Mutes dobuma iekaisumi - kas tos izraisa un kā izvairīties?
Dažādi mutes dobuma iekaisumi, ko mēdz vienā vārdā dēvēt par stomatītu, ir ļoti nepatīkama saslimšana – mutes gļotāda sūrst un sāp, veidojas brūces, rodas dedzinoša sajūta. Parasti pirmo reizi ar to saskaramies bēnībā, vēlāk dzīvē stomatīta paveidi var atkārtoties ar atšķirīgu regularitāti dažādu faktoru ietekmē.
Kas izraisa stomatītu
Stomatīts izpaužas kā sāpīgi iekaisuma procesi mutes dobuma gļotādā, tostarp uz smaganām, vaigiem, lūpu iekšpusē un uz mēles. Stomatītu var izraisīt vīrusi vai baktērijas, veicināt gļotādas ievainojumi – zobakmens, neārstēti zobi, nepiemērotas protēzes; provocēt dažādi citi apstākļi, piemēram:
hormonālas pārmaiņas organismā saistībā ar pubertāti, grūtniecību, menopauzi;
kuņģa un zarnu slimības;
akūtas infekcijas slimības, piemēram, gripa, vīrusi;
cukura diabēts;
ādas slimības;
medikamenti.
Stomatītu un dažādas tā izpausmes, piemēram, aftas, čūliņas, pietūkumu, apsārtumu, sāpīgas smaganas, bieži konstatē cilvēkiem ar nepietiekami koptu mutes dobumu, tostarp neārstētiem zobiem. Šim stomatīta paveidam raksturīgas sāpes un dedzināšanas sajūta mutes dobuma gļotādā, smaganu asiņošana, garšas sajūtas traucējumi, pastiprināta siekalu atdalīšanās vai arī sausuma sajūta mutē. Lai arī stomatīts parasti pāriet divu nedēļu laikā, to nedrīkstētu ignorēt, jo tas var pāriet smagākā slimības formā.
Attīstoties smaganu iekaisumam, tās apsarkst, piepampst, asiņo un ļoti sāp, sevišķi ēšanas laikā. Raksturīga metāliska garša mutē un pastiprināta siekalu izdalīšanās, nepatīkama smaka no mutes. Smagākos gadījumos tas kļūst par nopietnu vispārēju saslimšanu, ko pavada paaugstināta temperatūra.
Kā uzveikt stomatītu
Stomatīta gadījumā ļoti labi palīdz Latvijā ražotie imūnmodulējošie Larifan produkti, jo iedarbojas gan vispārēji, gan lokāli: piemēram, pieejama ziede deguna gļotādai Larifan Ungo, Larifan sprejs rīkles gļotāda, kā arī Larifan zobu pasta mutes dobumam.
Liela nozīme stomatīta ārstēšanā un novēršanā ir pareizai mutes dobuma kopšanai. Jo īpaši cilvēkiem ar noslieci uz herpes stomatītiem un citiem iekaisuma procesiem mutes dobumā, kā arī izņemamo protēžu lietotājiem. Līdz ar to veidots jauns produkts - Larifan Mouthwash Total Care mutes skalojamais līdzeklis! Produktam piemīt antiseptiskas un nomierinošas, kā arī imūnmodulējošas īpašības. Aktīvā viela dsRNS Larifan uzlabo organisma dabīgās aizsargspējas pret kaitīgiem vides faktoriem, to skaitā arī vīrusiem un baktērijām. Līdz ar to, iekļaujot Larifan Mouthwash ikdienas rutīnā, var būtiski samazināt stomatīta saslimšanas risku.
Larifan Moutwash Total Care ir ieteicams lietot vismas 2 reizes dienā, kopā ar Larifan zobu pastu, lai nodrošinātu īpaši efektīvu iedarbību.
Larifan zobu pasta ne tikai samazina zobu aplikumu, baltina zobus un aizsargā pret kariesu, bet tās sastāvā esošais dsRNS Larifan arī pasargā mutes gļotādu arī pret dažādiem kaitīgiem ārējās vides faktoriem, tostarp pret vīrusu un mikrobu iekļūšanu un attīstību organismā caur mutes dobumu.
Cilvēkiem, kuriem paaugstināta stresa situācijās, piemēram, eksāmenu laikā, bieži novērojamas stomatīta pazīmes, vērts jau ikdienā lietot kādu no Larifan līdzekļiem ar pretvīrusu un imūnregulatoro iedarbību, jo tās novērst var būt vienkāršāk nekā izārstēt.
5 šķiedrvielām bagāti produkti, kas palīdzēs notievēt
Šķiedrvielas ir balastvielas, kas palīdz uzlabot vielmaiņu, kontrolēt svaru un pat samazināt holesterīnu. Dienā ieteicamas uzņemt aptuveni no 35-45 g. Tikai 5% no populācijas uzņem šo vajadzīgo daudzumu ik dienas. Īpaši cilvēkiem ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu jeb ĶMI būtu jāpārliecinās vai dienā tiek uzņemts vajadzīgais šķiedrvielu daudzums.
Ko dara šķiedrvielas?
Šķiedrvielas var dēvēt par tādām kā “slotiņām”, kas neuzsūcas gremošanas trakā un tiek izvadītas no organisma pa ceļam veicot svarīgus darbus. Šķiedrvielas veicina uzņemtā ēdiena virzīšanos zarnu traktā tādejādi, kavējot aizcietējuma veidošanos. Veidojot viskozu tīklu, šķiedrvielas kavē tauku uzsūkšanos zarnās. Šī īpašība normalizē holesterīna līmeni un pasargā asinsvadu sieniņas no aterosklerozes attīstības.
5 produkti, kas vērtīgi ar šķiedrvielām
Čia sēklas. 100 g čia sēklu satur aptuveni 34.4 g šķiedrvielu, kas tās padara par vienu no vērtīgākajiem šķiedrvielu avotiem. Čia sēklas ir bagātas ar omega-3, alfa-linolēnskābi un kalciju.
Popkorns. 100 g popkorna satur 14.4 g šķiedrvielu tādēļ popkorns tiek uzskatīts par uzkodu karali (vērtīgs popkorns ir bez sāls, cukura vai citām garšvielām).
Pilngraudi. 100 g auzu pārslas satur 7 g šķiedrvielu. Maltītes pamatam pareizā izvēle būtu pilngraudu maize, makaroni vai rīsi.
Pupas. Vai zināji, ka pākšaugi ir bagātīgi ar šķiedrvielām? 100 g pupas satur 6.8 g šķiedrvielu. Iekļauj pupas savā ēdienkartē.
Avokado. 100 g avakado satur 6.7 g šķiedrvielu. Avokado ir vērtīgs ar nepiesātinātajām taukskābēm un kāliju, tādēļ rekomendējams sirds veselības uzlabošanai. Avokado var lietot kā mērci, aizstājot majonēzi.
Ātra un bagātīga smūtija recepte
Čia sēklu smūtijs - sablendē 2 glāzes zaļumu, piemēram, spinātu, 1,5 glāzi ūdens un 2 ēdamkarotes čia sēklu. Tad pievieno vienu nomizotu apelsīnu, glāzi ogu, piemēram, zemeņu vai aveņu un glāzi saldētu melleņu un atkal sablendē. Pievieno tējkaroti Good Fiber bagātīgākam šķiedrvielu sastāvam.
Kā uzņemt šķiedrvielas gudri?
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma izstrādājis šķiedrvielu kompleksu Good Fiber. 100 g Good Fiber satur 95 g šķiedrvielu. Good Fiber sastāvā esošās šķiedrvielas atšķiras no tām, kas atrodamas pārtikas produktos. Pati efektīvāk šķiedrviela Good Fiber sastāvā ir glikomannāns, kas tiek iegūts no konjaka saknes. Nonākot ūdens vidē, tā uzbriest un var kļūt līdz pat 50 reizes lielākai, līdz ar to smadzenēm daudz ātrāk tiek nosūtīts signāls par to ka kuņģis ir pilns un veidojas sāta sajūta. Kā arī pierādīts, ka dienā uzņemot vismaz 3 g glikomannāna tas palīdz samazināt svaru un uzņemot 4 g – uztur normālu holesterīna līmeni.
Kāpēc organismam nepieciešamas šķiedrvielas?
Ikviens uztura speciālists noteikti to ir teicis tūkstoškārt un ikviens cilvēks to noteikti ir dzirdējis bieži: lai ķermenis būtu vesels un mēs tajā justos labi, ir ļoti svarīgi ikdienā ievērot sabalansētu uzturu, pievēršot uzmanību, lai apēdam pietiekami daudz vitamīnu, olbaltumvielu, “labo” tauku, šķiedrvielu. Bet vai zinām, ko katra no šīm uzturvielām mums dod un kādos produktos tā sastopama? Piemēram, kas ir šķiedrvielas un kāpēc tās mūsu uzturā ieņem tik nozīmīgu lomu?
Kur “dzīvo” šķiedrvielas?
Šķiedrvielas jeb balastvielas patiesībā ir ikviena auga galvenā sastāvdaļa. Tās atrodamas arī sēnēs un ir pieskaitāmas pie saliktajiem ogļhidrātiem, ko cilvēka organisms nepārstrādā, jo mūsu gremošanas sistēma neizdala fermentus, kas tās varētu sašķelt. Līdz ar to nonākam pie interesanta secinājuma, ka patiesībā šķiedrvielām nemaz nav uzturvērtības, taču tās tik un tā ir nepieciešamas mūsu organismam, jo būtiski uzlabo citu barības vielu uzsūkšanos, kā arī rūpējas par labu zarnu trakta darbību.
Šķiedrvielu produkti veicina gremošanu, sulu izdali, pozitīvi ietekmē zarnu mikrofloru, kā arī ieņem nozīmīgu lomu vielmaiņas procesos un samazina holesterīna daudzumu organismā.
Kā tās “izskatās”?
Izšķir divus šķiedrvielu veidus, katram no tiem ir atšķirīga loma mūsu ķermeņa procesos. Tātad ir ūdenī šķīstošas un nešķīstošas vielas. Ūdenī šķīstošās šķiedrvielas ir pektīni, oligosaharīdi, rezistentā ciete un citi, kas pēc būtības ir barības avots mūsu zarnās esošajām baktērijām, kas ir svarīgas ikviena cilvēka imunitātei un veselībai. No pārtikas produktiem šīs šķīstošās balastvielas atrodamas dažādos augļos, sakņaugos, pākšaugos un graudaugos.
Savukārt otra grupa ir ūdenī nešķīstošās šķiedrvielas kā celuloze, hemiceluloze un lignīns. Tās sastopamas dažādos pilngraudu produktos, klijās, riekstos. Tas ir viens no būtiskākajiem elementiem normālas vēdera darbības nodrošināšanā. Ūdenī nešķīstošās balastvielas piesaista daudz ūdens, līdz ar to tiek sašķidrināts zarnu saturs, uzlabojas vēdera izeja un samazinās aizcietējumu iespēja.
Lielākā daļa produktu satur abus minētos veidus, taču atšķirīgs ir to īpatsvars.
Vai tās palīdz notievēt?
Vai uzskats, ka produkti ar augstu šķiedrvielu saturu palīdz cilvēkam notievēt ir mīts vai arī tas atbilst patiesībai? Atbilde ir viennozīmīga. Lai notievētu un samazinātu ķermeņa svaru, šķiedrvielām bagāti produkti ir neaizstājams palīgs, jo tie palielina uzņemtās pārtikas apjomu, tādējādi vairo sāta sajūtu, bet nepalielina kaloriju daudzumu.
Šādu produktu iekļaušana ēdienkartē ievērojami paildzina sāta sajūtu, vienlaikus regulējot glikozes un insulīna līmeni asinīs. Vienlaikus jau pieminētās ūdenī nešķīstošās šķiedrvielas palīdz no organisma izvadīt nevēlamās vielas, normalizēt holesterīna līmeni utt. Tādējādi jebkurā diētā nozīmīgi ir uzņemt iespējami daudz produktu ar augstu šķiedrvielu saturu.
Būtu noderīgi sekot līdzi, cik šķiedrvielu dienas gaitā uzņemam. Vēlamais daudzums ir 35-45 grami šķiedrvielu diennaktī, taču eksperti ir novērojuši, ka tādu daudzumu uzņem vien retais. Īpašu uzmanību šķiedrvielu daudzuma palielināšanai būtu jāpievērš cilvēkiem ar augstu ķermeņa masas indeksu un lieko svaru. Noderīgi izmantot dažādus internetā pieejamos kaloriju kalkulatorus, ar kuru palīdzību var aprēķināt dažādu vielu daudzumu konkrētās maltītēs.
Kā apēst šķiedrvielas?
Izlasot visu augstākminēto, noteikti rodas jautājums, kuros produktos ir šķiedrvielas un līdz ar to arī kā palielināt ikdienas uzturā uzņemto šķiedrvielu daudzumu. Interesanti, ka vislabākie šķiedrvielu avoti ir produkti, kurus lielākā daļa cilvēku nemaz neiekļauj savā ikdienas ēdienkartē. Turpinājumā uzskaitīsim sešus produktus, kas ir šķiedrvielu bagātības čempioni.
- Čia sēklas. Tās ir iespaidīgs šķiedrvielu avots, jo 100 grami sēklu satur aptuveni 34,4 gramus šķiedrvielu. Bez tam šajās mazajās sēkliņās ir arī daudz labo taukskābju un kalcija, līdz ar to ir vērtīgi tās iekļaut ikdienas ēdienkartē, jo īpašu brokastu galdā, piemēram, izbaudot kopā ar augļiem un/vai jogurtu. Tiesa, pirms lietošanas sēklas nepieciešams nobriedināt, tāpēc brokastu pudiņu vēlams pagatavot jau iepriekšējā vakarā. Ir vērts izmēģināt čia sēklas samaisīt ar kokosriekstu pienu, atstāt uz nakti ievilkties un no rīta izbaudīt kopā ar svaigiem augļiem.
- Popkorns. Lai arī tas satur vairāk nekā uz pusi mazāk šķiedrvielu nekā čia sēklas, tik un tā arī 14,4 grami uz 100 gramiem ir iespaidīgs šķiedrvielu daudzums. Tā ir lieliska uzkoda, ko piedāvāt bērniem un baudīt pieaugušajiem, taču jāatceras, ka nevajadzētu pārspīlēt ar sāls, cukura vai citu piedevu pievienošanu.
- Pilngraudu produkti. Vērtīgas ir, piemēram, auzu pārslas, kuru 100 gramos ir 7 grami šķiedrvielu. Tāpat šķiedrvielas lielā daudzumā ir arī pilngraudu maizē, makaronos un rīsos.
- Pupas un citi pākšaugi. 100 grami pupu satur 6,8 gramus šķiedrvielu. Pupas nepamatoti tiek atstātas novārtā, taču patiesībā vārītas pupas var izmantot kā veselīgu uzkodu starp ēdienreizēm, no tām iespējams pagatavot pat desertus. Interesanti, ka termiski apstrādāti pākšaugi palīdz veiksmīgāk uzņemt šķiedrvielas.
- Avokado. Lielākā daļa zina, ka avokado ir bagāts ar labajām taukskābēm un kāliju, līdz ar to šis produkts ir ļoti vēlams sirds veselības uzlabošanai. Tā ir lieliska alternatīva sviestam, uzklājot uz brokastu maizītēm, vai krējumam, pievienojot dažādiem salātiem. Īsts garšu sprādziens ir gvakamole, kas sastāv no avokado un smalki sagrieztiem citiem dārzeņiem.
- Ja ir sajūta, ka ar ikdienas uzturu netiek uzņemts pietiekami daudz šķiedrvielu, ieteicams un vērtīgs ir uztura bagātinātājs “Good Fiber”, kas uz 100 gramiem satur 95 gramus šķiedrvielu. Bez tam tā sastāvā esošās šķiedrvielas ir nedaudz citādas nekā tās, ko uzņemam ar pārtikas produktiem. Sastāvā esošais glikomannāns tiek iegūts no Āzijas konjaka saknes jeb tā dēvētās velna mēles. Ūdenī tas uzbriest un saista līdz pat 50 reizēm vairāk šķidruma nekā tā paša tilpums. Līdz ar to organisms saņem signālu, ka kuņģis ir pilns, tāpēc apetīte samazinās un veidojas sāta sajūta. Tādējādi šis ir labs risinājums, kas palīdz kontrolēt svaru.
- Diētā ar samazinātu enerģētisko vērtību glikomannāns veicina svara samazināšanu. Glikomannāns palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs. Ceļtekas sēklapvalki palīdz uzturēt normālu zarnu darbību, uzlabot gremošanu un samazināt lipīdu un holesterīna līmeni asinīs.
Trīs pazīmes, ka bērnam ir magnija deficīts
Magnijs ir vērtīgs un vitāli svarīgs minerāls, ko varam uzņemt ar piemērotu pārtiku – organisms pats to neražo. Magnijs piedalās vielmaiņas procesos, ir nepieciešams enerģijai, pilnvērtīgai muskuļu un nervu darbībai, labvēlīgi iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu un mazina stresa nelabvēlīgo ietekmi. Taču novērojumi liecina, ka līdz 70% Latvijas iedzīvotāju ikdienā neuzņem magniju pietiekamā daudzumā – ne tikai pieaugušie, šī problēma kļūst arvien izplatītāka arī bērniem.
Magnija deficītu var izraisīt vairāki faktori, bet galvenais vaininieks parasti ir nesabalansēts uzturs. Stress un pārāk intensīva fiziskā slodze ir nākamie biežāk sastopamie iemesli, kas var samazināt magnija daudzumu ķermenī. Esam pieraduši dzirdēt, ka kolēģi un citi pieaugušie sūdzas par stresu. Svarīgi atcerēties, ka stress un trauksme ietekmē arī bērnus, un magnija trūkumu visbiežāk var novērot tiem, kuriem ir uzvedības problēmas. Hronisks magnija deficīts var veicināt hiperaktivitāti, aizkaitināmību, miega traucējumus, samazinātu interesi par mācībām. Lasi tālāk, lai uzzinātu, kādas pazīmes palīdzēs konstatēt, ka bērnam ir nepieciešams uzņemt papildu magniju!
Bērns ir kašķīgs vai uzbudināts
Jūs saņemat atbildes no bērna ne visai pieklājīgos toņos, un šajā nepatīkamajā noskaņojumā ir kas īpaši satraucošs, jo tas arvien vairāk izplatās ģimenē. Kādreiz šādas neadekvātas komunikācijas problēmas risināja, aizrādot un liekot bērnam stāvēt „kaktā”, taču patiesībā šis ir īstais brīdis pārskatīt pārtikas produktus, kas uzturā nodrošina magniju, lai noteiktu, vai ir nepieciešams papildus uztura bagātinātājs. Svarīgi arī pārliecināties, ka bērna trauksmaino uzvedību nav izraisījusi pārmērīgi liela cukura uzņemšana.
Magnija saturu svaigos produktos ietekmē šī minerāla daudzums augsnē, kurā tie audzēti. Lielisks magnija avots ir zaļie dārzeņi, piemēram, spināti un brokoļi, kā arī pākšaugi un auzu pārslas. Tāpat vērtīgs magnija resurss ir rieksti un sēklas, īpaši – mandeles, lazdu rieksti, Brazīlijas rieksti, Indijas rieksti, saulespuķu un ķirbju sēklas.
Bērns sūdzas par krampjiem vēlās nakts stundās
Jūs naktī pamostaties no bērna kliegšanas, kam seko vēl vairāki „Āāāuč!”. Visbiežāk tiek uzskatīt, ka sāpju iemesls ir ķermeņa augšana, bet arī bērniem var rasties muskuļu krammpji. Ko nu, kā palīdzēt? Bērni, ko piemeklējušas augšanas sāpes, mēdz labi reaģēt uz masāžu, stiepšanos un siltām kompresēm – viss minētais uzlabo asinsriti un sniedz atvieglojumu. Bet vai zinājāt, ka augšanas sāpes un krampji var būt zema magnija līmeņa rezultāts? Krampjus var palīdzēt mazināt magniju saturoši produkti, jo šis minerāls atslābina muskuļu audus un novērš to pārmērīgu saraušanos.
Bērns ir noraizējies par mācībām vai sadzīviskām lietām
Lielāka vai mazāka stresa cēlonis var būt jebkas, it sevišķi bērnam, kam vēl trūkst dzīves pieredzes un ir neziņa, kā reaģēt uz jaunu situāciju. Pārmērīgas, šķietami nepamatotas bažas un satraukumu par skolas gaitām, sporta aktivitātēm, attiecībām vai strīdiem ar draugiem un tamlīdzīgi patiesībā var izraisīt magnija deficīts. Magnija trūkuma pazīmes ir arī pastāvīgs nemiers, zobu griešana un jutība pret troksni. Muskuļu spriedze, krampji un spazmas (īpaši mazos muskuļos, piemēram, acu plakstiņos) tāpat ir tipiski magnija deficīta simptomi.
Ir svarīgi kontrolēt magnija līmeni, jo hronisks šī minerāla deficīts var sekmēt 2.tipa cukura diabēta attīstību, rezistenci pret insulīnu, sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumus un osteoporozi. Ieteicamais magnija patēriņš bērniem vecumā no 4 līdz 8 gadiem ir 130 mg, savukārt bērniem vecumā no 9 līdz 13 gadiem vajadzētu lietot 240 mg katru dienu. Tuvojas skolas laiks, tādēļ pārliecinieties, vai jūsu bērns uzņem pietiekamu daudzumu magnija, lai nodrošinātu vislabāko skolas un ikdienas dzīvi!
Lai nodrošinātu labāku magnija uzsūkšanos, izvēlieties Magnemix, kas satur trīs dažādus magnija sāļus un palīdz tiem uzsūkties pakāpeniski.
Pavasara alerģijas - kā tās atvieglot?
Gaisā virmo pavasaris. Daba mostas un gatavojas atdzimšanas krāšņumam. Taču ziedonis sev līdzi nes arī ko tādu, kas ne visiem ir tīkams. Ziedošie koki un augi izdala putekšņus, lai apaugļotu citus augus, un tieši putekšņi ir izplatītākais pavasara alerģiju izraisītājs, kas dažiem var radīt akūtas veselības problēmas. Šiem cilvēkiem pavasara plaukums diemžēl ir īsts pārbaudījums, kas saistās ar šķaudīšanu, asarojošām acīm un aizliktu degunu...
Alerģiskas reakcijas rodas, kad cilvēka imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz potenciāli nekaitīgu vielu jeb alergēnu. Uztverot putekšņus kā kaut ko bīstamu, ķermenis izstrādā antivielas, kas ceļo uz šūnām, kuras izdala histamīnu un citus iekaisuma mediatorus, un tie tad arī noved pie deguna tecēšanas, asarojošām, niezošām acīm, izsitumiem un citām alerģiskām izpausmēm. Būtiski zināt, ka putekšņi var izplatīties kilometriem tālu, tātad runa nav par augiem tikai no tuvējās apkārtnes.
Ziemas mēnešos ilgstoši ir pavadīts laiks iekštelpās (īpaši tagad – attālinātā darba apstākļos) un imunitāte ir novājināta, tādēļ svarīgi ievērot pasākumus, lai pasargātu sevi no alerģiju izsaucošiem kairinātājiem un stiprinātu organismu. Daži padomi:
Paliec iekštelpās laikā, kad ir augsta putekšņu izplatība! Īpaši izteikta tā ir no rītiem un vēsās, vējainās dienās. Alerģiskam cilvēkam piemērotāks ir lietains laiks, kad alergēni tiek noskaloti.
Lai aizturētu alergēnu iekļuvi, uzturoties iekštelpās, pavasara mēnešos turi logus aizvērtus!
Pēc telpu vēdināšanas veic regulāru virsmu apkopi, īpaši pievērs uzmanību grāmatu plauktiem, ventilācijas ejām un citām vietām, kur putekšņi var sakrāties. Uzkop grīdu ar putekļu sūcēju vismaz divas reizes nedēļā. Procesa laikā gaisā var izplatīties putekšņi, pelējums un putekļi, tādēļ, to darot, lieto sejas masku!
Uzturoties ārā, lieto galvassegu (cepurīti, lakatiņu) un sejas masku! Šajā laikā tas vairs neizskatīsies dīvaini.
Pēc ilgākas uzturēšanās svaigā gaisā mazgā matus, jo tajos var uzkrāties alerģiskus simptomus izraisošie putekļi, putekšņi.
Alerģisku sūdzību gadījumā ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu. Pavasarī īpaši izteiktas ir elpceļu saslimšanas, kuras, ja netiek atbilstīgi ārstētas, var novest pie hroniskām elpceļu komplikācijām. Alerģisku iesnu gadījumā organisms cenšas atbrīvoties no deguna gļotādu sasniegušajiem alergēniem, un cīņā tiek sūtītas šūnas, kuras ir 20 reizes lielākas nekā deguna gļotādas kapilāri. Tā rezultātā rodas tūska, kas apgrūtina elpošanu caur degunu, tādējādi ievērojami mazinot darbaspējas. Raksturīgi, ka daudzi izvēlas ārstēt alerģiskas iesnas ar ķīmiskiem deguna pilieniem un sprejiem. Tie mazina nepatīkamos simptomus, bet diemžēl nesniedz ārstējošu efektu, turklāt sausina deguna gļotādu, kas var būt ļoti nepatīkami. Jāņem vērā, ka šie preparāti paredzēti tikai īslaicīgai lietošanai. Ja tos lieto ilgstoši, veidojas pieradums – deguna gļotāda tiek pastāvīgi kairināta un vairs nespēj pildīt savas normālās aizsargfunkcijas, rodas nepieciešamība pēc ķīmiskajiem pilieniem arī gadījumos, kur iepriekš deguna gļotāda ar alergēnu būtu tikusi galā pati.
Lotos Pharma sortimentā ir preparāti elpceļu veselībai, kas nemazina organisma dabiskās aizsargspējas. Tie ir Sinunorm un Sinurin līnijas produkti.
Sinunorm DUO ir dabiskus augu ekstraktus saturošs produkts, kas paredzēts augšējo un apakšējo elpceļu veselībai. Sastāvā esošajam timiāna ekstraktam piemīt antibakteriāla aktivitāte. Plūškoka ziedu un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību.
Bērniem piemērots Sinunorm B balzams, kurš veidots uz cidoniju augļu sulas bāzes. Tā sastāvā ir priežu mizas ekstrakts, kas atvieglo elpošanu, un plūškoka ekstrakts, kas palīdz uzturēt elpceļu veselību un imūnsistēmas darbību.
Sinurin līnijā ir:
jūras ūdeni saturoši deguna aerosoli Sinurin Spray un Sinurin Isotonic, kas palīdz mazināt aizlikta deguna simptomus, neradot papildu kairinājumu deguna dobuma sieniņām.
eikalipta un tējas koka ēterisko eļļu saturoši deguna pilieni Sinurin. Tie nodrošina divkāršu iedarbību: atvieglo elpošanu; mitrina un aizsargā deguna gļotādu.
ēterisko eļļu saturošs inhalācijas zīmulītis Sinurin Air Stick.
Sinunorm DUO un Sinunorm B balzams ir uztura bagātinātāji. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.
Saaukstēšanās pavasarī? Kā pasargāt bērna veselību
Saulainas pavasara dienas burtiski aicina doties ārā un bērni vēlas ļauties bezrūpīgiem āra priekiem. Tomēr pastāv papildu riska faktors saslimt, jo aizvadītā ziemas perioda un ilgas mājās sēdēšanas ietekmē viņu dabiskās aizsargspējas ir novājinātas un uzņēmība pret vīrusiem – paaugstināta.
Daudziem trūkst tieši iegūtās imunitātes, kuru cilvēks attīsta dzīves laikā. Tā parasti ir vājāka mazajiem, kas tikai nesen uzsākuši bērnudārza gaitas. Bērni, kuri ir ciešā saskarsmē ar citiem un kuriem vēl nav pietiekami attīstīta imūnsistēmas spēja cīnīties ar vīrusu infekcijām, var saaukstēties pat 7–10 reizes gadā. Saaukstēšanās ir pavasarim tipiska – parādās iesnas, klepus, šķavas, iespējama temperatūras paaugstināšanās.
Aktivitātes svaigā gaisā!
Bērna vispārējai attīstībai ir nepieciešamas regulāras sporta nodarbības. Ņemot vērā to trūkumu aizvadītā gada laikā, sākoties atbilstīgiem laikapstākļiem, tie jāizmanto fiziskai slodzei svaigā gaisā! Vēlams gan izraudzīties tādu sporta veidu, kurš bērnam sagādā prieku, tad būs arī vēlme un motivācija.
Izvēlieties piemērotu apģērbu!
Nav grūti novērot, ka laikapstākļi pavasarī var būt strauji mainīgi, svelmaini saulstari mēdz mīties ar ledainiem vējiem – der to arī atcerēties un ņemt vērā pirms iziešanas no mājām. Pārāk plāns, tāpat arī pārāk biezs apģērbs var būt saslimšanas riska papildu faktors. Ieteicams piedomāt par bērna ģērbšanu kārtās – lai virsjaku var novilkt, kad kļuvis par karstu, bet, kad kļūst vēsāks, to atkal uzvilkt. Vēl nav vasara – āra aktivitātēm piemērotākas būs garās bikses un krekls vai jaka ar garām piedurknēm.
Padariet roku mazgāšanu par rituālu!
Bērni vēlas iepazīt pasauli ar visām piecām maņām, ierasts, ka viņi grib ārā esošos priekšmetus un virsmas aptaustīt, sajust. Taču uz tām atrodas mikroorganismi, kas var būt potenciāli bīstami. Bērni bieži šķiet kā mikrobu magnēti, kas savāc infekcijas visur, kur vien dodas. Pieaugušajiem aizsargspējas parasti ir stiprākas nekā bērniem, pirmreizēja saskarsme ar kādiem mikroorganismiem var palikt nemanīta, kamēr bērnam šādas saskarsmes rezultāts var būt nedēļām ilga saaukstēšanās. Tādēļ nepieciešams pievērst īpašu uzmanību higiēnai – vecākiem jāpārliecinās, ka viņu bērni nomazgā rokas, uzreiz kā atgriezušies mājās. Parastais ziepju gabals darbosies lieliski, tam nav jābūt antibakteriālam. Iemāciet bērnu mazgāt rokas pietiekami ilgi un rūpīgi (piemēram, skaitot pantiņu vai dziedot dziesmiņu vismaz 30 sekundes), aptverot visas virsmas un pirkstu starpas, kā arī zem nagiem! Atgādiniet un piekodiniet bērnam nepieskarties acīm, degunam vai mutei ar nemazgātām rokām, jo mikrobi tādā veidā var vieglāk iekļūt ķermenī. Bieža roku mazgāšana palīdz iznīcināt šos mikrobus.
Nodrošiniet sabalansētu uzturu!
Augošam organismam jāēd „varavīksne”! Veselīgas maltītes ar lielu daudzumu augļu un dārzeņu var palīdzēt uzturēt ikviena cilvēka imūnsistēmu vislabākajā formā. Lietojiet pārtikas produktus, kas bagāti ar A vitamīnu (kartupeļi, burkāni, spināti), C vitamīnu (citrusaugļi, svaigi spiestas sulas) un E vitamīnu (mandeles, rieksti, saulespuķu sēklas). Liesas olbaltumvielas (baltās zivis, jūras veltes, olas, pākšaugi) arī var uzlabot ķermeņa aizsargspējas. Vēlams pēc iespējas izvairīties no dažādiem našķiem. Saldumiem un saldinātiem dzērieniem var būt negatīva ietekme uz imunitāti!
Sekojiet bērna miega režīmam!
Lai stiprinātu bērna aizsargspējas, ieteicams rūpēties, lai bērns pietiekami ilgu laiku guļ.
Pētījumi ir parādījuši, ka nepietiekams miegs var izraisīt lielāku uzņēmību pret vīrusiem. Jo mazāk bērns atpūties, jo lielākas iespējas saslimt. Skolas vecuma bērniem miegā ir jāpavada vismaz 10 stundas!
Vēdiniet telpas un noslaukiet virsmas!
Nodrošiniet svaigu gaisu arī iekštelpās, pēc iespējas biežāk vēdinot telpas. Tas palīdzēs uzlabot ne vien bērna koncentrēšanās spējas, bet arī miegu un labsajūtu kopumā. Tāpat vecāku atbildība būtu regulāri noslaucīt ar antibakteriālām salvetēm virsmas, kurām bērni bieži pieskaras. Nav iespējams visu māju saglabāt sterilu, taču centieties regulāri dezinficēt ledusskapja un durvju rokturus, jaucējkrānus, gaismas slēdžus, TV un citu ierīču pultis, datora tastatūru. Vīrusi var izdzīvot uz šāda veida cietām virsmām līdz pat astoņām stundām! Parūpējieties, lai bērns tāpat apkopj savu viedtālruni! Ja jums ir zīdainis vai mazs bērniņš, kurš grib likt pie mutes visu, kas ticis rokā, noslaukiet rotaļlietas un bērna gultiņas malas!
Ja bērns tomēr saslimis (nav spējis izvairīties no vīrusa)…
Dažkārt bērni negrib vai baidās runāt par to, ka nejūtas labi (vecāki tad nelaidīs ārā, neļaus kaut ko darīt). Mudiniet bērnus atklāt, ja viņi jūtas slimi, lai viņi varētu saņemt nepieciešamo aprūpi jau slimības sākuma stadijā, tādējādi atvieglojot pašsajūtu un saīsinot slimošanas laiku.
Ja bērns saaukstējies, vēlams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu un izvēlieties atbilstīgus ārstniecības preparātus! Aptiekās ir nopērkami paracetamolu vai ibuprofēnu saturoši medikamenti. Ja bērnam tos noteikts lietot, tad stingri jāievēro vecumam atbilstošā dozēšana.
Klepus un šķaudīšanas novēršana ir vissvarīgākais solis, lai apturētu slimību izplatīšanos jūsu mājās. Šķaudot un klepojot, vīrusi un baktērijas nokļūst gaisā un var ceļot tālu, palikt tajā ilgi. Māciet bērnam izklepoties un šķaudīt elkonī vai salvetē un mazgāt rokas ar ziepēm uzreiz pēc tam. Piešķiriet bērnam nelielu atlīdzību par sekošanu drošības protokoliem – tas var būt veids, kā pastiprināt šo pozitīvo uzvedību. Atlīdzība var būt arī vienkārši uzslava vai mutisks kompliments.
Kad bērns saslimis, mudiniet viņu būt „savtīgam” un nedalīt ar citiem savas rotaļlietas, ēdamrīkus, krūzītes, dzeramo salmiņu, higiēnas priekšmetus, dvieli. Arī termometrs un jebkura lieta, kas atradusies viņa acu, mutes vai deguna tuvumā, ir rūpīgi jānomazgā, pirms kāds cits to lieto.
Lai ātrāk tiktu vaļā no saaukstēšanās simptomiem, noteikti jāuzņem daudz šķidruma, kā arī C vitamīns. Labs līdzeklis ir plūškoka augļi – gan imunitātes stiprināšanai, gan tad, kad vīrusa izraisīta slimība jau skārusi.
Dabisks palīgs bērna veselībai ir Imunosil Sambucus melnā plūškoka balzams. Tas satur koncentrētu plūškoka augļu sulu, kas palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas. Bērniem līdz sešu gadu vecumam lietošana pa 1 tējkarotei 1-2 reizes dienā; 7 - 12 gadus jauniem bērniem – pa 1-2 tējkarotēm divas reizes dienā; pieaugušajiem – pa 1-2 tējkarotei trīs reizes dienā.
Tikai iesnas vai jau blakusdobumu iekaisums? Iesnu stadijas un terapijas iespējas
Viss sākas ar saaukstēšanos
Mainīgie laikapstākļi šoziem – negaidīts vējš, aukstums, putenis vai lietus – savienojumā ar nepiemērotu vai nepietiekamu apģērbu ķermeņa dabiskās aizsargspējas mēdz pārsteigt nesagatavotas. It kā neesam paspējuši nosalt, taču saaukstēšanās simptomi ir klāt! Ar augšējo elpceļu saslimšanām bērni slimo vidēji no trīs līdz astoņām reizēm gadā, pieaugušie divas līdz trīs. Tas ir tikai normāli, un īpašam uztraukumam nav pamata. Rinīts – kā medicīniski pareizi sauc iesnas – parasti parādās saaukstēšanās sākumā un bieži liecina par vīrusu infekciju elpceļos. Kaut gan iesnas netiek uzskatītas par nopietnu slimību, to simptomi tomēr liek just diskomfortu un aptuveni 5-10% no saslimšanas gadījumiem komplicējas ar akūtu deguna dobuma iekaisumu – sinusītu.
Saaukstēšanās izpausmes
Hroniska sinusīta cēloņi
Iesnu terapija
Pētījumi liecina, ka tikai nepilnos 2% gadījumu iesnas pāraug bakteriālas dabas rinosinusītā, kas būtu jāārstē ar antibiotikām, turklāt 40% gadījumu akūti bakteriāli iekaisumi pāriet bez antibakteriālas terapijas.
Kā varam sev palīdzēt, ja sanācis iedzīvoties rinosinusītā?
Klīniskie pētījumi liecina, ka labu ārstniecisku efektu dod deguna skalošana ar sālsūdeni, kas labi attīra deguna gļotādu un kairina to minimāli, kā arī veicina gļotādas skropstiņepitēlija darbības atjaunošanos. Simptomu atvieglošanai var lietot deguna asinsvadus sašaurinošus ķīmiskos preparātus, taču ar tiem nedrīkst aizrauties – izveidosies medikamentozās iesnas, deguna gļotāda sabiezēs vēl vairāk, deguns būs pastāvīgi aizlikts, tāpēc būs nepieciešama papildu ārstēšana. Labāk izvēlēties dabas vielu preparātus, kas efektu dos lēnāk un pamazām, taču neizraisīs pieradumu un blaknes.
Latvijā radīti produkti elpceļu veselībai
Lotos Pharma piedāvā dabiskus augu ekstraktus saturošu produktu Sinunorm DUO, kas iedarbojas gan uz augšējiem (deguns un tā blakusdobumi), gan apakšējiem (bronhi) elpceļiem. Sastāvā esošajam timiāna ekstraktam ir antibakteriāla aktivitāte. Plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību.
Papildus rūpēm par degunu un tā gļotādu radīta Sinurin līnija:
- jūras ūdeni saturoši deguna aerosoli Sinurin Spray un Sinurin Isotonic, kas palīdzēs mazināt aizlikta deguna simptomus, neradot papildu kairinājumu deguna dobuma sieniņām
- eikalipta un tējas koka ēterisko eļļu saturoši deguna pilieni Sinurin. Tie nodrošina divkāršu iedarbību: atvieglo elpošanu; mazina risku vīrusu iekļūšanai organismā
- ēterisko eļļu saturošs inhalācijas zīmulītis Sinurin Air Stick
Svarīgie spēlētāji imunitātes un vīrusu aizsardzības komandā
Uztvert
savu organismu kā saliedētu komandu, lai neļautu pielavīties
slimībai. Tas ir svarīgs uzdevums ikvienam no mums, īpaši šajā
laikā. Svarīgs komandas balsts ir imunitāte. Kas tai kaitē un kā
imunitāti stiprināt? Sarunā iesaka pieredzējusī ģimenes ārste
Karīna
Vernere.
Kā saprast, vai man ir stipra imunitāte? Kāpēc imunitāte mēdz pavājināties?
Karīna Vernere: – Ar imunitāti mēs saprotam organisma spēju pretoties infekcijai. Kad organisms pirmo reizi saskaras ar vīrusu, baktēriju vai kādu citu mikroorganismu, cilvēka imūnsistēma ir gatava cīņai un atbilstoši reaģē. Vissvarīgākais – lai organisms sniedz savlaicīgu un samērīgu, atbilstošu imūno atbildi. Jo retāk un vieglāk slimojam, jo tas var būt apliecinājums, ka mūsu imunitāte ir pietiekami stipra. Kad slimības sāk piemeklēt biežāk, jāsāk aizdomāties – acīmredzot ir noticis kāds bojājums sistēmā. Ir ļoti daudz faktoru, kāpēc imunitāte var pavājināties. Daži iemesli ir atkarīgi no paša cilvēka.
Ja cilvēks sirgst ar kādu hronisku slimību, endokrīno saslimšanu, un tādēļ jālieto medikamenti, tas var pavājināt organisma aizsargspējas, it īpaši gados vecākam pacientam. Hroniskas slimības gadījumā organismā notiek procesi, kuru dēļ šūnas vairs nestrādā tā, kā vajadzētu, imūnā aizsardzība vairs nav tik izteikta. Vēl imūnsistēmu var iespaidot ilgstošs, hronisks stress, cilvēks sāk arvien biežāk slimot, lielāks kļūst risks “uzķert” kādu infekciju.
Trešais lielais faktors, kāpēc imunitāte varētu pavājināties, ir miega traucējumi, precīzāk sakot – ja cilvēks hroniski cieš traucēta miega dēļ. Tādējādi organismam nav pietiekamas iespējas atjaunoties, nervu sistēma neiztur spriedzi un slodzi, šūnas ātrāk pakļaujas jebkurai negatīvai ietekmei, tai skaitā virusālām un bakteriālām infekcijām.
Nereti cilvēks ierodas pie ģimenes ārsta un bažīgi teic, ka pēdējā laikā sācis biežāk slimot, taču izmeklējumi neuzrāda novirzi no normas. Tādā gadījumā ir vērts pārdomāt, vai slimošanas biežums var būt saistīts ar ilgstošu bezmiegu vai stresu.
Vai ir vēl kādi faktori, kas padara imunitāti slābāku?
– Imunitāte mēdz pavājināties arī tad, ja cilvēkam bieži jāveic pārlidojumi, tas nozīmē, ka organismam regulāri nākas pārciest laika joslu un atmosfēras spiediena maiņu, tas var provocēt “veco” slimību saasinājumu, kas arī noved pie imunitātes pazemināšanās.
Protams, ka ne viss ir atkarīgs no paša cilvēka. Mēs taču nevaram zināt, cik daudz virusālo vai mikrobu daļiņu atrodas gaisā, ko ieelpojam. Ja to ir daudz un ļoti aktīvas, nereti pat stipra imunitāte nespēj nostāties kā mūris pret šo armiju, un cilvēks var saslimt.
Kopš pandēmijas sākuma daudz vairāk esam sākuši uztraukties par vīrusiem. Ko jūs rekomendētu, lai imunitāte mūs labāk pasargātu?
– Palīdzošo vielu ir daudz un gandrīz visas ir plaši zināmas. Nu, kurš gan nezina labo “sargu” C vitamīnu?! D vitamīnu arī vērts saukt talkā. Ja agrāk to traktēja tikai kā līdzekli, kas noder kaulu veselībai, tad ar laiku pētnieki pierādīja, ka D vitamīnam ir ārkārtīgi liela nozīme arī imunitātes saglabāšanā un uzturēšanā. Svarīga grupa ir antioksidanti, piemēram, cinks un selēns. Vīrusa uzbrukšanas brīdī tie kavē vīrusa nokļūšanu, piestiprināšanos šūnai, kas ir ārkārtīgi būtiski.
Antioksidanti lieliski palīdz arī cīņā ar oksidatīvo stresu, tas ir tad, ja organismā ir izjaukts bioķīmiskais līdzsvars, radies pārāk daudz potenciāli bīstamu brīvo molekulu, tā dēvēto brīvo radikāļu. Tie var padarīt šūnu “slinkāku, sliktāku”, un tas var beigties ar šūnas nāvi.
Vai ir kādi mazāk zināmi “palīgi”?
– Iespējams, ne visi ir dzirdējuši par bioflavonoīdiem. Tie ir augu izcelsmes pigmentu veidojumi, šajā grupā ir aptuveni 4000 savienojumu, kas atrodami dažādos augļos un dārzeņos. Tiem ir ārkārtīgi milzīga loma imunitātes pilnveidošanā, spēj arī neitralizēt brīvos radikāļus. Protams, lai dabūtu cerēto efektu, ar dabas produktiem būtu jāuzņem nez cik kilogramu, tāpēc ir labi, ka varam to visu dabūt vienā kapsulā.
Visas šīs vielas sniedz šūnām aizsardzību, padara tās arvien stiprākas, arvien mazāk pakļautas vīrusu uzbrukumam, līdz ar to cilvēks nesaslimst vai izslimo vieglāk, nav smagu seku pēc vīrusa saslimšanas.
Pandēmijas laikā par ļoti nozīmīgu “spēlētāju” tiek uzskatīts arī kvercetīns.
– Mums, ārstiem, kvercetīns ir sen zināms veselības palīgs. Arī tas ir bioflavonoīds, spēcīgs antioksidants. Kvercetīns lieliski pasargā no visiem riskiem, kas saistīti ar iespējamiem plaušu un sirds bojājumiem, tai pašā laikā tas palīdz sirsniņai, rūpējas par asinsvadiem, spēj normalizēt kapilāru caurlaidību, novērš tūsku. Ja kļūst sliktāk plaušām, arī sirds cieš, un otrādi.
Ja ir ļoti liels oksidatīvais stress, kvercetīns spēj pasargāt nervu sistēmas šūnas. To mēdz ieteikt arī cilvēkiem, kuri cieš no alerģiskām reakcijām – alerģiska rinīta jeb iesnām, alerģiskas izcelsmes astmas, der gan kā līdzeklis profilaksei, gan slimības izpausmju mazināšanai.
Un kā ar imunitāti, vai arī tai var palīdzēt kvercetīns?
– Ja skatās no imunitātes viedokļa, turklāt saistībā ar jaunovīrusu, šis bioflavonoīds palīdz šūnām “noturēties pret uzbrukumu”, kad vīruss mēģina piestiprināties šūnai, kavē vīrusa iekļaušanu tajā. Taču, ja vīruss jau ir “iebrucis”, kvercetīns lieliski pilda citu lomu – palīdz kavēt un mazināt vīrusu replikāciju jeb pavairošanos, līdz ar to neļauj rasties komplikācijām – nervu sistēmas, plaušu vai asinsvadu bojājumiem.
Iespējamo komplikāciju risku pēc vīrusa saslimšanas mazina arī kāds antioksidants, kas daudziem asociējas tikai ar miega traucējumiem – melatonīns. Bet, izrādās, melotonīns ir ļoti būtisks pēc vīrusu stadijā, jo palīdz mazināt oksidatīvo stresu ne tikai nervu šūnās, bet vispār organismā.
Un vēl – gan melatonīns, gan kvercetīns palīdz vakcinētiem cilvēkiem iesaistīties imūnās aktivitātes atbildes veidošanā antivielu veidā, tātad antivielas veidojas labāk, līdz ar to aizsardzība pret vīrusu ir efektīvāka.
Vairums cilvēku zina – ja ir tā dēvētais kovids, jāseko skābeklim organismā, lai tas asinīs būtu pietiekamā līmenī. Kāpēc tieši skābeklis?
– Skābeklis ir dzīvībai ļoti svarīgs, un ja tā līmenis asinīs samazinās, negatīvi izmainās visi bioķīmiskie procesi organismā, negatīvi tiek ietekmēta sīko asinsvadu caurlaidība, audos veidojas tūska. To mazināt var palīdzēt antioksidanti. Runājot par gaisa pilienu infekcijām, pie kā pieder arī Covid-19 un citi vīrusi, saslimstot notiek liels uzbrukums plaušu asinsvadiem.
Skābekļa līmeni var izmērīt ar pulsa oksimetru, ko daudzi ir jau iegādājušies. Bet šim simptomam var sekot arī vienkāršāk. Ja organismā pietrūkst skābekļa, mainās elpošanas frekvence, cilvēks sāk elpot seklāk un biežāk, runājot sadzīviski – trūkst elpas.
Noteikti nevajadzētu ilgstoši atrasties guļus. Tad tiešām ievērojami var pieaugt nopietnu komplikāciju risks, piemēram, pieaug trombu veidošanās risks asinsvados, sastrēgums plaušās, plaušu karsoņa attīstība. Ik pēc brīža vajadzētu pacelties sēdus, pakustēties. Lai arī slimnieks jūtas slikti, vajadzētu paspert pāris soļus, pēc tam apsēsties, atpūsties un atkal mazliet pastaigāt. Kustības ir ārkārtīgi vajadzīgas. Un svaigs gaiss. Ja nav augstas temperatūras, saģērbieties silti un pārdesmit minūtes esiet pie atvērta loga.
Lotos Pharma ir izstrādājis inovatīvu produktu imunitātei - Imunosil Virufix, kurā apvienoti ASV un Eiropas zinātnieku un ārstu ieteikumi, iekļaujot piecas aktīvās vielas ar visaugstāko pretvīrusu darbības potenciālu. Tās ir C vitamīns, D vitamīns, P vitamīns (kvercetīns), cinks un melatonīns. Cinks, vitamīns C un D veicina normālu imūnsistēmas darbību, kverecetīnam un meltatonīnam piemīt antioksidantu īpašības, un tie sniedz pozitīvu ietekmi cīņā ar vīrusiem. Melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku.
Imunosil Virufix var lietot no 18 gadu vecuma: 2 sarkanās kapsulas 1 reizi dienā no rīta un 1 balti zilo kapsulu 1 reizi dienā 20 min. pirms gulētiešanas.
Gudri stāties ceļā vīrusam

Kā pēc svētkiem uzturēt labu aknu veselību
Svētkos cenšamies palutināt sevi un tuvākos un galdā celt ko īpašu. Kopīga maltīte rada ģimeniskuma sajūtu un pilda arī socializēšanās funkciju. Tomēr nereti gadās iekrist pārmērībās un gaidītās labsajūtas vietā iedzīvojamies problēmās.
Ēdam, lai dzīvotu, vai dzīvojam, lai ēstu? Laikam jau abi varianti ir kā grāvji dzīvesceļa malās. Nereti ēdam nevis tāpēc, lai prātīgi iegūtu nepieciešamās uzturvielas, bet tāpēc, ka… garšo. It īpaši svētkos! Eiropas kultūrai ir raksturīga ēdiena baudīšana. Tieši baudīšana, bet ne pārēšanās. Tāpēc svarīgi ieturēt pietiekamu pauzi pēc katra ēdiena, tā sakot – izstiept mielastu garumā. Sabalansēts uzturs ir priekšnoteikums veselības saglabāšanai, tas nozīmē – sagādāt organismam visas vajadzīgās kalorijas un barības vielas, nepārspīlējot ar tām. Pareizas barības vielu proporcijas dod ķermenim enerģiju, regulē ķermeņa svaru, uzlabo miega režīmu, stiprina imūnsistēmu, vārdu sakot, ļauj justies labi. Šeit nav runa par diētu, kad no ēdienkartes jāizslēdz konkrēti produkti. Vienkārši jāietur mērenība un dažādība. Papildiniet ēdienu ar augļiem, zaļumiem, dārzeņiem – tie dos vērtīgas uzturvielas un ļaus sasniegt sāta sajūtu, vienlaikus samazinot uzņemto kaloriju skaitu!
Sabalansētu uzturu raksturo septiņi pamatelementi pareizās proporcijās: ogļhidrāti, proteīni, tauki, škiedrvielas, vitamīni, minerāli un ūdens. Tieši ūdens, nevis vīns, šampanietis vai kola. Protams, jebkurš dzēriens satur ūdeni, tomēr labu savam organismam darīsim, lietojot dzērienus, kas rada pēc iespējas mazāk blakņu.
Lieki atgādināt, ka alkohola pārmērīga lietošana ir kaitīga veselībai, turklāt svētku reizē kopā ar īpašajiem ēdieniem tā būs vēl papildu slodze aknām, kam tad jātiek galā ne vien ar toksīniem, bet arī ar citām organismam nevēlamajām vielām, ko satur trekni ēdieni, pārmērīgs cukura, sāls daudzums. Tām jācīnās ar visām svētku pārmērībām.
Aknas ir lielākais cilvēka iekšējais orgāns, kas veic ārkārtīgi svarīgas funkcijas. Jebkura viela, kas nonāk mūsu organismā, ar asins plūsmu tiek nogādāta aknās, kas piedalās olbaltumvielu, ogļhidrātu un citu organismam nepieciešamo uzturvielu sintēzē un palīdz izvadīt kaitīgās vielas. Par labu nenāk arī ķīmisko medikamentu lietošana un mazkustīgs dzīvesveids. Ja akna ir pārslogota un savu darbu nespēj veikt, mēs saindējamies. Toksīni, kas nonāk aknās, var tās bojāt, iznīcinot šūnas, kuras aizstāj saistaudi, kas aknu funkcijas neveic. Regulāra aknu pārslodze var novest pie šī orgāna aptaukošanās jeb hepatozes, steatozes (kad tauki pārņēmuši vairāk nekā pusi aknu šūnu), mazspējas, turklāt sākumstadijās cilvēks aknu slimību simptomus nejūt vai arī piedēvē tiem citus iemeslus. Nogurums, nespēks, smaguma sajūta, vēdera pūšanās – šīs pazīmes viegli norakstīt uz citām kaitēm. Savukārt vesela akna uztur cilvēku mundru!
Ja nevarat lepoties ar rakstura stingrību, turklāt cīnāties ar kaitīgiem ieradumiem, ir vērts rūpēties par aknu veselību. Ķīmisku preparātu, kas atjaunotu aknu šūnas, nav. Taču labvēlīgi uz tām iedarbojas virkne dabisku vielu, ko satur, piemēram, pienenes un cigoriņa saknes, dzeltenās kaķpēdiņas, biškrēsliņa un kliņģerītes ziedi, piparmētras lapas, sūrenes laksti. Pazīstamākais no augu izcelsmes aknu šūnu aizsargiem jeb hepatoprotektoriem ir mārdadzis, kas satur silimarīnu. Tas stiprina aknu membrānu, veicina žults izvadi un aknu šūnu atjaunošanos. Jūsu akna būs pateicīga par karoti mārdadža sēklu eļļas vai ekstrakta ik dienas. Un it īpaši pēc svētkiem.
Uzņēmums Lotos Pharma aknu veselībai ražo preparātu, kurš satur gan silimarīnu, gan citas aktīvās vielas. Šīs produkts ir Hepasan Forte, kas tiek radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus. Rezultātā ir izdevies apvienot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Līdz ar to ir izveidots komplekss produkts aknu veselībai, kur holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju
Jauns gads - jaunas apņemšanās!

Atrodiet motivāciju!
Ja svara samazināšanu uzskatāt par nepieciešamu tikai tāpēc, ka „esmu pārāk resns/resna”, tas nebūs objektīvs, pietiekams arguments. Padomājiet, kāpēc vēlaties zaudēt svaru! Varbūt vēlaties būt labākā formā slēpošanai brīvdienās vai iegūt vairāk enerģijas, varbūt lieks kilograms patiešām sācis apgrūtināt kādu iemīļotu nodarbi vai padarījis skapja saturu pārāk apspīlētu vai neizmantojamu. Atrodiet ko tādu, kas jūs motivē!
Saplānojiet savu dienu!
Zaudēt svaru nozīmē mainīt arī savus ieradumus. Neiespējamā misija būs vieglāk paveicama, ja izstrādāsiet iespējami precīzu ikdienas plānu un sekosiet tam. Tāpat, kā likāt sev atgādinājumus par veicamajiem darbiem, telefona zvaniem, ieplānojiet laiku veselīgākas pārtikas iegādei, ēdiena gatavošanai un maltītei mājās. Nepērciet produktus „ar rezervi” un „visādam gadījumam”, bet tikai to, kas nepieciešams paredzētajām ēdienreizēm. Un neizlaidiet tās! Labāk piecas nelielas maltītes nekā trīs pamatīgas. Kādas tieši ēdienkartes izmaiņas izvēlēties – tā jau būtu cita raksta tēma, taču uzturam jābūt sabalansētam, un arī tas jāiekļauj savā tievēšanas plānā. Es apēdīšu svaigu augli katrā ēdienreizē…
Nemeklējiet iemeslus, kāpēc nevarat doties ārā. Mājsēde – lai kā šis vārds skanētu – nenozīmē atteikšanos no fiziskām aktivitātēm. Gluži otrādi! Ja socializācijas ierobežojumi patiešām samazinājuši ikdienas gaitas ārpus mājas, lieguši iespēju apmeklēt sporta zāli vai fitnesa nodarbību, tā vietā spiežot pavadīt vairāk laika pie datora un TV ekrāna, to vajadzētu kompensēt ar biežākām pastaigām svaigā gaisā.
Uzstādiet izpildāmus mērķus!
Nereālu mērķu noteikšana var radīt vilšanos, pēc kuras grūti atkal saņemties, un arī tas nav veselīgi. Pakonsultējieties ar kādu medicīnas speciālistu vai dietologu par savu vēlamo ķermeņa masas indeksu, jums piemērotu „notievēšanas” grafiku, piemēram, kā samazināt svaru par nieka 500 gramiem nedēļas laikā. Un nākamajā nedēļā tāpat. Un aiznākamajā arī. Pamazītēm. Pierakstiet šos skaitļus ikreiz, kad izdevies sasniegt nākamo mazo mērķīti, un neatmetiet apņēmībai ar roku, ja kāds no tiem nav īstenojies cerētajā termiņā. Apbalvojiet sevi, kad tas izdevies! Nē, nevis ar kūciņu (vienu taču var…), bet ar mazāka izmēra apģērbu, kādu aksesuāru, kas atgādinās par šo nelielo uzvaru! Un, skat, līdz vasarai pazuduši 10 kg!
Necentieties atgūt neizdarīto vai pārpildīt plānu!
Ja gadījies izlaist pastaigu, vingrošanas pusstundu, ēdienreizi vai, gluži otrādi, sagrēkot ar maltītes apjomu, nemainiet un nekoriģējiet iepriekš sastādīto plānu! Dažkārt viena kļūme, ja piešķirat tai pārāk lielu nozīmi, var noņemt jūs no apņemšanās trases. Ikviens pieļauj kļūdas, un mainīt savu dzīvesveidu ir grūti. Nepadodieties un koncentrējieties uz to, lai nākamajā dienā atgrieztos pareizajās sliedēs!
Sameklējiet atbalstu vai kompāniju!
Rūpes par savu veselību un izskatu nav nekas apkaunojošs vai slēpjams. Iesaistiet savā „tievēšanas plānā” ģimeni, draugus. Meklējiet kādu, kurš atbalstītu jūsu apņēmību un kopīgi strādātu pie mērķu sasniegšanas. Iespējams, jūsu „burbulī” vēl kāds nevar saņemties vienatnē mainīt savus ēšanas paradumus un fizisko aktivitāšu deficītu. Pat ja piezadzies nogurums vai slinkums, varbūt tomēr nevēlēsieties draudzeni atstāt nūjojam mežā vienu. Dalīšanās problēmās, pieredzē un panākumos var palīdzēt saglabāt pareizo ceļu un vairot motivāciju.
Dabīgs produkts motivētiem un aktīviem tievētājiem
Motivētiem un aktīviem tievētājiem Lotos Pharma piedāvā Good Fiber.
100 g Good Fiber satur 95 g šķiedrvielu. Good Fiber sastāvā esošās šķiedrvielas atšķiras no tām, kas atrodamas pārtikas produktos. Pati efektīvākā šķiedrviela tā sastāvā ir glikomannāns, kas tiek iegūts no Āzijas konjaka saknes (velna mēles). Nonākot ūdens vidē, glikomannāns uzbriest un saista līdz pat 50 reižu vairāk šķidruma nekā tā iekšējais tilpums, tādējādi smadzenēm daudz ātrāk tiek nosūtīts signāls, ka kuņģis ir pilns, un veidojas sāta sajūta. Diētā ar samazinātu enerģētisko vērtību glikomannāns veicina svara samazināšanu¹ un palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs².
Superoga - dzērvene!
Viena no vērtīgākajām Latvijas ogām ir purva dzērvene. Tā augusi ekoloģiski tīrā vidē, jo mitrās, purvainās vietas, kur parasti dzērvenes lasāmas, atrodas tālu no autoceļiem, izplūdes gāzēm, industrijas radītā gaisa piesārņojuma. Šai ogai piemīt plaša spektra ārstnieciskās īpašības.
Veselība dzērvenes ogā
Dzērvenēs ir daudz C vitamīna, vērtīgie E un K1 vitamīni, kā arī varš un mangāns, kas stiprina organisma imūnsistēmu un aizsargspējas pret vīrusiem un infekcijām. Antioksidanti, kuru dzērvenēs ir vairāk nekā, piemēram, avenēs, zemenēs, ķiršos, spinātos vai brokoļos, ir efektīvi cīņā ar cistītu, kuņģa čūlu, tie normalizē asinsriti, asinsspiedienu un sirdsdarbību, regulē cukura līmeni asinīs. Bostonas Tafta universitātes pētījumi liecina, ka antioksidanti un vielas ar pretiekaisuma iedarbību, ko satur dzērvenes, var uzlabot arī smadzeņu darbību, atmiņu un koordināciju. Dzērvenes ir noderīgas cīņā ar audzējiem, palēninot vēža šūnu vairošanos un dodot pozitīvu efektu prostatas, olnīcu, krūts, resnās zarnas, aknu audzēja ārstēšanā.
Īpaši jāizceļ dzērveņu labvēlīgā ietekme uz urīnceļu veselību. Ogās esošā hipūrskābe neļauj „sliktajām” Escherichia coli baktērijām (E. coli ir zarnu nūjiņu paveids, kas izraisa iekaisumus urīnceļos) piestiprināties pie urīnceļu sieniņām, tādējādi novēršot infekcijas risku. Savukārt dzērvenēs esošais kolagēns (proteīns, kas veido saistaudus) stiprina kaulus, zobus, nagus un matus, uzlabo arī ādas elastību un veselību, tas būs labs palīgs cīņā ar pūtītēm, pumpām un augoņiem.
Mazkaloriju sārtvaidze
Krietna sauja jeb 100 gramu purva dzērveņu satur aptuveni 12,2 g ogļhidrātu un 4 g vienkāršo cukuru kā saharoze, glikoze, fruktoze; 4,6 g šķiedrvielu – pektīnus, celulozi un hemicelulozi; 0,4 g proteīnu un 0,1 g tauku. Pārējais ir ūdens. Un tikai 46 kalorijas! Šīs ogas palīdz samazināt lieko svaru, vienlaikus nodrošinot vērtīgas uzturvielas. Turklāt dzērvenes grūti pārdozēt – garšīgas, taču pietiekami koncentrēti skābas, lai neuztvertu kā našķi. Šķiedrvielas atrodamas tieši ogu miziņās, tādēļ dzērveņu sulā to tikpat kā nav.
Arī mūsu tautas folklora liecina, ka dzērveņu vērtību apzinājušās jau daudzas paaudzes. Tās pieminētas latvju dainās, parunās, sakāmvārdos. „Ja grib, lai būtu sārti vaigi, tad vajag Lieldienu rītā priekš saules apēst vismaz trīspadsmit dzērveņu ogas!” – vēstī tautas ticējums. Pavasara svētku pieminēšana apstiprina, ka ziemas laikā dzērvenes nekļūst mazvērtīgākas, un sārti vaigi šajā gadījumā ir veselīguma simbols. Rudenī salasītās ogas jāprot pareizi sagatavot uzglabāšanai.
Ja pastaigām pa dzērveņu purviem nav iespēju, vērts meklēt aptiekā uztura bagātinātāju, kura sastāvā ir dzērvenes. Mūsdienu tehnoloģijas, piemēram, kriodesikācija, ļauj dehidrācijas procesā saglabāt 100 % aktīvo vielu, ko satur ogas. Kā saule rasas pilienā.
Koncentrēts vitamīnu avots
Latvijas uzņēmums Sole Pharma radījis uztura bagātinātāju Soluro DUO, kas satur augstas koncentrācijas lielogu dzērveņu (Vaccinium macrocarpon) ekstraktu un purva dzērveņu (Vaccinium oxycoccus) koncentrātu, kas iegūts, izmantojot unikālu tehnoloģiju, lai maksimāli saglabātu ogās esošās dabiskās vielas un pastiprinātu to darbību. Drīkst lietot kopā ar antibiotikām. Ieteicams pieaugušajiem iekšķīgi pa 1 sarkanajai kapsulai un 1 caurspīdīgajai kapsulai 1 reizi dienā.
Rudens iesnas un klepus. Kā tos uzveikt?
Vēsi un lietaini laika apstākļi, kā arī sausais gaiss telpās apkures sezonā ir būtiski faktori, kādēļ rudenī cilvēkus biežāk piemeklē respiratorās saslimšanas – mitrums iztvaiko no gļotādām, elpceļi kļūst ievainojamāki, uzņēmīgāki pret vīrusiem. Ja organisma aizsargspējas ir novājinātas, bijis pārgurums darbā, daudz stresa, organisms var nespēt uzveikt infekciju.
Infekcijas izraisītāji
Elpceļu saslimšanu var izraisīt vīrusi, baktērijas vai sēnītes. Lai pretotos infekcijas izraisītājam, organisms cīņā sūta šūnas, kuras ir 20 reizes lielākas par deguna kapilāriem, tādējādi rodas nosprostojums jeb tūska, kas apgrūtina elpošanu, var radīt galvassāpes un pastiprinātu nogurumu. Pētījumos pierādīts, ka intelektuālā darba veicējiem iesnu gadījumā darbaspējas samazinās par 30-35%. Tāpat viens no izplatītākajiem saaukstēšanās simptomiem ir klepus, kas gan var būt nespecifisks simptoms dažādām slimībām.
Mīkstināt gļotādu!
Elpceļu saslimšanas sākumposmā bieži novēro sausu, kairinošu klepu. Tā ārstēšanā būtiskākais ir – mazināt slimības simptomus. Ieteicams dzert daudz ūdens, lai mitrinātu rīkles gļotādu, bieži vēdināt telpas un rūpēties par gaisa mitrumu tajās. Svarīgi priekšnosacījumi, lai ārstēšana būtu sekmīga, ir pietiekams laiks atpūtai un miegam, laikapstākļiem atbilstoša apģērba izvēle.
Ieildzis sauss klepus pāriet krēpu fāzē, kļūst mitrs, gļotains. Šajā fāzē ir būtiski veicināt krēpu šķidrināšanu un atklepošanu. Ūdens, siltas zāļu tējas mīkstina gļotas un atvieglo krēpu izvadīšanu. Talkā var nākt arī līdzekļi, kuri satur ārstniecības augu ekstraktus elpceļu atbrīvošanai. Lietojot tos, pirmajās dienās klepus var pat pastiprināties, un tas norāda, ka ārstēšana ir efektīva – krēpas tiek izvadītas!
Kā ārstēties pareizi
Neārstētas vai nepareizi ārstētas iesnas var novest pie komplikācijām – tādām kā deguna blakusdobumu iekaisums, bronhīts, vidusauss iekaisums. Smagākā gadījumā var rasties sinusīts, kura ārstēšana ir grūta un ilgstoša. Jebkura no šīm komplikācijām ir apgrūtinoša un mazina dzīves kvalitāti. Tādēļ jānāk savam organismam palīgā!
Saskaroties ar elpceļu iekaisumu, ir būtiski ārstēt to pareizi. Aptiekās pieejami dažādi ķīmiskie preparāti un izsmidzināmie līdzekļi, tomēr tie tikai īslaicīgi mazina simptomus un pret vīrusiem neiedarbojas. Lai iesnas izārstētu, nepieciešams cīnīties gan ar infekcijas izraisītāju, gan stiprināt imūnsistēmu.
Lotos Pharma preparāti
Lotos Pharma ir radījusi preparātus elpceļu veselībai – Sinunorm DUO, BronchoNorm balzamu un BronchoNorm kapsulas.
Sinunorm DUO ir augu preparāts, kas satur jaunākajām rekomendācijām atbilstošas aktīvās vielas ar plaša spektra iedarbību – apiņa, timiāna, priedes ekstraktus, nodrošinot efektīvu un vienlaikus saudzīgu ārstēšanu. Sastāvā esošais vitamīns C un cinks stiprina imunitāti. Sinunorm Duo palīdz gan pie pirmajām elpceļu iekaisuma pazīmēm, gan tad, kad iesnas pārgājušas klepū. Kombinācijā esošās vielas palīdz organismam pašam uzveikt vīrusus. Sinunorm Duo lietojams pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma. Lietošana pa vienai kapsulai divas reizes dienā.
BronchoNorm balzams ir piemērots visai ģimenei. Tas satur ārstniecības augu – priedes un mārsila – ekstraktus, kas nomierina un mazina kairinājumu, atbrīvo elpceļus no sekrēta un atvieglo elpošanu. Ieteicams lietot trīs reizes dienā. Pieaugušajiem īpaši piemērotas ir BronchoNorm kapsulas, kuras var lietot pirms gulētiešanas, pietiek ar divām kapsulām dienā.
Imūnsistēma cīņā ar vīrusiem | Intervija ar profesori Dr. habil. med. Ingrīdu Čēmu
Kā uzlabot imunitāti, kā veiksmīgāk cīnīties ar vīrusu izraisītām augšējo elpceļu saslimšanām? Uzklausām padomus, ko sniedz speciāliste ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi mutes, sejas un žokļu ķirurģijā un stomatoloģijā, RSU Mutes medicīnas katedras profesore Dr. habil. med. Ingrīda Čēma.
Sabiedrībā aktuāls ir jautājums par Covid-19. Ko cilvēks individuālā līmenī var darīt, lai sevi pasargātu?
Jā, Covid-19 un kā ātrāk no tā tikt vaļā, pašlaik ir aktuālā tēma visās sfērās un visās nozarēs. Laikam ar to arī jāsāk – ko pati daru un iesaku saviem pacientiem. Pirmais un vieglākais veids ir nopirkt Larifan ziedi un smērēt to pie deguna ieejas, var arī nedaudz uz gļotādas. Latvijā izveidotais un ražotais Larifan ir izpētīts un apstiprināts kā ļoti plaša spektra darbības līdzeklis, kas pasargā no daudziem vīrusiem. Tam piemītr kā pretvīrusu, tā imūnmodulējoša darbība. Iespējams, tas var pasargāt arī no inficēšanās ar Covid-19, jo tā faktiski notiek caur deguna gļotādu. Plašākā nozīmē svarīgākais ir imūnās sistēmas stiprināšana.
Kuri vitamīni un minerālvielas ir ieteicami imunitātes stiprināšanai?
Pirmais un galvenais ir C vitamīns. Selēns, varš. Cinks ir ļoti organismam nepieciešams, un cinka deficīts ir novērojams daudziem. Imūno sistēmu labi stiprina priede – gan skuju, gan mizas izstrādājumi. Es vispār esmu priežu preparātu piekritēja un iesaku pacientiem tos lietot.
Tiek slavēts arī brūkleņu ievārījums, mežrozīšu sīrups, smiltsērkšķu produkti. Ko vēl no dabas produktiem šajā pandēmijas laikā jūs varat ieteikt?
Dabas produkti, kas ir plaši pieejami, kā brūklenes, mellenes, dzērvenes, smiltsērkšķu ogas, protams, ir ļoti labi un stiprina imunitāti. Ziema tuvojas, un lietot šādus dabas produktus būtu motivēti – lai papildus nostiprinātu organisma aizsargspējas. Šajos līdzekļos jau arī ir C vitamīns un vispār plašs vitamīnu un minerālvielu klāsts. Nu kas var būt vērtīgāks par dabiskiem līdzekļiem?
Par uztura bagātinātājiem ir dažādi viedokļi. No jūsu pieredzes – vai dabas vielas saturoši uztura bagātinātāji var palīdzēt, lai pasargātu sevi no vīrusiem?
Bez šaubām, jā! Protams, ar tiem nevajag aizrauties un lietot vienā laidā – ir laiks, kad tos lietot, un ir laiks, kad taisīt pārtraukumu. Pavasara un rudens periodi ir tie, kad visbiežāk uzliesmo vīrusu (rinovīrusu, adenovīrusu) saslimšanas, tāpēc organisma imūnsistēmu vajadzētu stiprināt jau savlaicīgi. Lokālā nozīmē – tīri profilaktiski – varētu lietot arī Larifan zobupastu. Bet ne ilgāk kā mēnesi. Patiesībā gan tas iepakojums tā ir veidots, lai mēneša laikā izlietotu. Tad jātaisa viena divu mēnešu pārtraukums, pēc tam var atkal.
Ir dzirdēts uzskats (vai mīts), ka saldumi var ne vien bojāt zobus, bet arī mazināt organisma aizsargspējas. Vai taisnība?
Laikam jāsāk ar to, ka, lai neslimotu, ir svarīgi organismā uzturēt pareizu skābju-sārmu līdzsvaru. Diemžēl saldumi šo līdzsvaru izjauc – nosverot to uz skābo pusi. Un ir zināms, ka sēnītēm un baktērijām patīk attīstīties skābā vidē. Kā gļotādu speciālistei man jāvērš uzmanību uz to, ka saldumi veido sēnīšu infekciju veicinošu vidi. Es nesaku, ka tie būtu pilnīgi jāizslēdz no ēdienkartes, tomēr tos jālieto dozēti. Lai sabalansētu šo līdzsvaru, vajadzētu ikdienā lietot produktus, kas uztur sārmainu vidi – citronu, papriku, mandeles. Mazāk sārmaini, bet ļoti vērtīgi ir mūsu pašu Latvijas āboli, jā, arī brūklenes.
Mēs runājam par imunitātes stiprināšanu, bet varētu paraudzīties arī no otras puses – kas vājina organisma aizsargspējas?
Nu, jāparaugās uz savu ikdienu. Mēs par daudz sēžam pie datora. Skaidri zinām, ka jātaisa pauzes, pārtraukumi vismaz ik pa stundai, jāpaskatās tālumā, uz zaļu krāsu, kaut vai uz kokiem. Ir jāiztaisnojas, ir jāizstaipās. Bet, iegrimstot darbā, mēs to aizmirstam. Un arī televizoru mēs skatāmies par daudz. Jā, pandēmija lika mums vairāk uzturēties mājās. It sevišķi pilsētnieki ļoti daudz laika pavadīja telpās un ārā uzturējās maz. Tikko ir iespēja, vajadzētu iet dabā, aizbraukt kaut kur pastaigāt. Latvijas daba taču ir tik skaista! Nav speciāli jāskrien uz ārzemēm jūsmot par svešām pilsētām. Organisma aizsargspējas, es teikšu, novājina īgnums un žēlošanās. Es novēlu skatīties uz dzīvi pozitīvi, atrast arī visapkārtējā sliktumā kaut ko labu, censties būt vairāk garīgiem. Pēc sliktā vienmēr nāk atkal labais.
Daudzi cilvēki tiešām rūpējas par savu ķermeni, norūda to, nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, pareizi ēd, peldas āliņģī un uzskata, ka viņu organisms tiks galā ar jebkādiem vīrusiem. Bet tomēr saslimst. Ko jūs teiktu šādiem cilvēkiem?
Tie, kuri visu dara tik pareizi un ir tik pārņemti ar sevi, īpaši nevēlas uzklausīt citu viedokli. To parasti maina tikai kāds notikums dzīvē, lūzuma punkts. Tas liek aizdomāties: vai dzīve nav kas lielāks un plašāks – ne vien šī teritorija, kurā es dzīvoju. Un vai man nevajadzētu paraudzīties uz pasauli plašāk? Līdz šim ir bijis ērti savā čaulā, bet dzīve parāda, ka tas tā neturpinās visu laiku un ka nav viena pareizā viedokļa.
Interneta dzīlēs meklējamas dažādas neviennozīmīgi vērtējamas reklāmas produktiem, kas it kā pasargājot no vēža. Vai pastāv kādas zinātniski pierādītas metodes, kā mazināt onkoloģiskas diagnozes risku?
Sfērā, kur strādāju, – sejas un žokļa onkoloģijā – diemžēl pacientu ir daudz un viņu skaits pieaug. Pirmais, ar ko gribu sākt, ir profilakses jautājumi. Esmu spiesta teikt, ka galvenais onkoloģisko saslimšanu faktors ir smēķēšana un alkohola lietošana, otrs faktors – nepareizs, nesabalansēts uzturs. Ļoti svarīgi, kā jau minēju, uzturēt organismā homeostāzi – skābju-sārmu līdzsvaru. Un trešais ir dzīvesveids – domāšana, vide, kur atrodamies, arī sportiskās, fiziskās aktivitātes vai, precīzāk, to trūkums. Cik daudz atrodamies svaigā gaisā. Ļoti gribu ieteikt pastaigas. Gar jūru, priežu mežā... Šie trīs komponenti ir tie, ko varam profilaktiski darīt, lai neveidojas pirmie aizmetņi kādai onkoloģiskai saslimšanai.
Ja slimība tomēr izveidojusies. Ārstēšanas ziņā… domāju, ka esam ļoti stipri, mums ir lieliski ķirurgi ar ļoti „labām rokām”, viss mums ir, lai efektīvi ārstētu, bet nelaime ir tā, ka pacienti atnāk, kad slimība jau ielaista, vēzis trešajā ceturtajā stadijā. Kā to risināt, kā mudināt cilvēku nākt savlaicīgi pārbaudīties, veikt profilaktiskus pasākumus? Ir pacienti, kuri tiešām to dara. Pamana kaut ko mutes dobumā, uztraucas, atnāk pie gļotādu speciālista. Bet citi to ignorē un ierodas, kad jau ir par vēlu. Un arī, kad speciālistam ir skaidri redzams, ka tas ir ādas vai mutes vēzis, cilvēks vēl šaubās un cer, ka tas „pāries”, sadzīs. Profilakse un savlaicīga ārstēšana var mūs paglābt no smagām slimības formām. Mums visiem – gan ārstiem, gan pacientiem – jādomā, kā Latvijā uzlabot profilakses pasākumus. Vēlu visiem stipru imūnsistēmu un labu veselību!
Kā stiprināt bērna imunitāti!
Neatkarīgi no tā, vai bērni mācības apgūst klātienē skolas solā vai attālināti no mājām, bērnu imunitāte ir jautājums, kas nodarbina vecāku prātus. Vasaras sauli nomainījuši drēgni rudens vēji, un tas ir pārbaudījums imūnsistēmai, kas bērniem vēl nav tik attīstīta kā pieaugušajiem, tādēļ aizsargspēju stiprināšanai jāvelta pastiprināta uzmanība!
Bērniem trūkst tieši iegūtās imunitātes, kuru organisms attīsta dzīves laikā, tādēļ uzņēmība pret infekcijām ir augstāka. Mainoties gadalaikiem un laikapstākļiem, palielinās arī iespēja saslimt ar kādu no vīrusu infekcijām, ko visbiežāk saucam vienkārši par saaukstēšanos. Pilnībā norobežoties vai norobežot bērnu no saskaršanās ar vīrusiem nav iespējams, un slimošana ir normāls process, kura laikā mēs nostiprinām un attīstām organisma aizsargspējas. Arī slimot 7 – 10 reizes gadā bērnam ir normāli, tomēr tas ir signāls, ka ir ieteicams organisma aizsargspējas uzlabot. Visefektīvāk varam to darīt, rūpējoties, lai bērnam tiktu nodrošināts veselīgs un vitamīniem bagāts uzturs, fiziskās aktivitātes un pilnvērtīgs miegs. Jo stiprāka imūnsistēma, jo vieglākā formā un arī retāk cilvēks slimo. Organisms dabiski nevar izveidot specifisku imunitāti pret noteiktām infekcijām, tai skaitā koronavīrusu. Imūnā reakcija sākas ar nespecifisko imunitāti, kura pirmā reaģē uz jebkuru antigēnu, kas nonācis organismā, tieši tādēļ ir tik svarīgi rūpēties par ķermeņa aizsargspēju stiprināšanu.
Regulāras sporta aktivitātes, it īpaši – svaigā gaisā, ir būtisks priekšnoteikums bērna vispārējai attīstībai, tās norūda un veicina viņa fizisko un emocionālo veselību, uzlabo sirdsdarbību, augšanas procesus, izturību. Fiziska slodze samazina ķermeņa tauku daudzumu, uzlabo miega kvalitāti, palīdz uzveikt nemieru, stresu un depresiju, ko līdz ar jaunā mācību gada sākumu var radīt pārmaiņas ierastajā ikdienā – kā bērniem, tā vecākiem. Turklāt aktīvs dzīvesveids bērnībā padara lielāku varbūtību, ka tāds tas būs arī ilgtermiņā – lai bērni izaugot būtu veseli un dzīvotu garu mūžu.
Savs laiks slodzei, savs – atslodzei. Lai stiprinātu imūnsistēmu, jāparūpējas, lai bērns pietiekami ilgi guļ, un jācenšas izveidot stabilu miega režīmu. Miegs ir laiks, kad organisms atpūšas, atjaunojas, notiek dzīšanas procesi. Tas ir ļoti svarīgs imūnsistēmas funkcionētspējai – jo mazāk bērns atpūties, jo lielākas iespējas saslimt. Bērniem līdz 10 gadu vecumam miegā ieteicams pavadīt 10-11 stundas, vecākiem bērniem nepieciešamas 8,5-9,5 stundas. Kvalitatīvāku miegu un labsajūtu veicina svaigs gaiss, tādēļ jānodrošina guļamtelpas ventilācija vai regulāra vēdināšana.
Nedrīkst pavirši izturēties pret ikdienas higiēnu. Atgādiniet un piekodiniet bērnam nepieskarties acīm, degunam vai mutei ar nemazgātām rokām, jo mikrobi tādā veidā var vieglāk iekļūt ķermenī. Vecākiem jāpārliecinās, ka viņu atvases nomazgā rokas ar ziepēm uzreiz pēc atgriešanās mājās un dara to pietiekami ilgi un rūpīgi. Tāpat arī pēc tualetes apmeklējuma, pirms ēšanas, pēc saskarsmes ar priekšmetiem, kas ienesti no āra. Neaizmirstiet nomazgāt veikalā vai tirgū pirktos augļus un dārzeņus!
Organisms pats nesintezē nevienu no tam nepieciešamajiem vitamīniem, taču tos var uzņemt ar atbilstīgu, pilnvērtīgu pārtiku un tie visi piedalās imūnsistēmas darbībā. Veselīgas maltītes ar akcentu uz dārzeņiem un augļiem palīdzēs uzturēt bērna imūnsistēmu vislabākajā formā. Izcils vitamīnu avots ir svaigi spiestas sulas, un rudens ražas laiks ir īstais brīdis to izmantot! Vērtīgi ir C vitamīnu saturoši produkti – dzērvenes, brūklenes, citrusaugļi. Bērnu imūnsistēmas nodrošināšanā būtiska loma ir cinkam – tas atrodams putnu gaļā, pākšaugos, riekstos. Par veselīgu našķi uzskatāmi žāvēti augļi, valrieksti, lazdu rieksti, ķirbju un saulespuķu sēklas, čia sēklas, kas satur nepiesātinātās taukskābes un minerālvielas. Savukārt saldumi un saldināti dzērieni imunitāti nekādi neveicina, gluži otrādi! Ja bērnam tomēr ļoti kārojas kaut kā salda, veselīgākā izvēle būs pievienot tējai papildu karotīti medus. Talkā var nākt arī speciālie imunitāti stiprinošie sīrupi, piemēram, plūškoka sīrups.
Latvijā ražots produkts veselībai ar melno plūškoku
Dabisks palīgs bērna veselībai ir Imunosil Sambucus melnā plūškoka balzams. Tas satur koncentrētu plūškoka augļu sulu, kas palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas. Bērniem līdz sešu gadu vecumam lietošana pa 1 tējkarotei 1-2 reizes dienā; 7 - 12 gadus jauniem bērniem – pa 1-2 tējkarotēm divas reizes dienā; pieaugušajiem – pa 1-2 tējkarotei trīs reizes dienā.
Saules apdegums, ādas kairinājums, aukstumpumpa vasarā. Ko darīt?
Vasara uzņēmusi apgriezienus. Varam brīvbrīžos baudīt saules pieskārienus, peldēties siltos ezeros, upēs, jūrā. Ir mazināti ierobežojumi, un dzīve pamazām atgriežas ierastajās sliedēs. Uzturēšanās svaigā gaisā noteikti ir veselību un organisma vitalitāti veicinošs faktors, taču pēc bezrūpīgas atpūtas pludmalē, saulē var nākties konstatēt, ka āda tam nav bijusi gatava – parādījušies izsitumi, apdegums, aukstumpumpa
Aukstumpumpa šādā karstumā? Jā! Aukstumpumpu rašanos vasarā var provocēt peldes un ilgstoša uzturēšanās ūdenī – it īpaši, ja imunitāte ir novājināta. Patiesībā tā ir herpes vīrusa ārējā izpausme, kas parādās šīs infekcijas slimības otrajā fāzē. Savlaicīgi reaģējot uz pirmo fāzi, kam raksturīgs lūpu vai deguna gļotādas iekaisums, nieze, dedzinoša sajūta vai arī vēl tikai sausas, sūrstošas, sasprēgājušas lūpas, slimību var ierobežot, atvieglot un pat apturēt. Herpes vīrusu lielākā daļa cilvēku iegūst, jau nākot pasaulē vai agrā bērnībā, tā kļūstot par vīrusa pārnēsātājiem. Daži to tā arī nekad neizslimo, citiem nākas cīnīties ar aukstumpumpām pat vairākas reizes gadā. Herpes vīrusa izraisītā infekcija otrajā fāzē ir īpaši lipīga, tādēļ arī šādā gadījumā ieteicams regulāri rūpīgi mazgāt rokas (ar kurām varam neapzināti, impulsīvi aizskart niezošās vietas), distancēties un izvairīties no kontakta ar apkārtējiem, pat ja nēsājat sejas masku, lai noslēptu „nesmukumu”.
Ādas kairinājumu var izraisīt saule, vējš, krasas temperatūras maiņas, potenciālie alergēni, jā, - arī ilgstoša sejas maskas nēsāšana. Tāpat niezi un izsitumus var radīt saskarsme ar mikroorganismiem, peldoties atklātās ūdenstilpēs. Kairinātāji var radīt apsārtumu, tūsku, ar šķidrumu pildītus pūslīšus, kreveles u.c., kas ar laiku var pārtapt par nopietnu iekaisumu.
Īpaši nepieciešams rūpēties par ādas aizsardzību no saules. Ļoti svarīgi izvēlēties aizsarglīdzekli ar atbilstošu SPF (saules aizsardzības faktora) rādītāju. Vasaras tveicē ieteicams izmantot krēmu ar 30 vai 50 SPF. To vajadzētu uzklāt un ierīvēt ādā jau 20 minūtes pirms došanās saulītē. Ja plānota pelde, noteikti jāizvēlas ūdensnoturīgs aizsarglīdzeklis. Jāpatur prātā, ka ātri iesauļoties nav iespējams. Noturīgs iedegums ienākas pamazām. Ilgstoši uzturoties saulē un nepietiekami aizsargājot ādu, ķermenis tiek pakļauts nevēlamai saulstaru iedarbībai – pat mākoņainā laikā var rasties saules apdegums, kam raksturīgs apsārtums, ādas lobīšanās, sūrstošas sāpes.
Aukstumpumpas, ādas kairinājuma vai saules apdeguma gadījumā ir būtiski veicināt lūpu un ādas ātrāku sadzīšanu.
Izmantojot unikālu biotehnoloģiju, Latvijā ir radīta ziede Larifan Ungo, kurai piemīt viss nepieciešamais, lai veicinātu ādas un gļotādu dzīšanu. Larifan Ungo sastāvā ir patentēta, dabiskas izcelsmes dsRNS (dubultspirāliskā ribonukleīnskābe), kas nodrošina dubultu iedarbību cīņā ar ādai un gļotādai potenciāli kaitīgiem faktoriem – palielina ādas dabīgās aizsargspējas un veicina dzīšanas procesu. Larifan Ungo ir ziede visai ģimenei.
Vai ikvakara alus vai vīna glāze ietekmē tavu aknu veselību?
Vai vajadzētu uztraukties par atkarības veidošanos, ja pie vakariņām dzeru vienu, divas vīna glāzes vai kausu alus, bet reibuma sajūtu nekad nesasniedzu? Šajā rakstā meklējiet atbildes, kā arī atradīsiet ieteikumus, kā rūpēties par aknu veselību!
Neregulāra, mērena alus vai vīna iedzeršana ēdienreizes laikā vairumam cilvēku neveicina veselības problēmas vai atkarību. Kamēr alkohols padara dzīvi patīkamāku un nerada negatīvas sekas sadzīvē vai darbā, bažām nav pamata. Tomēr, ja iedzeršana kļūst par ikdienas paradumu, tas var draudēt ar alkohola patēriņa progresēšanu un arī paaugstina risku saslimt.
Atsaucoties uz respektablās Maijo klīnikas (Ročesterā, Minesotas štatā ASV) ieteikumiem, – dzeršana tiek uzskatīta par mērenu vai zemu riska diapazonu, sievietēm lietojot ne vairāk kā trīs vieglos dzērienus* vienā dienā un ne vairāk kā septiņus dzērienus nedēļā; vīriešiem – ne vairāk kā četrus vieglos dzērienus dienā un ne vairāk kā 14 dzērienus nedēļā. Šādas „diskriminācijas” pamatā ir dzimumu fizioloģiskās atšķirības – sievietes ķermenī ir mazāks ūdens saturs, tādēļ kaitējumu tam var nodarīt mazāka alkohola deva.
Pētnieki, kuri pēta alkohola pārmērīgu lietošanu, atklājuši, ka cilvēkiem ar augstu alkohola toleranci, kuri pēc vairāku dzērienu uzņemšanas nejūt iedarbību, faktiski ir lielāks risks, ka var rasties ar alkoholu saistītas problēmas. Svarīgi atzīmēt, ka, pat ja nejūtat izdzertā alkohola ietekmi, jūsu ķermenī joprojām ir tāds pats alkohola daudzums kā cilvēkam, kurš pēc viena vai diviem dzērieniem to sajūt. Daži jau piedzimst ar augstu toleranci pret alkoholu, citiem reakcijas trūkums var būt saistīts ar alkohola tolerances palielināšanos laika gaitā. Visizplatītākā alkohola negatīvā ietekme uz veselību ir sirds, aknu un nervu bojājumi, kā arī atmiņas problēmas un seksuāla disfunkcija. Orgānu bojājumi, kuri var rasties, lietojot pārāk daudz alkohola, dažādiem cilvēkiem ievērojami atšķiras.
Pārmērīgs alkohola patēriņš, ja arī nenoved pie atkarības, rada pārslodzi gremošanas sistēmai un it īpaši aknām, kuru galvenais uzdevums ir atbrīvoties no toksīniem, ko ķermenis ikdienā uzņem. Lielu daļu mūsu uztura veido pārstrādāti pārtikas produkti un mākslīgas sastāvdaļas, tādēļ aknām ir jāstrādā virsstundas, lai organismu attīrītu. Ja klāt vēl nācis alkohols, tas var būtiski ietekmēt aknu darbību. Pat ja alkohola patēriņš nav liels vai regulārs, par aknām ir jārūpējas, un to var darīt arī profilaktiski. Aknas ir viens no vissvarīgākajiem cilvēka ķermeņa orgāniem, tādēļ ieteicams laiku pa laikam tās attīrīt un detoksicēt, lai aknas varētu atgriezties normālā stāvoklī. Vērts piedomāt arī par aknām labvēlīgām uzturvielām!
Palieliniet šķiedrvielu īpatsvaru ēdienkartē!
Šķiedrvielas palīdz sagremot ēdienu un atbrīvoties no toksīniem. Diemžēl daudziem pārtikas produktiem, kurus lietojam, ir atņemts dabisko šķiedrvielu saturs. Galvenie šķiedrvielu avoti ir graudu izstrādājumi (pilngraudu maize,auzu pārslas, kviešu klijas un putraimi), pākšaugi (zirņi, baltās pupiņas), sēnes (it sevišķi baravikas un gailenes), dārzeņi, augļi un ogas – burkāni, sīpoli, ziedkāposti, galviņkāposti, bietes, kartupeļi, selerijas sakne, rabarberi, upenes,ērkšķogas, mellenes, avenes, cidonijas, āboli, kā arī žāvētas aprikozes un vīģes.
Pievienojiet ēdieniem ķiplokus!
Ķiploki daudzu tautu virtuvē ir atzīti par veselīgu un labvēlīgu ēdienu sastāvdaļu. Tie ir bagāti ar sēru, kas palīdz aknām, aktivizējot noteiktus enzīmus toksīnu izvadīšanai no ķermeņa.
Palieliniet C vitamīna uzņemšanu!
C vitamīns ir labs ne tikai jūsu imūnsistēmai, bet arī pozitīvi ietekmē aknas. Viss, kas jums jādara, – vienkārši jāēd vairāk citrusaugļu, piemēram, apelsīni, citroni un greipfrūti.
Ēdiet riekstus!
Ir zināms, ka rieksti, kuros ir daudz olbaltumvielu un aminoskābju, labvēlīgi ietekmē aknas. Valriekstos jo īpaši ir daudz omega-3 taukskābju un arginīna, kas ir noderīgi aknu attīrīšanai un detoksikācijai.
Padariet zaļās tējas dzeršanu par paradumu!
Atšķirībā no melnās tējas vai kafijas zaļā tēja satur katehīnus, kuri kalpo kā antioksidants aknām.
Palieliniet zaļumu patēriņu!
Lapu zaļajiem dārzeņiem kopā ar šķiedrvielām ir daži pārsteidzoši savienojumi, kas var veicināt aknu veselību.
Lietojiet hepatoprotektorus!
Visatzītākie hepatoprotektori, kuru efektivitāte pierādīta pētījumos, ir silimarīns, kas atrodams mārdadzī, un esenciālie fosfolipīdi, kas veidojas no holīna. Regulāra šo aktīvo vielu uzņemšana nodrošina normālu aknu darbību.
*Šīs vadlīnijas ir balstītas uz standarta izmēra dzērieniem: 140 ml vīna, 350 ml alus (5%) vai 40 ml stiprā alkoholiskā dzēriena, kas satur 40% spirta. https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-is-daily-drinking-problem-drinking/
Latvijā ražots hepatoprotektors!
Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos Pharma sortimentā ir kvalitatīvs produkts aknu veselībai Hepasan Forte, kas satur divus pasaulē atzītākos hepatoprotektorus - silimarīnu, kas tiek iegūts no mārdadža, un esenciālos fosfolipīdus, ko veido holīns. Sastāvā esošais holīns palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža ekstrakts uztur normālu aknu veselību un palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību. Hepasan Forte ir ērti lietot, jo ieteicamo diennakts devu nodrošina 2 kapsulas dienā. Izdevīgus piedāvājums var atrast uzņēmuma mājas lapā šeit!
Neredzamā mikrobiotas loma zarna trakta veselībā!
Katram cilvēkam ir sava mikrobiota vai citiem vārdiem sakot – mikroflora – visu mikroorganismu sugu kopums (baktērijas, sēnes, vīrusi), kas dzīvo noteiktā vidē un viena no tādām vidēm ir kuņģa zarnu trakts. Zarnu mikrobiotai ir ļot svarīga loma, jo tā ne tikai uztur zarnu trakta veselību, bet arī palīdz stiprināt imūnsistēmu 1. Dažādi negatīvie faktori – stress, antibiotiku lietošana, nepilnvērtīgs vai nesabalansēts uzturs ietekmē zarnu mikrobiotu, provocējot slikto baktēriju vairošanos un tādējādi samazinot labo baktēriju skaitu, kas var izpausties ar nepatīkamu simptomu un diskomforta sajūtu. Ir ļoti svarīgi saglabāt zarnu mikrobiotas līdzvaru! Ja zarnu mikrobiotā ir disbalanss, jāsāk ar pārmaiņām dzīvesveidā - fiziskās aktivitātes, stresa mazināšana, sabalansēta uztura ievērošana un probiotiku lietošana, it īpaši pavasara un vasaras periodā, kad atsākas pikniku un ceļojumu laiks.
Latvijā ražojošs farmācijas uzņēmums ''Solepharm'', piedāvā uz zinātnes balstītu produktu LACTOFAR, kas satur pētāmākās kuņģa zarnu traktam labvēlīgās raugu baktērijas Saccharomyces boulardii un kumelītes ziedu sauso ekstraktu, kurš veicina gremošanas sistēmas veselību, palīdz uzlabot zarnu peristaltiku un kuņģa sulas sekrēciju, kā arī novērst diskomforta sajūtu. Lactofar ir ērts lietošanā – tikai 1 kapsula dienā nodrošina gremošanas sistēmas veselību!
Uzzināt vairāk
Uzzināt vairāk1. Jandhyala, Sai Manasa et al. “Role of the normal gut microbiota.” World journal of gastroenterology vol. 21,29 (2015): 8787-803. doi:10.3748/wjg.v21.i29.8787
2. Łukaszewicz M (2012). "Chapter 16: Saccharomyces cerevisiae var. boulardii – Probiotic Yeast". In Rigobelo EC (ed.). Probiotics. pp. 385–98
Skaistums un enerģija ar augstvērtīgu D vitamīna avotu – Solvitale® 3000D!
Kāds D vitamīna līmenis jāsasniedz?
25(OH)D vitamīna līmeņa interpretācija asins analīzēs | |
Optimāls | 45.0 – 55.0 ng/ml |
Pietiekams | > 30 ng/ml |
Nepietiekams | 20.0 – 29.0 ng/ml |
Deficīts | < 19.9 ng/ml |
Kritiski zems | < 10.0 ng/ml |
Latvijā ražojošs farmācijas uzņēmums “Solepharm” piedāvā uz zinātnes balstītu produktu Solvitale® 3000D, kas satur augtas kvalitātes vitamīnu D, Omega-3 taukskābes, kā arī spinātu lapu ekstraktu. Solvitale® 3000D nodrošina ātru un efektīvu D vitamīna līmeņa paaugstināšanu asinīs, jo sastāvā esošās Omega – 3 taukskābes, ne tikai palīdz mazināt novecošanas procesus, bet arī nodrošina D vitamīnam eļļainu vidi, lai tas labāk uzsūktos ķermenī, savukārt spinātu lapu ekstrakts uzlabo D vitamīna transportu uz zarnām, pateicoties to augstam šķiedrvielu saturam. Spinātu lapu ekstrakts satur arī dažādas aminoskābes, kas stimulē kolagēna veidošanos, kā arī satur satur daudz vitamīnus un minerālvielas, kas ir ļoti svarīgas veselīgam skaistumam. Solvitale® 3000D ir lielas koncentrācijas D3 vitamīns (3000 SV vienā kapsulā), kas īsā laika posmā normalizē D vitamīna līmeni.
SOLVITALE® 3000D - PARŪPĒJIES PAR SEVI AR AUGSTAS ABSORBCIJAS D3 VITAMĪNA PRODUKTU!
Muskuļu krampji?
Spazmatisku krampju risks palielinās vairogdziedzera un virsnieru slimību gadījumos, tos var sekmēt cukura diabēts, radikulīts, vēnu mazspēja, jebkura kaite, kas veicina asinsrites un vielmaiņas traucējumus, kā arī līdz ar vecumu, jo asinsvadi aizsērē un sašaurinās, tajos, iespējams, jau radušās sklerotiskas pārmaiņas, un muskuļi netiek pietiekami apasiņoti, tādējādi nesaņemot pietiekami daudz skābekļa un barības vielu. Krampji pēdā var rasties arī velves nepareiza
Stiepšanās un masāža
- Izstiepiet krampjos savilkto muskulatūru un viegli berzējiet to, lai palīdzētu atslābināties un muskulī uzlabotos asinsrite. Ja nevarat stāvēt, sēdiet uz grīdas vai krēslā, izstiepjot skarto kāju. Mēģiniet pavilkt pēdas augšdaļu skartajā pusē pret galvu, kamēr kāja paliek iztaisnotā stāvoklī. Tas palīdzēs mazināt arī augšstilba krampjus.
- Priekšējā augšstilba (četrgalvu muskuļa) krampju gadījumā izmantojiet krēslu, lai noturētu līdzsvaru, un velciet kāju no skartās puses uz augšu, tuvinot to sēžamvietai.
- Ja problēma radusies apakšstilbā, mēģiniet pacelt kāju uz augšu, lai uzlabotu venozo atteci.
- Ja krampis iemeties pēdā, jānostājas uz tās ar visu svaru vai jāuzkāj tai virsū ar otru kāju.
- Lai krampji nerastos fizisku nodarbību laikā, pirms lielākas slodzes noteikti vajadzētu kārtīgi iesildīties, izstaipot saites un muskuļus.
- Ilgstoši sēžot, piemēram, pie datora vai lidmašīnā, vēlams ik pa laikam veikt pēdu pašmasāžu un pavingrināt tās, lai mazinātu sastrēgumu apakšstilba muskuļos, pastaigāt, balstoties pārmaiņus uz pēdu ārmalām un iekšmalām.
Spriegotiem vai saspringtiem muskuļiem uzklājiet siltu dvieli vai apsildes paliktni. Var palīdzēt arī silta vanna vai karstas dušas novirzīšana uz krampjos savilktajiem muskuļiem. Alternatīvi – mazināt sāpes un atslābināt savilkto muskuli var arī masāža ar ledu. Labs līdzeklis asinsrites uzlabošanai ir pēdu kontrastvannas.
Svarīgi ievērot, ka pilnvērtīgai muskuļu darbībai ir nepieciešamas minerālvielas kā kālijs, kalcijs, nātrijs un magnijs – tā sauktie elektrolīti. Krampji ir veids, kā ķermenis signalizē par to deficītu. Nātrijs uztur šķidruma līdzsvaru organismā, nervu darbību, muskuļu kontrakcijas un skābju-bāzes līdzsvaru. Kālijs kopā ar nātriju palīdz mazināt un novērst muskuļu krampjus. Kalcijs palīdz regulēt muskuļu kontrakcijas un sirds ritmu. Magnijs, kuru mēdz saukt par dzīvības mikroelementu, muskuļus atslābina, nodrošina pareizu impulsu pārvadi pa nervu šķiedrām un tādējādi arī muskuļu asinsapgādi. Tāpēc visu šo elektrolītu kombinācija ir būtiska pareizai, veselīgai muskuļu funkcionēšanai. Savukārt, lai nodrošinātu normālu asinsriti un muskuļu barošanu, organismam jāsaņem pietiekamu daudzumu šķidruma. Tiek uzskatīts, ka tieši ūdens un elektrolītu deficīts ir galvenie krampju cēloņi arī veselam cilvēkam. Kā tos novērst, kā parūpēties par sevi?
Latvijā ražots magnijs
Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos Pharma sortimentā ir produkti kaulu un muskuļu veselībai. Izvēloties magnija produktus, svarīgi pievērst uzmanību to sastāvam. Magnemix sastāvā trīs magnija sāļi, kas palīdz samazināt nogurumu un nespēku, kā arī veicina normālu muskuļu darbību. Magnemix ir pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā.