Cilvēki ar dažādām aknu slimībām slimo arvien vairāk. Balstoties uz 2016. gada Pasaules Veselības organizācijas datiem, var secināt, ka pacientu skaits ar lieko svaru un aptaukošanos ir trīskāršojies kopš 1975. gada – vairāk kā 1.9 miljardi pieaugušo ir ar lieko svaru, no kuriem 650 miljoni ar aptaukošanos. 80% no pacientiem ar aptaukošanos ir taukainā hepatoze 1. Tā raksturojas ar triglicerīdu uzkrāšanos hepatocītos – aknu šūnās. Jāmin, ka pacientiem nav izteiktu simptomu, ņemot vērā, ka aknas nesāp, taču ir citi faktori, kā liekais svars, metabolā sindroma izpausmes 2.
Aknas ir lielākais iekšējais orgāns, kas veic daudz dažādas svarīgas funkcijas. Hepatocīti ir aknu šūnas, kas spēj pēc bojājuma reģenerēties – atjaunoties. Vidēji reizi gadā notiek aknu šūnu maiņa. Ja ir sanācis apgrūtināt aknu darbību vai tās pārslogot, jāatceras, ka tas ir orgāns, kas spēj pats reģenerēties un attiecīgajā situācija ir jāveicina tā atjaunošanos.
Mūsdienās par aminoskābēm veikti desmitiem tūkstošu pētījumu, kas pierāda aminoskābju pozitīvo ietekmi uz aknu audiem. Aminoskābes iedarbojas uz aknu audiem tiešā veidā; tām ir augsta biopieejamība (~90%), kā arī pH vērtību dēļ aminoskābes netiek noārdītas kuņģa skābē.
30-gados Nobela prēmijas laureāts, Hans Krebs, atklāja pirmo metabolo ciklu – urīnskābes ciklu jeb ornitīna ciklu, kurā ietilpst arginīns un ornitīns 3. Arginīns mijiedarbojas ar ornitīnu, kura galvenais mērķis ir detoksifikācija jeb brīvā amonija jonu izvadīšana no organisma 4. Agrajos 30-gados Nobela prēmijas laureāti, Bantings un Bests, novatoriskā darbā par insulīnu, konstatēja saistību starp zemu holīna līmeni saturošu uzturu un tauku infiltrāciju aknās. Balstoties uz šī atklājuma, termins ''lipotropisks'' tika izveidots, lai aprakstītu holīnu, kas novērš tauku nogulsnēšanos aknās. Vēlākajos atklājumos Bantings un Bests savos atklājumos uzsvēra, ka pētījuma modeļi, kuru uzturā trūka metionīns un holīns palielināja taukainās hepatozes izveidošanās risku un pie ilgstoša holīna un metionīna deficīta tas pat varēja izraisīt hepatocelulāro karcinomu. Šie eksperimenti ne tikai vērsa uzmanību uz to, ka taukainai aknai ir cieša saistība ar diabētu, bet arī, ka liela nozīme ir holīnam un metionīnam normālas aknu darbības uzturēšanai 5. Pārskatot šos svarīgos vēsturiskos faktus, var secināt, ka pasaulē zināmi zinātnieki un Nobela prēmijas laureāti ir pierādījuši, ka aminoskābēm ir liela nozīme aknu veselībai. Sevišķi, ja aplūko arī datus par cilvēku paradumiem un aptaukošanos, kas var izraisīt aknu saslimšanas, ir būtiski pareizi rūpēties par aknām un mainīt ikdienas paradumus, lai tās netiktu pārslogotas.
Ņemot vērā, ka mūsdienu cilvēka ikdienas paradumu dēļ, aknas tiek būtiski pārslogotas gan neveselīga uztura, gan dažādu medikamentu lietošanas un alkohola dēļ, ir svarīgi par tām parūpēties un jāveicina to atjaunošanos. Jāatceras, ka aknas nesāp, tāpēc nevajag gaidīt, kad parādīsies simptomi, lai sāktu domāt par to veselību, bet gan savlaicīgi par tām sākt rūpēties un galvenais PAREIZI!
HEPASTRONG AMINO IR VIENĪGAIS PRODUKTS LATVIJĀ AR 4 AMINOSKĀBJU SASTĀVU, KURAM PIEMĪT IZTEIKTI ĀTRS UN SPĒCĪGS EFEKTS!
Latvijā ražojošs farmācijas uzņēmums ''Solepharm'', piedāvā uz zinātnes balstītu produktu aknu funkcijām HEPASTRONG AMINO, kura sastāvā esošais holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu. HEPASTRONG AMINO satur 4 svarīgākās aminoskābes, kas uztur normālu aknu darbību – l-ornitīns, holīns, l-arginīns, l-metionīns. HEPASTRONG AMINO ir netikai unikāls sastāvs, bet arī ērts lietošanā, proti tikai 1 kapsula dienā nodrošina pilnvērtīgu efektu aknām.
1. Izvēlies sev piemērotākās aktivitātes!
Sportot aukstā laikā var ikviens, tomēr cilvēkiem ar astmu vai sirds veselības problēmām vispirms būtu jākonsultējas ar savu ārstu.
2. Izvēlies piemērotu apģērbu!
Ģērbies kārtām (sīpoliņa princips)! Sāc ar plānu sintētiska materiāla slāni, kas uzsūc sviedrus. Izvairies no kokvilnas, jo tā kļūst mitra un uztur mitru ādu. Pēc tam izolācijai izvēlies flīsa vai vilnas materiālu un pārklāj to ar ūdensizturīgu, taču elpojošu ārējo slāni. Kad sāc iesvīst, ieteicams novilkt kādu no apakškārtām, citādi iztvaikošanas rezultātā zaudēsi siltumu.
3. Aizsargā galvu, ausis, rokas un kājas!
Zem cimdiem , kas izklāti ar flīsu, valkā plānas cimdu starplikas, kas izgatavotas no uzsūcoša materiāla, piemēram, polipropilēna. Novelc ārējo cimdu pāri, kad rokas sasvīst. Valkā cepuri vai galvas saiti un termiskās zeķes. Ja ir ārkārtīgi auksts laiks, apsver iespēju valkāt šalli vai sejas masku, lai nosegtu seju.
4. Lieto daudz šķidruma!
Dzer ūdeni, zāļu tēju vai sporta dzērienus pirms treniņa, treniņa laikā un pēc tā, pat ja neesi īsti izslāpis. Izmanto termosu, kas spēj saglabāt optimālu dzēriena temperatūru.
Sportojot elpojam intensīvāk, un auksts laiks var negatīvi ietekmēt elpceļu veselību. Lai pasargātu sevi no kāda augšējo vai apakšējo elpceļu iekaisuma, iespējams lietot tādus augus kā gaiļbiksītes, apiņi un plūškoks, kuriem novērota pozitīva ietekme uz elpceļu sistēmu.
Lotos Pharma ražotais Sinunorm DUO ir dabiskus augu ekstraktus saturošs produkts, kas iedarbojas vienlaikus uz augšējiem (deguns un tā blakusdobumi) un apakšējiem (bronhi) elpceļiem. Sastāvā esošais plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstrakts, C vitamīns un cinks veicina normālu imūnsistēmas darbību. Timiāna ekstraktam piemīt antibakteriāla aktivitāte.
Urīnceļu iekaisums ir visbiežāk sastopamā infekcija sieviešu vidū. Statistikas dati liecina, ka vismaz puse no sievietēm dzīves laikā saslimst ar akūtu nekomplicētu cistītu un 40% no viņām tas atkārtosies. Vēsturiski antibiotiku lietošana tiek uzskatīta, kā primārā terapija, taču arvien vairāk zinātnieki un nozares speciālisti meklē citas efektīvas ārstēšanas metodes vai līdzekļus, kas spēj mazināt cistīta simptomātiku. Būtiski apzināties, ka antibiotiku lietošanas laikā vai pēc mēdz parādīties nepatīkami simptomi kā caureja, slikta dūša, galvassāpes, kā arī ilgtoša to lietošana var izraisīt izmaiņas normālajā mikroflorā un veicināt antibiotiku rezistenci.
Urīnceļu iekaisumus var iedalīt komplicētos un nekomplicētos. Nekomplicētus urīnceļu iekaisumus skar sievietes, kurām nav nekādu urīnceļu struktūras bojājumu un, savukārt, to sīkāks iedalījums ir apakšējo urīnceļu infekcijas – cistīts un augšējo – pielonefrīts. Akūtu nekomplicētu cistītu saista vairāki riska faktori kā sieviešu dzimums, aktīva dzimumdzīve, vaginālas infekcijas, diabēts, aptaukošanās un ģenētiska nosliece. Savukārt, komplicēts urīnceļu iekaisums raksturīgs sievietēm, kurām ir nierakmeņu slimība, nieru mazspēja, ievietots katetrs, anatomiski vai funkcionāli urīna atteces traucējumi.
90% gadījumu akūtu nekomplicētu cistītu izraisa zarnu nūjiņa – Escherichia coli baktērija. Nokļūstot urīnpūslī, tā veicina nepatīkamu simptomu rašanos kā stipru, nepārtrauktu un neatliekamu vēlmi urinēt, spiediena sajūta vēdera lejasdaļā. Izdaloties mazam urīna daudzumam, rodas dedzinoša un nepatīkama sajūta, kas var novest līdz pat asām sāpēm. Visi šie simptomi nozīmīgi ietekmē sievietes gan fizisko, gan emocionālo stāvokli, kas savukārt noved pie tā, ka tiek atliktas tikšanās, pasākumi un samazinās darba spējas, tādēļ ir nepieciešams, lai aptieciņā vienmēr atrastos līdzeklis, kas nepieļaus ikdienas gaitu un plānu pārtaukšanu.
Latvijā ražojošs farmācijas uzņēmums ''Solepharm'', piedāvā uz zinātnes balstītu produktu Soluro® DUO, kas sastāv no diviem blisteriem. Caurspīdīgā kapsula satur D-mannozi un sarkanā - lielogu dzērveņu (Vaccinium macrocarpon) ogu sauso ekstraktu (30% proantocianidīnu) kombinācijā ar kriodesikētu purva dzērveņu (Vaccinium oxycoccus) ogu koncentrātu. Pasaulē plaši lietotais un iecienītais Soluro® DUO satur D-mannoze, kas tiek lietota ne tikai pie pirmajiem simptomiem, bet arī ilgstoši, lai novērstu nekomplicēta cistīta atkārtošanos. D-mannoze ir vienkāršs cukurs, kas praktiski neietekmē glikozes līmeni asinīs un izdalās neizmainītā veidā ar urīnu. D-mannoze pēc savas darbības mehānisma bloķē E.coli baktērijas piestiprināšanos pie urīnpūšļa sieniņām, saistoties ar baktērijas 1. tipa viciņām un izvadot to ārā no organisma. Svarīgi tas, ka mannoze ir dabiski atrodama uz urīnceļu virsmas, proti, ir daļa no mukopolisaharīda aizsargslāņa urīnceļu uroepitēlija šūnās, taču iekaisuma dēļ tas var tikt bojāts, kas attiecīgi mazina tā dabisko aizsargspēju, tādēļ ir nepieciešams uzņemt D-mannozi papildus, lai to ātri atjaunotu un neļautu baktērijai piestiprināties, izvadot to efektīvi ārā no organisma. Svarīgi atzīmēt, ka D-mannozes lietošana neizraisa blakusparādības un neveidojas pieradums.
Soluro® DUO ir dubulttrieciena produkts, jo tas satur netikai spēcīgo D-mannozi, bet arī augstu koncentrāciju proantocianidīnu (PAC) kombinācijā ar kriodesikētu ogu koncentrātu. Plaši lietotais dzērveņu koncentrāts kalpo kā dabisks antioksidants ar spēcīgu dziedinošu efektu, palielina organisma aizsargspējas. Svarīgi atzīmēt, ka ogu iedarbība, ieguves kvalitāte un metode ir izteikta proantocianidīnu vienībās - jo augstāka koncentrācija, jo lielāka efektivitāte. Augsta proantocianidīnu koncentrācija kavē baktēriju vairošanos urīnpūslī un padara urīna pH vidi skābāku, turklāt dzērveņu sastāva ir vielu ar antibakteriālu darbību, ko sauc par hipūrskābi, kas veicina baktērijas izvadīšanu no organisma.
AR Soluro® DUO KATRA CĪŅA BŪS VINNĒTA VIEGLI UN ĀTRI!
Zilā gaisma un tavas acis
Attālināta darba un mājsēdes apstākļos daudz laika pavadām pie dažādiem ekrāniem – datora monitora, klēpjdatora vai planšetdatora, mobilā tālruņa, TV. Gandrīz visas digitālās ierīces ar LED ekrāniem vai LCD ekrāniem izstaro zilu gaismu, un tā ietekmē mūsu redzi vairāk nekā jebkad agrāk. Ilgstoša vai pārāk spēcīga zilās gaismas iedarbība var izraisīt acs tīklenes šūnu bojājumus un redzes problēmas.
Eksperti uzskata, ka digitālais acu sasprindzinājums jeb datora redzes sindroms ietekmē apmēram 50% datoru lietotāju. Zilās gaismas ietekmei visvairāk pakļauti biroju darbinieki, skolēni, studenti, cilvēki, kas atkarīgi no sociālajiem medijiem, kā arī vecāka gadagājuma cilvēki, kuru darbs saistīts ar datoru. Simptomi ir acu nogurums, sausas, kairinātas acis, acu apsārtums, neskaidra, miglaina redze, galvassāpes, grūtības iemigt. Ja šīs ir pazīstamas sajūtas, tad, iespējams, pakļaujat sevi pārāk lielai zilās gaismas ietekmei.
Zilā gaisma ir cilvēka acij redzamā gaismas spektra daļa, kas nokļūst acs tīklenē. Saules gaismu veido sarkana, oranža, dzeltena, zaļa, zila, indigo un violeta gaisma. Apvienojoties, tās kļūst par redzamo balto gaismu. Katrai gaismas spektra krāsai ir atšķirīgs viļņa garums un enerģijas līmenis. Sarkanajā galā esošajiem stariem ir mazāk enerģijas un garāki viļņi, savukārt zilajiem stariem ir mazāks viļņu garums un vairāk enerģijas. Gaismai, kas izskatās balta, var būt liels zilais komponents, kas var pakļaut aci augstākam viļņa garumam no spektra zilā gala. Pētījumi parāda saikni starp acu bojājumiem un īsviļņu zilo gaismu ar viļņu garumiem no 415 līdz 455 nanometriem. Lielākajai daļai diožu, ko izmanto viedtālruņos, televizoros un planšetdatoros, gaismas viļņu garumi ir no 400 līdz 490 nanometriem. Gandrīz visa redzamā zilā gaisma iet caur acs radzeni un lēcu un nonāk tīklenē. Šī gaisma var ietekmēt redzi un ilgtermiņā novest pie tīklenes bojājumiem un kataraktas.
Kā saglabāt acu veselību?
Paņem pārtraukumu!Redzes slodze jāsabalansē ar atpūtas pauzēm. Acīs atrodas daudz mazu muskuļu ar ierobežotām spējām veikt saspringtu darbu. Ilgstoša to nodarbināšana var novest pie vispārēja diskomforta. Mēģini samazināt laiku, kas pavadīts ekrāna priekšā, veic pārtraukumus acu atpūtināšanai un fokusa maiņai. Ik pa brīdim paraugies, teiksim, ārā pa logu. Acu fokusa tuvuma/tāluma maiņa ļaus darboties citiem muskuļiem un atpūtināt tos. Ieteicams ik pēc 30-40 minūtēm darbu uz piecām minūtēm pārtraukt. Arī viegla mirkšķināšana palīdz mainīt fokusu un mitrina acis.
Iegādājies palīgrīkus! Viedtālruņiem, planšetdatoriem un datoru ekrāniem ir pieejami ekrāna filtri. Tie ierobežo no šīm ierīcēm izdalītās zilās gaismas daudzumu, kas varētu sasniegt acs tīkleni. Tāpat palīdzēt mazināt datora radīto digitālo acu sasprindzinājumu var datora brilles ar dzeltenīgi tonētām lēcām, kas bloķē zilo gaismu.
Labi izgulies! Sakārtots miega cikls palīdzēs atjaunot darbaspējas un ļaus arī acīm atpūsties pietiekami ilgi.
Dzer daudz ūdens! Arī nepietiekams šķidruma patēriņš var sausināt acu gļotādu.
Pārbaudi redzi! Ieteicams regulāri apmeklēt acu ārstu un sekot iespējamām redzes izmaiņām, tās funkcionalitātei. Redzes speciālists izvērtēs ne tikai pareizu un piemērotu redzes korekcijas nepieciešamību, bet arī acs pielāgošanās spējas veikt darbu, kas saistīts ar ilgstoši saspringtu redzi tuvumā.
Veic acu vingrinājumus! Vienkāršus, profilaktiskus redzes vingrinājumus var veikt ikviens. To mērķis ir sabalansēt visu acu muskuļu darbību, atjaunojot to koordināciju un pielāgošanās spēju, kas nodrošina skaidru redzi. Šādi vingrinājumi dod iespēju atpūsties acu muskuļiem, kuri ir daudz strādājuši, un nodarbināt muskuļus, kuri nav darbojušies saspringtā režīmā. Izvingrinot un sabalansējot muskuļu darbību, tiek panākta pareiza vielmaiņa acī, kas nodrošina pilnvērtīgu acs darbību. Ja kāda no acu muskuļu grupām netiek noslogota, tad pēc ilgstošas bezdarbības tā nespēj normāli veikt savu funkciju un cilvēkam radīsies redzes diskomforts. Vingrinājumi var būt visdažādākie. Pavērs acis uz augšu, uz leju, uz sāniem, rotē tās. Nomazgā seju un acis ar aukstu ūdeni. Viegli pamasē acu plakstiņus un sejas daļu ap acīm. Aizklāj acis ar plaukstām, nespiežot uz acīm – it kā skatītos tumsā. Jo tumšāks būs, jo labāka būs atpūta acīm.
Latvijā ražojošs farmācijas uzņēmums „Solepharm” piedāvā jaunumu- inovatīvu aminoskābju, karotinoīdu, vitamīnu un minerālvielu kompleksu Focumax, kas palīdz uzturēt normālu redzi . Focumax satur vielu kombināciju, kas saistīta ar redzes funkciju. Aminoskābe taurīns ir ar zinātniski pierādītu darbību, īpaši to iesaka lietot ar karotinoīdiem luteīnu un zeaksantīnu, kas ir taukos šķīstoši pigmenti. Sastāvā esošie cinks un vitamīns A palīdz uzturēt normālu redzes funkciju, kā arī cinks palīdz nodrošināt vitamīna A vielmaiņu. Vitamīns C palīdz atjaunot vitamīna E reducēto formu, šie abi vitamīni nodrošina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Focumax ir īpaši piemērots cilvēkiem, kas strādā pie datora, studentiem, vecāka gadagājuma cilvēkiem, kā arī personām, kas aizraujas ar sociālajiem tīkliem. Focumax ir ērti lietot! Tikai 1 kapsula dienā pēc maltītes ar glāzi ūdens un Jūsu acis būs pasargātas! Deva var tikt palielināta pēc ārsta vai farrmaceita rekomendācijas.
Cits iemesls ir traumas, varbūt pat senas, bet kuras galu galā ir jūtamas: skrimšļu slānis kļūst plānāks, un mazāk elastīgs, tāpēc pat parasta normāla slodze var turpināt skrimšļa iznīcināšanu.
Ir svarīgi apturēt deģenerācijas procesus, jo tas skar visparējo organisma veselību, cilvēka pašsajūtu un dzīves kvalitāti. Neārstētos gadījumos var būt pilnīga locītavu, skrimšļu un skriemeļu mobilitātes pazūšana, un vienīgais atrisinājums būs aizstāt ar mākslīgu protēzi.
Pēc locītavu traumām, saslimšanām un bojājumiem ieteicami hondroprotektori jeb vielas, kas labvēlīgi ietekmē skrimšļu metabolisma procesus.
Aptiekā pieejamo preparātu klāsts ir ļoti plašs, taču ir būtiski izvēlēties kompleksu ar tādām sastāvdaļām kā glikozamīns, hondroitīns, omega – 3, kolagēns, hialuronskābe - kuras uz locītavu veselību darbojas tiešā veidā – gan atjaunojot to, gan samazinot jau izveidojušos iekaisuma procesus.
www.avemed.lv piedāvā SolePharmaHealthcare uztura bagātinātājus locītavu veselībai:
Artroveron® 5in1 ir aktīvo vielu komplekss, kas papildina organismā esošo vielu darbību.
Artroveron® Glucosamine C sastāvā esošās aktīvās vielas papildina organismā esošo vielu darbību. Glikozamīns ir viena no locītavu skrimšļu komponentēm. Vitamīns C veicina normālu kolagēna veidošanos, kas nepieciešams normālai skrimšļu darbībai.
Sportot aukstā laikā var ikviens, tomēr cilvēkiem ar astmu vai sirds veselības problēmām vispirms būtu jākonsultējas ar savu ārstu.
Seko laika prognozēm un pievērs uzmanību vējam – aukstā, vējainā laikā, kad temperatūra ir zem -18° C, ādas apsaldējums var rasties jau 30 minūšu laikā!
Ģērbies kārtām (sīpoliņa princips)! Sāc ar plānu sintētiska materiāla slāni, kas uzsūc sviedrus. Izvairies no kokvilnas, jo tā kļūst mitra un uztur mitru ādu. Pēc tam izolācijai izvēlies flīsa vai vilnas materiālu un pārklāj to ar ūdensizturīgu, taču elpojošu ārējo slāni. Kad sāc iesvīst, ieteicams novilkt kādu no apakškārtām, citādi iztvaikošanas rezultātā zaudēsi siltumu.
Zem biezākiem cimdiem vai dūraiņiem, kas izklāti ar flīsu vai vilnu, valkā plānas cimdu starplikas, kas izgatavotas no uzsūcoša materiāla, piemēram, polipropilēna. Novelc ārējo cimdu pāri, kad rokas sasvīst. Valkā cepuri vai galvas saiti un termiskās zeķes (var būt nepieciešams ziemas apstākļiem piemērots skriešanas apavu pāris, kas ir vienu izmēru lielāks nekā parasti). Ja ir ārkārtīgi auksts laiks, apsver iespēju valkāt šalli vai slēpošanas masku, lai nosegtu seju.
Hipotermija ir pārmērīgi zema ķermeņa temperatūra, un tās simptomi ir koordinācijas zudums, intensīvi drebuļi, nogurums un neskaidra runa. Svarīgi ir prast ievērot agrīnās brīdinājuma pazīmes. Ja kādā ķermeņa daļā rodas dedzinoša sajūta vai tā kļūst nejutīga, atgriezies telpās! Skarto zonu sasildi lēnām! Neberzē to, jo tā vari sabojāt ādu.
Dzer ūdeni, zāļu tēju vai sporta dzērienus pirms treniņa, treniņa laikā un pēc tā, pat ja neesi īsti izslāpis. Izmanto termosu, kas spēj saglabāt optimālu dzēriena temperatūru.
Pastāsti kādam, kur plāno sportot. Izstāsti, kāds būs tavs skriešanas maršruts vai treniņu vieta un kad plāno atgriezties.
Sportojot elpojam intensīvāk, un auksts laiks var negatīvi ietekmēt elpceļu veselību. Lai pasargātu sevi no kāda augšējo vai apakšējo elpceļu iekaisuma, iespējams lietot tādus augus kā gaiļbiksītes, apiņi un plūškoks, kuriem novērota pozitīva ietekme uz elpceļu sistēmu.
Lotos Pharma ražotais Sinunorm DUO ir dabiskus augu ekstraktus saturošs produkts, kas iedarbojas vienlaikus uz augšējiem (deguns un tā blakusdobumi) un apakšējiem (bronhi) elpceļiem. Sastāvā esošais plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstrakts, C vitamīns un cinks veicina normālu imūnsistēmas darbību. Timiāna ekstraktam piemīt antibakteriāla aktivitāte.
Mikrobs pats par sevi nav nekas, noteicoša ir vide. Tamlīdzīgi esot izteicies 19. gadsimta franču ārsts, ķīmiķis un farmaceits, Luija Pastēra laikabiedrs un sāncensis Antuāns Bešāms (1816-1908). Šis izteikums ir precīzs, ja runa ir par imūnsistēmu: no tā, kāda tā ir, kāds ir spēles laukums, kurā nonāks mikrobs vai vīruss, būs atkarīgs, kas notiks tālāk. Proti, ja imūnsistēma darbosies pareizi, būs sagatavojusies un spēcīga, tā spēs atvairīt vīrusa iebrukumu.
Vesela imūnsistēma šo labo darbu dara nepārtraukti. Viena no tās būtiskām sastāvdaļām ir imūnšūnas, kuras organisms ražo visu laiku. Daļa no tām kā dežūrpatruļas pastāvīgi cirkulē asinsritē, uzraugot, vai nav parādījies kāds patogēns. Citas dodas uz noteiktiem orgāniem un audiem un paliek tajos, pildot noteiktus uzdevumus, piemēram, ādā atrodas makrofāgi, kurus dēvē par Langerhansa šūnām, aknās atrodas Kupfera šūnas, bet smadzenēs – glijas. Imūnsistēmas šūnas mājo arī uz gļotādām, kas visvairāk nonāk saskarē ar ārējās vides iedarbību. Šīs šūnas specializējušās aizsargāt organismu pret iebrucējiem, bet vienlaikus tās iemācījušās sadzīvot ar mikrobiomu – labo baktēriju kopumu, kas arī piedalās imūnsistēmas darbībā. Vēl citas imūnšūnas sakopojas grupās citos orgānos, piemēram, liesā vai limfmezglos koncentrējas T un B limfocīti. To uzdevums ir noķert attiecīgi asinīs un limfā nonākušos patogēnus, kā arī atmirušas šūnas.
Tādējādi mūsu veselība ir tieši atkarīga no tā, cik sekmīgi funkcionē šis gudrais un sarežģītais mehānisms – imūnsistēma. Veselam cilvēkam tā darbojas ideāli un pašregulējoši, proti, sistēma pati sevi uzrauga un mazina savu aktivitāti, lai neveidotos autoimūnās saslimšanas un alerģijas, kas būtībā ir pārspīlētas imūnsistēmas reakcijas rezultāts. Mūsu spēkos ir veselai imūnsistēmai nekaitēt, bet gan ar atbilstošu dzīvesveidu un veselīgiem paradumiem atbalstīt to – būt aktīviem un rosīgiem, vienlaikus nepārslogojot sevi ne fiziski, ne garīgi, pietiekami izgulēties, veselīgi ēst un pietiekami bieži un daudz padzerties u.tml. Īsi sakot, gādāt par to, lai spēles laukums – ķermenis – būtu vislabākajā gatavībā, sastopoties ar vīrusiem vai baktērijām.
Tālāk – 5 padomi veselai imūnsistēmai, kas tev noderēs, lai labāk izprastu savu organismu.
Diēta nav novājēšanas stratēģija, bet gan uztura režīms, kas organismam ir vispiemērotākais un nodrošina to ar visu nepieciešamo – vitamīniem, olbaltumvielām, minerālvielām u.c. Plaši izplatīts ir uzskats, ka vīrusu aktivitātes sezonā ir ļoti svarīgi ēst vitamīniem bagātus ēdienus – augļus un dārzeņus (citrusaugļus, kivi, dzērvenes, kāpostus, burkānus, zaļos lociņus u.tml.), dzert buljonus, zāļu tējas ar medu… Tā arī ir, taču uzturam jābūt veselīgam un sabalansētam visu cauru gadu, nevis tikai tad, kad risks saslimt sezonāli paaugstinās.
Kā saprast, vai ēd veselīgi?
Ja, iepērkot pārtiku, savā grozā liec
daudz svaigu augļu un dārzeņu (un nerauc degunu arī par skābētiem kāpostiem, kas ļoti patīk mikrobiomam!),
pilngraudu maizi un citus graudaugu produktus (auzu pārslas, grības, griķus u.c.),
ja no piena produktiem priekšroku dod skābpiena ēdieniem (bezpiedevu jogurtam, liesam biezpienam, kefīram),
ja palaikam pagatavošanai iegādājies arī svaigas zivis un šad tad – arī liesu gaļu, lielākoties – putnu,
ar taviem uztura paradumiem viss kārtībā.
Tos gan derētu pārskatīt, ja
daudz un bieži ēd visādus gaļas izstrādājumus (šķiņķi, desas, cīsiņus, speķi u.c.),
esi iecienījis sviestu un saldo krējumu,
labprāt ēd baltmaizi un bulciņas un
veikalā nespēj vienaldzīgi paiet garām arī tiem plauktiem, kuros ir treknie sieri, majonēze, kečups un citas gatavās mērces, saldumi, konservi, kā arī gatavās maltītes, kas tikai jāuzsilda vai jāatkausē, piemēram, picas vai pelmeņi.
Jāpiemin, ka arī pastiprināta alkohola lietošana ļoti nodara pāri imūnsistēmai un pavājina tās reakciju, tāpēc tie, kuriem patīk cilāt glāzīti, pakļauti ne vien dažādu aknu slimību, bet arī infekciju riskam. Arī smēķēšana vistiešākajā veidā ir imūnsistēmas apgrūtinājums: tai jācīnās ar organismā nonākušajām indīgajām gāzēm un tabakas sadegšanas kaitīgajiem blakusproduktiem.
Veselīga imūnsistēmas un arī citu organisma sistēmu normāla funkcionēšana nav iedomājama, ja cilvēks ir mazkustīgs un uzturas tikai telpās. Jāpaskaidro, ka tad, kad dzirdat kārtējo ieteikumu par fizisko aktivitāšu nepieciešamību, runa nav tikai par muskuļiem. Jā, arī muskuļi ir svarīgi, jo tiem jābalsta un jānotur ķermenis, taču izkustēšanās ir svarīga arī citu iemeslu dēļ.
Ja esi fiziski aktīvs ārā, svaigā gaisā (arī rudenī un ziemā!), tu norūdies. Norūdīšanās būtībā ir organisma pieradināšana pie stresa – tas ir trenēts atbildēt uz dažādu ārējo faktoru iedarbību, taču zināms, ka izkustēšanās palīdz labāk tikt galā arī ar distresu un uzlabo garastāvokli, jo fizisko aktivitāšu laikā organismā izdalās tā dēvētie laimes hormoni – endorfīni;
Svarīgi, ka ar fizisku izkustēšanos nav jāsaprot lielais sports! Pietiks, ja ikdienā darīsi to, kas tev patīk: pastaigāsies (kompānijā, viens pats vai ar sunīti), peldēsies, nūjosi, darbosies dārzā. Interesanti, ka adekvāta fiziskā slodze arī palīdz regulēt apetīti!
Turpretī, ja pēkšņi sāksi ļoti intensīvi sportot (skriet, cilāt svarus vai tml.), panāksi pretēju efektu – tavs organisms izsīks, imunitāte vairs nebūs pietiekami spēcīga, lai tevi pilnvērtīgi pasargātu no vīrusiem un baktērijām, ķermenim būs jātērē savas rezerves, lai atjaunotos.
Veselīgs uzturs un fiziskās aktivitātes palīdzēs uzturēt arī normālu ķermeņa svaru. Tas ir svarīgi ne tikai tāpēc, ka liekais svars gluži vienkārši ir apgrūtinošs – kā nevajadzīga nasta, kas nemitīgi jānēsā visur līdzi – bez tās pat nevar aiziet gulēt. Zinātniski izpētīts, ka taukaudi darbojas līdzīgi kā endokrīnie dziedzeri – tie ražo hormoniem līdzīgas vielas, adipokīnus, kuriem ir svarīga loma organisma sistēmu savstarpējā saziņā. Tie spēj būtiski ietekmēt
reproduktīvo funkciju,
asinsspiediena regulēšanu,
enerģijas homeostāzi,
imūno reakciju un daudzus citus fizioloģiskos procesus.
Tiem ir izšķiroša loma sistēmiskā metabolisma un imūnfunkcijas darbības saskaņošanā. Proti, ja cilvēks uzsāk drastisku diētu vai cieš badu, adipokīni informē par enerģijas deficītu un veicina imūno funkciju nomākšanu. Savukārt, ja notiek aptaukošanās, taukaudu ir vairāk un tie lielākā daudzumā saražo adipokīnus, kas darbojas kā iekaisuma mediatori. Tādējādi aptaukošanās izraisa hronisku zemas pakāpes iekaisuma stāvokli un ar to saistītus vielmaiņas traucējumus, kas veicina dažādu slimību attīstību – otrā tipa cukura diabētu, sirds un asinsvadu slimības u.c. Tātad mērķis ir panākt līdzsvaru – lai taukaudu nav ne par daudz, ne par maz, un to var sasniegt, ievērojot veselīgu dzīvesveidu.
Lai miegs būtu salds (lasi - dziļš un veselīgs), jau atkal jāatgriežas pie fizisko aktivitāšu un uztura jautājuma. Proti, cilvēkam ir fiziska nepieciešamība vismaz stundu diennakts gaišajā laikā uzturēties laukā, lai organismā iedarbinātu procesus, kas naktī ļaus labi gulēt. Tikpat svarīgi ir neēst tieši pirms miega, kā arī nelietot viedierīces, jo tās smadzenēm raida nepareizus signālus: nevis palīdz sagatavoties naktsmieram, bet iztraucē to. Un, ja miegs nav bijis pietiekams (nepietiekami ilgs un nepietiekami dziļš), organisms nespēj atjaunoties. Arī daudzi imūnsistēmas atjaunotnes procesi noris vienīgi tad, kad guļam…
Visām organisma sistēmām, ieskaitot imūno sistēmu, kaitē hronisks stress. Stresa reakcija ķermenī izpaužas kā tā dēvēto stresa hormonu – adrenalīna un kortizola – pastiprinātu veidošanos. Ja pēc stresa brīža seko atslābums un organismam ir iespēja atgriezties normālā stāvoklī, stresa hormonu līmenis samazinās, bet ja stress ir pastāvīgs, vienkāršoti izsakoties, organisms pagurst nemitīgi atjaunoties un to vairs nespēj: imūnsistēma novājinās, cilvēks ir vairāk pakļauts dažāda veida saslimšanām, ieskaitot infekcijas slimības.
Zināms, ka reakcija uz stresu ir atšķirīga: vieni to panes labāk, citi – sliktāk. Taču zināms arī tas, ka sevi pret stresu iespējams norūdīt. Vispirms jau fiziski – ar adekvātu un regulāru, organismam piemērotu fizisko slodzi. Palīdzēt var arī apzinātības prakses, piemēram, meditācija, taču tikpat svarīga ir pozitīvu emociju loma: stresu mazina patīkamas sarunas un tikšanās, mūzikas un dažādu veidu mākslas baudīšana, kā arī joki un humors. Tātad ne tikai ābols ikdienā, bet arī anekdotes attālina slimības…
Tātad lielā mērā katra paša rokās ir iespējas atbalstīt savu imūnsistēmu. Arī pilnīgi burtiskā veidā – mazgājot rokas, lietojot sejas aizsargmaskas, regulāri vēdinot telpas, tādējādi mazinot vīrusu koncentrāciju gaisā, pietiekami termiski apstrādājot jēlu gaļu, pirms to celt galdā, ievērojot produktu derīguma termiņu u.tml. Tā mazāk pakļausim savu organismu dažādu patogēnu iedarbībai.
Piedāvāto produktu klāsts imunitātei ir gana plašs. Sākot no produktiem, kas piemēroti pašiem mazākajiem, līdz produktiem senioru veselībai. Bērniem iecienīts ir melnā plūškoka balzams Imunosil Sambucus. Sastāvā esošais plūškoks palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas. Produkts ir pieejams 100 ml iepakojumā un izdevīgajā 250 ml iepakojumā.
Šogad uzņēmums saviem klientiem piedāvā pavisam jaunu produktu imunitātei Imunosil Virufix, kas papildina sortimentā esošo Imunosil līniju. Produkta sastāvā ir 5 elementi - D vitamīns, cinks, kvercetīns, C vitamīns un melatonīns. Tā sastāvā esošais cinks, vitamīni C un D veicina normālu imūnsistēmas darbību. Imunosil Virufix var lietot no 18 gadu vecuma, lietojot 2 sarkanās kapsulas 1 reizi dienā no rīta un 1 balti/zilo kapsulu 1 reizi dienā 20 min. pirms gulētiešanas.
Mūžu dzīvo, mūžu mācies! Apgūt jaunu informāciju, iemaņas, prasmes mums nākas jebkurā vecumā. Bērnībā un jaunībā, personībai veidojoties, mācības parasti ir intensīvākas. Jāiegūst vispārējā izglītība, kā arī zināšanas izraudzītajā profesijā, lai spētu konkurēt darba tirgū un nodrošināt dzīves kvalitāti. Ņemot vērā cilvēces straujo tehnoloģisko attīstību, zināšanas jāpapildina nemitīgi. Mācīšanās process cilvēku smadzenēs notiek līdzīgi un tomēr atšķirīgi, jo šis unikālais mehānisms arī katram indivīdam ir unikāls. Viens spēj ļoti ātri iemācīties, piemēram, dzejoli, bet pēc nedēļas to jau ir aizmirsis, citam iet lēni un ilgi, taču apgūtais ir uz palikšanu. Jauna materiāla uztveres un apguves spējas ir saistītas ar to, kurus smadzeņu resursus izmantojam. Kā produktīvāk mācīties, kā uzlabot atmiņu? Kā strādā smadzenes?
Cilvēka smadzenes ir ārkārtīgi sarežģīts mehānisms, tīkls, kurā ir aptuveni 10
miljardi neironu, kas kontrolē mūsu maņas, kustības, atmiņu un garīgo aktivitāti.
Katrai smadzeņu puslodei ir vairākas svarīgas, atšķirīgas funkcijas. Kreisā ir
atbildīga par verbālās runas apstrādi, analītisko domāšanu (īpaši par skaitļu
un matemātisko simbolu uztveri) un informācijas secīgu apstrādi, labā – par neverbālās
informācijas, kas izteikta simbolos un attēlos, apstrādi, kā arī par mākslinieciskām
un muzikālām prasmēm. Tādējādi cilvēki, kuriem dominējoša ir kreisā puslode,
ir vairāk tendēti uz analītiskajām spējām, savukārt tiem, kuriem dominējošā ir
labā, piemērotāka būs jaunrade, mākslinieciskais darbs.
Pētījumi un eksperimenti liecina, ka labākus panākumus, rezultātus kā vieni,
tā otri var gūt, izmantojot abu pusložu resursus, piemēram, analītiskā
darbā pa laikam pieslēdzot arī labo smadzeņu puslodi, kas atbildīga par tēlaino,
asociatīvo domāšanu. Un otrādi – pēc radoša domas lidojuma paraugoties uz paveikto
pragmatiski.
Atmiņa ir vispārējs apziņas spēju un augstāku garīgo funkciju kompleksa apzīmējums.
Tā ļauj mums saglabāt un atkārtot informāciju, kas ir nepieciešama prasme veiksmīgam
mācīšanās procesam. Tiem, kuriem šī prasme vājāk attīstīta, tā vairāk jātrenē.
Kā vēstī tautas paruna: atkārtošana – zināšanu māte! Svarīga lieta, kas jāzina
par sevi, ir tas, kā tu spēj vislabāk atcerēties. Vai tev labāk strādā vizuālā
vai dzirdes atmiņa, vai nepieciešama praktiska pieredze, lai iegaumētu? Vai
tu mācies, vērojot citus, klausoties, lasot vai pats visu praktizējot? Tiklīdz
zināsi, kā tu mācies, vari piemērot šos paņēmienus saviem mācīšanās paradumiem.
Piemēram, ja tev labāk darbojas redzes atmiņa, izmanto vizuālus piemērus; ja
grāmatā tie nav doti, sameklē citā grāmatā vai radi pats, izmantojot doto tekstu.
Ja labāk atceries lietas, kas ir dzirdētas, lasi skaļi vai veido diskusiju
grupu, lai tiktos un izrunātu apgūto. Savukārt, ja tava atmiņa vislabāk darbojas
pēc praktiskas pieredzes, iespēju robežās imitē aprakstīto darbību.
Lai apgūtu kaut ko jaunu, svarīga ir ne tikai atmiņa, bet arī koncentrēšanās spējas. Jāņem vērā, ka smadzenes efektīvi spēj strādāt tikai 20 – 40 minūtes, tāpēc ir svarīgi regulāri doties nelielā atpūtā, kas palīdzēs atjaunot koncentrēšanās spējas un būs vērtīga arī atmiņas sakārtošanai. Liela pārslodze, slimības, stress, kā arī nepietiekams uzturs var negatīvi ietekmēt smadzeņu darbības spējas.
Latvijā ražojošs farmācijas uzņēmums „Solepharm” piedāvā inovatīvu aminoskābju un augu ekstrakta kompleksu Solemax®Neuro, kas palīdz uzlabot atmiņu, koncentrēšanas spējas, kā arī citas kognitīvās funkcijas . Solemax®Neuro satur standartizētu ginkgo biloba ekstraktu, magniju un aminoskābes – vielu kombināciju, kas saistīta ar smadzeņu darbību. Ginkgo biloba viens pats nespēj uzlabot smadzeņu darbību, ir ļoti svarīgi to lietot kopā ar magniju un aminoskābēm. Sastāvā esošais fenilalanīns pozitīvi ietekmē smadzeņu darbību un atmiņu, kā arī uzlabo impulsu pārnešanu uz nervu šūnām, samazina uzbudināmību un trauksmi, fosfatidilserīns aktivizē neironus, kas stimulē dopamīnerģisko neironu aktivitāti, savukārt L-arginīns uzlabo garastāvokli un izturību. Solemax®Neuro īpaši piemērots studentiem un skolēniem, kuriem ir paaugstināts intelektuāls darbs. Izmantojot Solemax®Neuro, jūs kļūsiet uzmanīgāks, mērķtiecīgāks, jutīsieties dzīvespriecīgāks. Mazināsies spriedze un uztraukums – Solemax®Neuro palīdzēs sasniegt labākus rezultātus gan skolā, gan darbā!
Aptuveni pirms 30 gadiem Hārvardas medicīnas profesors Dr.Czeislers pierādīja, ka dienas gaisma uztur cilvēka iekšējo pulksteni atbilstoši videi. Ikvienam no mums ir nedaudz atšķirīgs diennakts ritms, bet tā vidējais garums ir 24 stundas un 15 minūtes. Cilvēkiem, kuri tiek saukti par pūcēm, jo vēlu iet gulēt, diennakts ir mazliet garāka. Savukārt cīruļiem jeb tiem, kas agri iet gulēt, lai agri celtos, nedaudz pietrūkst līdz 24 stundām.
Vai nakts gaismas iedarbība ir slikta?
Daži novērojumi liecina, ka pastāv saikne starp gaismas iedarbību un cilvēka veselības stāvokli. Piemēram, naktsmaiņas darbiniekiem daudz biežāk tiek novērota diabēta, aptaukošanās un sirds slimību attīstība.
Hārvardas pētījumā 10 cilvēkiem pakāpeniski mainīja viņu diennakts laika ritmu, lai novērotu, vai tas ietekmē aptaukošanos un izraisa diabētu. Tika konstatēts, ka viņu cukura līmenis asinīs palielinājās un leptīna līmenis (hormons, kurš mūsu organismā atbild par sāta sajūtu) samazinājās, veicinot prediabētiska stāvokļa attīstību.
Gaismas iedarbība nomāc melatonīna jeb miega hormona attīstību, negatīvi ietekmējot diennakts ritmu. Pat vāja gaisma var traucēt cilvēka diennakts ritmu un melatonīna sintēzi. Tikai 8 luksi, spilgtuma līmenis, ko pārsniedz lielākā daļa galda lampu un ir divas reizes spožāks apgaismojums, kāds ieteicams naktī, atstāj negatīvu ietekmi uz mūsu veselību. Tas ir arī viens no iemesliem, kādēļ tik daudzi sūdzas par miega trūkumu, jo pārāk spožais apgaismojums samazina mūsu organisma dabīgā melatonīna sintēzi. Pat viena negulēta nakts ir drauds mūsu imūnsistēmai.
Zilās gaismas ietekme uz miegu
Zilā gaisma darbojās kā izslēgšanas slēdzis, kas smadzenēm dod ziņu pārtraukt melatonīna sintēzi. Kaut arī jebkura veida gaisma var nomākt melatonīna sintēzi, zilā gaisma dara to visspēcīgāk. Ja pie normāla diennakts režīma, neuzņemot pārmērīgā daudzumā zilo gaismu, mūsu maksimālā melatonīna koncentrācija tiek sasniegta nakts vidū, ap pulkstens trijiem naktī, tad pie augstas zilās gaismas iedarbības, mūsu diennakts režīms var tikt nobīdīts līdz pat 3 stundām. Tas nozīmē, ka mums ir grūtības iemigt, nakts vidū bieži pamostamies, kā arī visbiežāk nejūtamies izgulējušies un sūdzamies par miega trūkumu.
Kā samazināt melatonīna trūkumu?
Svarīgākais priekšnosacījums, lai samazinātu melatonīna trūkumu, ko rada zilās gaismas ietekme, ir atteikties no viedierīču un jebkādu citu displeju, kā arī spilgta apgaismojuma lietošanas vismaz 2 stundas pirms gulētiešanas. Tas ne tikai uzlabos miega kvalitāti, bet arī pasargās redzi. Tomēr, ja atteikšanās sagādā grūtības, pārejas periodā izvēlies lietot melatonīna saturošus uztura bagātinātājus. Tie palīdzēs kompensēt zilās gaismas radīto melatonīna deficītu un palīdzēs ātrāk iemigt.
Latvijā radīti melatonīna produkti
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ražo kvalitatīvus produktus ar melatonīnu. Tie ir pieejami spreja un kapsulu veidā.
Good Sleep Spray ir zem mēles izsmidzināms sprejs, kas satur melatonīnu un pasifloras lakstu ekstraktu. Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku, kur labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas. Pasifloras ekstrakts darbojas nomierinoši. Good Sleep Spray ir ērti lietot - viens pūtiens zem mēles 20 minūtes pirms došanās gulēt.
Cilvēkiem, kuriem vairāk patīk kapsulu produkti, būs piemerotas Good Sleep Caps kapsulas. Produkta sastāvā ir melatonīns un augu ekstrakti, kā, piemēram, pasiflora, kas palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu, kā arī baldriāns, kas veicina mentālo veselību. Savukārt apiņiem piemīt nomierinošs efekts. Good Sleep Caps ir ērti lietot - tikai viena kapsula 20 minūtes pirms došanās gulēt.
Veģetatīvā distonija ir ķermeņa funkciju un sajūtu traucējumi, kaut medicīnisks izskaidrojams šiem traucējumiem netiek atrasts. Tas nekādā gadījumā nenozīmē, ka simptomi nav īsti. Tie ir īsti un nav izdomāti. Tas, ka šo simptomu cēloņus nav iespējams zinātniski izskaidrot, bieži saasina sajūtas vēl vairāk.
Kādi ir veģetatīvās distonijas simptomi un kā to diagnosticēt?
Lai diagnosticētu veģetatīvo distoniju, indivīdam ir jānovēro neizskaidrojamie simptomi līdz pat 6 mēnešiem un ilgāk, ņemot vērā faktu, ka simptomi var mainīties laika gaitā. Pirms veģetatīvās distonijas identificēšanas ir jāizslēdz visas citas iespējamās diagnozes (saslimšanas)
Simptomi var būt ļoti dažādi. Sākot no sāpēm un gremošanas sistēmas traucējumiem līdz pat seksuāla rakstura problēmām. Lai arī simptomi ir hroniski, to lokalizācija, veids, biežums un intensitāte var variēt. Biežāk konstatētais un noturīgākais simptoms ir sāpes, turklāt , nezinot cēloni, ir grūti ārstējamas.
Biežākie simptomi, kas tiek novēroti pie veģetatīvās distonijas, ir sirdsklauves, svīšana, elpas trūkums, smakšanas sajūta, trīce, žagošanās, klepus, vēdera pūšanās, urkšķēšana, bieža caureja vai urinēšana. Šos simptomus var pavadīt izteikta trauksme, nemiers, bezpalīdzības sajūta, baiļu sajūta, aizkaitinātība, grūtības koncentrēties, bieži pat panikas lēkmes.
Ilgstošas domas vai sajūtas par fiziskajiem simptomiem bieži izraisa depresīvas domas vai trauksmi, daudz nopietnākos gadījumos arī domas par pašnāvību.
Kas izraisa veģetatīvo distoniju?
Vēsturiski ir pieņemts uzskatīt, ka veģetatīvo distoniju izraisa pārāk liels psiholoģiskais stress, kas veicina fizisko simptomu izpausmi. Jaunākā teorija tiek balstīta uz to, ka katrs indivīds ir ārkārtīgi jutīgs uz ķermeņa izmaiņām, kas pie vienādiem apstākļiem, var izraisīt dažādas ķermeņa reakcijas. Kā, piemēram, ja vienam čili pipara ēšana ir bauda un izraisa pozitīvas sajūtas, tad otram tās ir sāpes un ciešanas, taču pamazām pie čili ēšanas ir iespējams pierast. Līdzīgi ir arī ar sajūtām.
Tiek uzskatīts, ka veģetatīvā distonija ir saistīta ar serotonīna līmeņa izmaiņām. Kā zināms, serotonīns ir hormons, kas tiek dēvēts arī par “laimes hormonu” un kurš regulē dažādas sajūtas, tajā skaitā, garstāvokli un sāpes. Serotonīns tiek sintezēts no neaizvietojamās aminoskābes L-triptofāna, ko ikdienā varam uzņemt ar pārtiku. Serotonīna trūkuma gadījumā tiek novērotas sūdzības par depresīvām domām, trauksmi, bailēm u.c. sajūtām.
Kā cīnīties ar veģetatīvo distoniju?
Veģetatīvās distonijas ārstēšana galvenokārt balstās uz psihoterapijas konsultācijām, papildus, konsultējoties ar ārstu, simptomu atvieglošanai ir iespējams lietot ķīmiskos antidepresantus, taču daudziem no tiem ir novēroti dažādi blakus efekti. Kā alternatīvu ir iespējams izvēlēties dabas līdzekļus nervu sistēmas darbības uzlabošanai.
Kā var noderēt dabas vielu uztura bagātinātājs Sedanorm?
Sedanorm ir radīts, lai palīdzētu situācijās, kad ir nepieciešams rūpēties par savu emocionālo veselību. Sedanorm satur trīs aktīvās vielas – raudenes auga sauso ekstraktu, neaizstajamo aminoskabi L-triptofānu un grifonijas auga sēklu ekstraktu, kas ir bagātīgs augu izcelsmes aminoskābes 5-hidroksitriptofāna (5-HTP) avots, kas palīdzēs situācijās, kad nepieciešams uzturēt normālu nervu sistēmas un smadzeņu darbību.
Sastāvā esošais L-triptofāns ir neaizstājamā aminoskābe, kuras sintēze cilvēka organismā netiek nodrošināta, tāpēc tā uzņemšana ir janodrošina ar uzturu vai L-triptofānu saturošu preparātu palīdzību. Zinātniskajā literatūrā tiek aprakstīts, ka L-triptofāns un 5-hidroksitriptofāns mūsu organismā kalpo kā avots serotonīna jeb ta sauktā “laimes hormona” sintēzei.
Ka lietot Sedanorm?
Sedanorm ir ērti lietot – 1 kapsulu dienā. Ieteicams no 12 gadu vecuma. Vienā iepakojumā ir 30 kapsulas, kas pietiks 1 meneša kursam.
Sedanorm ir uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu
Regulāras, periodiskas, stipras galvassāpes mēdzam saukt par migrēnu. Nereti to pavada arī citi simptomi – slikta dūša, pastiprināta jutība pret gaismu, trokšņiem. Aktīvajā fāzē šī slimība ievērojami pazemina darbaspējas, pašsajūtu, ietekmē pat izskatu un dzīves kvalitāti. Par migrēnu biežāk sūdzas sievietes, jo to veicina ar dzimumfunkciju saistītās hormonālās pārmaiņas. Daudzas sievietes reproduktīvā vecumā būs ievērojušas likumsakarību, ka galvassāpes ir saistītas ar menstruālo ciklu, un tam ir skaidrojums. Cikla noteiktās fāzēs organismā novērojamas straujas hormonu līmeņa svārstības smadzenēs. Šīs hormonu šūpoles arī izraisa galvassāpes īsi pirms menstruācijām un to laikā – tā saukto menstruālo migrēnu. Taču sieviete nav neglābjami atkarīga no hormonu žēlsirdības. Normalizējot hormonu straujās svārstības, no migrēnas iespējams izvairīties.
Hormoni ir bioloģiski aktīvās vielas, ko izstrādā dzimumdziedzeri un arī audi citos orgānos. Ar asinīm nokļūstot visos orgānos un piedaloties šūnu specifisko funkciju regulācijā, tie ietekmē cilvēka fizisko un psiholoģisko attīstību, dzimumsistēmu, vielmaiņu un citus procesus organismā. Sievietēm un vīriešiem dzimumhormoni ir diferencēti, atšķiras to īpatsvars. Tie veidojas attiecīgi olnīcās un sēkliniekos. Hormoni, kuri visspēcīgāk ietekmē sievietes reproduktīvo sistēmu, ir estrogēns un progesterons. Tie piedalās menstruālā cikla (arī grūtniecības) regulācijā un ietekmē ķīmisko vielu, kas atbildīgas par galvassāpju rašanos, sintēzi. Tomēr menstruālo migrēnu var ārstēt vai vismaz atvieglot. Kā to darīt?
Daudzas sievietes praktizē relaksācijas jeb atslābināšanās vingrinājumus, akupunktūru. Nereti palīdz auksta dvieļa vai tajā ietīta ledus maisiņa paturēšana uz galvas vai kakla pakauša daļā. Akūtu migrēnu mēdz ārstēt, izmantojot bezrecepšu pretsāpju medikamentus, piemēram, ibuprofēnu. Ja tas nelīdz, ārsts var izrakstīt triptānus – zāles, kuras bloķē sāpju signālus smadzenēs. Taču ieteicama arī profilaktiska ārstēšana.
Viena no svarīgākajām minerālvielām, kas sekmē nervu sistēmas veselību un ietekmē cilvēka emocionālo stāvokli, ir magnijs. Pētījumos pierādīts, ka magnijs atvieglo PMS simptomu smagumu un samazina garastāvokļa svārstības, nogurumu un nespēku. Magnijs palīdz arī mazināt stresu, kas ir viens no galavassāpju un migrēnas cēloņiem. Tādējādi magniju saturoši produkti vai uztura bagātinātāji būs labs palīgs cīņā ar migrēnu.
Magniju bagātīgi satur graudaugi kā griķi, auzas, prosa, dažādi rieksti un mandeles, banāni, arbūzi, citroni, greipfrūti, āboli, vīģes, žāvētas plūmes un aprikozes, kakao un šokolāde, halva. Ieteicami arī zaļumi – spināti, pētersīļi, dilles, lapu salāti. Noteikti jācenšas neizlaist nevienu ēdienreizi! Neregulāra ēšana arī var ietekmēt hormonu svārstības un būt migrēnas ierosinātājs.
Uzņēmums Lotos Pharma, sadarbojoties ar Latvijas ginekologiem, ir izstrādājis preparātu BiPMSok. Tā sastāvā esošais viteksa ekstrakts (dabīgs hormonu regulētājs) palīdz atvieglot menopauzes un premenstruālos simptomus – nogurumu, straujas garastāvokļa maiņas, krūšu jutīgumu vai pietūkumu – un uzturēt ģenitālo veselību.
Bez imūnsistēmas cilvēka organisms būtu pavisam neaizsargāts pret vīrusu, baktēriju, sēņu un citu kaitīgu ārējo un iekšējo faktoru iedarbību. Par laimi, imūnsistēma jeb organisma spēja pretoties slimību ierosinātājiem ir ikvienam no mums. Tā var būt stiprāka vai vājāka, tomēr šis neredzamais aizsargmūris mūs sargā katru minūti un sekundi, nevis ieslēdzas tikai akūtas nepieciešamības brīdī. Tāpēc bieži to salīdzina ar armiju, kas pastāv gan miera lakos (lasi – tad, kad esi vesels), gan tad, kad kāds uzbrūk (tad, kad draud kāda slimība). Ikdienā šī armija veic nepieciešamos miera (veselības) uzturēšanas manevrus, bet karā (akūtas slimības uzbrukuma brīdī) aktivizē visus spēkus, lai ienaidnieku (vīrusu vai citu iebrucēju) uzveiktu.
Neredzamā armija
Armijas pirmajās rindās ir baltās asiņu šūnas (jeb asinsķermenīši) – leikocīti. Tos sīkāk iedala
granulocītos (tos iedala neitrofīlajos, bazofīlajos un eozinofīlajos);
limfocītos (ir B limfocīti, T limfocīti un NK šūnas jeb naturālie killeri);
monocītos (saņemot signālu par iebrucēju, tie pārvēršas par aktīvām šūnām – makrofāgiem, kas tieši iesaistās slimības ierosinātāja apkarošanā).
Baltie asinsķermenīši piedalās organisma imūnsistēmas atbildes reakcijā neatkarīgi no tā, vai runa ir par iedzimto vai iegūto imunitāti. Tieši tāpēc, veicot asinsanalīzi, īpašu uzmanību pievērš leikocītu skaitam: ja tas paaugstināts, tā ir droša pazīme, ka šobrīd organisms cīnās ar kādu infekciju.
Aktīvās šūnas, kas nodrošina imūnsistēmas darbību, uz vajadzīgo vietu organismā tiek transportētas ar asinīm pa asinsvadiem un pa limfvadiem – ar limfu, kas plūst arī caur limfmezgliem, kam ir filtra funkcija. Bez veselas virknes orgānu (liesas, ādas, aizkrūtes dziedzera jeb tīmusa u.c.) liela loma imūnsistēmā ir arī organisma dabiskajai mikroflorai jeb tā dēvētajam mikrobiomam. Tas ir atbildīgs ne tikai par barības vielu sadalīšanu zarnās, bet arī par imunitātes un enerģijas veidošanu, vitamīnu sintezēšanu un nervu sistēmas darbības nodrošināšanu. Lai tas varētu notikt, svarīgs ir labo un slikto baktēriju līdzsvars zarnu mikrobiomā. To ietekmē gan ikdienas uzturs un dienas režīms, gan vecums, slimības un vides faktori.
Darbojas līdzīgi atmiņai
Iedzimtā imunitāte jau kopš dzimšanas ikvienam nodrošina tūlītēju reakciju uz patogēnu, piemēram, vīrusu un mikrobu, iebrukumu. Ar neapbruņotu aci šī reakcija saskatāma, piemēram, kā iekaisums savainojuma vietā uz ādas.
Iegūtā imunitāte drīzāk salīdzināma ar atmiņu, proti, tā veidojas pēc iedzimtās imunitātes reakcijas – kā specifiska atbilde uz noteiktu, ķermenim jau zināmu patogēnu. Iegūtās imunitātes reakcijā īpaši iesaistītas divu paveidu limfocītu šūnas – T limfocīti un B limfocīti.
Balstoties zinātnes atklājumos par iegūto imunitāti, mums ir iespēja vakcinējoties izveidot pretošanās spējas noteiktām slimībām. Ja runa ir par Covid-19, pret to vakcīnas pagaidām vēl nav – izpēte šajā virzienā notiek, taču rezultāts tik drīz nav gaidāms.
Pēdējā laikā jaunā koronavīrusa epidēmijas dēļ bieži lietots termins ir kolektīvā imunitāte. Vispārīgi runājot, tas nozīmē, ka apstākļos, kad lielākajai populācijas daļai organismā jau izveidojusies specifiskā imunitāte pret noteiktu patogēnu, no saslimšanas tiek pasargāti arī tie nedaudzie, kuriem šādas imunitātes nav. Kolektīvo imunitāti iespējams iegūt, masveidīgi vakcinējoties (protams, ja vien pret konkrēto slimību vakcīna ir izgudrota un pieejama), vai arī dabiskā ceļā, lielākajai daļai ļaužu izslimojot konkrēto slimību un tādējādi iegūstot specifisko imunitāti. Covid-19 gadījumā pēc slimošanas organismā izveidojas antivielas pret jauno koronavīrusu, tātad atbildes reakcija veidojas, taču tās noturība vēl tiek pētīta. Zināms, ka ir bijuši gadījumi, kad pēc Covid-19 izslimošanas cilvēki ar to saslimuši atkārtoti, tāpēc paļauties uz kolektīvās imunitātes veidošanos šajā gadījumā diez vai būtu prātīgi.
Vai viegli novājināma?
Kaut gan imūnsistēma ir sarežģīta un integrēta organisma sistēma, tā nav nemainīgi stabila – tā var sabojāties un kļūt pārāk vāja vai pārāk aktīva.
Par imūnsistēmas iziešanu no ierindas liecina bieža slimošana, aukstumpumpas jeb herpesvīrusa infekcija, ilgi nedzīstošas brūces, alerģiskas reakcijas, izsitumi uz ādas un citi simptomi.
Imūnsistēmu dramatiski novājina HIV vīruss, kas izraisa AIDS, taču tas ir diezgan ekstrēms piemērs. Imūnsistēmai kaitē arī, piemēram, neizgulēšanās. Proti, ir vielas, kuras nepieciešamas organisma dabisko pretestības spēju nodrošināšanai un kuras tiek saražotas vienīgi miegā. Tie ir īpaša veida proteīni, ko sauc par citokīniem un kas nepieciešami lielākā daudzumā, ja jāuzveic iekaisums vai jācīnās ar stresa izraisītajām sekām. Tātad, ja guli par maz vai nemaz, citokīnu trūkst un tu kļūsi uzņēmīgāks pret slimībām, kā arī vairāk kaitējuma tavai veselībai nodara stress. Lai imunitāte funkcionētu pilnvērtīgi, nepieciešams arī par miega hormonu dēvētais melatonīns. Tas ne vien regulē organisma miega un nomoda jeb tā dēvēto cirkadiāno ritmu, bet arī modulē imūnšūnu aktivitāte. Līdz ar to pat viena negulēta nakts pazemina organisma dabiskās pretošanās spējas.
Imūnsistēmas pilnvērtīgai darbībai vajadzīgi arī vitamīni un minerālvielas – cinks, B grupas vitamīni, C vitamīns un D vitamīns, kuru uzņemam gan ar pārtiku, gan saules gaismu, bet, ja tā trūkst, – arī papildus ar uztura bagātinātājiem. Tikpat svarīgs imūnsistēmas darbībai ir pilnvērtīgs uzturs. Jā ēd vienveidīgi, turklāt pārlieku treknu ēdienu, bet neesi radis likt šķīvī augļus, dārzeņus, riekstus un sēklas, tad atņem sev daudz svarīgu uzturvielu, kas nepieciešamas ķermeņa funkciju, to skaitā – imūnās sistēmas pilnvērtīgai darbībai. Arī kaitīgi ieradumi (dzeršana, smēķēšana) apgrūtina tava ķermeņa spējas pretoties slimību ierosinātājiem, turpretī tās stiprina regulāra izkustēšanās. Ja vēl fiziskās aktivitātes veic ārā un ar prieku, tas ir ieguldījums ne vien imūnsistēmas, bet visas veselības stiprināšanā. Starp citu, daudzi avoti kā imunitātes stiprinātājus norāda arī optimismu, smieklus un seksu.
Pārāk aktīva imūnsistēma izpaužas kā alerģijas (pārspīlēta reakcija uz vielām, kas vairākumam cilvēku nekādas problēmas nerada, piemēram, ziedputekšņiem) vai autoimūnās saslimšanas, kad organisms pārliekā centībā vēršas pats pret sevi – šādi izpaužas, piemēram, reimatoīdais artrīts vai multiplā skleroze.
Sākoties apkures sezonai un palielinoties kontrastam starp iekštelpu un āra temperatūru un gaisa mitruma atšķirībām, mūsu elpceļu gļotāda kļūst sausāka un vieglāk ievainojama, uzņēmīgāka pret dažādām baktērijām un infekcijām. Un sākas iesnu un klepus uzbrukumi.
Klepus nav ienaidnieks, tā ir organisma dabiska aizsargreakcija, lai atbrīvotos no kairinājuma elpceļos vai tajos iekļuvušiem svešķermeņiem, tai skaitā vīrusiem, un uzkrātām gļotām. Organisms cīnās un cenšas mūs aizsargāt. Tomēr, ja nenākam palīgā, šī cīņa bieži izrādās nevienlīdzīga vai vismaz ievērojami ieilgst. Dažu dienu laikā elpceļu problēmas izārstēt nevar. Taču iespējams mazināt slimības simptomus, atvieglot tās gaitu, apturēt attīstību, neļaujot sausumam elpceļos vai nelielam iekaisumam pāraugt bronhītā, laringītā, plaušu karsonī, garajā klepū.
Deguns ir pirmais elpceļu filtrs, kas sasilda ieelpoto gaisu, aiztur putekļus un svešķermeņus. Ja tas nespēj veikt savu darbu, sākam elpot caur muti, tādējādi paaugstinot elpceļu infekcijas risku. Bieži vien klepus ir iesnu pavadonis, jo rīklē ietek arī pastiprināti veidojušies izdalījumi no aizdegunes. Tāpat kairinājums var rasties trahejā, bronhos, plaušās. Klepus nakts laikā ir apliecinājums tam, ka slimība iet dziļāk.
Parasti par pirmo slimības fāzi liecina sauss, rejošs klepus, kas liecina par tūsku elpceļos. Šādā gadījumā nepieciešams mitrināt elpceļu gļotādas. Te var palīdzēt dabas līdzekļi, tējas, klepus sīrupi ar dabisku ārstniecības augu sastāvu, kas palīdzēs atbrīvot elpceļus no uzkrātā sekrēta, krēpām, veicinās atklepošanu, tīrīs tos un darbosies pret iekaisumu. Ieteicams paņemt pauzi ikdienas skrējienā arī tad, ja pašsajūta ir it kā normāla un temperatūra nav paaugstināta. Miers ir organisma palīgs, kad jācīnās ar infekcijām, un robeža starp veselību un slimību, nereaģējot uz pirmajiem simptomiem, ir viegli pārkāpjama. Svarīgi ir bieži vēdināt telpas un mitrināt gaisu, kaut vai izžaujot mitru dvieli uz radiatoriem. Pietiekams gaisa mitrums palīdz arī uzturēt gļotādu mitru un spējīgu aizturēt vīrusus. Jālieto daudz šķidruma. Noteikti nāks par labu kustību un elpošanas vingrinājumi, veicot dziļu ieelpu un izelpu.
Neaizsargātākie cīņā ar elpceļu iekaisumiem ir bērni, kam vēl nav nostiprinājusies imūnsistēma. Labs palīgs elpceļiem būs dabīgais Bronchonorm balzams. Tā sastāvā ir priede un mārsils, kas labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu – nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. Sausam klepum parasti seko mitrs klepus, kas ļauj domāt par pakāpenisku atveseļošanos, jo klepus vairs nav tik mokošs. Šajā fāzē, turpinot lietot dabiskas izcelsmes līdzekļus, jāveicina krēpu šķidrināšana, lai tās varētu labāk izvadīt. Taču arī mitrs klepus, ja tas ir ilgstošs, liecina par to, ka krēpas veidojas no jauna. Ja slimības simptomi tomēr nemainās un nemazinās nedēļas laikā, jākonsultējas ar speciālistu, kurš palīdzēs izvēlēties piemērotākos ārstniecības līdzekļus, ņemot vērā slimības izpausmes un bērna individualitāti. Ja klepus ir lēkmjveida un bērns sūdzas, ka nespēj atklepoties, jādodas pie ārsta nekavējoties, jo šīs visbiežāk ir garā klepus pazīmes, un tā ir nopietna slimība. Sekojot regulējumiem sakarā ar pandēmiju, ārsta zīmi, lai bērns varētu atgriezties skolā vai bērnudārzā, vajadzēs jebkurā gadījumā.
Svarīgākais ir ikdienā stiprināt bērna nestabilo imūnsistēmu, paaugstināt organisma aizsargspējas, lai slimība nemaz netiek klāt. Kā to panākt? Sākot jau ar mātes pienu zīdainim! Veselīga, sabalansēta, vitamīniem bagāta pārtika, nepārspīlētas, taču regulāras fiziskas aktivitātes un vingrojumi, svaigs gaiss.
Iesnas vairums cilvēkiem šķiet nenopietna slimība, kas, arī neārstējot, pāriet nedēļas laikā. Tomēr viss nav tik vienkārši. Patiesībā karsta tēja un deguna sildīšana situāciju tikai pasliktinās. Tekošs deguns var tecēt nepārtraukti, ietekmējot izskatu un pašsajūtu. Un ko tad, ja iesnas nepāriet pat pēc divām nedēļām?
Ilgstošu iesnu gadījumā nudien vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu. Ja iesnas nepāriet, tas ir brīdinājuma signāls, ka var sākties deguna blakusdobumu iekaisums un citas komplikācijas vai kāda pavisam nopietna elpceļu saslimšana. Iesnas neārstējot, tās viegli var pāriet hronisku iesnu stadijā.
Rinīts, ko parasti saucam vienkārši par iesnām, ir deguna gļotādas iekaisums, kura rezultātā paplašinās asinsvadi, radot tūsku, kas apgrūtina elpošanu caur degunu, palielinās izdalījumu daudzums un gļotas uzkrājas. Deguna gļotāda vairs nespēj kvalitatīvi pildīt savas svarīgākās funkcijas – sasildīt, mitrināt, attīrīt gaisu, pirms tas nonāk tālākajos elpceļos un plaušās. Iekaisums rodas, kad mazinājušās organisma dabiskās aizsargspējas. Un tās mazina krasas temperatūras svārstības, nepiemērots, izmircis apģērbs un apavi, ilgstoša atrašanās aukstumā. Arī nepilnvērtīgs miegs un stress, neveselīgs ēdiens, kaitīgi ieradumi.
Daudzi cilvēki vieglu elpceļu saslimšanu pieņem kā neizbēgamu un iesnas neārstē vispār. Otra galējība ir pievērsties ķīmiskiem preparātiem un antibiotikām. Jā, tūsku var mazināt ar dažādiem deguna pilieniem, taču tos nevajadzētu lietot ilgāk par septiņām dienām. Ko un kā lietot – prātīgi būtu uzklausīt profesionāļa, ārsta padomu. Ilgstoši vai nepareizi lietojot ķīmiskos preparātus, deguna gļotādas dabiskās aizsargspējas zūd, un cilvēks tiek pie medikamentozā rinīta jeb mūžīgām aizlikta deguna problēmām, kas ievērojami pazemina kā miega, tā nomoda dzīves kvalitāti. Jebkurā gadījumā drošāk lietot līdzekļus, kuru sastāvā ir tikai dabiskas izejvielas, kas nerada atkarību vai citas blaknes.
Taču galvenais ir ikdienā stiprināt organisma imūnsistēmu un aizsargspējas! Tam palīdzēs arī regulāra telpu vēdināšana un uzturēšanās svaigā gaisā. Mūsdienās higiēna, pilnvērtīgs uzturs un aktīvs dzīvesveids pozitīvi ietekmē imūno sistēmu. Tomēr noteiktos gadalaikos vai situācijās, kad mainās normālie dzīves apstākļi un organisms ir pakļauts pastiprinātai vīrusu un infekciju ietekmei, imūnsistēmai nepieciešams lielāks atbalsts, piemēram, augu ekstraktu, vitamīnu un minerālvielu veidā.
Latvijā joprojām plūškoks ir diezgan svešs, taču noteikti ir redzēts, ja ne kādā dārzā, tad vismaz bildēs. Interese par plūškoku aug ne tikai dārzkopju aprindās, bet arī veselīgu produktu cienītāju vidū, jo tas ir viens no pasaulē pazīstamākajiem ārstniecības augiem. Lai arī mēs nepazīstam plūškoku tik labi kā ceļtekas, kumelītes vai pīlādžus, tam ir sava vieta arī Latvijā. Pie mums plūškoks varbūt nav tik ražīgs kā citās valstīs, tomēr ir entuziasti, kuri to audzē. Šeit ir jāpievērš uzmanība, ka Latvijā sastopamas divas plūškoka sugas – sarkanais plūškoks, kurš ir indīgs un kuram ir vairāk dekoratīva nozīme, kā arī melnais plūškoks, kas audzējams gan kā ārstniecības augs, gan kā augļu koks. Zied no maija līdz pat jūlijam, bet augļi nogatavojas augustā, septembrī. Melnais plūškoks reti sastopams savvaļā, biežāk tiek audzēts apstādījumos.
Saskaņā ar ASV Lauksaimniecības departamenta datiem, melnā plūškoka (Sambucus nigra) ogās ir gandrīz divas reizes augstāka antocianīdu koncentrācija nekā jebkurās citās ogās. Antocianīdi ir augu valsts krāsvielas, visspēcīgākie dabā sastopamie antioksidanti – vielas, kas darbojas, lai pasargātu šūnas no iespējamiem brīvo radikāļu izraisītajiem bojājumiem, kā arī stimulē organisma imūnsistēmu.
Plūškoka ogas turklāt satur arī askorbīnskābi, karotīnu, rutīnu, alkaloīdu – sambucīnu, miecvielas, organiskās skābes, ēteriskās eļļas u.c. Valstīs, kur plūškoku audzēšana ir tradicionāla, no šīm ogām gatavo vīnu, bezalkoholiskos dzērienus, ievārījumus u.c.
Vīruss ir galvenais saaukstēšanās un gripas izraisītājs. Būtiskākās divas vīrusa attīstības fāzes ir vīrusa nokļūšana cilvēka organisma šūnā un tā vairošanās nokļūstot šūnā. Efektīvam pretvīrusa līdzeklim ir svarīgi iedarboties uz abām šīm attīstības fāzēm.
Tradicionālajā medicīnā plūškoks (Sambucus nigra L.) jau izsenis ir lietots vīrusu slimību, saaukstēšanās un gripas, ārstēšanā. Arī mūsdienās veiktie klīniskie pētījumi ir pierādījuši tā efektivtāti cīņā ar gripas A un B tipiem, kā arī, lietojot plūškoka sulas koncentrātu saaukstēšanās simptomi un to ilgums samazinājās uz pusi jau 3 dienu laikā.
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma patērētājiem piedāvā melnā plūškoka balzamu Imunosil Sambucus. Imunosil Sambucus ir vienīgais produkts Baltijā, kura sastāvā ir koncentrēta melnā plūškoka sula, kas iegūta izmantojot augstvērtīgu pastarizācijas tehnoloģiju. Imunosil Sambucus palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.
Imunosil Sambucus papildina uzņēmuma ražoto imunitātes līniju, tas noderēs gan pašiem mazākajiem, gan pieaugušajiem. Balzams ir pieejams 100 ml un 250 ml iepakojumā.
Imunosil Sambucus ir uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Papildu informācija par produktu Pārtikas un veterinārā dienesta Uztura bagātinātāju reģistrā šeit.
Rudens ar strauji mainīgajiem laika apstākļiem un diennakts temperatūras svārstībām ir laiks dažādām vīrusu infekcijām. Silts, drēgns, lietus, vējš, straujo laikapstākļu maiņas rezultātā – iesnas, klepus, angīna. Vai arī sasprēgājušas lūpas un pēc pāris dienām – aukstumpumpa. Taču paredzēta publiska uzstāšanās, darba intervija, ilgi gaidīta ballīte vai tikšanās ar sen neredzētu draugu, jauna iepazīšanās, pasākums, no kura nevaram un negribam izvairīties. Protams, šādos brīžos katrs vēlas izskatīties labi, bet aukstumpumpai mūsu plāni nebūt neinterisē
Aukstumpumpa – kā tā tiek saukta sadzīvē – ir herpes vīrusa ārējā izpausme, kas parādās infekcijas slimības otrajā fāzē. Savlaicīgi reaģējot uz pirmo fāzi, kam raksturīgs lūpu iekaisums, nieze, dedzinoša sajūta vai arī vēl tikai sausas, sūrstošas, sasprēgājušas lūpas, slimību var ierobežot, atvieglot, dažkārt izdodas arī apturēt. Herpes vīrusu lielākā daļa cilvēku iegūst, jau nākot pasaulē vai agrā bērnībā, tā kļūstot par vīrusa pārnēsātājiem. Ir cilvēki, kuri tā arī nekad neizslimo, citi - pat vairākas reizes gadā.
Kāpēc?
Infekcija uzbrūk, kad imūnsistēma ir novājināta un organismam jācīnās vēl ar citām kaitēm un vīrusiem. Šādos gadījumos nepieciešams aukstumpumpu uzmanīgi apkopt un ārstēt, rūpīgi ievērojot higiēnu. Speciālisti iesaka lietot preparātus, kas regulē un palielina organisma dabiskās aizsargspējas, tādus, kuru sastāvā ir dubultspirāliskā ribonukleīnskābe (dsRNS).
Aktīvajā slimības fāzē, ja vien iespējams, labāk būtu palikt mājās. Ja esat ģimenes cilvēks, vajadzētu lietot atsevišķu dvieli, traukus, kā arī izvairīties no jūtu izpausmes, kas saistītas ar fizisku kontaktu, tādējādi pasargājot savu mīļoto cilvēku. Varbūt pat vairākas nedēļas – kamēr vien uz lūpas ir krevele. Svarīgi atcerēties, ka aukstumpumpu labāk lieki neaiztikt un nepacietībā nenoplēst, kamēr pati nenoiet. Lai nepaliek rētas. Aukstumpumpa mēdz būt apgrūtinoša un nepatīkama, taču tā nav mūžīga.
Novērst infekciju, kā arī saīsināt izveseļošanās laiku palīdz tieši šim mērķim izstrādāti preparāti, balzami, spreji, ziedes, vēlams, no dabiskām izejvielām, kas neļauj vīrusam vairoties. Ja aukstumpumpas parādās regulāri (uzmetās pērn ap šo laiku), ieteicams jau profilaktiski lietot līdzekļus deguna un mutes gļotādas kopšanai.
Lai uzveiktu vīrusus ir nepieciesama precīzi tēmēta un ātra iedarbība. Izmantojot unikālu biotehnoloģiju ir izveidots produkts Larifan, kuram ir viss nepieciešamais, lai stātos pretī vīrusiem, tajā skaitā arī Herpes. Latvijā iemīļots un populārs produkts ir Larifan Ungo, ta sastāvā ir patentēts, dabiskas izcelsmes dsRNS, kas nodrošina dubultu iedrabību cīņā ar vīrusiem – palielina organisma dabīgās aizsargspējas un neļauj vīrusiem vairoties. Larifan UNGO ir ieteicams lietot dodoties ārpus mājas, lai noslēgtu vīrusa "ieejas vārtus".
Uzveic Aukstumpumpu ar Larifan!
Jūs, visdrīzāk, zināt melatonīnu kā hormonu, kas palīdz jums iemigt, bet vai zināt, ka melatonīns rūpējas arī par jūsu imūnsistēmu? Jaunākie zinātnieku novērojumi parāda, ka melatonīna trūkums, ievērojami samazina organisma aizsargspējas. Lasi tālāk, lai noskaidrotu kā.
Melatonīns, tautā saukts arī par miega hormonu, tiek ražots smadzeņu četrdaivu dziedzerī un regulē miega un nomoda ciklus. Pēdējā pusgadā melatonīna loma imūnsistēmas darbībā iegūst aizvien lielāku uzmanību no zinātnieku puses. Miegam vienmēr bijusi nozīmīga loma cilvēka veselības uztruēšanā un šīs jaunās atziņas to vēl vairāk izskaidro.
Melatonīns palīdz “ieslēgt” imūnsistēmu
Zinātniskajos pētījumos ir atklāts, ka mūsu šūnās, kas atbild par imunitāti ir melatonīna receptori. Ja melatonīns trūkst, šīs imūnās šunās “neieslēdzas” un nespēj pilnvērtīgi veikt savu funkciju. Pat viena negulēta nakts var kaitēt šī procesa noritei un samazināt mūsu organisma dabīgās aizsargspējas.
Melatonīns nodrošina imūno šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu
Cīņa ar brīvajiem radikāļiem ir otrs darbības mehānisms kā melatonīns palīdz stiprināt imūnsistēmu. Brīvie radikāļi ir mums viss apkārt. Tos rada cigarešu dūmi, alkohols, pesticīdi, gaisa piesārņojums utt.. Daudzi cilvēki par brīvo radikāļu negatīvo ietekmi nezina, jo mēs tos neredzam un nejūtam. Brīvajiem radikāļiem nonākot mūsu organismā tie sabojā vērtgās imūnšūnas un tās zaudē spēju mūs aizsargāt no vīrusiem, baktērijām u.c. kaitīgiem patogēniem. Melatonīns pievelk brīvo radikāļu molekulas un neitralizē to darbību mūsu organismā, tādējādi pasargājot labās šūnas no to bojāejas.
Melatonīns pasargā no imūnsistēmas novecošanas
Lielākā daļa no mums piedzīvo ar vecumu saistītu imūno funkciju pazemināšanos, kas sākas vecuma posmā pēc 30 vai 40 gadiem. Aptuveni tajā pašā laikā ķermenis sāk izjust melatonīna trūkumu, jo tā dabīgā sintēze organismā ir samazinājusies. Līdz šim veiktie novērojumi liecina, ka šie divi notikumi ir tieši saistīti.
Eksperimentālā pētījumā pierādīts, ka uz nakti ievadot papildus melatonīnu tiem, kam pirms tam konstatēts melatonīna trūkums, organisms sāk ražot lielāku skaitu imūno šūnu. Tas liek domāt, ka melatonīna papildus lietošana, sevišķi gados vecākiem cilvēkiem, var palīdzēt stiprināt imunitāti. Salīdzinot dažādas formas melatonīna produktus, pierādīts arī, ka visātrākā melatonīna uzsūkšanās tiek panākta lietojot zemmēles sprejus nevis tabletes vai kapsulas.
Šī saistība starp vecumu, imunitāti un melatonīna līmeni sniedz pētniekiem arī lielāku skaidrību kādēļ bērniem, kuriem ir 10 reizes augstāka melatonīna dabīgā sintēze, bija zemāks saslimstības risks ar vīrusu, kas šī gada sākumā uzliesmoja visā pasaulē. Amerikā, profilakses nolūkos, imunitātes stiprināšanai, gados vecāki cilvēki un medicīnas darbinieki ik vakaru lieto melatonīna produktus.
Daļa cilvēku nenovērtē pienācīgi miega nozīmi. Vislielākā riska grupa ir cilvēki vecumā pēc 45. Padomā vai tev un taviem tuvajiem ir veselīgs miegs. Stiprini imunitāti, stiprinot miega kvalitāti! Visefektīvākais risinājums grūtībām iemigt ir melatonīns zemmēlēs spreja formā.
Jautājumi par holesterīnu var būt mulsinoši. Ko nozīmē holesterīna skaitļi? Vai ēdiens ietekmē holesterīna līmeni? Uzziniet atšķirību starp mītiem un faktiem par holesterīnu. Apņemieties kontrolēt savu holesterīna līmeni un būt noteicējs par savu asinsvadu un sirds veselību.
Fakts: Ne viss holesterīns ir slikts. Holesterīns ir nepieciešams svarīgu darbu veikšanai, piemēram, hormonu ražošanai un šūnu veidošanai. Holesterīna transportam no asinīm uz proteīniem tiek izmantoti lipoproteīni:
- Zema blīvuma lipoproteīni (ZBL), ko dažreiz sauc par “slikto” holesterīnu. Tas veido lielāko daļu cilvēka ķermeņa holesterīna. Augsts ZBL holesterīna līmenis palielina sirds slimību un insulta risku.
- Augsta blīvuma lipoproteīni (ABL) jeb “labais” holesterīns. Tā viena no funkcijām ir pārvietot “slikto” holesterīnu atpakaļ uz aknām, kur pēc tam tas tiek izvadīts no ķermeņa. Augsts ABL līmenis var samazināt sirds un asinsvadu slimību risku.
Kad ķermenī ir pārāk daudz ZBL, tas var uzkrāties asinsvadu sieniņās. Laika gaitā asinsvadu iekšpuse sašaurinās un veidojas ateroskleroze. Sašaurinājums var ierobežot un galu galā bloķēt asins plūsmu uz sirdi vai citiem orgāniem izraisot stenokardiju vai pat infarktu un insultu.
Mīts: Es to varētu just, ja man būtu augsts holesterīns.
Fakts: Augstam holesterīnam parasti nav pazīmju vai simptomu. Jūs varat arī nezināt, ka jums ir paaugstināts holesterīna līmenis līdz pat brīdim, kad ir jau par vēlu – konstatēts infarkts vai insults. Tāpēc ir svarīgi pacientiem, kas ir paaugstināta riska grupā (pacienti vecumā ap 45 gadiem, pacientiem ar lieko svaru, smēķētāji) pārbaudīt holesterīna līmeni vismaz reizi divos gadā vai pat reizi gadā.
Reizēm dažiem cilvēkiem uz ādas parādās dzeltenīgi izaugumi, ko sauc par ksantomām, kas ir bagātas ar holesterīnu. Cilvēkiem ar ksantomām var būt augsts holesterīna līmenis.
Fakts: Ārīgi tā varētu šķists, bet izmaiņas cilvēka ķermeņa iekšienē var liecināt par pretējo. Izvēloties pārtiku būtu svarīgi pievērst uzmanību piesātināto tauku daudzumam, jo piesātinātie tauki var paaugstināt holesterīna līmeni. Būtu jāizvairās no sarkanās gaļas, sviesta un siera. Tā vietā censties ēst pārtiku ar daudz šķiedrvielām, piemēram, auzu pārslas un pupiņas, izvēlēties nepiesātinātus taukus, piemēram, avokado, olīveļļu un riekstus.
Mīts: Es nevaru neko darīt, lai mainītu holesterīna līmeni.
Faksts: Jūs vara darīt daudz lietas, lai uzlabotu holesterīna līmeni un uzturētu to normas robežās.
- Regulāri veiciet holesterīna līmeņa pārbaudes. Ik pēc 4-6 gadiem būtu ieteicams veikt pilnu lipīdu analīzi nosakot kopējā holesterīna līmeni, ZBL, ABL un trigliciīdu līmeni.
- Veiciet uztura izmaiņas. Izvēlieties pārtikas produktus, kuru sastāvā ir daudz šķiedrvielu un nepiesātinātie tauki, izvairieties no pārtikas produktiem ar augstu piesātināto tauku saturu.
- Esiet aktīvs katru dienu. Pieaugušajiem tiek rekomendēts nedēļā 150-300 minūtes veltīt fiziskām nodarbēm.
- Nesmēķējiet un nelietojiet tabakas izstrādājumus. Smēķēšana sabojā asinsvadus, paātrina aterosklerozi un ievērojami palielina sirds un asinsvadu slimību risku.
- Pārrunājiet ar savu ārstu vai farmaceitu par holesterīna līmeņa samazināšanas veidiem. Ja Jums nozīmētas zāles holesterīna līmeņa kontrolei, turpiniet tās lietot tā, kā noteikts.
- Noskaidrojiet savu ģimenes vēsturi. Ja Jūsu vecākiem vai citiem tiešajiem ģimenes locekļiem ir augsts holesterīna līmenis, iespējams, Jums biežāk ir jāveic holesterīna pārbaude.
Fakts: Lai gan daudzi cilvēki var sasniegt labu holesterīna līmeni izvēloties veselīgu pārtiku un veicot pietiekamas fiziskās aktivitātes, bet šīs darbības ietekmē tikai 30% no cilvēka holesterīna daudzuma. Atlikušie 70% holesterīna tiek veidoti aknās, kur šo holesterīna veidošanos var kontrolēt ar zālēm, ko sauc par statīniem, lai pazeminātu holesterīna līmeni. Jaunākās dislipidēmijas vadlīnijas kā efektīvu alternatīvu šiem medikamentiem piedāvā izvēlēties monakolīnu K, kas ir dabīgs savienojums un tiek iegūts no sarkanā rauga rīsiem fermentācijas procesā un tam piemīt statīniem līdzīgas īpašības.
Mīts: Es neesmu ar lieko svaru, man nevar būt paaugstināts holesterīns.
Fakts: Lai arī cilvēks izskatās tievs un veselīgs, viņa holesterīna rādītāji var liecināt par pretējo. Tas tādēļ, ka nozīmīga loma ir ģenētikai. Ja Jūsu dzimtā ir nosliece uz paaugstinātu holesterīna līmeni, iespējamas, Jums tas būs paaugstināts neatkarīgi no tā cik Jūs sverat un nevienaa diēta Jums to neatrisinās, jo 70% no kopējā holesterīna tiek veidoti aknās, uzturs ietekmē vien atlikušos 30%. Tādēļ holesterīna rādītāja pārbaudes ir jāveic ikvienam, jo īpaši vecumā pēc 45 gadiem.
Daudzām dabas vielām tautas medicīnā ir pierādītas dažādas ārstniecības īpašības un tādēļ tās ieguvušas apzīmējumu “ārstniecības augi”. Ar vārdu salikumu “ārstniecības augi” tiek apzīmētas dažādas augu daļas, piemēram, augļi, sēklas, stublāji, miza, ziedi, lapas, saknes, u.c.. Visas minētās augu daļas var tikt izmantotas medicīniskos nolūkos, kā arī plaši tiek pētīta to lietošanas iespējas medicīnā.
Ir saglabājušies vairāki pierādījumi tam, ka augi medicīnā tika lieoti jau vairāk nekā pirms 4000 gadiem, kur tie tika izmantoti gan lokāli, gan arī sistēmiski. Daudzās tradicionālajās medicīnās, kā, piemēram Ķīnā un Indijā, dabas vielas aizvien tiek plaši lietotas sistēmiski. Iedzīvotāju skaita pieeaugums, nepietiekamais medikamentu piedāvājums, pārmērīgas ārstēšanas izmaksas, vairāku sintētisko medikamentu blakusparādības un rezistences veidošanās pret dažādām infekciju slimībām ir palielinājusi cilvēku interesi par dabas vielu dažādajām īpašībām kā potenciālu zāļu avotu visdažādākajām cilvēku kaitēm.
Nesen Pasaules Veselības Organizācija (PVO) lēsa, ka aptuveni 80% cilvēku visā pasaulē paļaujas uz ārstniecības augu izcelsmes zālēm, lai veiktu kādu no primārajām veselības aprūpes vajadzībām. Saskaņā ar PVO datiem, aptuveni 21 000 augu sugas tiek izmantotas kā ārstniecības augi.
Cilvēku dzīves 21.gadsimtā kļūst tehniski attīstītākas, līdz ar to daudz vairāk mēs attālināmies no dabas. Ārstēšana ar ārstniecības augiem tiek uzskatīta par ļoti drošu, jo blakusparādību nav vai tās ir minimālas. Dabas vielas ir sinhronizētas ar dabu, kas ir lielākā to priekšrocība. Senie zinātnieki uzskatīja, ka dabas augi ir vienīgais risinājums, lai izārstētu dažādas veselības problēmas un slimības. Viņi veica rūpīgus eksperimentālos pētījumus, lai apstiprinātu, ka izārstēšanās lietojot dabas vielas pie konkrētām kaitēm nav tikai nejaušība.
Dabas vielas tiek uzskatītas par vērtīgu resursu. Dažas no tām ir svarīgu uzturvielu avots, citas tiek izmantotas kā garšaugi, dabīgās krāsvielas vai smaržvielas. Mūsdienās ārstniecības augi ir nozīmīgs avots zāļu ražošanā.
Tradicionālās medicīnas praktiķi ļoti efektīvi sniedz ieteikumus holesterīna, menstruālā cikla traucējumu, vēdersāpju, klepus, iesnu, drudža gadījumos. Pēdējo divu desmitgažu laikā augu izcelsmes zāļu lietošana ir ievērojami palielinājusies, tomēr šajā jomā joprojām trūkst pētījumu.
5 augi, kuriem būtu jābūt katrā mājas aptieciņā.
Pateicoties tā antibakteriālajām un pretiekaisuma īpašībām, tējas koka eļļa bija Pirmā pasulas kara laikā katra Austrālijas kareivju aptieciņā. Mūsdienās tā tiek lietota dažādu piņņu, kukaiņu kodumu un mazu brūču apstrādei. Tējas kokam piemīt pretvīrusu un antibakteriāla darbība, tādēļ saaukstēšanās un gripas sezonā tā ir īpaši vērtīga lietojot deguna gļotādas apstrādei.
Piparmētrai piemīt plaša spektra īpašības. Tās tiek lietotas vēderu spazmu, gāzu un diskomforta gadījumā. Piparmētru iespējams atrast visdažādākajos produktos – košļājamā gumijā, zobu pastās, desertos vai vienkārši lietot kā tēju. Piparmētru ēteriskās eļļas iegūšana ir ļoti sarežģita, bet pasaules vadošie gastroenterologi to ir atzinuši par efektīvu līdzekli cīņā ar kairinātu zarnu sindromu, vēdera sāpēm un meteorismu.
Kumelītēm piemīt spēcīga antioksidantu īpašība, kas tiek izmantota dažādu nevēlamu mikroorganismu izvadīšanai no organisma. Visbiežāk kumelītes tiek lietotas, kā tēja, ko iespējams viegli pagatavot mājas apstākļos. Tase kumelīšu tējas pirms gulētiešanas var palīdzēt uzlabot miegu. Kumelīšu ekstrakts uzlabo gremošanu, zarnu darbību un novērš diskomforta sajūtu vēderā. Tās kalpo kā Nr.1 palīgs caurejas un aizcietējuma gadījumā.
Kliņģerītes ir aromātisks augs, kuru iesaka lietot gan lokāli ādas veselībai, gan iekšķīgi gļotādas un gremošanas trakta darbības uzlabošanai. Auga ziedi satur antioksidantus un citus vērtīgus savienojumus, kas tos padara par vērtīgu palīgu Jūsu mājas aptieciņā. Savukārt eļļas formā to var lietot rīkles gļotādas apstrādei, lai cīnītos ar baktērijām un vīrusiem.
Ehinācejas ziedus var lietot kā tēju, lai stiprinātu imūnsistēmu. Šo augu visbiežk lieto, lai mazinātu saaukstēšanās simptomus. Lietojot ehināceju ir svarīgi ievērot mērenību, jo šo augu nav ieteicams lietot pārāk lielās devās vai ilgstoši. Ehinācejas ekstrakts nodrošina organisma tonusu un vitalitāti.
Iestājoties siltam laikam, cilvēki daudz vairāk sāk domāt par liekajiem kilogramiem, kas uzkrāti ziemas periodā. Svara zaudēšana var būt izaicinošs un grūts process. Viena no problēmām ar ko saskaras potenciālie tievētāji – kur un kā sākt? Slimību kontroles centri rekomendē kā sākotnējo svara zaudēšanas mērķi noteikt 5 līdz 10 % no ķermeņa svara, jo ir novērots, ka šāda svara zaudējumus sniedz daudz ieguvumu veselībai to neapdraudot. Svara zaudēšanas ātrums ir tieši saistīts ar atšķirību starp indivīda enerģijas uzņemšanu un enerģijas patēriņu. Uzņemot mazāk kalorijas nekā tiek patērtēts, sākotnējais svara zuduma ātrums ir paredzams un saistīts ar enerģijas deficītu. Citiem vārdiem sakot, augstāks fizisko aktivitāšu līmenis un pareizas uztura porcijas tieši ietekmē cilvēka svaru.
Veicot izmaiņas uzturā, galvenais mērķis ir samazināt kopējo patērēto kaloriju skaitu. Diēta ir rīks, kas palīdz plānot svara zaudēšanas ātrumu. Ir ieteicams izvēlēties veselīga uztura diētas, kā, piemēram, DASH diētu (no Dietary Approaches to Stop Hypertension) vai Vidusjūras diētu, nevis radikālas diētas, kas izslēdz no uztura kādu produktu grupu vai paredz badošanos.
Rekomendācijas izvēloties diētu:
Samazināts rafinētu ogļhidrātu un pārstrādātas gaļas;
Samazināts nātrija un transtauku pārtikas produktu daudzums;
Mēranība izvēloties nepārstrādātu sarkano gaļu, mājputnu gaļu, olas un pienu;
Augsts zivju, dārzeņu, augļu riekstu, augu eļļu, minimāli apstrādāta pilngraudu, pākšaugu un jogurta patēriņš;
Ēst mazākas porcijas un starp ēdienrreizēm iekļaut veselīgas uzkodas.
Lai veiksmīgi ieviestu uztura izmaiņasa, apsveriet no savas ēdienkartes izslēgt augstas kaloritātes dzērienus, piemēram, sulas, gāzētus dzērienus un alkoholiskus dzērienus, tā vietā izvēlēties lietot ūdeni visu dienu, kā arī atteikties no apstrādātiem pārtikas produktus, piemēram, kartupeļu čipsiem, smalkmaizītēm un konfektēm, kas bieži ir nevēlamu kaloriju avots.
Paškontrolei varat izveidot dienasgrāmatu ar pārtikas, fizisko aktivitāšu un svara izmaiņu uzskaiti. Procesa izsekošana ir vērtīgs uzvedības elements svara zaudēšanas programmā.
Vairāk kustību
Fiziskās aktivitātes jāveic apmēram 30 minūtes vai ilgāk, četras līdz septiņas dienas nedēļā, lai novērstu svara pieaugumu un uzlabotu sirds un asinsvadu veselību. Ja netiek ievērots uzturs ar ierobežotu kaloriju daudzumu, nepieciešams lielāks fizisko aktivitāšu daudzums. Tādēļ, ja galvenais mērķis ir samazināt svaru, veselīgs uzturs ir būtiska sastāvdaļa fiziskām aktivitātēm. Laika gaitā jūs varat pakāpeniski palielināt fizisko aktivitāšu laiku vai intensitāti. Dažiem indivīdiem fiziskas aktivitātes var būt vajadzīgas vairāk nekā 60 minūtes dienā, lai novērstu svara atjaunošanos pēc ievērojama svara zaudēšanas.
Dabas vielu “akselatori” kaloriju samazināšanai
Pie nosacījuma, ka tiek ievērots sabalancēts uzturs un fiziskas aktivitātes, kā papildu līdzekli svara kontrolei var izmantot dabas līdzekļus. Savu efektivitāti ir pierādījuši Kambodžas garcīniju augļi. Tā sastāvā esošā aktīvā viela bloķē fermentu, ko sauc par citrāta liāzi, kas cilvēka ķermenī tiek izmantota tauku veidošanai. Kambodžas garcīniju augļi arī paaugstina serotonīna līmeni, kas palīdz mazināt izsalkumu.
Zaļo kafijas pupiņu ekstrakts tiek iegūts no kafijas pupiņām pirms tās tiek grauzdētas. Zaļās kafijas pupiņas satur kofeīnu un hlorogēnskābi, kam piemīt antioksidantīvas īpašības. Tās veicina svara zudumu, samazinot tauku un glikozes uzsūkšanos zarnās, un uzlabojot vielmaiņu.
Septiņi padomi kā atvieglot PMS
Ko darīt, ja ir akūts urīnpūšļa iekaisums
Melnais plūškoks - palīgs imunitātes stiprināšanai
Aukstumpumpa - herpes vīrusa ārējā izpausme
Galvassāpes un hormoni – kāda ir saistība
Gāzes vēderā jeb meteorisms - neatņemsim vēderam labsajūtu!
Kā cīnīties ar liekajiem kilogramiem?