Kā uzlabot miega kvalitāti?
Jau sen novērots, ka cilvēka miegs nav viendabīgs, to var iedalīt noteiktās fāzēs, kas mainās vairākas reizesun atšķirīgi ietekmē procesus ķermenī. Mūsdienās daudzi izmanto viedpulksteni, lai mērītu savu miega ciklu, jo darīt to bez palīgrīkiem ir faktiski neiespējami. Ierīce, fiksējot sirdsdarbības ātruma mainību, var izsekot laiku, kuru cilvēks pavadījis noteiktā miega fāzē, un veic precīzu miega un tā kvalitātes uzraudzību. Ko īsti šie mērījumi nozīmē un ko ar tiem iesākt?

Miega fāze
Miega fāzes tiek noteiktas, ņemot vērā īpašus smadzeņu viļņu un neironu aktivitātes modeļus. Pētījumi rāda, ka katra no miega fāzēm pilda savu funkciju un tām ir svarīga loma cilvēka garīgās un fiziskās atkopšanās procesos. Izdala trīs svarīgākās miega fāzes – seklo, dziļo un REM miega fāzi, kuras laikā ir izteikta un aktīva acu kustība. Lai izietu visus miega posmus, parasti nepieciešams no 90 līdz 120 minūtēm, pēc tam cikls sākas no jauna. Pieaugušajiem parasti ir četri līdz seši šādi cikli naktī. Miega kvalitāti raksturo arī iespējamie nomoda posmi. Ir labi, ja miegs ir nepārtraukts visas nakts garumā.
Seklais miegs
Miega pirmās fāzes – seklā miega – laikā acu un muskuļu kustības palēninās un ķermenis sagatavojas dziļajam miegam. Īsais, miegainais pirmais posms iezīmē pāreju uz nākamo fāzi, kad palēninās elpošana un sirdsdarbība.
Dziļais miegs
Pārejot dziļā miega stadijā, acu un muskuļu kustības pilnībā apstājas, sirdsdarbība un elpošana ir palēnināta, ķermeņa temperatūra pazeminās, muskuļi atslābinās. Šajā fāzē cilvēku ir grūti pamodināt un, ja esat pamodināts, jūtaties apjucis. Vispārpieņemts ir fakts, ka dziļajam miegam ir daudzas priekšrocības saistībā ar veselību. Piemēram, tas palīdz atjaunot muskuļus, to darbaspējas. Katrā ciklā dziļā miega posms kļūst ilgāks, tādēļ ir svarīga miega nepārtrauktība naktī.
Miegs ar ātrām acu kustībām (REM)
REM miegs tiek uzskatīts par katra cikla pēdējo fāzi. Tieši REM cikls, elpošanas stabilitāte un sirdsdarbības ātrums ietekmē miega kvalitāti un labsajūtu ikdienā. Šajā fāzē acis zem plakstiņiem ātri pārvietojas un smadzeņu darbība ir līdzīga kā nomodā, taču trūkst muskuļu tonusa. Tiek uzskatīts, ka šajā miega fāzē smadzenes var apstrādāt dienā saņemto informāciju un, iespējams, pat apgūt jaunas prasmes.
REM miega fāzes sākotnēji ir īsas, bet nakts laikā kļūst aizvien garākas. Eksperti apgalvo, ka lielākā daļa sapņu notiek tieši REM miega laikā. Sapņot ir veselīgi!
Ciešs miegs – vērtīgs miegs
Miega cikla stabilizēšana ir ļoti nozīmīgs vispārējā veselības stāvokļa, darbaspēju un dzīves kvalitātes uzlabošanas faktors. Lielākajai daļai pieaugušo katru nakti jācenšas gulēt septiņas līdz deviņas stundas. No 13% līdz 23% šī laika vajadzētu pavadīt dziļā miegā. Ja naktī guļat septiņas stundas, tad dziļā miegā pavadāt 55 līdz 97 minūtes.
Dziļā miega laikā ķermenis atbrīvo augšanas hormonus un strādā, lai izveidotu un atjaunotu muskuļus, kaulus un audus, kā arī imūnsistēmas darbību, šī miega fāze ir svarīga glikozes metabolisma regulēšanai. Elites sportisti augstu vērtē lēno viļņu miegu, jo tas palīdz papildināt enerģijas krājumus. Dziļš miegs ir svarīgs arī kognitīvajām funkcijām un atmiņai, kā arī tiek uzskatīts, ka tam ir liela nozīme smadzeņu attīstībā, valodu apguvē un motoriskajās prasmēs.
Latvijā ražots produkts labam miegam
Lai ātrāk aizmigtu un uzturētu miegu visas nakts garumā, Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem ir izstrādājis Good Sleep Spray un Good Sleep Caps.
Ar ko īpašs Good Sleep Spary? Zem mēles forma nodrošina ātrāku iedarbību salīdzinot ar tablešu formu, tādejādi jau 5min laikā tiks sasniegta augstāka melatonīna deva. Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku¹ un atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas².
Good Sleep Caps kapsulas miegam tāpat satur melatonīnu¹,bet īpašā augu ekstraktu kombinācija relaksē prātu un atslābina. Augstvērtīgais baldriāns veicina mentālo veselību. Apiņiem piemīt nomierinošs efekts.
Saldu miegu un jaukus sapņus!
¹ Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas.
² Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg melatonīna ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī.

Kā menopauze ietekmē holesterīna līmeni
Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis gan vīriešiem, gan sievietēm pusmūžā un vēlāk, tomēr šīs problēmas apmērs sievietēm, it īpaši menopauzes periodā, bieži tiek novērtēts par zemu. Kā samazināt kardiovaskulāro slimību risku sievietēm menopauzes laikā, vai menopauze ietekmē holesterīna līmeni?
Sirds un asinsvadu slimības sievietēm - cik liela problēma?
Nesen veikta aptauja liecina, ka tikai 31% veselības aprūpes speciālistu un 38% sieviešu zina, ka sievietēm menopauzes periodā ir pat lielāks kardiovaskulāro slimību (KVS) risks nekā vīriešiem, un tikai 31% sieviešu menopauzi saista ar sirds slimībām. Veselības riski, kuri sievietes visvairāk uztrauc, ir fiziskie menopauzes simptomi, osteoporoze un krūts vēzis.
Statistika liecina, ka sievietēm pēc menopauzes tieši KVS ir galvenais nāves cēlonis, un iespēja mirt no tām ir deviņas reizes lielāka nekā no krūts vēža. Tradicionāli gan tiek uzskatīts, ka KVS ir pusmūža vīriešu problēma, taču patiesībā šīs slimības skar sievietes biežāk, kaut arī vidēji desmit gadus vēlāk.
Tiek uzskatīts, ka šī kavēšanās ir saistīta ar estrogēna aizsargājošo iedarbību, kas rodas gados pirms menopauzes. Vecumā pēc 40, pazeminoties estrogēna līmenim, aizsargājošais efekts tiek zaudēts un notiek izmaiņas, kas nākamajos gados palielina sirds slimību risku, tāpēc pavisam droši var teikt, ka menopauze ietekmē holesterīna līmeni.
Menopauzes loma un simptomi
Menopauze ir dabisks hormonālu pārmaiņu laiks sievietes dzīvē, un lielākoties tā pienāk 45-55 gadu vecumā. Dabiskās menopauzes iestāšanās laiku ietekmē tādi faktori kā ģenētika, uzturs, smēķēšana un vecums. Latvijā sievietes vidēji šo periodu piedzīvo 49 – 51 gada vecumā. Menopauze skar visas sievietes un notiek, kad olnīcas vai nu dabiski pārstāj ražot estrogēnu, jo samazinās un apstājas olšūnu attīstība un ovulācija, kas ir būtiska gan estrogēna, gan progesterona ražošanai, vai arī tad, kad olnīcas tiek izņemtas vai bojātas ar citu terapiju.
Estrogēna deficīts var izraisīt agrīnas, vidējas un ilgstošas veselības problēmas. Sievietes bieži sastopas ar agrīnās menopauzes simptomiem kā karstuma viļņi, svīšana naktī, miega traucējumi, nogurums un garastāvokļa maiņas. Ļoti izplatīti ir tādi simptomi kā maksts sausums, kairinājums, diskomforts un urīnpūšļa izmaiņas, un, lai gan tie tiek apspriesti retāk, arī par tiem tiek ziņots un mūsdienās tos ārstē biežāk. Menopauzes ilgtermiņa ietekme uz kauliem, kad estrogēna trūkums izraisa kaulu stiprības zudumu (un galu galā osteoporozi) un palielinātu lūzumu risku, ir diezgan labi zināma un tiek medicīniski risināta.
Dabas produkti menopauzes laikā
Pašlaik ir pieejami efektīvi dabas izcelsmes preperāti, kas var atvieglot menopauzes simptomus, piemēram, BiPMSok. Tā sastāvā esošā gurķumētra (Borago officinalis) ir bagātīgs omega-6 „priekšformas” gamma linolēnskābes (GLA) avots. Būtiski, ka gurķumētra satur pat 38% vairāk GLA nekā naktssveces eļļa**. GLA saturošie produkti uztur normālu estrogēna līmeni un plaši tiek izmantoti cīņai ar menopauzes radītajām problēmām**. Sastāvā esošais viteksa ekstrakts palīdz atvieglot menopauzes simptomus un uzturēt ģenitālo veselību.
Vērtīgākie garšaugi Tavai veselībai

Dille
Dilles, kam piemīt specifisks aromāts un garšas īpašības, Rietumeiropas virtuvi nav spējušas iekarot, taču kārtīgs latvietis pievieno tās, kur vien iespējams: salātos, mērcēs, zupās, daudziem gaļas un zivju ēdieniem. Dilles bieži tiek izmantotas marinādēs. Turklāt pārtikā tiek lietotas gan svaigas, gan kaltētas, gan sasaldētas dilles. Un ne velti.
Dillēs ir daudz vitamīnu un minerālvielu, tās ir bagātas ēteriskajām eļļām, kam piemīt antibakteriālas īpašības. Tautas medicīnā tās tiek lietotas gremošanas traucējumu gadījumos, arī kad zīdaini piemeklējušas kolikas. Dilles satur antioksidantus – flavonoīdus, terpenoīdus, tanīnus. Flavonoīdi uzlabo kardiovaskulāro veselību un samazina zema blīvuma jeb „slikto” holesterīnu.

Piparmētra
Piparmētra ir ārstniecības augs, kas kopš seniem laikiem pazīstams teju visā pasaulē un bieži ticis izmantots vēdera problēmu mazināšanai. Tā satur ēterisko eļļu, kuras galvenā aktīvā viela ir mentols, kas piešķir atsvaidzinošu efektu, iedarbojoties uz aukstuma receptoriem. Nonākot zarnu traktā, piparmētru eļļa atbrīvo zarnu sieniņas no spazmām, kuras izraisa vēdera sāpes un veicina gāzu uzkrāšanos.
Patīkamā un svaigā garša ir iemesls, kādēļ šo augu plaši izmanto arī pārtikas un parfimērijas rūpniecībā, piemēram, zobu pastas, košļājamās gumijas sastāvā.
Pētersīlis
Pētersīlim piemīt izteikta garša un aromāts, tam ir plašs pielietojums kulinārijā – gatavojot salātus, zupas, zivju ēdienus. Pētersīļi satur antioksidantus, vitamīnus, minerālvielas un šķiedrvielas.
Iekļaujot uzturā pētersīļus, jūs iegūstat vērtīgas minerālvielas savai veselībai – kāliju, kalciju, mangānu, dzelzi un magniju. Kālijs organismā piedalās sirdsdarbības un asinsspiediena kontrolē, dzelzs nodrošina sarkano asinsķermenīšu veidošanos un to darbību. Savukārt pētersīļu ēteriskā eļļa veicina gremošanu, mazina gāzu uzkrāšanos zarnās un var novērst spazmas.
Rozmarīns
Rozmarīns ir garšaugs ar specifisku, asu aromātu, ko rada tajā esošās ēteriskās eļļas. Tam ir pārbaudīta kulinārā vērtība, un arī veselībai tas nāk par labu. Rozmarīnu var pievienot ne tikai ēdieniem, bet arī izmantot tējas pagatavošanai.
Rozmarīns spēj gan tonizēt (piemēram, pavasara noguruma gadījumā), gan nomierināt pēc satraukuma pilnas dienas. Tas labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu un žults sekrēciju. Tāpat rozmarīnam piemīt pretsāpju, pretiekaisuma un antibakteriāla iedarbība.
Fenhelis
Parastais jeb ārstnieciskais fenhelis ir vizuāli līdzīgs dillēm ar izteiktu anīsa smaržu un garšu. Fenhelis tiek lietots gan kā garšaugs, gan kā ārstniecības augs. Īpaši labs tas ir savienojumā ar jūras produktiem, bet to mēdz pievienot arī desertiem un kulinārijas izstrādājumiem.
Fenheļa ēteriskajā eļļā esošās aktīvās vielas relaksējoši, nomierinoši iedarbojas uz zarnu sieniņu gludo muskulatūru, tādā veidā atbrīvojot uzkrājušās gāzes un mazinot vēdera sāpes.
Lotos Pharma sortimentā ir dabisks produkts vēdera labsajūtai – Spasmoil. Tā sastāvā esošās piparmētras un fenheļa ēteriskās eļļas palīdz samazināt vēdera uzpūšanos, tām piemīt spazmolītisks efekts. Piparmētra palīdz mazināt meteorismu. Fenhelis uzlabo gremošanu.
Sāp celis? Ko darīt un kā izvairīties no diskomforta sportojot?

Ceļu sāpes var būt sekas kādai traumai par, kuru jau vairākus gadus esam aizmirsuši. Traumas var būt dažādas, piemēram, saišu plīsums vai skrimšļa plīsums, kas vēlāk palielina iespēju straujāk attīstīties nopietnām locītavu saslimšanām kā osteoartrīts. Osteoartrīts ir saistīts ar locītavas skrimšļu nodilumu, ko var radīt vienreizēja vai atkārtota locītavas trauma, vai pārslodze.
Mikrotrauma bieži rodas, ja pēkšņi paaugstina slodzi, piemēram, kad skrējējs palielina distanci, palielina trenažieriem svaru vai tenisists spēlē papildus setus. Vai zināji, ka skrienot vai piezemējoties pēc lēciena, slodze uz locītavām palielinās pat līdz 12 reizēm no ķermeņa ikdienā uzlikās slodzes.
Traumas parasti tiek iedalītaa divos veidos – akūta makrotrauma (izraisa viena traumējoša kustība, piemēram, kritiens, pagrieziens) vai mikrotrauma. Ceļu veselību visbiežāk apdraud mikrotraumas, piemēram, iegūtas skrienot. Skriešanas laikā no trieciena celī rodas mikrotrauma. Celis tiek bojāts no vairākām mazām traumām, tās uzkrājas un locītavas ciešs pakāpeniski.
Kā mazināt mikrotraumu veidošanos?
Mikrotraumas tai skaitā ceļa traumas diemžēl nav iespējams ātri izārstēt, tomēr attieksme pret atveseļošanos ir lielākais faktors veiksmīgai atveseļošanās sasniegšanai. Ierobežot sporta aktivitāti, kas izraisījusi mikrotraumu, turpināt aktīvi kustēties bez lielas slodzes, iespēju robežās kontrolēt smagu priekšmetu pārnēsāšanu.
Ar vecumu ir grūtāk un grūtāk locītavām dabīgi atjaunoties pēc slodzes.
Svarīga ir profilakse
No traumām sportojot sevi nevaram pasargāt, bet profilakse var mazināt traumas intensitāti vai atstātās sekas. Vissvarīgākais ir locītavas regulāri lietot, jeb kustēties. Kustība un vingrošanas nostiprina muskulatūru, kas balsta locītavu kustību laikā, tādēļ jāatceras kustēties arī tad, ja jūtamas nelielas ceļa sāpes. Locītavām un muskuļiem patīk daudzveidīgas kustības, jo vienveidīgas kustības izjauc muskuļu līdzsvaru, kas samazina muskuļu spēju balstīt locītavu un izraisa lielākas sāpes. Kontrolētam ķemeņa svaram arī ir nozīme, jo atbilstošs svars samazinās un atslogos ceļu locītavas uzlikto slodzi.
Profilakse, bez vingrinājumiem, locītavām ir glikozamīna un hondroitīna lietošana ikdienā, abas sastāvdaļas ir dabīgi atrodamas locītavās un piedalās jaunu saistaudu sintēzē, kas ar gadiem samazinās. Glikozamīna un hondroitīna efektivitāte ir devu atkarīga un jālieto vismaz 3 mēnešus vairākas reizes gadā. Tomēr locītavas prasa lielāku uzmanību un tām nepietiek ar glikozamīnu un hondroitīnu, lai nodrošinātu, ka tiek pasargātas no skrimšļaudu bojājumiem un veic labāku amortizāciju.
Kolagēns ir viena no sastāvdaļām, kas atbild par locītavu veselību. Papildus kolagēnu uzņemt ir viegli, tikai jāvērš uzmanība, ka jāskatās, lai tas būtu II tipa kolagēns. Kolagēns ir bāgāts ar dažādām aminoskābēm, kas organismā atjaunos kolagēna rezerves. Ar pārtiku kolagēnu ir sarežģīti uzņemt, jo visvairāk kolagēns ir dzīvnieku kaulos, vārot buljonu, vistas ādā un želejas konfektēs, kas nav visveselīgākais veids kā uzņemt kolagēnu. Lietojot kafiju ikdienā tā samazina naturālo kolagēna veidošanos.
Hialuronskābe vairāk pazīstama injekciju formā, toties to var uzņemt arī orāli ar kapsulu vai tablešu formā. Hialuronskābe veido gludu slāni starp skrimšļiem. Slānis ievērojami samazina berzi locītavās un palīdz absorbēt slodzi. Papildus hialuronskābe veic kolagēna sintēzi. Tādēļ hialuronskābi ar kolagēnu bieži lieto kopā, lai būtu sinerģiska iedarbība.
Omega-3 ir visiem labi pazīstama un vairāk asociējas rodas ar sirds veselību un imunitātes stiprināšanu, tomēr zivju eļļai ir liela nozīmē, tā var mazināt locītavu diskomfortu. Pie iekaisumumiem, mūsu locītavās rodas imūnvielas, kas cenšas locītavas atbrīvot no iekaisumu, lai stimulētu imunitātes darbību omega-3 labās taukskābes palīdz ātrāk atveseļoties no mikrotraumām.
Ja ceļa sāpes turpina pastiprināties, sazinieties ar ārstu, lai izskatītu citas ārstēšanas metodes un veiciet papildus izmeklējumus.

Intervālā ēšana jeb fastings. Kas par to jāzina?
Intervālā ēšana - kādus rezultātus varam gaidīt no šīs diētas? Ak, ja vien pasaulē būtu atklāta ideālā diēta pret lieko svaru... Tādas nav, un mēs jau gadu desmitiem nododamies aizvien jaunu un jaunu uztura ierobežojumu izmēģinājumiem. Pēdējā desmitgadē uzmanība pievērsta intervāla badošanās metodei, kas pašlaik ir populāra tēma arī pie mums.

Kas ir intervālā ēšana?
Intervāla badošanās (angļu val. - fasting) ir saistīta ar pilnīgu vai daļēju atturēšanos no ēšanas uz noteiktu laiku, pirms atkal ēst regulāri. Ir daudz šīs periodiskās badošanās veidu atkarībā no neēšanas stundu vai dienu skaita un pieļaujamā uzņemto kaloriju daudzuma. Piemēram, viena no intervāla badošanās pieejām ir pārmaiņus dienu badošanās, kad piecas dienas nedēļā ēd normālu uzturu, bet divas dienas - vai nu pilnīgi gavē, vai arī ietur vienu mazu maltīti (mazāk par 500 kalorijām). Taču vispopulārākā kļuvusi tā saucamā 16:8 badošanās, kad normāla ēšana notiek astoņu stundu intervālā, bet nākamās 16 stundas uzņem tikai “pliku” šķidrumu bez kalorijām: ūdeni, tēju un kafiju bez piena un cukura. Galvenais, ka šī badošanās modeļa pamatā ir noteikts grafiks, un tā nenotiek nejaušā laikā.
Kas notiek organismā, šādi badojoties?
Pēc dažu pētnieku domām, 10-16 stundu ilga badošanās var veicināt svara zaudēšanu. Kā tas notiek? Šajā laikā, kad netiek uzņemta pārtika, organismā neizdalās insulīns, tāpēc enerģija tiek iegūta no rezervēm. Proti, ķermenis pārslēgsies no cukura (glikozes) dedzināšanas enerģijai uz tauku (ketonu) dedzināšanu režīmu.
Vēl šajās badošanās stundās, kad gremošanas orgāni var atpūsties, organismā pastiprinās vielmaiņas norise, piemēram, attīrīšanās, un pat pieaug cīņa ar iekaisuma procesiem, kā arī vīrusiem un citiem iebrucējiem organismā.
Speciālisti parasti rekomendē iesācējiem daudz vieglāko 12 stundu badošanos – nosacīti mazu intervālu, no kura lielāko daļu var veiksmīgi “nogulēt”, piemēram, ja badojas no septiņiem vakarā līdz septiņiem no rīta. Ja no šāda režīma cilvēks nejūt ieguvumus, var pāriet uz 16:8 jeb Leangains diētu (Leangains ir uztura un treniņu sistēma, kuru 2008. gadā dibināja zviedru dietologs Mārtins Berkhans un kurā pirmoreiz bija iekļauta šī veida intervāla badošanās.) Tā paredz 16 stundu badošanos vīriešiem un 14 stundas sievietēm.

Visefektīvākā stratēģija
Pašlaik zinātnieki par visdrošāko un efektīvāko stratēģiju, kā samazināt lieko svaru un uzturēt to normālā līmenī, atzīst vienkāršu paņēmienu: patiešām uzraudzīt, cik daudz jūs ēdat, kā arī retu un bagātīgu maltīšu vietā labāk ēst vairākas reizes pa nelielām porcijām.
Tomēr ir vēl kāda svarīga “tievēšanas” sastāvdaļa - neatkarīgi no tā, vai cilvēks ievēro šo vienkāršo noteikumu vai kādu īpašu diētu. Tās ir šķiedrvielas.
Šķiedrvielas ir balastvielas, kas ne tikai ilgāk sniedz sāta sajūtu, bet arī palīdz uzlabot vielmaiņu, kontrolēt svaru un pat samazināt holesterīnu. Tās neuzsūcas gremošanas traktā un tiek izvadītas no organisma, taču pa ceļam paspēj veikt daudz laba:
* samazina apetīti – šķiedrvielas kuņģī uzbriest un to piepilda, taču pašas nesatur gandrīz nemaz kaloriju; turklāt tās palīdz ķermenim regulēt cukura izmantošanu, tā kontrolējot izsalkumu un cukura līmeni asinīs;
* veicina zarnu kustību un veselību – mīkstinot zarnu saturu, tās paātrina šī satura kustību zarnu traktā, kavējot aizcietējumu veidošanos un veicinot vielmaiņu; šķiedrvielas arī uzlabo zarnu mikrofloru, palīdzot augt labajām baktērijām;
* kavē tauku uzsūkšanos – veidojot viskozu slāni, šķiedrvielas kavē tauku uzsūkšanos zarnās un to nonākšanu asinīs, tas savukārt normalizē holesterīna līmeni un pasargā asinsvadu sieniņas no aterosklerozes veidošanās.
Labās šķiedrvielas
Dienā ieteicams uzņemt aptuveni 35-45g šķiedrvielu, taču to ievēro vien retais. Īpaši cilvēkiem ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu, kam svara kontrole sagādā problēmas ikdienā, ieteicams izvēlēties uztura bagātinātājus, kas palīdz veicināt veselīga svara iegūšanu un uzturēšanu.
Kā ērti uzņemt šīs vērtīgās šķiedrvielas? Ikdienas ēdienkartē iekļaujot Good Fiber!

Saaukstēšanās pavasarī – ko iesākt?
Saaukstēšanās pavasarī , ko pavada nepatīkami simptomi kā iesnas, aizlikts deguns un rīkles iekaisums, nav nekāds retums, tāpēc laikus jāparūpējas par līdzekļiem, kas mazina to izpausmes un novērš kairinājumu.
Galvenais – stiprināt imunitāti
Lai stiprinātu imūnsistēmu, noder plaši pieejami dabas līdzekļi, piemēram, brūklenes, mellenes, dzērvenes, smiltsērkšķi, kuros ir C vitamīns un plašs citu vitamīnu un minerālvielu klāsts. Pārbaudīta pretvīrusu iedarbība ir dabiskas izcelsmes komponentam dsRNS Larifan, kas ietilpst dažādu lokālās aizsardzības līdzekļu sastāvā.
Latvijā radītais un izgatavotais Larifan var būt laba izvēle, jo tam piemīt gan pretvīrusu, gan imūnmodulējoša iedarbība. Tā kā inficēšanās ar Covid-19 faktiski notiek caur deguna gļotādu, pirms iešanas ārā no mājas var zem deguna uzsmērēt ziedi “Larifan Ungo”, iesaka Rīgas Stradiņa universitātes Mutes medicīnas katedras profesore Ingrīda Čēma, uzsverot, ka plašākā nozīmē svarīgākais ir imūnās sistēmas stiprināšana.
Lokāli palīdz arī zobu pasta
Lai pasargātos no dažādu vīrusu iekļūšanas organismā, var lietot arī “Larifan” zobu pastu. “Ieteicamais lietošanas laiks ir viens mēnesis, un arī iepakojums veidots tā, lai mēneša laikā izlietotu. Tad jātaisa viena divu mēnešu pārtraukums, pēc tam var lietot atkal,” skaidro I. Čēma, speciāliste ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi mutes, sejas un žokļu ķirurģijā un stomatoloģijā.
https://www.youtube.com/watch?v=sS7TNI2WOI8
Imūnsistēmai nepieciešama atpūta un svaigs gaiss
Lai mazāk slimotu, ikdienā jārūpējas ne tikai par imunitātes stiprināšanu, bet arī pareizākā gultnē jāievirza dzīvesveids, piemēram, jāievēro regulāri pārtraukumi darbā un, kad vien iespējams, jāuzturas svaigā gaisā.
Lai arī pandēmijas dēļ vairāk uzturējāmies iekštelpās, tagad vajadzētu vairāk iet dabā, veltīt laiku fiziskām aktivitātēm, doties pastaigās. “Organisma aizsargspējas novājina arī īgnums un žēlošanās. Novēlu skatīties uz dzīvi pozitīvi, atrast arī apkārtējā sliktumā kaut ko labu, censties būt garīgākiem. Pēc sliktā vienmēr nāk atkal labais!” pārliecināta ir I. Čēma.
Konfektes ar aktīvu sastāvdaļu
Viens no speciālistu ieteiktiem līdzekļiem, ko lietot herpes vīrusa, aftas infekcijas un kakla iekaisuma mazināšanai, ir dsRNS Larifan saturoši produkti. Larifan Laryngo sūkājamās konfektes, kas pieejamas ar četrām dažādām garšām: ķiršu, laimu un greipfrūtu, ingveru un citronu, kā arī ar medu un ķiplokiem. Larifan Laryngo sūkājamās konfektes nomierina iekaisuma procesus mutes dobumā un rīkles galā, mazina kakla iekaisumu un uzlabo pašsajūtu.
“Tā kā Larifans ir aktīva viela, jāievēro vismaz četru stundu starplaiks – tas norādīts arī anotācijā,” uzsver Latvijas Orālās medicīnas un patoloģijas biedrības vadītāja, RSU Mutes medicīnas katedras profesore Ingrīda Čēma. Konfektes var lietot herpes un aftas infekciju gadījumos, bet vislabāk iedarbību jūtam kakla kairinājuma gadījumā, jo tās noņem kakla kairinājumu.
https://www.youtube.com/watch?v=5sZ94soVSgU
Kas ir Larifans?
Larifans ir dubultspirāliska RNS (ribonukleīnskābe) jeb dsRNS Larifan, kas iegūta biotehnoloģiskā ceļā no nekaitīgām baktērijām, inficējot tās ar bakteriofāgu.
“Larifans ir šīs tehnoloģijas starpprodukts. Tā stiprās puses ir pretvīrusu darbība un imūnmodulējošā darbība. Larifans veicina interferonu izdali, kas palīdz organismam tikt galā ar vīrusiem. Tas ir pats pamats. Tieši tāpēc herpes vīrusa infekcijas gadījumā vajadzētu pēc iespējas ātrāk sākt lietot Larifan līdzekļus. Kā imūnmodulators Larifans veicina limfocītu izdali, limfocitāro reakciju,” skaidro profesore.
Kopš 1997. gada Larifan preparātu ražošanu un ieviešanu pārņēmis uzņēmums “SIA Larifāns”, bet vēsturiski tas izstrādāts Latvijas Mikrobiolģijas un Virusoloģijas institūtā 20. gadsimta astoņdesmitajos gados Gunas Feldmanes vadībā. Šobrīd SIA "Larifāns" nodarbojas ar Larifan aktīvās vielas, zāļu un kosmētikas produktu ražošanu, eksportējot produkciju arī uz Lietuvu, Igauniju, Gruziju, Uzbekistānu un Vjetnamu.
Raksts tapis sadarbībā ar interneta veikalu Avemed.lv
12 pazīmes, kas liecina par D vitamīna trūkumu
Kāpēc Latvijā jāuzņem papildu D vitamīns?
Lai cik saulains un gaišs mums bieži vien nešķistu Latvijas pavasaris un vasara, klimata pētnieku statistika ir nepielūdzama – ar mūsu sauli nepietiek, lai nodrošinātu vajadzīgo D vitamīna līmeni asinīs.
Jo taisnākā leņķī saules stari sasniedz zemi, jo efektīvāk notiek D vitamīna veidošanās ādā. Taču mēs atrodamies pārāk tālu no ekvatora, saules stari krīt slīpi, un pat vasaras saulgriežos Latvijas teritorijas dienvidu daļā saules augstums virs horizonta pārsniedz 57 grādus, bet ziemeļu daļā ir nedaudz lielāks par 55 grādiem. Pēc fiziķu aprēķiniem - UV stari Zemi vismazāk sasniedz tad, kad saule pie debesīm atrodas zemāk par 45 grādiem.
Turklāt Latvijā ierastās lielās mākoņainības ietekmē kopumā saule spīd nedaudz mazāk kā pusi no sava iespējamā spīdēšanas ilguma. Pat vasaras mēnešos vidēji saule spīd tikai 50-60% no iespējamā spīdēšanas ilguma.
Taču arī tad, ja cilvēks maksimāli izmantos mūsu vasaras sauli, D vitamīns sintezēsies tikai ar nosacījumu, ka nelietosim saules aizsargkrēmu – kas savukārt ir bīstami ādas veselībai. Saules aizsargkrēmu lietošana ir efektīva pret kaitīgo starojumu, taču arī dramatiski samazina D vitamīna uzņemšanu ādā - par 95% (krēmi ar aizsardzības faktoru 15 samazina pat par 99,5%).
Tikai pēdējā desmitgadē cilvēki sākuši aktīvi testēt savu saules vitamīna līmeni, un salīdzinoši nesen sākta arī D vitamīna līmeņa izpēte Latvijas iedzīvotājiem kopumā. Saskaņā ar Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas, Rīgas Stradiņa universitātes, Rīgas Austrumu Klīniskās slimnīcas speciālistu veikto pētījumu 2015. gadā - D vitamīna trūkums un nepietiekamība Latvijas iedzīvotāju vidū ir izplatīta neatkarīgi no vecuma, dzimuma un gadalaika, un tikai apmēram piektajai daļai iedzīvotāju D vitamīna līmenis ir normas robežās. Jaunāki novērojumi vēsta, ka apmēram 85% cilvēku Latvijā trūkst D vitamīna.
Pēdējos gados arī speciālisti visas Eiropas mērogā ceļ trauksmi, jo plašie novērojumu dati liecina, ka vairāk kā pusei eiropiešu ir D vitamīna trūkums, tostarp 13% ir nopietns deficīts.
Saules vitamīna svarīgā loma

Ārsti ne velti satraucas par D vitamīna trūkumu, jo tam ir daudz lielāka nozīme mūsu veselības saglabāšanā, nekā tika uzskatīts vēl pirms pāris gadiem. Ja agrāk pieņēma, ka D vitamīns galvenokārt sekmē kalcija uzsūkšanos un vajadzīgs stipriem kauliem, kā arī profilaksei pret rahītu, osteoporozi un tamlīdzīgām kaulu slimībām, tad tagad pētnieki ir atklājuši D vitamīna neatsveramo lomu imūnsistēmas darbības nodrošināšanā (https://www.lotos-pharma.com/ka-organisms-uzveic-virusus/). Būtībā tasnemaz nav vitamīns, bet gan hormons, kas tiek ražots ar ādas palīdzību. Tādējādi āda kļūst par dziedzeri - par endokrīnu orgānu.
Jaunākajos pētījumos atklāts, ka imūnsistēmas ietvaros saules vitamīns iedarbojas neskaitāmās formās, tajā skaitā:
var ievērojami samazināt risku saslimt ar akūtām respiratorām vīrusu infekcijām (https://www.lotos-pharma.com/ka-sevi-pasargat-no-saaukstesanas-pavasari/), tostarp ar Covid-19 un gripu;
palīdz profilaksei pret autoimūnām slimībām - kad cilvēka imūnsistēma nepareizi darbojas un grauj dažādas orgānu sistēmas, piemēram, vairogdziedzeri (hronisks autoimūns tireodīts), aizkuņģa dziedzera insulīnu veidojošās šūnas (1. tipa cukura diabēts) u.c.;
mazina onkoloģisko saslimšanu risku;
tam ir liela nozīme gandrīz visu hronisku slimību attīstībā (osteoporozes, sirds un asinsvadu slimības, diabēta, astmas u.c.).
Nu jau par izplatītu praksi kļuvis, diagnosticējot kādu slimību, kā vienu no pirmajiem cēloņiem izslēgt iespējamu D vitamīna trūkumu.
D vitamīna trūkuma pazīmes
Saules vitamīna līmeni tagad var viegli noteikt asins analīzēs (kopējam līmenim būtu jābūt 45-55 ng/ml). Taču par D vitamīna trūkumu ķermenis var signalizēt arī ar virkni brīdinošu pazīmju (https://www.lotos-pharma.com/4-pazimes-kas-liecina-par-novajinatu-imunsistemu/ ). D vitamīna līmeni vērts pārbaudīt, ja ir:
nogurums, enerģijas zudums;
vispārējs nespēks;
miega traucējumi;
depresija, skumjas, apātija, trauksme, straujas garastāvokļa maiņas;
bieža slimošana ar vīrusu infekcijām;
sāpes kaulos, trausli kauli;
muskuļu vājums, smagums kājās, grūtības uzkāpt pa kāpnēm, piecelties no krēsla;
ēstgribas pasliktināšanās;
galvassāpes, reiboņi, neskaidra galva, traucēta atmiņa;
redzes traucējumi: jutīgums pret gaismu, neskaidra redze, peldoši plankumi, acs sausums, sāpes, apsārtums;
pastiprināta svīšana, īpaši galvas un kakla zonā;
vēdera uzpūšanās, gāzes u.c.
Kā efektīvi uzņemt D vitamīnu?
Nav šaubu, ka mums maksimāli vajadzētu izmantot Latvijas īso vasaru un sauli, lai ļautu organismam saražot tik svarīgo D vitamīnu. To var panākt, tikai atrodoties svaigā gaisā – nevis visu dienu pavadot slēgtās telpās. Pašlaik speciālisti atzīst, ka Latvijā D vitamīnu vislabāk var uzņemt tieši pusdienlaikā, kad saules stari krīt augstākajā leņķī. Lai sasmeltos saules hormonu, pietiek ar apmēram desmit minūtēm, kuras pavada pusdienas saulē ar neapsegtām rokām un kājām (seju gan vajadzētu aizsargāt, jo tā ir visjutīgākā ķermeņa daļa). Uzskata, ka vasaras laikā vitamīna D līmenis organismā var palielināties līdz pat divām reizēm.
Turklāt saule un gaisma mums sniedz vēl arī daudzus citus ieguvumus veselībai: saules infrasarkanie stari veicina kolagēna sintēzi ādā; gaisma ir nepieciešama melatonīna produkcijai, kas liek justies labi diennakts ritmā un neizjust depresīvus stāvokļus u.tml.
Protams, ja cilvēks kaut kādu iemeslu dēļ neuzņem D vitamīnu ar sauli, ir labāk tā krājumus nodrošināt ar uztura bagātinātāju - nekā nepapildināt nemaz. Par profilaktisku devu atzītas 2000 IU dienā, un vēlams šo procesu kontrolēt, veicot D vitamīna līmeņa noteikšanu asinīs pēc četru mēnešu lietošanas. Ārsti arī iesaka ik pa laikam ievērot pārtraukuma periodus, jo pārmērīga D vitamīna deva var uzkrāties aknās.
Papildus ieguvumu veselībai var sniegt D vitamīns kompleksā ar citiem vitamīniem un mikroelementiem, sevišķi, ja sastāvdaļas savstarpēji mijiedarbojas un veicina viena otras iedarbību. Izvēloties šādu kompleksu, noteikti jāpievērš uzmanība tajā iekļautā D vitamīna devai – parasti tā ir pārāk maza, lai palīdzētu uzveikt D vitamīna trūkumu.
Pavasarī ieteicams, piemēram, tāds produkts kā Imunosil Virufix, kas nodrošina spēcīgu imūnsistēmas atbalstu uz visu diennakti. Lotos Pharma piedāvātā produkta Imunosil Virufixsastāvā ir pieci elementi, kas veicina organisma aizsargspējas: D vitamīns, cinks, kvercetīns, C vitamīns un melatonīns, turklāt D vitamīns iekļauts lielā devā (4000IU). Cinks, C un D vitamīni veicina normālu imūnsistēmas darbību, kvercetīns sniedz pozitīvu ietekmi cīņā ar vīrusiem, savukārt melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku.
Imunosil Virufix var lietot no 18 gadu vecuma: 2 sarkanās kapsulas 1 reizi dienā no rīta un 1 zilo kapsulu 1 reizi dienā 20 min. pirms gulētiešanas.
Pāreja uz vasaras laiku, kā labāk gulēt?
Viena no lielākajām problēmām, kas saistīta ar vasaras laiku, ir tāda, ka ziemā saule aust vēlāk, tātad daudziem uz skolu vai darbu ir jāiet pa tumsu. Dažu brīdi saule ziemā neuzaust līdz pat deviņiem rītā, tātad sanāk, ka cilvēku diennakts ritms neatbilst pulkstenim, tāpēc mainot ziemas un vasaras laikus tam var pielāgoties.
Ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem no rīta nepieciešama saules gaisma, lai varētu pamosties un vakarā, kad tumsā jādodas gulēt, būtu noguruši un varētu aizmigt. Fizioloģiski cilvēka organismam pāreja uz vasaras vai ziemas laiku nav nepieciešama, jo mūsu organisms, pateicoties cirkadiānajiem jeb bioloģiskajiem ritmiem, pielāgojas gaismas režīmam. Kā ievērot miega higiēnu, ko varam darīt, lai nodrošinātu kvalitatīvu miegu ik nakti visa gada garumā?

Pagriez iekšējo pulksteni!
Lai adaptēšanās jaunajam laikam noritētu vienmērīgi un neietekmētu miegu, ieteicams pulksteņa pagriešanai gatavoties jau pāris nedēļas vai vismaz pāris dienas pirms tam, pielāgojot gulētiešanas un celšanās laiku jaunajam režīmam. Pēc speciālistu teiktā piecu līdz septiņu dienu laikā miega režīms nostabilējas un organisms pielāgojas jaunajam laikam. Svarīgi ievērot, ka jāpieskaņo ne tikai celšanās laiks, bet arī gulētiešanas laiks.
Padomi, kā miega un nomoda ciklu pielāgot pārejai uz vasaras laiku
Celies un dodies gulēt vienā un tajā pašā laikā. Šo principu ievēro gan darba dienās, gan nedēļas nogalē un brīvdienās. Iegaumē, ka jāievēro ne tikai gulētiešanas, bet arī celšanās laiks!
Katru nakti guli vismaz septiņas līdz astoņas stundas. Šis ir svarīgi ne tikai pārejas periodā, bet katru nakti.
Centies vairāk laika pavadīt dienas gaismā. Dodies pastaigās dienas vidū vai pēcpusdienā, jo tas mazina nogurumu, kas var rasties pēc laika maiņas.
Nelieto kofeīnu saturošus dzērienus vismaz četras stundas pirms gulētiešanas.
Neēd sātīgu un treknu ēdienu un nelieto alkaholu pirms miega.
Ja nogurums dienas laikā ņem virsroku, ir ieteicams nosnausties. Speciālisti rekomendē, ka šīs snaudas nepārsniedz 20 minūtes, jo pretējā gadījumā var nākties, ka pamodīsies ar dullu galvu un noguris.
Vakarpusē priekšroku dod relaksējošām fiziskām aktivitātēm, piemēram, jogai. Savukārt kardio un spēka treniņus labāk ieplānot dienas pirmajā pusē vai pēcpusdienā.
Miegam laba temperatūra
Vasaras karstums apgrūtina gulēšanu, un ziemas aukstums var uzlabot miegu. Naktīs ķermeņa temperatūra pazeminās par diviem vai trim grādiem, lai sāktu miegu ciklu. Pārmērīgi augsta temperatūra guļamistabā var radīt pastiprinātu svīšanu un grūtības iemigt, savukārt pārāk zema temperatūra var būt bīstama! Novērojumi pierāda, ka optimālā temperatūra, kādu ieteicams nodrošināt labam miegam, ir +15°C līdz +19°C.
Pastaigas veicina miega saldu miegu
Dienas aktivitātes līmenis ietekmē to, cik ilgi guļam, un tas var mainīties atkarībā no gadalaika. Garākas dienas, siltāka temperatūra, skolas brīvdienas mēdz palielināt sociālo aktivitāti vasaras vakaros. Vasarā parasti arī pavadām vairāk laika ārā, veicot dažādas fiziskas nodarbes, kas palīdz nodrošināt kvalitatīvu miegu. Diemžēl vēsākajos gada mēnešos daudziem no mums ir mazāk šādu iespēju. Tomēr nevajadzētu par āra aktivitātēm aizmirst arī ziemā! Dodieties vakara pastaigā, pat ja ārā jau iestājusies tumsa, mēģiniet doties rīta pastaigā, lai sāktu savu dienu!
Labam miegam Good Sleep Spray un Good Sleep caps!
Uzņēmums Lotos Pharma ražo zem mēles izsmidzināmu līdzekli Good Sleep Spray, kas satur melatonīnu un pasifloras lakstu ekstraktu. Pateicoties tā inovatīvajai formai, aktīvo vielu uzsūkšanās notiek daudz ātrāk. Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku*. Pasiflorasekstrakts darbojas nomierinoši. Viens Good Sleep Spray iepakojums paredzēts 210 miegpilnām naktīm.
Cilvēkiem, kuriem vairāk patīk kapsulas formas produkti, miega veicināšanai piemērotākas būs kapsulas ar melatonīnu Good Sleep Caps. Šī produkta sastāvā ir melatonīns, kā arī pasifloras, apiņa un baldriāna ekstrakts. Pasiflora palīdz uzturēt veselīgu miegu. Baldriāns veicina mentālo veselību, un apiņiem piemīt nomierinošs efekts. Vienā Good Sleep Caps iepakojumā ir 30 kapsulas, kas paredzēts viena mēneša kursam, jo ir jālieto 1 kapsula 20 minūtes pirms došanās gulēt.
*Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas.
Kā gudri cīnīties ar liekajiem kilogramiem?

Tuvojoties pavasarim, cilvēki daudz vairāk sāk domāt par liekajiem kilogramiem, kas uzkrāti ziemas periodā. Svara zaudēšana var būt izaicinošs un grūts process. Viena no problēmām ar ko saskaras potenciālie tievētāji – kur un kā sākt? Slimību kontroles centri rekomendē kā sākotnējo svara zaudēšanas mērķi noteikt 5 līdz 10 % no ķermeņa svara, jo ir novērots, ka šāda svara zaudējumus sniedz daudz ieguvumu veselībai to neapdraudot. Svara zaudēšanas ātrums ir tieši saistīts ar atšķirību starp indivīda enerģijas uzņemšanu un enerģijas patēriņu. Uzņemot mazāk kalorijas nekā tiek patērtēts, sākotnējais svara zuduma ātrums ir paredzams un saistīts ar enerģijas deficītu. Citiem vārdiem sakot, augstāks fizisko aktivitāšu līmenis un pareizas uztura porcijas tieši ietekmē cilvēka svaru.
Uztura izmaiņas ir atslēga notievēšanai.
Veicot izmaiņas uzturā, galvenais mērķis ir samazināt kopējo patērēto kaloriju skaitu. Diēta ir rīks, kas palīdz plānot svara zaudēšanas ātrumu. Ir ieteicams izvēlēties veselīga uztura diētas, kā, piemēram, DASH diētu (no Dietary Approaches to Stop Hypertension) vai Vidusjūras diētu, nevis radikālas diētas, kas izslēdz no uztura kādu produktu grupu vai paredz badošanos.
Rekomendācijas izvēloties diētu:
Samazināts rafinētu ogļhidrātu un pārstrādātas gaļas;
Samazināts nātrija un transtauku pārtikas produktu daudzums;
Mēranība izvēloties nepārstrādātu sarkano gaļu, mājputnu gaļu, olas un pienu;
Augsts zivju, dārzeņu, augļu daudzums;
Ēst mazākas porcijas un starp ēdienreizēm iekļaut veselīgas uzkodas.
Lai veiksmīgi ieviestu uztura izmaiņas, apsveriet no savas ēdienkartes izslēgt augstas kaloritātes dzērienus, piemēram, sulas, gāzētus dzērienus un alkoholiskus dzērienus, tā vietā izvēlēties ūdeni , kā arī atteikties no apstrādātiem pārtikas produktus, piemēram, kartupeļu čipsiem, smalkmaizītēm un konfektēm, kas bieži ir nevēlamu kaloriju avots. Paškontrolei varat izveidot dienasgrāmatu ar pārtikas, fizisko aktivitāšu un svara izmaiņu uzskaiti. Procesa izsekošana ir vērtīgs uzvedības elements svara zaudēšanas programmā.
Sēdi mazāk, kusties vairāk!
Fiziskās aktivitātes jāveic apmēram 30 minūtes vai ilgāk, četras līdz septiņas dienas nedēļā, lai novērstu svara pieaugumu un uzlabotu sirds un asinsvadu veselību. Ja netiek ievērots uzturs ar ierobežotu kaloriju daudzumu, nepieciešams lielāks fizisko aktivitāšu daudzums. Tādēļ, ja galvenais mērķis ir samazināt svaru, veselīgs uzturs ir būtiska sastāvdaļa fiziskām aktivitātēm. Laika gaitā jūs varat pakāpeniski palielināt fizisko aktivitāšu laiku vai intensitāti. Dažiem indivīdiem fiziskas aktivitātes var būt vajadzīgas vairāk nekā 60 minūtes dienā, lai novērstu svara atjaunošanos pēc ievērojama svara zaudēšanas.
Ko ēst, lai notievētu?
Viens no priekšnoteikumiem veselīgam svaram ir sabalansēts un daudzveidīgs uzturs. Ja vēlies samazināt svaru, tad noteikti jālieto šķierdvielām bagāts uzturs, kas sniedz ilgāku sāta sajūtu.
Šķiedrvielas palīdz uzlabot vielmaiņu, kontrolēt svaru un pat samazināt holesterīna līmeni. Dienā ieteicamas uzņemt aptuveni no 35-45 g. Tikai 5% no populācijas uzņem šo vajadzīgo daudzumu ik dienas. Īpaši cilvēkiem ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu jeb ĶMI būtu jāpārliecinās vai dienā tiek uzņemts vajadzīgais šķiedrvielu daudzums. Šķiedrvielas uzlabo zarnu mikrofloru, palēnina glikozes uzsūkšanos un veicina zarnu darbību.
Ko dara šķiedrvielas?
Šķiedrvielas var dēvēt par tādām kā “slotiņām”, kas neuzsūcas gremošanas trakā un tiek izvadītas no organisma pa ceļam veicot svarīgus darbus. Šķiedrvielas kuņģī uzbriest, to labi piepildot un pazeminot apetīti, tai pat laikā gandrīz nemaz nesatur kalorijas. Šķiedrvielas mīkstina zarnu saturu un paātrina tā kustību zarnu traktā, tādējādi paātrinot vielmaiņu. Šķiedrvielas veicina uzņemtā ēdiena virzīšanos zarnu traktā tādejādi, kavējot aizcietējuma veidošanos. Veidojot viskozu tīklu, šķiedrvielas kavē tauku uzsūkšanos zarnās.
Tievē gudri - Good Fiber
Svarīgi, ievērojot sabalansētu uzturu, dienā uzņemt 35-45 g šķiedrvielu, taču to ievēro vien retais. Vai ik dienu tiek uzņemts vajadzīgais šķiedrvielu daudzums, īpaši būtu jāpārliecinās cilvēkiem ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu jeb ĶMI. Kā ērti uzņemt šīs vērtīgās šķierdvielas? Ikdienas paradumos iekļauj Good Fiber!
100 g Good Fiber satur 95 g šķiedrvielu. Good Fiber sastāvā esošās šķiedrvielas atšķiras no tām, kas atrodamas pārtikas produktos. Pati efektīvākā šķiedrviela tā sastāvā ir glikomannāns, kas tiek iegūts no Āzijas konjaka saknes (velna mēles). Nonākot ūdens vidē, glikomannāns uzbriest un saista līdz pat 50 reižu vairāk šķidruma nekā tā masa, tādējādi smadzenēm daudz ātrāk tiek nosūtīts signāls, ka kuņģis ir pilns, un veidojas sāta sajūta. Svarīgi, ka diētā ar samazinātu enerģētisko vērtību glikomannāns veicina svara samazināšanu¹ un palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs².
Lietošana ir vienkārša - pievieno 1 tējkaroti Good Fiber ūdenim, sulai vai jogurtam pirms pamatmaltītes vai maltītes laikā, uzdzerot 1-2 glāzes ūdens. Var lietot trīs reizes dienā.

Stresa izraisītas galvassāpes – ko darīt?
Atkal sāp galva. It kā nekas traks, tomēr pašsajūta ir sabojāta un tā var būt dienu no dienas. Galvassāpes ir viens no biežākajiem simptomiem, par ko pacienti sūdzas ģimenes ārstiem. Visbiežākās galvassāpes, ko dēvējam par “parastām” sāpēm, raksturo spriedzes vai saspringuma sajūta, un tās parasti izraisa stress un citi emocionālie faktori.
Cik izplatītas ir galvassāpes?
Dažāda veida galvassāpes sastopamas teju katram otrajam pasaules iedzīvotājam. Saspringuma tipa galvassāpes ir visizplatītākais galvassāpju veids, ar ko diemžēl pazīstama liela daļa cilvēku, jo dzīves temps mūsdienās kļūst arvien straujāks un stresa pilnāks.
Saspringuma tipa galvassāpes ir plaši izplatīta problēma, kas pazemina darba spējas un pasliktina vispārējo dzīves kvalitāti, īpaši gadījumos, kad šīs sāpes ir hroniskas. Sāpes tiek uzskatītas par hroniskām, ja tās ilgst vairāk nekā 6 mēnešus. Ļoti bieži komplektā ar hroniskām sāpēm nāk arī – depresija, aizkaitināmība, trauksme un panika.
Saspringuma galvassāpēm raksturīgs:
lēns galvassāpju sākums
galva parasti sāp abās pusēs
sāpju sajūta līdzinās “spiedošai stīpai ap galvu”
sāpes ir gan galvā, gan kakla aizmugurējā daļā
sāpes ir vieglas vai vidēji stipras
saspringuma tipa galvassāpju laikā bieži ir iespējams turpināt uzsāktās ikdienas aktivitātes
Kādi ir galvenie cēloņi?
Stress un muskuļu saspringums (muskuļu spazmas galvā un kaklā) tiek uzskatīts par galveno faktoru saspringuma galvassāpju attīstībā. Arī redzes pārpūle un ilgstoša sēdēšana pie datora var veicināt galvassāpju rašanos. Tomēr precīzs saspringuma galvassāpju rašanās mehānisms nav zināms. Bieži vien šāda tipa galvassāpes cilvēkiem rodas pēc saspringtas, satraukuma un stresa pilnas dienas.
Kāpēc tās dēvē par stresa galvassāpēm?
Daudzi pētījumi ir apliecinājuši saikni starp stresa intensitāti un saspringuma galvassāpju biežumu, tāpēc tās bieži vien dēvē par stresa galvassāpēm. Faktiski, stress sekmē jebkura tipa galvassāpes, tomēr visciešākā saikne tam ir ar saspringuma galvassāpēm.
Kā ārstēt saspringuma galvassāpes?
Saspringuma galvassāpju gadījumā efektīvi ir parastie bezrecepšu pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi, bet jāatceras, ka tos nedrīkst lietot pārāk bieži (vairāk nekā divas dienas nedēļā). Ja galvassāpes parādās regulāri, jādodas pie ārsta, kurš noteiks labāko ārstēšanas metodi.
Bez zālēm saspringuma galvassāpes palīdz novērst arī dažādi terapijas veidi, piemēram, masāža, akupunktūra un krioterapija (ledus komprese uz kakla).
Cik svarīga ir profilakse?
Galvassāpju pacientu dzīvē ļoti lielu nozīmi vajadzētu ierādīt ikdienas režīma ievērošanai: sabalansētam darba un atpūtas ritmam, regulārām maltītēm un pietiekamam ūdens daudzumam. Labvēlīga ietekme ir pastaigām un citām fiziskām aktivitātēm, kas palīdzēs ne vien uzturēt veselu fizisko ķermeni un cīnīties ar stresa sekām, bet arī paaugstinās cilvēka noturību pret sāpju kairinājumiem un stresu.
Daži ieteikumi saspringuma galvassāpju profilaksei:
regulāri sporto (vismaz 30 min dienā)
ieturi regulāras maltītes
ja nepieciešams, atpūties klusā, mierīgā vidē
izveido rituālu stresa, satraukuma mazināšanai (joga, masāža vai relaksācijas vingrinājumi)
praktizē pareizu ķermeņa pozu, strādājot pie datora, skatoties TV, lasot u.tml.
saģērbies silti, ja galvassāpes saistītas ar aukstumu
veltī pietiekamu laiku miegam un atpūtai
Kā galvassāpju profilaksei var palīdzēt Sedanorm līnijas produkti?
Tā kā stress un satraukums ir būtiskākie faktori, kuri izraisa saspringuma tipa galvassāpes, svarīgi ikdienā mazināt satraukuma un stresa līmeni!
Lotos Pharma izstrādātie Sedanorm līnijas produkti – Sedanorm un Sedanorm Spray ir radīti, lai palīdzētu situācijās, kad nepieciešamas papildu rūpes par nervu sistēmu.
Sedanorm Spray sastāvā esošais grifonijas sēklu ekstrakts palīdz uzturēt normālu nervu sistēmas darbību. Pētījumos ir noskaidrots, ka grifonijas sēklu ekstrakts satur 5 – hidroksitriptofānu (5-HTP), kurš organismā piedalās serotonīna veidošanās procesā. Serotonīnu daudzi no mums pazīst kā “laimes hormonu”. Savukārt, pasifloras ekstrakts, darbojas nomierinoši, palīdzot uzturēt psihisko relaksāciju. Pateicoties dabiskajam sastāvam Sedanorm līnijas produkti piemēroti lietošanai jau no 12 gadu vecuma.

Bērns bieži slimo - kā stiprināt imunitāti?
Neatkarīgi no tā, vai bērni mācības apgūst klātienē skolas solā vai attālināti no mājām, kā stiprināt bērna imunitāti, ir jautājums, kas nodarbina vecāku prātus. Vēsāki laika apstākļi, vairāk laika iekštelpās - tas ir pārbaudījums imūnsistēmai, kas bērniem vēl nav tik attīstīta kā pieaugušajiem, tādēļ aizsargspēju stiprināšanai jāvelta pastiprināta uzmanība!
Bērniem trūkst tieši iegūtās imunitātes, kuru organisms attīsta dzīves laikā, tādēļ uzņēmība pret infekcijām ir augstāka. Mainoties gadalaikiem un laikapstākļiem, palielinās arī iespēja saslimt ar kādu no vīrusu infekcijām, ko visbiežāk saucam vienkārši par saaukstēšanos. Pilnībā norobežoties vai norobežot bērnu no saskaršanās ar vīrusiem nav iespējams, un slimošana ir normāls process, kura laikā mēs nostiprinām un attīstām organisma aizsargspējas. Arī slimot 7 – 10 reizes gadā bērnam ir normāli, tomēr tas ir signāls, ka ir ieteicams organisma aizsargspējas uzlabot. Visefektīvāk varam to darīt, rūpējoties, lai bērnam tiktu nodrošināts veselīgs un vitamīniem bagāts uzturs, fiziskās aktivitātes un pilnvērtīgs miegs. Jo stiprāka imūnsistēma, jo vieglākā formā un arī retāk cilvēks slimo. Organisms dabiski nevar izveidot specifisku imunitāti pret noteiktām infekcijām, tai skaitā koronavīrusu. Imūnā reakcija sākas ar nespecifisko imunitāti, kura pirmā reaģē uz jebkuru antigēnu, kas nonācis organismā, tieši tādēļ ir tik svarīgi rūpēties par ķermeņa aizsargspēju stiprināšanu.
Bērna imunitāti stiprina regulāras sporta aktivitātes, it īpaši – svaigā gaisā, kas ir būtisks priekšnoteikums bērna vispārējai attīstībai, tās norūda un veicina viņa fizisko un emocionālo veselību, uzlabo sirdsdarbību, augšanas procesus, izturību. Fiziska slodze samazina ķermeņa tauku daudzumu, uzlabo miega kvalitāti, palīdz uzveikt nemieru, stresu un depresiju, ko līdz ar jaunā mācību gada sākumu var radīt pārmaiņas ierastajā ikdienā – kā bērniem, tā vecākiem. Turklāt aktīvs dzīvesveids bērnībā padara lielāku varbūtību, ka tāds tas būs arī ilgtermiņā – lai bērni izaugot būtu veseli un dzīvotu garu mūžu.
Savs laiks slodzei, savs – atslodzei. Lai stiprinātu imūnsistēmu, jāparūpējas, lai bērns pietiekami ilgi guļ, un jācenšas izveidot stabilu miega režīmu. Miegs ir laiks, kad organisms atpūšas, atjaunojas, notiek dzīšanas procesi. Tas ir ļoti svarīgs imūnsistēmas funkcionētspējai – jo mazāk bērns atpūties, jo lielākas iespējas saslimt. Bērniem līdz 10 gadu vecumam miegā ieteicams pavadīt 10-11 stundas, vecākiem bērniem nepieciešamas 8,5-9,5 stundas. Kvalitatīvāku miegu un labsajūtu veicina svaigs gaiss, tādēļ jānodrošina guļamtelpas ventilācija vai regulāra vēdināšana.
Nedrīkst pavirši izturēties pret ikdienas higiēnu. Atgādiniet un piekodiniet bērnam nepieskarties acīm, degunam vai mutei ar nemazgātām rokām, jo mikrobi tādā veidā var vieglāk iekļūt ķermenī. Vecākiem jāpārliecinās, ka viņu atvases nomazgā rokas ar ziepēm uzreiz pēc atgriešanās mājās un dara to pietiekami ilgi un rūpīgi. Tāpat arī pēc tualetes apmeklējuma, pirms ēšanas, pēc saskarsmes ar priekšmetiem, kas ienesti no āra. Neaizmirstiet nomazgāt veikalā vai tirgū pirktos augļus un dārzeņus!
Organisms pats nesintezē nevienu no tam nepieciešamajiem vitamīniem, taču tos var uzņemt ar atbilstīgu, pilnvērtīgu pārtiku un tie visi piedalās imūnsistēmas darbībā. Veselīgas maltītes ar akcentu uz dārzeņiem un augļiem palīdzēs uzturēt bērna imūnsistēmu vislabākajā formā. Izcils vitamīnu avots ir svaigi spiestas sulas, un rudens ražas laiks ir īstais brīdis to izmantot! Vērtīgi ir C vitamīnu saturoši produkti – dzērvenes, brūklenes, citrusaugļi. Bērnu imūnsistēmas nodrošināšanā būtiska loma ir cinkam – tas atrodams putnu gaļā, pākšaugos, riekstos. Par veselīgu našķi uzskatāmi žāvēti augļi, valrieksti, lazdu rieksti, ķirbju un saulespuķu sēklas, čia sēklas, kas satur nepiesātinātās taukskābes un minerālvielas. Savukārt saldumi un saldināti dzērieni imunitāti nekādi neveicina, gluži otrādi! Ja bērnam tomēr ļoti kārojas kaut kā salda, veselīgākā izvēle būs pievienot tējai papildu karotīti medus. Talkā var nākt arī speciālie imunitāti stiprinošie sīrupi, piemēram, plūškoka sīrups.
Latvijā ražots produkts veselībai ar melno plūškoku
Dabisks palīgs bērna veselībai ir Imunosil Sambucus melnā plūškoka balzams. Tas satur koncentrētu plūškoka augļu sulu, kas palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.
Lietošana: Devas iemērīšanai izmantojiet pievienoto mērkaroti ar tilpuma atzīmēm. Bērniem līdz 6 gadiem pa 5 ml 1 reizi dienā; bērniem no 7 līdz 12 gadiem pa 5 ml 2 reizes dienā; pieaugušajiem pa 5 ml 3 reizes dienā. Devu var palielināt: bērniem līdz 6 gadiem pa 5 ml 2 reizes dienā; bērniem no 7 līdz 12 gadiem pa 10 ml 2 reizes dienā; pieaugušajiem pa 10 ml 3 reizes dienā.Imunosil Sambucus ir pieejam 100 ml iepakojumā, kā arī ērtajā 250 ml iepakojumā.
Sievietes sirds veselība

Mēdz jokot, ka vīrieša sirds ir lielāka, toties sievietes sirds – plašāka. Atšķirības tiešām ir. Sievietes parasti ir augumā mazākas, un proporcionāli mazāka ir arī sievietes sirds. Taču tā pukst ātrāk (vīriešiem vidēji 70, sievietēm – 78 sitieni minūtē), tātad, veic lielāku darbu. Tas ļauj domāt, ka sievietes sirds ir izturīgāka, ilgāk darboties spējīga, kas, iespējams, saistīts ar daiļā dzimuma dabiskajām īpatnībām, dzimtas turpināšanas funkciju. Un sievietes dzīvo ilgāk. Atšķirības novērojamas arī riskos, kas var izraisīt saslimšanu. Saprotams, katram cilvēkam piemīt individuālas īpatnības, tāpēc šie un sekojošie apgalvojumi jāuztver kā vispārīgi.
Simptomi un signāli
Pētījumi liecina, ka gandrīz 90% sieviešu piemīt viens vai vairāki riska faktori sirds un asinsvadu slimībām. Līdz ar gadiem cilvēka sirdsdarbība pasliktinās un iespējas saslimt pieaug.Taču šos riskus iespējams mazināt, mainot paradumus, kas nelabvēlīgi ietekmē kardiovaskulāro sistēmu. Tradicionālie sirds slimību riska faktori daiļajam dzimumam ir
paaugstināts asinsspiediens
augsts holesterīna līmenis
mazkustīgs dzīvesveids
aptaukošanās jeb liekais svars.
Cukura diabēts un kaitīgie ieradumi sievietēm sirds slimību riskus palielina vairāk nekā vīriešiem. Vēl citi riski, kas attiecas tieši uz sievietēm, ir pēcdzemdību komplikācijas, menopauze, emocionālais stress un depresija. Nozīme ir arī iedzimtībai.
Vēl simptomi, kuriem būtu jāpievērš uzmanība īpaši sievietēm, ir – bieža nelabuma sajūta, pastiprināta svīšana, sekla ieelpa, viegls reibonis, kas atkārtojas, it kā nepamatots, pēkšņs nogurums, periodiskas sāpes vienā vai abās rokās, spiedošas sajūtas krūšukurvī, skaustā, plecos, muguras augšējā daļā, rīklē, kā arī, ja „sajūtat” savu lieko svaru ikdienas darbībās, nevis paškritiski raugoties spogulī. Šeit ir runa tieši par organisma dotajiem signāliem, kuri jāatpazīst un jāreaģē, piesakoties uz konsultāciju pie speciālista.
Bīsties no paaugstināta holesterīna
Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, kardiovaskulārās slimības ir biežākais nāves cēlonis visā pasaulē, un tieši paaugstināts holesterīna līmenis ir viens no iemesliem, kas tās sekmē. Izmantojot ekspresdiagnostiku ar mikroelektroniskās ierīces palīdzību, holesterīnu pārbaudīt iespējams ne tikai medicīnas iestādēs, bet arī daudzās aptiekās. Tā līmenis asinīs nedrīkst pārsniegt 5 mmol/l. Ja šis rādītājs ir lielāks, vēlams veikt arī lipīdu profila analīzes. Iespējas pazemināt holesterīnu ir, taču pacientiem ne vienmēr pietiek pacietības mainīt dzīvesveidu, savukārt lipīdus pazeminošie preparāti jālieto ilgstoši.
Sirds slimību risku mazināšana
Veselības pārbaude ieteicama vismaz reizi gadā, jo sirds slimību attīstībai dažām sievietēm var arī nebūt manāmu simptomu. Jo savlaicīgāka diagnostika, jo lielāka iespēja problēmas novērst un saglabāt dzīves kvalitāti. Asinsanalīzes, kas var uzrādīt dažādu slimību „vizītkartes”, vajadzētu veikt iespējami biežāk, sevišķi pēc ilgstošas jauna medikamenta lietošanas vai dzīvesveida maiņas mēģinājumiem. Iespējams, rezultāti viesīs optimismu! Lai rūpes par savu ķermeni kļūst par paradumu! Sievietes pret savu veselību izturas vērīgāk un atbildīgāk nekā vīrieši, ātrāk reaģē uz pamanītajām izmaiņām un simptomiem.
Centieties ierobežot riska faktorus – sekojiet savam svaram, asinsspiedienam, holesterīna, triglicerīdu un cukura līmenim asinīs. Vairāk kustieties un vingrojiet vismaz 30 minūtes dienā, dodieties pastaigās, lifta vetā izmantojiet kāpnes! Izvēlieties kardiovaskulārajai sistēmai draudzīgus ēdienus – pilngraudu maizīti un putras, augļus un dārzeņus, zema tauku līmeņa proteīnus, ko satur pupiņas, zirņi, lēcas, „baltās” zivis, cāļa un tītara fileja, jogurti un sieri ar pazeminātu tauku saturu. Pārejiet uz olīveļļu, lietojiet auzas, kukurūzu. Pat tikai pāris lieko kilogramu zaudējums uzlabo kā asinsainu, tā pašsajūtu. Un atmetiet smēķēšanu!
Par savu veselību ir jārūpējas jau laicīgi. Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī, Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir radījis vērtīgu dabas vielu komleksu AteroLip® complex. Sastāvā ir dabīgie statīni monakolīns K un polikosanols, holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. AteroLip® complex ir ērti lietot. Tikai viena kapsula dienā nodrošina vērtīgās vielas. Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā.
Mokies ar bezmiegu? Labākā poza miegam
Katrai gulēšanas pozai ir būtiska nozīme, jo daļa pozu ir vairāk piemērotas mūsu ķermenim un organismam nekā citas. Arī sānam, uz kura izvēlaties gulēt, var būt nozīme. Gulēšana uz labā sāna var mazināt iekšējo orgānu slodzi, taču var pasliktināt skābes refluksu. Eksperti uzskata, ka sievietēm grūtniecības laikā un cilvēkiem ar gremošanas traucējumiem labāk gulēt uz kreisā sāna. Tomēr paturiet prātā, ka gulēšana uz rokām vai ar saliektām plaukstu locītavām var izraisīt tirpšanu vai nejutīgumu.
Padomi labākam miegam
Nav vienas labākās pozas kvalitatīvam miegam, jo to nosaka daudzi faktori. Ja jums bieži ir miega traucējumi, bezmiegs vai pamostaties ar sāpēm un diskomfortu, noteikti ir vērts apsvērt pašreizējās gulēšanas pozas iespējamo ietekmi uz pašsajūtu.
Gulēšana uz muguras var palīdzēt mazināt dažāda veida sāpes, vienlaikus samazinot spiedienu uz mugurkaulu un veicinot labu mugurkaula izlīdzināšanu. Šajā gadījumā ķermeņa svars tiek sadalīts vienmērīgi, tāpēc neviena ķermeņa daļa nav pakļauta lielākam spiedienam. Turklāt, tā kā gulēšana uz muguras nozīmē, ka katru vakaru nespiežat seju spilvenā, šī poza var palīdzēt izvairīties no priekšlaicīgām mīmikas grumbām. Daudziem cilvēkiem tā rada mierīgāku miegu, kamēr citi šajā pozā cieš no krākšanas.
Laba miega pavadonis
Ir svarīgi izvēlēties atbilstošu spilvenu, jo tas būtiski ietekmē miega kvalitāti un vispārējo labsajūtu. Nepiemērots spilvens var izraisīt sāpes sprandā un mugurā un pasliktināt miegu, turklāt zemas kvalitātes pildījums var saasināt alerģijas izpausmes. Lai rūpētos par savu veselību, ieteicams ik pēc diviem gadiem nomainīt spilvenu.
Neliels spilvens (vai sarullēts dvielis) zem ceļgaliem, guļot uz muguras, palīdz mugurkaulam saglabāt savu izliekumu. Izmēģiniet mazu, noapaļotu spilvenu kakla izliekumā, lai palīdzētu mazināt kakla sāpes! Ja krācat, jums ir alerģija vai rodas grēmas, izmēģiniet ķīļveida spilvenu, lai paceltu galvu.
Lai iegūtu labāku gurnu un muguras lejasdaļas atbalstu, pamēģiniet gulēt ar spilvenu starp ceļiem vai apakšstilbiem. Varat pat apskaut lielu spilvenu — daži cilvēki uzskata, ka tas ļauj pilnīgi atslābināt rokas.
Neļauj bezmiegam Tevi uzveikt
Nemainīgi labus rezultātus bezmiega mazināšanai novēro cilvēkiem, kuri lieto miega hormona melatonīna saturošus produktus.
Uzņēmums “Lotos Pharma” Latvijā ir izstrādājis iedarbīgu un dabīgu līdzekli miega kvalitātes uzlabošanai Good Sleep Spray. Šis augstvērtīgais sprejs satur miega hormonu melatonīnu un pasifloras ekstraktu. Melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku(1) un palīdz atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas(2). Savukārt, pasifloras ekstrakts darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu.
Good Sleep Spray - recepte saldam miegam!
1 Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas.
2 Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg melatonīna ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī.
OLEFAR® DUO OIL SPRAY - PALĪDZĪBA IR JAU CEĻĀ!
Katru gadu viens no desmitiem pasaules iedzīvotājiem vēršas pie ārsta ar tādām sūdzībām, kā sāpes kaklā(1).
Faringīts, jeb sāpes kaklā, ir akūts vai hronisks rīkles gļotādas iekaisums, kas atrodas rīkles aizmugurē un bieži vien izpaužas ar apgrūtinātu norīšanu, sāpēm, tūsku un kasīšanās sajūtu kaklā.
Faringīts ir otrs visbiežākais ārstu prakses apmeklējuma iemesls. To galvenokārt izraisa vīrusi, kuri ir visizplatītākie faringīta celoņi un veido 25 – 45 % no visiem gadījumiem, kas bieži rodas kopā ar citām augšējo elpceļu infekcijas pazīmēm vai simptomiem. Faringīts daudz biežāk ir sastopams bērniem, nekā pieaugušajiem, it īpaši pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, kuri arī veido lielāko kopējo faringīta gadījumu skaitu (2).
Kādēļ rodas kakla sāpes ?
Faringīta izraisītāji, kas ir vīrusi un baktērijas ir cilvēka organisma dabīgā sastāvdaļa, taču novājinoties imūnsistēmai vai organismā nokļūstot kādam agresīvākam mikroorganismam, organisms cenšas no tā atbrīvoties un veidojas iekaisuma process. Mikroorganisma toksīni iedarbojas uz epitēliju to “nogalinot”, veidojas mikročūlas un atsedzoties nervu galiem mēs izjūtam sāpes kaklā.
Kas notiek kaklā iekaisuma laikā ?
Katram iekaisumam ir 4 stadijas, kakla iekaisums nav izņēmums. Lai izvēlētos pareizo kakla sāpju ārstēšanas līdzekli ir svarīgi zināt katras stadijas iekaisuma procesu.
1. stadija – tūska jeb skrāpēšanās – kakla iekaisums sākas ar tūsku, kas izraisa sausu kaklu un skrāpēšanos.
2. stadija – sāpes – šajā posmā patogēnu līmenis ir ievērojami paaugstināts un izdalās toksīni. Toksīni nogalina epitēlija šūnas un rīkles mugurējā sienā veidojas čūlas, kuras ir galvenais kakla sāpju cēlonis.
3. stadija – strutainā jeb produktīvā stadija – sāpes un iekaisums turpijna izplatīties, kā arī var ievērojami paaugstināties temperatūra. Mikroorganismi turpina vairoties, palielinās toksīnu daudzums, līdz ar to palielinās arī čūlas un to izraisītās sāpes.
4. stadija – atjaunošana – nav izteiktu simptomu, bet kakla gļotāda ir ļoti jūtīga.
Kā rīkoties pie kakla sāpēm ?
Mūsdienās ir dažādi veidi kā mazināt kakla sāpes, bet kurš no tiem visiem ir visefektīvākais, drošākais un ērtākais pacientam ? Sūkājamās tabletes ir vienkāršākā izvēle, bet tās nespēj nodrošināt piekļūšanu mikroorganismiem, kuri kakla sāpju gadījumā 90 % gadījumos koncentrējas rīkles mugurējā sienā līdz ar to bieži vien sūkājamās tabletes tiek lietotas nevietā un pārsniedzot ieteicamo dienas devu, radot komplikācijas, kā piemēram, jaunu čūlu veidošanos uz augslejām un uz mēles.
Spreja formas produkti un kakla skalošana ir visefektīvākā metode kakla sāpju un iekaisuma mazināšanai, jo nodrošina aktīvo vielu piekļūšanu iekaisuma vietām. Svarīgi atcerēties, ka spreja formas produkti, kuri satur gāzes ir bīstami un nav ieteicami bērniem līdz 3 gadiem, jo tie var radīt aseptisku iekaisumu trahejas skrimšļos.
Ir pareizi jāarstē kakla sāpes – skalojot un pārklājot kakla ģļotādu ar vielām, kuras ir spējīgas cīnīties ar visa veida mikroorganismiem (vīrusiem, baktērijam).
OLEFAR® DUO OIL SPRAY IR KLĪNISKI PIERĀDĪTS UZ DABĪGO AUGU BĀZES PRODUKTS LATVIJĀ, KAS EFEKTĪVI MAZINA KAKLA SĀPES
Latvijas ražojošs farmācijas uzņēmums “Solepharm”, piedāvā uz zinātnes balstītu produktu OLEFAR® DUO OIL SPRAY, kas ir uz kombinēto dabīgo ēterisko eļļu bāzes veidots līdzeklis, kura sastāvā esošās eļļas pārklaj mutes dobuma un rīkles gļotādu, tādējādi samazinot sāpes un iekaisumu, kā arī palīdz uzturēt gļotādu mitru un elastīgu, mazinot diskomfortu un skrāpēšanas sajūtu kaklā. OLEFAR® DUO OIL SPRAY ir efektīvs visās kakla ārstēšanas stadijās, tas nesatur gāzi, konservantus un ir drošs bērniem no 2 gadu vecuma, kā arī grūtniecēm un māmiņām laktācijas periodā.
! Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā veiktais OLEFAR® DUO OIL SPRAY pētījums pierādīja, ka pacientiem, kuri lietoja OLEFAR® DUO OIL SPRAY, pretsāpju līdzekļu lietošana bija mazāka, nekā placebo grupā, kas pierāda produkta efektivitāti kakla sāpju mazināšanā(3).
Pirkt1. Worrall, Graham J. “Acute sore throat.”Canadian family physician Medecin de famille canadien vol. 53,11 (2007): 1961-2.
2. Flores, Anthony R., and Mary T. Caserta. “Pharyngitis.” Mandell, Douglas, and Bennett's Principles and Practice of Infectious Diseases(2015): 753–759.e2.
3. Katovicha D., Sumeraga G., Ronis M. Local Application of Combined Natural Essential Oils for Pain Relief after Elective Throat Surgery in the Early Postoperative Period. Journal of Rhinolaryngo-Otologies (2021). 9. 09-15. 10.12970/2308-7978.2021.09.02.
Plāksteris pret caureju: kas tas ir?
Akūta caureja ar tās radīto diskomfortu skārusi ikvienu, bet var būt nepareizi šādā situācijā izvēlēties daudzus joprojām lietotos tradicionālus līdzekļus. Ideja sākt ārstēšanu ar “plāksteri” caurumam gļotādas mehāniskajā barjerā ir veicinājusi unikāla līdzekļa attīstību. Šī aktīvā viela ir diosmektīts – dabīgas izcelsmes māli ar ārstnieciskām īpašībām un unikālu plākšņveida struktūru, kas palīdz uzsūkt gan toksīnus, gan vīrusus un baktērijas.
Kas caurejas laikā notiek gremošanas traktā?
Caurejas laikā gremošanas traktā risinās patofizioloģiski procesi. Ar paātrinātu zarnu darbību organisms cenšas atbrīvoties no nesagremotas barības, mikrobiem, toksīniem.
Būtībā tā ir organisma aizsargreakcija, un galvenais tās darbības lauks – zarnu gļotāda.
Zarnu gļotāda normāli ne tikai uzsūc gremošanā izdalītās barības vielas, ūdeni un elektrolītus, bet arī aizsargā ķermeni no kaitīgām vielām, turklāt nodrošinot trīs aizsardzības līnijas.
Pati gļotāda darbojas kā fiziska barjera, bet tās izdalītās gļotas – kā ķīmiska aizsardzība, un, pateicoties zarnu mikroflorai, kā mikrobioloģiska barjera.
Izstrādāts unikāls līdzeklis
Mūsdienu pretcaurejas līdzekļiem ir dažāda iedarbība, un tos pēc nepieciešamības var kombinēt.
Dažas zāles, piemēram, jau pusgadsimtu lietotais loperamīds efektīvi samazina zarnu peristaltiskās kontrakcijas. Tās var palīdzēt ātri apturēt caureju, taču neļauj izvadīt to izraisošos patogēnus.
Savukārt absorbenti ar savu virsmu piesaista vīrusus, toksīnus, baktērijas, samazinot to koncentrāciju zarnās un piestiprināšanos gļotādai
Caureju ārstē arī ar probiotikām, taču no labajām baktērijām būs maza jēga, kamēr saglabājas pārmērīga zarnu caurlaidība.
Ideja sākt ārstēšanu ar “plāksteri” caurumam gļotādas mehāniskajā barjerā ir veicinājusi unikāla līdzekļa attīstību. Šī aktīvā viela ir diosmektīts – dabīgas izcelsmes māli ar ārstnieciskām īpašībām un unikālu plākšņveida struktūru, kas palīdz uzsūkt gan toksīnus, gan vīrusus un baktērijas.
Diosmektīts darbojas gan kā adsorbents, gan kā zarnu gļotādas pārklājējs, veidojot mehānisku barjeru un veicinot zarnas gļotādas epitēlijšūnu atjaunošanos.* Turklāt šis attīrītais un standartizētais māls “ātrām kājām” tiek izvadīts ārā – tāpēc arī jālieto vairākas reizes dienā.
Diosmektīta atveseļojošās iedarbības rezultātā atjaunojas zarnu šūnas un gļotas, un zarnas var veikt savu dabīgo aizsargfunkciju.**
Caureja arī no stresa un zālēm
Caureju var izraisīt gan bailes, gan stress un citas negatīvas emocijas, un tā var parādīties kā blakne vairāk nekā 700 medikamentiem un var liecināt par dažādām slimībām. Tomēr ap 90% gadījumu, sevišķi maziem bērniem, caureja rodas no vīrusu (vairumā gadījumu tas ir rotavīruss) un baktēriju (zarnu nūjiņas, stafilokoki, salmonellas) izraisītām zarnu infekcijām.
Tad, lūk, akūtas infekciozas caurejas gadījumā vīrusi iznīcina gļotu un mikrobārkstiņu barjeru un sarauj starpšūnu savienojumus. Inficētās epitēlijšūnas iet bojā ātrāk nekā normālās šūnas. Zarnu gļotādas barjerā rodas pārrāvumi, kas izraisa palielinātu zarnu caurlaidību, tāpēc īslaicīgi zūd līdzsvars starp uzsūkto un izdalīto. Ne velti caureju sengrieķu valodā sauca par diareju jeb “tecēšanu cauri”.
Pārlieka baktēriju vairošanās arī bojā gļotādas barjeru. Bakteriālās infekcijas izraisītie bojājumi parasti ir vieglāki nekā vīrusu, tomēr arī tie izraisa ievērojamus gļotu slāņa pārrāvumus.
Bīstamais atūdeņošanās risks
Organisms, mijoties stiprai vemšanai ar caureju, var atūdeņoties jau pirmajā dienā, jo no organisma strauji tiek izvadīts dzīvībai nepieciešamais ūdens un minerālvielas.
Par to liecinās slāpes, sausa mute, samazināta urinēšana un svīšana, tumšas krāsas urīns, reiboņi u. c. Vislielākais risks ir bērniem līdz pieciem gadiem un veciem ļaudīm, jo ar vecumu ķermeņa šķidruma rezerves un spēja saglabāt ūdeni samazinās un slāpju sajūta kļūst mazāk izteikta.
Caurejas laikā vitāli svarīgi ir aizvietot zaudēto šķidrumu – ar minerālūdeni bez gāzes vai, vēl labāk, speciālu šķīdumu rehidronu. To var pagatavot arī mājās, vārītā atdzesētā ūdenī uz litru izšķīdinot 4 tējkarotes sāls un 8 tējkarotes cukura.
Lai neizprovocētu atkārtotu caureju, dažas dienas der ievērot vieglu diētu bez trekniem un olbaltumvielu produktiem (gaļas, piena u. c.). Ārsti iesaka tā saukto BRAT diētu: banāni, rīsi, ābolu biezenis, sausiņi. Nekaitēs arī buljons, sāļie cepumi un vārīti dārzeņi mērenā daudzumā.
Pat ievērojot stingru higiēnu, nav iespējams pilnībā izsargāties no caurejas. Taču ar pareizu taktiku ir iespējams samazināt slimības ilgumu.
Raksts tapis sadarbībā ar Ipsen Pharma
ATSAUCES
* Efficacy of Diosmectite (Smecta)® in the Treatment of Acute Watery Diarrhoea in Adults: A Multicentre, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Parallel Group Study. Gastroenterol Res Pract. 2011; 2011: 783196. Published online 2011 Jun 30. doi: 10.1155/2011/783196
** Meta-analysis: Smectite in the treatment of acute infectious diarrhoea in children. Aliment Pharmacol Ther. 2006 Jan 15;23(2):217-27. doi: 10.1111/j.1365 2036.2006.02760.x.
*** Smecta lietošanas instrukcija
SCA-LV-000094
Aknu attīrīšana – mīti un patiesība
Aknas cilvēka organismā ir primārā filtrēšanas sistēma, kas pārvērš toksīnus atkritumproduktos, attīra asinis un pārstrādā uzņemtās barības vielas un medikamentus. Detoksikācija jeb aknu attīrīšana pēdējos gados kļuvusi par modes lietu, tiek reklamētas gan dažādas metodes, gan līdzekļi. Bet vai tiešām tā ir nepieciešama un nekaitē veselībai? Lūk, daži populārākie mīti!
Mīts Nr. 1: Aknu attīrīšana ir svarīga labas veselības uzturēšanai
Produkti aknu attīrīšanai bieži vien tiek reklamēti kā brīnumlīdzekļi, bez kuriem organisms pats nespēj normāli funkcionēt un saglabāt labu veselību. Patiesībā aknas nav speciāli jāattīra. Svarīgākais aknu labsajūtai ir veselīgs dzīvesveids. Ļoti būtiskas ir fiziskās aktivitātes, jo tās paātrina asins mikrocirkulāciju visā organismā, tai skaitā arī aknās, un asins mikrocirkulācijas uzlabošanās palīdz tām efektīvāk izvadīt toksiskās vielas.
Mīts Nr. 2: Aknu attīrīšana ir drošs un veselīgs veids, kā zaudēt svaru
Daudzi aknu detoksikācijas līdzekļi un attīrīšanas plāni, piemēram, populārās sulu kūres, tiek reklamēti arī kā svara zaudēšanas veidi, tomēr šādam apgalvojumam nav zinātniska pamatojuma. Tieši otrādi – tas var kaitēt organismam. Tāpat kā aknu veselības uzturēšanā, arī svara samazināšanā galvenā loma ir fiziskajām aktivitātēm un sabalansētam uzturam.
Mīts Nr. 3: Aknu attīrīšana pasargā no aknu slimībām
Arī šis apgalvojums neatbilst patiesībai. Aknu slimību profilaksē būtiskākais ir izvairīties no faktoriem, kas var veicināt aknu bojājumus, nekaitēt tām.
Izvairieties no pārmērīgas alkohola lietošanas – tas ir viens no galvenajiem aknu bojājumu iemesliem!
Uzturiet savu ķermeņa masas indeksu normālā diapazonā (18 līdz 25), ēdot veselīgi un regulāri sportojot – tas samazina risku saslimt ar bezalkoholisko taukaino aknu slimību.
Arī vīrusu infekcijas var ietekmēt aknu darbību, tādēļ ir būtiski pēc smagākām slimošanas reizēm pārbaudīt savu aknu veselību.
Ne vienmēr iespējams izvairīties no kaitīgajiem faktoriem, kuri veicina aknu bojājumus, tāpēc svarīgi darīt to, kas ir mūsu spēkos, lai palīdzētu aknām. Šajā gadījumā būtiska loma ir hepatoprotektoriem – dabas vielām, kas pasargā un veicina aknu šūnu atjaunošanos.
Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem ir radījis produktu aknu veselībai – Hepasan Forte. Tā sastāvā ir divi atzītākie hepatoprotektori – silimarīns, kas iegūts no mārdadža, un esenciālie fosfolipīdi, ko veido holīns. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.
Gripa un koronavīruss - kas ir kopīgs un atšķirīgs?
Zināms, ka gripas un koronavīruss ir atšķirīgi, taču izplatās līdzīgā ceļā: starp cilvēkiem, kuri ir ciešā kontaktā (atrodas viens otram tuvāk par diviem metriem); tie iekļūst organismā caur elpceļiem – degunu un muti, it īpaši, inficētam cilvēkam runājot, šķaudot vai klepojot; skarot virsmu (piemēram, durvju rokturi, elektrības slēdzi utml.), uz kuras inficēta persona atstājusi vīrusu, un pēc tam pieskaroties sejai. Abu vīrusu gadījumos slimības gaita var būt viegla, bet var radīt arī nopietnas komplikācijas, pneimoniju, iekšējo orgānu mazspēju, veicināt sirds un asinsvadu slimību attīstību, katra no šīm saslimšanām var novest pie letāla iznākuma. Nedz gripu, nedz Covid nevar izārstēt ar antibiotikām, jo tās cīnās tikai ar baktēriju izraisītām infekcijām.
Kādas tad ir atšķirības?
Salīdzinājumā ar gripas vīrusu jaunā koronavīrusa jeb SARS-CoV-2 inkubācijas periods vidēji ir ilgāks. Proti, gripas simptomi parādās jau pirmo četru dienu laikā, kamēr koronavīrusa izraisītās slimības pazīmes sajūtamas 2 – 14 dienu laikā pēc inficēšanās. Gripas gadījumā cilvēks parasti nezaudē garšas vai smaržas sajūtu, koronavīrusa inficētajam tās var būt traucētas. Gripa pasaulei ir pazīstama jau ilgi, un tās ārstēšanas metodes mūsdienu medicīnai ir zināmas, izstrādāti un pārbaudīti atbilstoši preparāti, vakcīnas dažādiem, prognozējamiem gripas veidiem. Covid-19ārstēšanā mediķu pieredze vēl ir nepietiekama, turklāt tam ir mutācijas – tas attīstās, mainās. Jaunā koronavīrusa izpētē nodarbināti daudzu valstu zinātnieki, bet licencēta vakcīna pret to joprojām nav pieejama. Tāpat vēl nav izstrādātas efektīvas zāles šīs slimības ārstēšanai, pagaidām to ārstē līdzīgi kā gripu, smagākos gadījumos pacientu hospitalizējot un ievadot medikamentus intravenozi, pieslēdzot plaušu ventilēšanas sistēmu.
Sākumstadijā ir grūti noteikt, kura slimība uzbrukusi. Tā kā simptomi ir līdzīgi, tikai pēc tiem diagnozi noteikt nevar – jāveic tests. Inficēts cilvēks var justies kā parastas saaukstēšanās gadījumā. Iesnas, sauss klepus, aizlikts deguns, grūtības brīvi elpot, sekla ieelpa. Ja parādījušās saslimšanas pazīmes, noteikti vajadzētu palikt mājās, nogaidīt, pa tālruni konsultēties ar ģimenes ārstu. Organismam cīnoties ar vīrusu, iespējama temperatūra, drebuļi, drudzis, galvassāpes, noguruma sajūta, retāk – nelabums, caureja (īpaši bērniem). Taču daudziem inficētajiem nav neviena no šiem simptomiem un pat nekādu elpceļu iekaisumu pazīmju. Vēstīts, ka Latvijā un arī citviet pasaulē vismaz piektdaļa inficēto izslimo Covid vieglā formā vai pat nemana to. Tomēr arī šādi asimptomātiski cilvēki var inficēt citus, kuriem savukārt slimība var izpausties daudz nopietnāk. Jāņem vērā, ka abi vīrusi viens otru neizslēdz, diemžēl tie spēj sadzīvot, cilvēks var inficēties ar gripas un koronavīrusu vienlaikus. Lai mazinātu šādu risku, ieteicams vakcinēties pret sezonālo gripu.
Lai sevi maksimāli pasargātu, vajadzētu ievērot speciālistu ieteikumus: neuzturēties pūlī; distancēties; bieži un rūpīgi mazgāt vai dezinficēt rokas un virsmas, kurām pieskaramies, tai skaitā, piemēram, telefonu; veikt visus iespējamos pašaizsardzības pasākumus. Ļoti svarīgi šajā laikā ir paaugstināt organisma cīņasspējas ar vīrusiem. Stabila imūnsistēma ļaus slimību pārciest vieglākā formā. Nevajadzētu aizmirst par visu, kas stiprina vispārējo veselības stāvokli. Tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, laika apstākļiem piemērots apģērbs, normāls miega cikls, sabalansēts, vitamīniem bagāts uzturs, telpu vēdināšana, personīgā higiēna.
Organisma aizsargspēju atbalstam un elpceļu veselībai Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma piedāvā plašu produktu klāstu:
Elpošanas ceļu veselības atbalstam paredzēti Sinunorm līnijas produkti. Sinunorm DUO sastāvā esošais plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību. Bērniem būs piemērots Sinunorm B balzams, kura sastāvā esošais priežu mizas ekstrakts palīdz atvieglot elpošanu. Kumelītes ekstrakts palīdz uzturēt respiratoro funkciju un nodrošināt spazmolītisko efektu;
Saskaroties ar kairinājumu elpceļos, kas izsauc klepu, iesakām izvēlēties Bronchonorm balzamu, jo tā sastāvā esošie ārstniecības augi (priede, mārsils) labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu - nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. Pieaugušajiem būs piemērotas Bronchonorm Caps kapsulas, kuru sastāvā esošā magone palīdz veicināt elpošanas sistēmas veselību un cinks, kas veicina imūnsistēmas darbību;
Imunitātes atbalstam paredzēta Imunosil līnija. Īpaši izceļams ir šīs sezonas jaunums Imunosil Virufix, kas ir piecu elementu komplekss imūnsistēmas atbalstam vīrusu laikā, jo sastāvā esošais cinks, vitamīni C un D veicina normālu imūnsistēmas darbību. Produkta sastāvā ir arī kvercetīns un melatonīns. Viens no iecienītākajiem Imunosil līnijas produktiem ir Imunosil Sambucus balzams, kura sastāvā ir koncentrēta melnā plūškoka sula, kas palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.
Kā svētkos nepārēsties un uzturēt labu aknu veselību
Ziemassvētki un Jaunais gads ir laiks, kad aktīvāk dodamies ciemos un uzņemam ciemiņus. Svētkos ikvienam ir vēlme nobaudīt pasniegtos ēdienus un sevi palutināt ar dažādiem našķiem. Taču bagātīgi klātie galdi bieži vien sev līdzi nes arī nevēlamas sekas – pārēšanos. Pārēšanās rodas no pārmērīgas pārtikas uzņemšanas īsā laika periodā, kas uzliek lielu slogu mūsu organismam, kā rezultātā rodas smaguma sajūta un nogurums.
Kā no tā izvairīties un atgūt labu pašajūtu?
Neizlaid maltītes
Svētku dienā arī ir jāietur regulāras un pilnvērtīgas maltītes. Tukšs vēders, gaidot, kad varēs ķerties pie svētku mielasta, rosina vēlmi bada sajūtu remdēt iespējami ātri, radot pārslodzi gremošanas sistēmai.
Izgulies
Ieteicams labi izgulēties, jo nogurumu bieži vien mēdzam kompensēt ar ēdienu, īpaši ātrajiem ogļhidrātiem, saldumiem.
Nepavadi visu laiku pie galda ēdot
Pārēšanos galvenokārt veicina nemitīgā našķēšanās visa vakara garumā. Kad maltīte ir nobaudīta, iesaisties aktivitātēs, kas nav saistītas ar ēšanu – dažādas spēles vai neliela pastaiga būs tieši laikā.
Ieklausies savā organismā
Ieklausies savā organismā – neēd un nedzer “visu pēc kārtas”, tikai tāpēc, ka tas ir pieejams. Izvēlies ēdienus un dzērienus, kas patiešām garšo, ievēro mērenību un izbaudi tos.
Izvēlies savu dzērienu gudri
Vislabāk izvēlēties tīru ūdeni, tas palīdzēs atjaunot organisma šķidruma balansu un kontrolēt apetīti. Jo gan saldie dzērieni, gan alkohols slāpes neremdē, tikai palielina apetīti, kā arī tiek uzņemts liels kaloriju daudzums.
Ja tomēr ir gadījies pārēsties, nevajag sevi par to kritizēt un mesties pēcsvētku diētās. Ķermeņa labsajūtu palīdzēs atjaunot sabalansēts uzturs, vislabāk izvēlēties vieglas maltītes, piemēram, zupas, dārzeņus, liesu gaļu. Būtiski dzert pietiekami daudz šķidrumu (vislabāk tīru ūdeni) un neaizmirst par fiziskajām aktivitātēm, kas palīdzēs atbrīvoties no smaguma sajūtas.
Mūsu aknas ir orgāns, kam jācīnās ar visām svētku pārmērībām, tiekot galā ar organismam nevēlamām vielām, ko satur trekni ēdieni, pārmērīgs cukura un sāls daudzums. Regulāra aknu pārslodze var novest pie šī orgāna aptaukošanās jeb hepatozes, steatozes (kad tauki pārņēmuši vairāk nekā pusi aknu šūnu), mazspējas, turklāt sākumstadijās cilvēks aknu slimību simptomus nejūt. Tādēļ ir vērts parūpēties ne tikai par savu, bet arī par savu aknu veselību un labsajūtu!
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ražo aknu veselībai paredzētu produktu – Hepasan Forte, kas radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, rezultātā apvienojot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.
Pavadi svētku laiku bez raizēm – kā stāties pretī vīrusiem?
Mēs dzīvojam mikrobu pasaulē - pastāvīgi sastopamies ar mikroorganismiem, kas var kaitēt veselībai. Aktuālais Covid-19 vīruss ir jau ceturtā zināmā koronavīrusu dzimtas suga, kas var izraisīt smagu akūtu respiratoru sindromu (SARS) jeb elpceļu infekciju. Šo vīrusu dzimtas nosaukums cēlies raksturīgās formas dēļ: elektronmikroskopā vīrusa izaugumi atgādina vainagu (angļu valodā corona - “vainags, kronis”). Koronavīrusu “kroni” imitē cilvēka organismā vienmēr esošas molekulas, tā apgrūtinot cilvēka imūnsistēmai koronavīrusu atpazīšanu. Turklāt tas nav vienīgais veids, kā šie viltīgie iebrucēji spēj apiet imūno šūnu aizsardzību.
Kāpēc šie vīrusi turpina izplatīties un ir tik lipīgi?
To var izskaidrot ar mūsu imūno šūnu darbību – tās antivielas, ko mūsu limfocīti ir iemācījušies izstrādāt pret iepriekšējo variantu, ne sevišķi labi spēj neitralizēt jauno variantu. Līdz ar to saslimšanu novērst nevar. Taču, jo vairāk zināsim par karu starp imunitāti un vīrusiem, jo labāk spēsim izprast vīrusu infekcijas un cīnīties pret tām.
Jebkura vīrusa mijiedarbība ar saimniekorganismu, saimniekšūnu, nosacīti notiek trīs stadijās: iekļūšana organismā jeb pirmsšūnas stadija, vīrusa vairošanās jeb šūnas stadija un vīrusa izraisītā iekaisuma jeb toksīnu stadija.
Pirmsšūnas stadija
Vīruss var vairoties, tikai iekļūstot saimniekorganisma šūnās un izmantojot šo šūnu materiālus. Lai iekļūtu šūnās, vīrusa virsmas proteīni mijiedarbojas ar šūnas olbaltumvielām. Kad vīruss iekļūst šūnā, tas aktivizēs proteīnu veidošanos (vai nu pats, vai izmantojot saimniekorganismu), lai pilnībā kontrolētu saimniekšūnu.1 Bieži vien tieši šie citotoksiskie (šūnu iznīcinošie) efekti izraisa ar vīrusu inficētas šūnas bojāeju un samazināšanos. Tas savukārt nodrošina to, ka vīruss ātrāk un efektīvāk var inficēt mūsu organismu.
Tomēr kamēr vīruss šo mērķi nav sasniedzis, ar to var cīnīties gan, piemēram, lietojot piemērotas sejas maskas, ievērojot sociālo distancēšanos un ievērojot roku higiēnu, gan arī nodrošinot, lai mūsu organismā būtu pietiekami daudz C vitamīna un kvercetīna. Šiem mikroelementiem piemīt spēcīgas antioksidantu īpašības, kas spēj uzlabot organisma aizsargspējas pret vīrusiem.
Šūnas stadija
Kad vīruss ir ielauzies organismā, tam jāpārņem saimniekšūnas replikācijas mehānismu kontrole. Šajā posmā saimniekšūnas uzņēmība un pielaidība nosaka infekcijas iznākumu. Kad vīruss ir izveidojis kontroli un radījis vidi, lai varētu sākt sevi kopēt, replikācija notiek ātri, pa miljoniem. Izveidojot bagātīgas sava genoma kopijas un tās “iesaiņojot”, vīruss turpina inficēt jaunus saimniekus.2
Ja vīrusam tomēr izdodas iekļūt organisma saimniekšūnā, tad ir svarīgi darīt visu, lai apturētu unierobežotu vīrusa vairošanos. Šeit talkā var nākt C vitamīns, kvercetīns un cinks. Šis elementu komplekss, nonākot cilvēka organismā farmakoloģiski atzītās devās, kavē vīrusa gēnu replikācijas, līdz ar to apgrūtina vīrusa infekcijas tālāko attīstību.
Pēcšūnas stadija
Pēc tam, kad vīruss ir izveidojis daudzas sevis kopijas un saimniekšūnai ir izsmelti visi resursi, pēcnācēji var sākt pamest šūnu, izmantojot vairākas metodes, tostarp pārcelties uz citu ķermeņa vietu vai izkļūt no ķermeņa vidē. Vīrusa darbības rezultātā organismā izdalās toksīni, kā arī vīrusu un audu sabrukšanas produkti, radot smagu organisma intoksikāciju. Tās pazīmes ir paaugstināta temperatūra, drebuļi, galvassāpes, sāpes acu ābolos, kaulos, muskuļos u.tml.
Vīrusa infekcijas iekaisuma jeb toksīnu stadijā, ir jārūpējas, lai organismā būtu pietiekami daudz mikroelementu, kuriem piemīt antioksidantu un pretiekaisuma īpašības. Piemēram, svarīgi, lai pietiekami būtu D vitamīns, kvercetīns un melatonīns. Šīs vielas absorbē toksīnus, tādejādi neļaujot vīrusam un tā radītajiem toksīniem pārmērīgi ietekmēt cilvēka organismu.3
Jaunākajos pētījumos atklātas vairākas efektīvas vielas pret katru no vīrusa iedarbības posmiem.4Lielāko ieguvumu sniegs kombinēts preperāts, jo svarīga ir elementu savstarpējā mijiedarbība. Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir pirmais Baltijā, un, iespējams, pat pirmais pasaulē, kas apvienojis šos piecus noteicošos stipras imunitātes komponentus 4 – C un D vitamīns, cinks, kvercetīns un melatonīns – daudzfunkcionālā un efektīvā kompleksā Imunosil Virufix. Šis imunitāti spēcinošais produkts parūpēsies par ikviena cilvēka normālu imūnsistēmas darbību, vienlaikus veicinot šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.
ATSAUCES
Hoffmann, M., et al. (2020). SARS-CoV-2 Cell Entry Depends on ACE2 and TMPRSS2 and Is Blocked by a Clinically Proven Protease Inhibitor. Cell, 181(2), 271–280.
Diamond, M. S., & Kanneganti, T.-D. (2022). Innate immunity: the First Line of Defense against SARS-CoV-2. Nature Immunology, 23(2), 165–176.
Di Petrillo, A., et al. (2021). Quercetin and its derivates as antiviral potentials: A comprehensive review. Phytotherapy Research, 36(1), 266–278.
Front Line Covid-19 Critical Care Alliance (FLCCC). Protocols guide to the Management of Covid-19.
Kā saglabāt labu garastāvokli gada tumšajā laikā?
Kad dienas paliek īsākas, bet vakari un naktis garākas, daudzi no mums paliek mazāk smaidīgi un emocionāli nenoturīgāki. Lielākoties tas skaidrojams ar to, ka organismam sāk pietrūkt vitāli nepieciešamās saules gaismas, taču noskaņojuma izmaiņām, vai pat sezonālajai depresijai, var būt arī citi cēloņi. Pievērs uzmanību savām sajūtām, un šajā rakstā uzzini, kā saglabāt dzīvesprieku gada tumšākajos mēnešos.
Pazīmes, kas var liecināt par problēmu
Lai arī gada nogalē priecājamies par krāsainiem dabas skatiem un pirmo sniegu, mainoties diennakts cikliem, var sākt svārstīties psihiskās jeb emocionālās veselības stāvoklis. Pārsvarā tās ir smadzeņu vielmaiņas izmaiņas, kas maina mūsu uztveri, padarot pasauli vairs ne tik košu un harmonisku. Izplatītākās pazīmes, ko cilvēki piedzīvo gadalaiku mijā ir:
konstanti slikts garastāvoklis visas dienas garumā;
iekšējs uztraukums bez redzama iemesla;
aizkaitināmība pat par nenozīmīgiem sīkumiem;
samazināta interese par ikdienišķajiem pienākumiem;
nevēlēšanās pēc intīmās tuvības;
naktsmiera problēmas, tostarp, problēmas ar iemigšanu un nevēlēšanās celties rītos no gultas;
lielāka apetīte nekā ierasts.
Ja augstāk minētie simptomi ir sezonāli, tas var liecināt par tā saukto “sezonālo depresiju”. Gadījumā, ja paša spēkiem neizdodas atgūt mieru un simptomi kļūst ilgstoši, vajadzētu vērsties pēc palīdzības pie speciālista, kas palīdzēs ar padomu.
Padomi, kā justies labāk
Diemžēl nav tādas vienas unikālas formulas, kā nomāktam cilvēkam justies labāk. Taču ar preventīvajiem pasākumiem mēs varam mazināt dažādu mentālās veselības problēmu (depresija, veģetatīvā distonija u. c.) iespējamību. Un tas ir svarīgi, jo, piedzīvojot satraukumu, trauksmi, panikas lēkmes un citus psihisko slimību simptomus, var tikt nopietni apdraudēta cilvēka veselība un atsevišķos gadījumos pat dzīvība.
Pats pamatu pamats, kā mazināt sliktās domas un justies komfortablāk, ir mainīt uztveri par apkārt notiekošo. Proti, jācenšas uz jebkuru situāciju skatīties pozitīvi, jo tā taču nevar būt, ka viss visur visu laiku ir tikai slikti, vai ne? Tiesa, šo, savā ziņā pat superspēju, vistiešākajā mērā ietekmē indivīda priekšstati, pieredze un pat gēni. Līdz ar to jārēķinās, ka kādam no mums šis sevis saprašanas ceļš būs vieglāks, bet citam – grūtāks.
Medicīnas jomā strādājošie arī min, ka psihiskā veselība vienmēr atrodas soļa attālumā no fiziskās veselības. Proti, gana daudz fiziskās aktivitātes, rūpes par miega higiēnu, veselīgs uzturs un stresa menedžments labvēlīgi ietekmēs arī cilvēka iekšējo vidi, prāta skaidrību un vairos pozitīvu attieksmi pret ārējo pasauli.
Visbeidzot, vajag atcerēties veltīt pienācīgu laiku sev patīkamajām aktivitātēm – tas var būt kāds aktīvs (varbūt arī intelektuāls) hobijs. Bet tikpat labi tā var būt tikšanās ar ģimenes locekļiem vai draugiem, kas prot uzklausīt, sniegt vērtīgu padomu, lai kopīgiem spēkiem rastu risinājumu grūtībām un problēmām, kas nomoka prātu. Vienlaikus, sarunājoties ar citiem, arī pats labāk sapratīsi un pieņemsi savas emocijas. Un, skat – pasaulei atkal atgriezušās krāsas!
Drūmajos laikapstākļos, kā labs atbalsts, noderēs arī dabas vielu produkts Sedanorm Spray.
Sedanorm Spray ir Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos Pharma radīts produkts ar ātru iedarbību un unikālu sastāvu. Sedanorm Spray sastāvā esošais grifonijas sēklu ekstrakts palīdz uzturēt normālu nervu sistēmas darbību. Pētījumos ir noskaidrots, ka grifonijas sēklu ekstrakts satur 5 – hidroksitriptofānu (5-HTP), kurš organismā piedalās serotonīna veidošanās procesā. Serotonīnu daudzi no mums pazīst kā “laimes hormonu”. Savukārt, pasifloras ekstrakts, darbojas nomierinoši, palīdzot uzturēt psihisko relaksāciju. Pateicoties Sedanorm Spray dabiskajam sastāvam, to var lietot arī bērni, sākot jau no 12 gadu vecuma.
Lai krāsaini arī gada tumšākie mēneši!