līdz 8 gadiem ir 130 mg, savukārt bērniem vecumā no 9 līdz 13 gadiem vajadzētu lietot 240 mg katru dienu. Tuvojas skolas laiks, tādēļ pārliecinieties, vai jūsu bērns uzņem pietiekamu daudzumu magnija, lai nodrošinātu vislabāko skolas un ikdienas dzīvi!
Lai nodrošinātu labāku magnija uzsūkšanos, izvēlieties Magnemix, kas satur trīs dažādus magnija sāļus un palīdz tiem uzsūkties pakāpeniski.
Pavasara alerģijas - kā tās atvieglot?
Gaisā virmo pavasaris. Daba mostas un gatavojas atdzimšanas krāšņumam. Taču ziedonis sev līdzi nes arī ko tādu, kas ne visiem ir tīkams. Ziedošie koki un augi izdala putekšņus, lai apaugļotu citus augus, un tieši putekšņi ir izplatītākais pavasara alerģiju izraisītājs, kas dažiem var radīt akūtas veselības problēmas. Šiem cilvēkiem pavasara plaukums diemžēl ir īsts pārbaudījums, kas saistās ar šķaudīšanu, asarojošām acīm un aizliktu degunu...
Alerģiskas reakcijas rodas, kad cilvēka imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz potenciāli nekaitīgu vielu jeb alergēnu. Uztverot putekšņus kā kaut ko bīstamu, ķermenis izstrādā antivielas, kas ceļo uz šūnām, kuras izdala histamīnu un citus iekaisuma mediatorus, un tie tad arī noved pie deguna tecēšanas, asarojošām, niezošām acīm, izsitumiem un citām alerģiskām izpausmēm. Būtiski zināt, ka putekšņi var izplatīties kilometriem tālu, tātad runa nav par augiem tikai no tuvējās apkārtnes.
Ziemas mēnešos ilgstoši ir pavadīts laiks iekštelpās (īpaši tagad – attālinātā darba apstākļos) un imunitāte ir novājināta, tādēļ svarīgi ievērot pasākumus, lai pasargātu sevi no alerģiju izsaucošiem kairinātājiem un stiprinātu organismu. Daži padomi:
Paliec iekštelpās laikā, kad ir augsta putekšņu izplatība! Īpaši izteikta tā ir no rītiem un vēsās, vējainās dienās. Alerģiskam cilvēkam piemērotāks ir lietains laiks, kad alergēni tiek noskaloti.
Lai aizturētu alergēnu iekļuvi, uzturoties iekštelpās, pavasara mēnešos turi logus aizvērtus!
Pēc telpu vēdināšanas veic regulāru virsmu apkopi, īpaši pievērs uzmanību grāmatu plauktiem, ventilācijas ejām un citām vietām, kur putekšņi var sakrāties. Uzkop grīdu ar putekļu sūcēju vismaz divas reizes nedēļā. Procesa laikā gaisā var izplatīties putekšņi, pelējums un putekļi, tādēļ, to darot, lieto sejas masku!
Uzturoties ārā, lieto galvassegu (cepurīti, lakatiņu) un sejas masku! Šajā laikā tas vairs neizskatīsies dīvaini.
Pēc ilgākas uzturēšanās svaigā gaisā mazgā matus, jo tajos var uzkrāties alerģiskus simptomus izraisošie putekļi, putekšņi.
Alerģisku sūdzību gadījumā ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Pavasarī īpaši izteiktas ir elpceļu saslimšanas, kuras, ja netiek atbilstīgi ārstētas, var novest pie hroniskām elpceļu komplikācijām. Alerģisku iesnu gadījumā organisms cenšas atbrīvoties no deguna gļotādu sasniegušajiem alergēniem, un cīņā tiek sūtītas šūnas, kuras ir 20 reizes lielākas nekā deguna gļotādas kapilāri. Tā rezultātā rodas tūska, kas apgrūtina elpošanu caur degunu, tādējādi ievērojami mazinot darbaspējas. Raksturīgi, ka daudzi izvēlas ārstēt alerģiskas iesnas ar ķīmiskiem deguna pilieniem un sprejiem. Tie mazina nepatīkamos simptomus, bet diemžēl nesniedz ārstējošu efektu, turklāt sausina deguna gļotādu, kas var būt ļoti nepatīkami. Jāņem vērā, ka šie preparāti paredzēti tikai īslaicīgai lietošanai. Ja tos lieto ilgstoši, veidojas pieradums – deguna gļotāda tiek pastāvīgi kairināta un vairs nespēj pildīt savas normālās aizsargfunkcijas, rodas nepieciešamība pēc ķīmiskajiem pilieniem arī gadījumos, kur iepriekš deguna gļotāda ar alergēnu būtu tikusi galā pati.
Lotos Pharma sortimentā ir preparāti elpceļu veselībai, kas nemazina organisma dabiskās aizsargspējas. Tie ir Sinunorm un Sinurin līnijas produkti.
Sinunorm DUO ir dabiskus augu ekstraktus saturošs produkts, kas paredzēts augšējo un apakšējo elpceļu veselībai. Sastāvā esošajam timiāna ekstraktam piemīt antibakteriāla aktivitāte. Plūškoka ziedu un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību.
Bērniem piemērots Sinunorm B balzams, kurš veidots uz cidoniju augļu sulas bāzes. Tā sastāvā ir priežu mizas ekstrakts, kas atvieglo elpošanu, un plūškoka ekstrakts, kas palīdz uzturēt elpceļu veselību un imūnsistēmas darbību.
Sinurin līnijā ir:
jūras ūdeni saturoši deguna aerosoli Sinurin Spray un Sinurin Isotonic, kas palīdz mazināt aizlikta deguna simptomus, neradot papildu kairinājumu deguna dobuma sieniņām.
eikalipta un tējas koka ēterisko eļļu saturoši deguna pilieni Sinurin. Tie nodrošina divkāršu iedarbību: atvieglo elpošanu; mitrina un aizsargā deguna gļotādu.
ēterisko eļļu saturošs inhalācijas zīmulītis Sinurin Air Stick.
Sinunorm DUO un Sinunorm B balzams ir uztura bagātinātāji. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.