Kas visbiežāk izraisa iesnas?

Kas visbiežāk izraisa iesnas ar ūdeņainiem, dzidriem izdalījumiem?
Alerģija. Kad imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz kaut ko, kas parasti ir nekaitīgs, piemēram, ziedputekšņiem, pelējumu vai mājdzīvnieku blaugznām, tas izraisa alerģisko rinītu - iekaisumu deguna ejās, pastiprinot gļotu veidošanos. Parasti deguns tek, kamēr cilvēks atrodas konkrētā alergēna tuvumā, turklāt var pievienoties arī tādi simptomi kā šķaudīšana, acu un rīkles kairinājums, plakstiņu pietūkums, klepus u.c.
Vīrusu infekcija. Vīrusu infekcijas, piemēram, saaukstēšanās un gripa, uzbrūk deguna un rīkles audiem. Atbildot uz to, deguns izdala vairāk gļotu – caurspīdīga šķidruma izskatā, lai ar to palīdzētu notvert un izdalīt ārā vīrusu daļiņas. Atkarībā no vīrusu veida var variēties iesnu un citu simptomu izpausmes. Parasti iesnas drīzāk ir sastopamas saaukstēšanās nekā gripas vīrusu gadījumā un ilgst 10-14 dienas.
Nealerģiski faktori. Ja iesnu cēlonis nav ne alerģija, ne vīrusu infekcija, tās dēvē par nealerģisko rinītu. Uzskata, ka šis stāvoklis var rasties, ja pastiprinās asins plūsma degunā, kas izraisa pietūkumu un palielina gļotu veidošanos. Tiešais bioloģiskais cēlonis vēl nav atklāts, taču zināms, ka šo rinītu var ierosināt virkne faktoru, piemēram, ēdiens vai alkohols, medikamenti, dažādi kairinātāji (cigarešu dūmi, putekļi, ķīmiski izgarojumi, smaržas u.c.), laika apstākļu, kā piemēram, temperatūras vai gaisa mitruma, izmaiņas, paaugstināts stresa līmenis u.c. Nealerģisks rinīts ir hronisks (ilgstošs) stāvoklis. Tā simptomi var būt pastāvīgi, parādīties un izzust noteiktos gada laikos.
Hormonu svārstības. Hormonu izmaiņas, ko izraisa grūtniecība, menstruācijas un hipotireoze, arī var nepatikt degunam. Dažām grūtniecēm var sākt tecēt deguns, lai gan iepriekš viņām nav bijis alerģiskais vai nealerģiskais rinīts, kā arī nav vīrusu infekcijas vai deguna slimību. Uzskata, ka šo grūtniecības rinītu varētu izraisīt hormonu, piemēram, estrogēna un progesterona, izmaiņas. Pēc dzemdībām šīs iesnas drīz izzūd.
Deguna polipi. Tie ir labdabīgi (nav vēzis), mīksti, kustīgi, gaiši pelēcīgi gļotādas veidojumi, kas attīstās deguna ejās. Polipi rodas no hroniska iekaisuma šajā zonā un ir saistīti ar citiem stāvokļiem, piemēram, alerģijām un astmu. Hronisks iekaisums, kas saistīts ar deguna polipiem, var izraisīt tādus simptomus kā pastāvīgas iesnas, aizlikts deguns, ožas vai garšas pavājināšanās, sāpes vai spiediena sajūta sejā, galvassāpes. Par iesnu cēloni var kalpot arī citas iegūtas vai iedzimtas izmaiņas deguna dobuma struktūrā: deguna starpsienas deformācija, deguna gliemežnīcu iekaisums un sabiezējums u.c.
Gremošanas traucējumi. Piemēram, atviļņa slimības gadījumā, kuņģa skābei pastiprināti ceļoties augšup pa barības vadu un nokļūstot augšējos elpceļos, var veidoties hronisks iekaisums balsenē, rīklē, deguna dobumā, aizdegunē, vidusauss struktūrās. Iesnas var saglabāties tikmēr, līdz pilnībā sadzīs augšējo elpceļu gļotāda.Kā ārstēt iesnas?
Tautā smejas, ka ārstētas iesnas pāriet septiņās dienās, bet neārstētas – nedēļas laikā. Ja vien gadījums nav saistīts ar smagāku saslimšanu, iesnas parasti pāriet pašas no sevis, taču noteiktas ārstēšanas metodes var atvieglot simptomus un stiprināt organismu. Lūk, daži tautā pārbaudīti līdzekļi iesnu atvieglošanai!
Daudz dzert šķidrumu. Šķidruma uzņemšana un hidratācijas saglabāšana, cīnoties ar iesnām, var būt noderīga, ja ir arī deguna nosprostošanās simptomi. Tas nodrošina, ka gļotas deguna blakusdobumos tiek atšķaidītas līdz šķidrai konsistencei, un tās ir viegli izvadīt. Pretējā gadījumā puņķi sabiezēs, padarot degunu vēl vairāk aizliktu. Sevišķi labi šim nolūkam derēs karstas zāļu tējas, jo karstums un tvaiki palīdz paplašināt un atslogot elpceļus. Turklāt daudziem ārstniecības augiem (kumelītēm, piparmētrai, timiānam, plūškokam, gaiļbiksītēm u.c.) piemīt vieglas atkrēpošanas un pretiekaisuma īpašības. Jāizvairās no dzērieniem, kas dehidrē, nevis mitrina, kā piemēram, no kafijas un alkohola.Izmantot gaisa mitrinātāju. Aizvien populārāka kļūst tendence mitrināt iekštelpu gaisu ar īpaši šim nolūkam ražotām ierīcēm. Mitrinātāji darbojas, pārveidojot ūdeni tvaikos, lai mitrinātu citādi sausu gaisu. Ieelpotais mitrums palīdz atšķaidīt un izvadīt gļotas un nomierina deguna blakusdobumu kairinājumu. Tikpat labi kalpo arī vecās labās tvaika inhalācijas – tvaiku ieelpošana, izmantojot inhalatorus vai vienkārši trauku ar karstu ūdeni. Vēl efektīvāki šie tvaiki būs, ja tiem pievienos dažus pilienus ēteriskās eļļas (eikalipts, priede, piparmētra, tējas koks, rozmarīns u.c.).Pielāgot ikdienas paradumus. Iesnu laikā svarīgi nepārslogot sevi un atpūsties, vēdināt telpas un doties svaigā gaisā, ejot gulēt, nedaudz piepacelt gultas galvgali, lai galva ir augstāk par pārējo ķermeni.Bezrecepšu līdzekļi degunam. Nav daudz to, kuri uzņemsies vairākas reizes dienā degunu skalot ar vieglu sālsūdeni. Tā vietā aptiekas piedāvā plašu klāstu deguna pilienu vai aerosolu, kas mazina deguna gļotādas tūsku, ātri atbrīvo aizlikto degunu, atvieglo elpošanu.
Lotos Pharma piedāvā dabiskus augu ekstraktus saturošu produktu Sinunorm DUO, kas iedarbojas gan uz augšējiem (deguns un tā blakusdobumi), gan apakšējiem (bronhi) elpceļiem. Sastāvā esošajam timiāna ekstraktam ir antibakteriāla aktivitāte. Plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību. Sinunorm DUO kapsulas piemērotas pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma.
Mazākiem bērniem, jau no 3 gadu vecuma, piemērots ir Sinunorm B balzams, kas nesatur spirtu, jo ir veidots uz cidoniju augļu sulas bāzes. Tā sastāvā esošais priežu mizas ekstrakts palīdz atvieglot elpošanu. Kumelītes ekstrakts palīdz uzturēt respiratoro funkciju un nodrošināt spazmolītisko efektu. Plūškoka ekstrakts palīdz uzturēt elpceļu veselību un imūnās sistēmas darbību. Altejas ekstrakts atvieglo elpošanu, nodrošinot mīkstinošu efektu elpceļos.
Papildus rūpēm par degunu un tā gļotādu radīta Sinurin līnija:
- jūras ūdeni saturoši deguna aerosoli Sinurin Spray un Sinurin Isotonic, kas palīdzēs mazināt aizlikta deguna simptomus, neradot papildu kairinājumu deguna dobuma sieniņām
- eikalipta un tējas koka ēterisko eļļu saturoši deguna pilieni Sinurin. Tie nodrošina divkāršu iedarbību: atvieglo elpošanu; mazina risku vīrusu iekļūšanai organismā
- ēterisko eļļu saturošs inhalācijas zīmulītis Sinurin Air Stick
Klepus cēloņi, simptomi un ārstēšana

Normāla, laba pašsajūta, brīva elpa, taču nepārtraukta kutinoša sajūta kaklā, kas izraisa kāsēšanu un klepu. Taču izklepojoties vieglāk nekļūst. Kakls ir iekaisis un sāpīgs. Ko darīt, kā atbrīvoties no šī kairinošā un kaitinošā klepus?
Sauss klepus - izplatītākie cēloņi
Klepus ir dabiska organisma aizsargreakcija, kad tiek kairināta rīkles gļotāda. Sausā klepus (bez krēpām) cēloņi var būt dažādi. Visbiežāk pie vainas ir nesena saaukstēšanās vai gripas pārslimošana, kas arī rosina tā saukto pēcvīrusu klepu. Var teikt, ka šī mokošā stāvokļa izraisītājs 90 % gadījumu ir bijis vīruss. Tomēr to var radīt arī alerģija, astma vai hronisks kuņģa skābes reflukss jeb atvilnis. Retāk sastopamie sausā klepus cēloņi ir vides faktori – pārāk sauss gaiss, pēkšņas temperatūras maiņas, gaisa piesārņojums, arī pasīvā smēķēšana..
Retos gadījumos sauss klepus var būt citu slimību – plaušu vēža vai sirds mazspējas – pavadonis, tāpēc ir svarīgi saprast sausā klepus patieso cēloni, lai varētu to efektīvi ārstēt. Ja simptomi ir smagi – krēpas ar asinīm, elpas trūkums vai sēcoša elpa, nespēks, paaugstināta temperatūra, galvas reiboņi – vai klepojot jūtat stipras sāpes, noteikti sazinieties ar savu ģimenes ārstu vai farmaceitu!

Kairinājums kaklā
Ilgstošu sausu jeb neproduktīvu klepu izraisa rīkles un augšējo elpceļu iekaisums, kas arī rada kutinošo sajūtu kaklā. Atklepoties neizdodas, jo krēpas vai gļotas neveidojas, elpceļi un plaušas nav aizsprostotas. Iekaisums rodas tieši klepus dēļ, jo ķermenis cenšas atbrīvoties no gļotām, kuru patiesībā nav. Sausais klepus parasti pāriet trīs līdz četru nedēļu laikā. Tas šķiet ilgs laiks, taču, kamēr ķermenis atveseļojas, iespējams simptomus atvieglot ar piemērotu ārstēšanu. Svarīgi ir stiprināt imūnsistēmu, vēdināt telpas un, ja iespējams, mitrināt gaisu, labi izgulēties, rūpēties par rīkles gļotādu, mitrinot un aizsargājot to no jaunu baktēriju pieķeršanās, mazinot kairinājumu.
Sauss klepus - kā to ārstēt?
Lai gan nav vienu zāļu pret sausu klepu, kas derētu itin visiem, ir lietas, ko varat darīt, lai atvieglotu simptomus, klepotu retāk. Lūk, galvenie speciālistu ieteikumi:
- Lai atbrīvotos no baktērijām mutē un kaklā, skalojiet rīkli ar tīru ūdeni vismaz trīs reizes dienā!
- Uzturiet hidratāciju, katru dienu dzerot daudz šķidruma, dodiet priekšroku zāļu, piemēram, kumelīšu tējai!
- Nemēģiniet aizturēt, apspiest klepu, jo tā var to pasliktināt!
- Apturiet klepus lēkmi, iemalkojot ūdeni!Palieliniet C vitamīna devu! Izvēlieties vairāk to saturošu produktu, kuri vienlaikus nav gļotādu pastiprināti kairinoši, piemēram, kāpostus un puķkāpostus, brokoļus, papriku, zemenes, kivi, citronu pie tējas. C vitamīns un cinks uzlabo imūnsistēmas darbību.
- Saudzējiet rīkles gļotādu – nevajadzētu dzert pārlieku karstus vai aukstus šķidrumus, ēst cietus, asus ēdienus!Izvairieties no sausas vides un piesārņota gaisa, kas var kairināt elpceļus!
- Izmēģiniet iekaisumu mazinošus, klepus refleksu nomierinošus līdzekļus, specializētus, ārstniecības augus saturošus preparātus. Lai mazinātu gremošanas trakta kairinājumu, lietojiet tos pēc ēšanas!
Klepu nevajadzētu atstāt bez ārstēšanas, jo tas, kā jau minēts, var būt kādas nopietnākas slimības pavadonis un izraisīt komplikācijas, piemēram, plaušu karsoni. Kad klepus mazinājies vai jau pārgājis, tomēr jāatceras, ka elpceļu gļotāda vēl nav pilnībā atjaunojusies un ir uzņēmīgāka pret vīrusiem, tādēļ jāievēro piesardzības pasākumi, jāizvairās no citiem slimniekiem.
BronchoNorm balzams ir līdzeklis elpošanas ceļu veselībai. Tā sastāvā esošie ārstniecības augi (priede, mārsils) labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu – nomierina un mazina kairinājumu elpceļos, kas var izsaukt klepu, atbrīvo elpceļus no uzkrātā sekrēta un atvieglo elpošanu. BronchoNorm balzams palīdz gan sausa, gan mitra klepus gadījumos, tas ir piemērots arī bērniem no viena gada vecuma.
BronchoNorm Caps kapsulas paredzētas sausa, spazmatiska klepus ārstēšanai. To sastāvā esošā magone palīdz veicināt elpošanas sistēmas veselību. Cinks veicina imūnsistēmas darbību un šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu. Magnijs veicina normālu muskuļu darbību, tam ir spēcīga relaksācijas iedarbība uz elpceļu gludo muskulatūru, tādēļ to bieži lieto astmas paasinājumu mazināšanai. BronchoNorm Caps neveicina atkrēpošanos, tādēļ ieteicams arī pirms gulētiešanas, lai mazinātu klepus simptomātiku, Vēlams lietot no 18 gadu vecuma.

Kā tikt galā ar stresu?

Ko izvēlēties parastas, stresa pilnas dienas radītā nervozuma mazināšanai? Glāzi vīna vakarā, garu pastaigu vai kādu nomierinošu līdzekli? Katram ir savs iecienītais paņēmiens šādā situācijā. Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents Māris Taube skaidro, kāda veida palīdzība šādos gadījumos ir efektīvākā un kāda turpretī ar laiku noved pie vēl lielākas problēmas.
Kāda loma mūsdienās ir ikdienas stresa menedžmentam?
- Stresa menedžmentam ikdienā ir ļoti liela loma, jo diemžēl dzīves intensitāte pieaug. Ir jāuzņem ļoti daudz informācijas, mēs visu mēģinām izdarīt ļoti ātri, visu paspēt – un dzīve kļūst aizvien ātrāka, ātrāka un intensīvāka. Nešaubīgi, ka stresa līmenis arī pieaug, īpaši pilsētvidē, varbūt laukos nedaudz mazāk. Un ja stresa menedžmentā ietveram dažādas aktivitātes, kas ir mūsu pašu spēkos, mēs ļoti daudz lietu varam ietekmēt pozitīvi.
Kādas var būt sekas, ja cilvēks neko nedara, lai mazinātu stresu?
- Sekas var būt diezgan bēdīgas. Tas var novest pie nopietnākām veselības problēmām – tik nopietnām, ka tās jau jārisina speciālista kabinetā, piemēram, tādām kā panikas lēkmes, agorafobija, ģeneralizēta trauksme, līdz pat depresijai. Tam nepieciešams pievērst uzmanību, īpaši, ja tuviniekiem ir bijuši šādi gadījumi, kas liecina, ka nervu sistēma nav tik noturīga, ka mēs varam reaģēt ļoti emocionāli. Tad, droši vien, kādā brīdī ir jāpiebremzē, jāapdomā, vai neizdegsim un nesasniegsim kādas nopietnākas veselības problēmas.
Vai visiem cilvēkiem ir vienāds stresa slieksnis?
- Nav vienāda stresa sliekšņa. Tas ir atkarīgs no ļoti dažādiem aspektiem, tāpat kā šo trauksmes gadījumu izcelsmē ir dažādi momenti, tie var būt pat ģenētiski momenti, arī anatomiskas izmaiņas, psiholoģiski faktori. Mums vienmēr liekas, ka cēlonis ir tikai psiholoģisks - tas nebūt tā nav. Ir daudz bioķīmisku momentu, un katram cilvēkam tie var būt atšķirīgi. Tāpēc es ieteiktu skatīties, kādi ir mūsu tuvinieki, vai rados nav bijuši cilvēki, kuriem bijušas kādas epizodes vai kuri vieglāk reaģē uz stresu. Būs cilvēki, kuri varēs izturēt lielāku stresa slodzi, un būs tādi, kas ļoti jutīgi uztvers katru simptomu – un varbūt apkārtējiem pat liksies kaitinoši. Taču tas cilvēks tā ir uzbūvēts, ka viņš stresu nevar turēt, līdzīgi kā citiem ir zems sāpju slieksnis.
Vai cilvēki stresa situāciju risināšanai mēdz izvēlēties nepiemērotus līdzekļus?
- Jā. Cilvēki cenšas kaut kādā veidā risināt to stresa problēmu, bet bieži vien tas ir nepiemēroti. Lielākā kļūda un problēma ir alkohola lietošana, arī dažādi uztura paradumi, piemēram, cilvēki ēd par daudz, pēc tam izjūt ļoti lielu diskomfortu, jo viņi to labsajūtu panāk tikai uz kādu brīdi – pēc tam atkal gribas ēst, un galu galā viņi ir nelaimīgi par savu izskatu. Alkohols tomēr ir izplatītākā problēma. Ļoti daudz cilvēku mēģina ar to uzveikt stresu, saka: “Jā, es tā atslābinos, es vakarā lietoju glāzi vīna” - vai vēlāk jau vairāk. Bet jautājums ir: kāpēc? Vai mēs iedzeram vīnu tāpēc, ka labi jūtamies kādā kompānijā, vai mēs to sākam lietot ikdienā jau, faktiski, kā ārstniecības līdzekli. Diemžēl pēc tam ir sekas, piemēram, vairs nestrādā visas receptoru sistēmas, un kad cilvēkam jau ir nopietna depresija, tad to ir ļoti grūti ārstēt. Es ieteiktu šādas vieglas un neefektīvas iespējas – kas palīdz tikai uz doto brīdi – neizmantot. Nemaz to nesākt un saprast laicīgi, kad stress jau sagādā problēmas.
Ko speciālisti iesaka stresa mazināšanai ikdienā?
- Tās ir pamatlietas. Vajag sabalansēt savu dzīves ritmu: mums noteiktas stundas ir vajadzīgas darbam, noteiktas stundas vajadzīgas atpūtai, noteiktas stundas – miegam. Es aicinātu pievērst ļoti lielu uzmanību miegm, nedomāt, ka šodien pastrādāšu ilgāk, tad atpūtīšos. Otrā dienā atkal sanāks ilgāk pastrādāt – tas viss sakrāsies, un diemžēl būs negatīvas sekas. Ļoti ieteiktu atrast laiku, ko pavadīt svaigā gaisā, vēlams, fiziskās aktivitātēs – vai nūjojot, vai vienkārši skaitot noietos soļus. Tās ir vienkāršas lietas, neprasa no cilvēka milzīgu sportisku aktivitāti, bet atvēlot šai elementārai nodarbei tikai trīs reizes nedēļā pa trīsdesmit minūtēm – tā jau būs minimāla, bet laba, fiziska slodze. Tas jau būs sākums, un cilvēks varēs sev teikt, ka nodarbojas ar savu fizisko formu.
Protams, liela nozīme arī uzturam, piemēram, ievērot Vidusjūras diētu, ko ārsti vienmēr iesaka, censties vairāk ēst zivju produktus, sabalansēt diētu, lai tā mazāk balstītos uz bulciņām, maizi un citiem vieglajiem ogļhidrātiem, kas mums it kā rada to mirkļa labsajūtu, bet pēc tam vēl vairāk rosina neveselīgu ēstgribu.
Vēl ir svarīga socializācija. No psihiatrijas viedokļa uzsveram kā ļoti labu apstākli to, ka cilvēkam ir draugi, tuvinieki, ģimene, kuru lokā viņš var atslēgties no ikdienas darba lietām. Vajag mācēt arī atslēgties no tām sestdienā un svētdienā, pavadīt laiku ar tuviniekiem, atkāpties mazliet no tām ikdienas problēmām. Šajā sakarā vajadzētu uzmanīties arī ar mediju lietošanu, tā vietā labāk atrast kādu vaļasprieku. Tās ir ļoti vienkāršas lietas, kas kā profilakse tīri labi noderēs.
Vai dabīgi nomierinoši līdzekļi var mazināt stresa negatīvo ietekmi uz veselību?
- Noteikti, ka var, un tie arī tiek plaši izmantoti, īpaši kā profilaktisks pasākums. Tas varbūt neattiecas uz nopietnu panikas lēkmi, kad cilvēkam jau vajadzīgi medikamenti vai citas pieejas, bet ikdienas stresa gadījumā dabīgi nomierinoši līdzekļi noteikti var palīdzēt. Tas, protams, ir saistībā arī ar veselīgu uzturu – ar minerālvielu un citu uzturvielu pietiekamu uzņemšanu, lai pietiek, piemēram, D vitamīna un citu svarīgo vielu, ko varam vai nevaram vienmēr uzņemt un kas var ietekmēt garīgo veselību.
Kādas ir priekšrocības, izvēloties ātras iedarbības nomierinošu līdzekli?
- Tam ir priekšrocības atšķirībā no tādiem pseidolīdzekļiem kā alkohols vai smēķēšana (nikotīns arī nomierina – tur ir savs mehānisms), kas ir neracionālas lietas un ko nevajadzētu izmantot. Noteikti nevajadzētu uzreiz ķerties arī pie benzodiazepīna medikamentiem, kurus lieto situācijās, kas atbilst noteiktiem kritērijiem. Taču līdz tam mēs varam ļoti daudz paši darīt – ar savu dzīvesveidu, elpošanas vingrinājumiem vai dabīgiem līdzekļiem, mēģinot mazināt spriedzes situācijas. Ātrākais un vieglākais ceļš nav labākais, jo pēc tam ir ļoti grūti atbrīvoties, piemēram, no šiem medikamentiem vai ieradumiem. Bieži vien ir garas sarunas ar pacientiem, lai pārliecinātu viņus atmest zāles, jo, lūk, uz to brīdi šī “brīnumtablete” ļoti palīdzēja. Taču kas būs ar pacienta atmiņu pēc desmit gadiem – to cilvēks tajā brīdī neiedomājas.
Sedanorm Spray – normālai nervu sistēmas darbībai*
Farmācijas uzņēmums Lotos Pharma ir izstrādājis inovatīvu, dabisku, ātras iedarbības produktu Sedanorm Spray, kas tiek ražots tepat Latvijā.
Sedanorm Spray sastāvā esošais grifonijas sēklu ekstrakts palīdz uzturēt normālu nervu sistēmas darbību. Pētījumos ir noskaidrots, ka grifonijas sēklu ekstrakts satur 5 – hidroksitriptofānu (5-HTP), kurš organismā piedalās serotonīna veidošanās procesā. Serotonīnu daudzi no mums pazīst kā “laimes hormonu”. Savukārt, pasifloras ekstrakts darbojas nomierinoši, palīdzot uzturēt psihisko relaksāciju.
Būtiski, ka Sedanorm Spray, pateicoties tā dabiskajam sastāvam, var lietot jau no 12 gadu vecuma. Baudīsim mierīgu un harmonisku ikdienu!
* nodrošina sastāvā esošais grifonijas sēklu ekstrakts.

Kā sagaidīt jauno mācību gadu veselam?
Neatkarīgi no tā, vai bērni mācības apgūst klātienē skolas solā vai attālināti no mājām, kā stiprināt bērna imunitāti, ir jautājums, kas nodarbina vecāku prātus. Vasaras sauli nomainījuši drēgni rudens vēji, un tas ir pārbaudījums imūnsistēmai, kas bērniem vēl nav tik attīstīta kā pieaugušajiem, tādēļ aizsargspēju stiprināšanai jāvelta pastiprināta uzmanība!
Bērniem trūkst tieši iegūtās imunitātes, kuru organisms attīsta dzīves laikā, tādēļ uzņēmība pret infekcijām ir augstāka. Mainoties gadalaikiem un laikapstākļiem, palielinās arī iespēja saslimt ar kādu no vīrusu infekcijām, ko visbiežāk saucam vienkārši par saaukstēšanos. Pilnībā norobežoties vai norobežot bērnu no saskaršanās ar vīrusiem nav iespējams, un slimošana ir normāls process, kura laikā mēs nostiprinām un attīstām organisma aizsargspējas. Arī slimot 7 – 10 reizes gadā bērnam ir normāli, tomēr tas ir signāls, ka ir ieteicams organisma aizsargspējas uzlabot. Visefektīvāk varam to darīt, rūpējoties, lai bērnam tiktu nodrošināts veselīgs un vitamīniem bagāts uzturs, fiziskās aktivitātes un pilnvērtīgs miegs. Jo stiprāka imūnsistēma, jo vieglākā formā un arī retāk cilvēks slimo. Organisms dabiski nevar izveidot specifisku imunitāti pret noteiktām infekcijām. Imūnā reakcija sākas ar nespecifisko imunitāti, kura pirmā reaģē uz jebkuru antigēnu, kas nonācis organismā, tieši tādēļ ir tik svarīgi rūpēties par ķermeņa aizsargspēju stiprināšanu.
Organisms pats nesintezē nevienu no tam nepieciešamajiem vitamīniem, taču tos var uzņemt ar atbilstīgu, pilnvērtīgu pārtiku un tie visi piedalās imūnsistēmas darbībā. Veselīgas maltītes ar akcentu uz dārzeņiem un augļiem palīdzēs uzturēt bērna imūnsistēmu vislabākajā formā. Izcils vitamīnu avots ir svaigi spiestas sulas, un rudens ražas laiks ir īstais brīdis to izmantot! Vērtīgi ir C vitamīnu saturoši produkti – dzērvenes, brūklenes, citrusaugļi. Bērnu imūnsistēmas nodrošināšanā būtiska loma ir cinkam – tas atrodams putnu gaļā, pākšaugos, riekstos. Par veselīgu našķi uzskatāmi žāvēti augļi, valrieksti, lazdu rieksti, ķirbju un saulespuķu sēklas, čia sēklas, kas satur nepiesātinātās taukskābes un minerālvielas. Savukārt saldumi un saldināti dzērieni imunitāti nekādi neveicina, gluži otrādi! Ja bērnam tomēr ļoti kārojas kaut kā salda, veselīgākā izvēle būs pievienot tējai papildu karotīti medus. Talkā var nākt arī speciālie imunitāti stiprinošie sīrupi, piemēram, plūškoka sīrups.
Latvijā ražots produkts veselībai ar melno plūškoku
Dabisks palīgs bērna veselībai ir Imunosil Sambucus melnā plūškoka balzams. Tas satur koncentrētu plūškoka augļu sulu, kas palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas. Bērniem līdz sešu gadu vecumam lietošana pa 1 tējkarotei 1-2 reizes dienā; 7 - 12 gadus jauniem bērniem – pa 1-2 tējkarotēm divas reizes dienā; pieaugušajiem – pa 1-2 tējkarotei trīs reizes dienā. Imunosil Sambucus ir pieejam 100 ml iepakojumā, kā arī ērtajā 250 ml iepakojumā.

Bezmiegs - drauds veselībai

Miegs ir būtisks ķermeņa atjaunošanai un imunitātes stiprināšanai, turklāt ieteicams iet gulēt jau pirms pusnakts – tā ir vislabāk mūsu organismam, lai tas paveiktu savu darbu “nakts maiņā”. Tomēr visā pasaulē cilvēku vidū ir izplatīts bezmiegs – viens no miega traucējumu veidiem, kas saistīts ar pārmaiņām miega ilgumā, ritmā un dziļumā.
Visbiežāk bezmiegs izpaužas ar grūtībām iemigt: cilvēku moka nemiers, domas par dienā piedzīvoto, bažas par rītdienu u.tml. Naktī miegs var būt saraustīts, ar vairākkārtīgu pamošanos, saīsinās dziļa miega stadija un rezultātā arī miega ilgums, ja vēl rītos regulāri agri jāceļas.
Pārejošu bezmiegu, ko parasti izraisa stress, akūta slimība, izmaiņas gulēšanas režīmā, būs izjutis ikviens. Taču ja cilvēkam ir miega traucējumi ilgāk par vienu mēnesi, to uzskata jau par hronisku bezmiegu. Ar laiku šie miega traucējumi var novest pie nopietnām veselības problēmām.
Cik izplatīts ir bezmiegs Latvijā?
Izmērīt bezmiega izplatību ir sarežģīti, taču lēš, ka pasaulē vidēji no 10% līdz 30% pieaugušo ir bezmiegs jebkurā noteiktā brīdī un līdz pat pusei cilvēku noteiktā gadā ir cietuši no bezmiega. Tāpat uzskata, ka tas skar vairāk cilvēkus pēc 65 gadiem nekā jaunākus, kā arī sievietes.
Latvijā situācija liecina par samilzušu problēmu. 2021. gadā “Mana Aptieka” un tirgus un sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS veiktajā aptaujā (1000 cilvēki vecumā 18-75 gadi)[3] tika atklāts, ka teju ceturtā daļa (24%) iedzīvotāju cieš no bezmiega, un to vidū visvairāk seniori (43%) un sievietes (29%), kuriem visbiežāk neļauj aizmigt dažāda veida satraukums: par veselību, ikdienas pienākumiem, finansēm u.c.
Līdzīgā aptaujā pāris gadus iepriekš tika konstatēts, ka no bezmiega cieš arī ap 40% jauniešu vecumā no 18 līdz 24 gadiem. Īstenībā ārsti jau ceļ trauksmi par bezmiegu pusaudžiem, kuriem normāli vajadzētu gulēt 8-10 stundas, bet kuri guļ pārāk maz. Iemesls – nespēja aizmigt, ko viņi risina, piemēram, “čatojot” ar draugiem, skatoties internetu vai pat šausmu filmas. Viedierīces rada gaismu, kas kavē miega hormona melatonīna (viela, kas smadzenēs tiek ražota tumsā un palīdz regulēt miega-nomoda ritmu) izstrādāšanos, taču galvenais – visas šīs darbības aktivizē smadzenes, neļaujot iemigt.
Kādi ir bezmiega cēloņi?
Primārs bezmiegs, kas izpaužas kā grūtības iemigt, bieži rodas diennakts ritma traucējumu dēļ, kā tas ir pusaudžu bezmiega gadījumā: viņi nespēj aizmigt līdz vēlai naktij, kam seko grūtības pamosties “normālā” laikā. Sekundārs bezmiegs ir daudzu psihoemocionālo un fizisko traucējumu pavadonis, piemēram, vecākiem cilvēkiem bezmiegs bieži rodas kā pamatslimības blakusparādība.
Galvenie bezmiega cēloņi:
* paaugstināts stress, raizes, bailes, nemiers;
* stimulanti, pastiprināta kofeīna, nikotīna vai alkohola lietošana;
* diennakts ritma izmaiņas, maiņu darbs vai ceļošana un laika zonu maiņa;
* depresija, posttraumatiska stresa sindroms, obsesīvi-kompulsīvi traucējumi un citas psihiskas saslimšanas;
* fiziskas saslimšanas: nemierīgo kāju sindroms, sirds mazspēja, astma, gremošanas slimības, infekcijas u.c.;
* akūtas un hroniskas sāpes;
* medikamenti, piemēram, stimulējošie antidepresanti, bronhodilatatori, diurētiķi, kalcija kanālu blokatori, steroīdi;
* hormonālās pārmaiņas, piemēram, menstruāciju vai menopauzes laikā;
* pārmērīgas fiziskas aktivitātes pirms gulētiešanas;
* iedzimtība – sastopama ap 38% vīriešu līdz 59% sieviešu vidū.
Bezmiegu nedrīkst ignorēt
Miega speciālisti norāda, ka nepietiekami izguļoties, pašsajūta var saglabāties pat laba - taču tā tas būs tikai īstermiņā. Izturības robeža vidēji ir divi gadi, tad hroniska bezmiega dēļ var sākties dažādas veselības problēmas:
* galvas, muguras, locītavu sāpes;
* atmiņas pasliktināšanās;
* koncentrēšanās grūtības;
* darbspēju kritums;
* aizkaitināmība, paaugstināta trauksme;
* izdegšanas sindroms;
* veģetatīvā distonija u.c.
Hronisks bezmiegs ir saistīts ar daudziem veselības stāvokļiem, tostarp 2. tipa diabētu, sirds un asinsvadu slimībām, aptaukošanos un depresiju.
Miega zāles un uztura bagātinātāji
Cilvēki lieto gan bezrecepšu zāles, gan ārstu izrakstītas miega zāles, daudz drošāki ir uztura bagātinātāji ar melatonīnu un ārstniecības augiem kā piemēram Good Sleep Spray un Good Sleep Caps - Latvijā ražots produkts labam miegam, ko izstrādājis uzņēmums Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem.
Good Sleep Spray ir pirmais zem mēles izsmidzināms miega līdzeklis, kura sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku¹ un atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas², savukārt pasifloras augs darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu.
Kāpēc Good Sleep spray ir labāks nekā citi miega līdzekļi? Ar ko īpašs Good Sleep Spary? Zem mēles forma nodrošina ātrāku iedarbību salīdzinot ar tablešu formu, tādejādi jau 5min laikā tiks sasniegta augstāka melatonīna deva.
Good Sleep Caps kapsulas būs ideāli piemērots cilvēkiem, kas nevar aizmigt, jo pārāk daudz domas prātā no dienas laika uzkrātā stresa. Labam un noturīgam miegam satur melatonīnu¹, pasifloru un citus augu ekstraktus. Baldriāns veicina mentālo veselību. Apiņiem piemīt nomierinošs efekts.
Gulēt pidžamā vai kailam, kā labāk aizmigt?

Tiem, kam regulāri nenāk miegs vai kurus moka bezmiegs vismaz pilnmēnesī, aktuāls kļūst tikai viens jautājums: kā beidzot aizmigt? Un ja izmēģināti dažādi paņēmieni bez cerētā efekta, vērts apsvērt gulēšanu kailam - kas, iespējams, nav gluži pirmā lieta, par ko iedomāties šajā sakarā. Tomēr gulēšana bez naktsveļas sniedz dažas priekšrocības labam miegam. Jebkurā gadījumā to ir viegli izmēģināt “uz savas ādas” bez liela riska. Un kas zina: varbūt tieši šī būs īstā recepte, kā tikt vaļā no bezmiega!
Kādēļ izvēlēties gulēt kailam?
Līdzīgi, kā jāievēro personīgā higiēna, arī miega higiēna ir svarīga. Par tās sastāvdaļām esam labi informēti: sākot ar guļamistabas vēdināšanu un aptumšošanu un beidzot ar pastaigu svaigā gaisā un kofeīna, viedierīču un citu stimulantu nelietošanu pirms gulētiešanas.
Pēdējā laikā ievērību izpelnījies arī tāds pasākums kā gulēšana bez naktsveļas, kurā zinātnieki saskata ne tikai labāka miega veicināšanu un ar to saistošo veselības risku mazināšanu, bet arī tiešus ieguvumus veselībai.
- Var ātrāk aizmigt. Ķermeņa temperatūra ir viens no galvenajiem aizmigšanas faktoriem, un tās pazemināšanās norāda, ka ir pienācis laiks gulēt. Gulēšana kailam atvēsina, palīdzot ātrāk aizmigt.
- Labāka miega kvalitāte. Istabas temperatūrai ir būtiska loma miega kvalitātē, kā optimāla ieteikta 15-19°C. Ja apkuri nav iespējams noregulēt, ziemā var būt pat karsta guļamistaba, bet gulēšana bez pidžamas attur ķermeni no pārkaršanas.
- Attur no pieņemšanās svarā. Ķermeņa vēsuma uzturēšana naktīs var palīdzēt uzlabot kaloriju sadedzināšanu. Pētījumi arī liecina, ka vēsāka temperatūra, aptuveni 19 °C, ļauj ķermenim palielināt brūno tauku aktivitāti. Turklāt dziļš, veselīgs miegs attur no nakts maltītēm.
- Uzlabo maksts veselību. Gulēšana kailai palīdz izvairīties no rauga sēnīšu infekcijām pretstatā cieši pieguļošai vai sasvīdušai apakšveļai, kas var palielināt vaginālās kandidozes infekcijas risku, jo piena sēnītei patīk augt siltās, mitrās vietās.
- Veicina vīriešu auglību. Vīriešiem gulēšana kailam palīdz turēt sēkliniekus vēsus – spermas veselībai optimālā temperatūrā. Kāds pētījums, kurā piedalījās 656 vīrieši, liecina par saistību starp cieši pieguļošas apakšveļas valkāšanu un mazāku spermatozoīdu skaitu [1]. Vīriešiem, kuri valkāja bokseršortus, bija augstāka spermatozoīdu koncentrācija un kopējais spermatozoīdu skaits nekā tiem, kuri valkāja stingru apakšveļu.
- Ceļ pašvērtējumu. Gulēšana kailam ir arī lielisks veids, kā sazināties ar savu ķermeni, paaugstināt pašvērtējumu un vispārējo ķermeņa tēla vērtību, kas noteikti ir ieguvums, ja runa ir par sevis mīlestību.
- Stiprina partnerattiecības. Ne tikai seksam, arī gulēšanai kailiem blakus ir liela ietekme uz attiecībām. Ādas kontakts starp pieaugušajiem stimulē oksitocīna – “miera un mīlestības hormona” - izdalīšanos, kam ir svarīga loma pieķeršanās veidošanā starp partneriem.
Miegs acīs un zeķes kājās
Pliks vai apģērbies, taču ar siltām zeķītēm kājās! Šo principu ievēro daudzi, it sevišķi tie, kam vienmēr salst rokas un kājas. Turpretī citiem varētu šķist, ka valkājot zeķes gultā, kājas pārkarst un svīst. Vai ir kāds ieguvums no šī ieraduma?
Atklāts, ka gulēšana zeķēs patiesībā var palīdzēt regulēt ķermeņa iekšējo temperatūru, palīdzot ātrāk aizmigt. Pēdu un roku sasilšana izraisa asinsvadu paplašināšanos. Tas izdala siltumu caur ādu un palīdz pazemināt ķermeņa temperatūru, kas savukārt nosūta ziņu smadzenēm, ka ir pienācis gulētiešanas laiks. Proti, guļot mūsu temperatūra pazeminās par pāris grādiem, sasniedzot zemāko līmeni ap četriem naktī.
Tomēr gulēšana zeķēs ne visiem palīdzēs vienādi. Kādā pētījumā tika eksperimentēts ar siltu kāju vannu, parastu zeķu un apsildāmu zeķu efektu pirms gulētiešanas. Lūk, ko zinātnieki atklāja: “Pieaugušajiem miega iestāšanos paātrināja siltas un neitrālas gultas zeķes pēc gaismas izslēgšanas, un tas bija saistīts ar pēdu temperatūras paaugstināšanos”[2].
Miega zāles un uztura bagātinātāji
Kā atzīst farmaceiti, zāles miegam ir viens no pieprasītākajiem produktiem aptiekās. Cilvēki lieto gan bezrecepšu zāles, gan ārstu izrakstītas miega zāles. Taču abu šo miega zāļu iedarbība palīdz bezmiega ārstēšanā tikai īstermiņā, kā arī rodas blaknes un pierašana pie šiem spēcīgajiem miega līdzekļiem. No rīta ir grūti pamosties un ir novērojams dullums. Atklāts, ka šīs zāles izjauc miega arhitektūru, ietekmējot visas tā fāzes.
Daudz drošāki ir uztura bagātinātāji ar melatonīnu un ārstniecības augiem kā piemēram Good Sleep Spray un Good Sleep Caps - Latvijā ražots produkts labam miegam, ko izstrādājis uzņēmums Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem.
Good Sleep Spray ir pirmais zem mēles izsmidzināms miega līdzeklis, kura sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku¹ un atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas², savukārt pasifloras augs darbojas sedatīvi un palīdz uzturēt psihisko relaksāciju un veselīgu miegu.
Kāpēc Good Sleep spray ir labāks nekā citi miega līdzekļi? Ar ko īpašs Good Sleep Spary? Zem mēles forma nodrošina ātrāku iedarbību salīdzinot ar tablešu formu, tādejādi jau 5min laikā tiks sasniegta augstāka melatonīna deva.
Good Sleep Caps kapsulas būs ideāli piemērots cilvēkiem, kas nevar aizmigt, jo pārāk daudz domas prātā no dienas laika uzkrātā stresa. Labam un noturīgam miegam satur melatonīnu¹, pasifloru un citus augu ekstraktus. Baldriāns veicina mentālo veselību. Apiņiem piemīt nomierinošs efekts.
Aknu veselība – cukurs un saldinātāji
Vai cukurs ietekmē aknu veselību? Regulāras saldas maltītes ilgtermiņā nepadara dzīvi saldāku, gluži otrādi! Parastais cukurs (glikoze) ir ogļhidrāts, kuru organisms izmanto ātrai enerģijas iegūšanai, taču, neizlietojot, „nesadedzinot” to, varam iedzīvoties veselības problēmās. Cukura pārmērīga lietošana var veicināt svara pieaugumu un tam sekojošo sirds slimību risku, 2.tipa cukura diabēta attīstību, nealkohola taukaino aknu slimību (NATAS). NATAS raksturo pārmērīga tauku uzkrāšanās aknās, ko visbiežāk novēro cilvēkiem ar lieko svaru un cukura diabēta pacientiem, tomēr tā tiek konstatēta arī cilvēkiem ar normālu svaru.
Speciālisti norāda, ka cukuru ar ikdienas uzturu ieteicams uzņemt ne vairāk par 5% no dienas enerģijas daudzuma jeb vidēji līdz 25 g dienā. Lai samazinātu cukura patēriņu, bet nezaudētu ierasto salduma pakāpi iecienītajiem kārumiem, arvien izplatītāka kļūst cukura aizvietotāju lietošana. Bet vai tie ir veselīgāki par parasto cukuru?
Kas ir saldinātāji?
Saldinātāji jeb cukura aizvietotāji ir vielas, kam piemīt cukuram raksturīgā saldā garša, taču tie vai nu nesatur kalorijas, vai to ir krietni mazāk nekā parastajā, no cukurbietēm vai cukurniedrēm iegūtajā cukurā, turklāt tie praktiski neietekmē cukura līmeni asinīs. Šādu saldinātāju tāpat var pievienot ēdieniem, dzērieniem un turpināt dzīvot „ar garšu”.
Cukura aizvietotāji pieejami dažādos veidos, piemēram, tabletēs un pulveros. Biežāk lietotie saldinātāji, kas gatavoti no dabā sastopamiem augiem, ir stēvija, ksilitols un eritritols.
Asteru dzimtai piederīgās stēvijas (Stevia rebaudiana Bertoni) saldās lapas satur steviozīdu un rebaudiozīdu, kas ir aptuveni 300 reizes saldāki par cukuru, taču gandrīz bez kalorijām un neizmaina cukura līmeni asinīs. Stēvijai gan ir specifiska, nedaudz lakricai līdzīga pēcgarša.
Ksilitols, ko apzīmē kā E967, ir bērzu cukurs, kas atrodams dažādu koku mizās, augļos un dārzeņos. Arī cilvēka organisms, proti, aknas, ražo nelielu daudzumu šīs vielas. Ksilitola glikēmiskais indekss ir ļoti zems, tādēļ to var lietot arī cukura diabēta slimnieki. Bērzu cukurs labvēlīgi ietekmē mutes dobuma veselību – mitrina gļotādu, stiprina zobu emalju un mazina kariesa, skābju un citu mikrobu iedarbību uz zobiem un smaganām. Ksilitolam nav piegaršas, taču tas satur vairāk kaloriju un ir dārgāks par citiem saldinātājiem.
Eritritols (Latvijā nopērkams kā Sukrin) atrodams dabiskajā cukura spirtā, ko satur, piemēram, melones, bumbieri un citi augļi, arī sēnes. To iegūst fermentācijas procesā, kurā izmanto dekstrozi (d – glikozi). Eritritolam nav piegaršas, tam nav kaloriju un glikēmiskais indekss ir 0, attiecīgi tas neietekmē cukura līmeni asinīs un ir piemērots cilvēkiem, kuri slimo ar cukura diabētu.
Bieži tiek lietoti arī sintētiski, mākslīgi radīti saldinātāji, no tiem populārākā ir sukraloze, ko izgatavo no saharozes. Sukraloze ir ap 600 reižu saldāka par galda cukuru, taču satur maz kaloriju un ir karstumizturīga – piemērota dažādu našķu cepšanai vai pievienošanai karstiem dzērieniem.

Saldinātāju ietekme uz aknu veselību
Mākslīgie saldinātāji tiek stingri regulēti un ir izgājuši nepieciešamās pārbaudes, lai tos varētu lietot pārtikā, tomēr zinātnieki norāda, ka, piemēram, sukralozes ietekme uz veselību vēl nav pietiekami izpētīta.
Galvenā atšķirība starp dažādiem cukuriem un saldinātājiem ir tā, kā organisms tos pārstrādā. Vairāki pētnieki uzskata, ka bezkaloriju cukura aizstājēji var traucēt vai samazināt aknu spēju veikt organisma attīrīšanu, kas ir viena no šī orgāna pamatfunkcijām. Pētījumā, ko veikusi Viskonsinas Medicīnas koledža, atklāts, ka noteikti mākslīgie saldinātāji var ietekmēt olbaltumvielas aknās, kas palīdz orgānam attīrīties. Izrādījies, ka saldinātāji tiek izmantoti arī kā piedevas noteiktiem medikamentiem un pārtikas produktiem, lai tiem piešķirtu saldu garšu bez kalorijām – saldinātāji ir atrodami jogurtu un uzkodu “vieglajās” vai bezcukura versijās un pat nepārtikas produktos, piemēram, šķidrajos preparātos un dažos kosmētikas līdzekļos.
Zinātnieki secinājuši, ka cukura aizvietotāji organismā ierobežo vai pat pārtrauc procesus, ko nodrošina svarīgā olbaltumviela P-glikoproteīns, kas izspiež toksīnus no šūnām un palīdz no organisma izvadīt svešas vielas, zāles un to metabolītus. Cilvēkiem, kuri lieto asinsspiedienu regulējošas zāles, antidepresantus un antibiotikas, P-glikoproteīns ir primārais detoksikācijas nodrošinātājs. Ja šī funkcija netiek pildīta, tas var izraisīt aknu toksicitāti.
Ja turpmākie pētījumi apstiprinās, ka saldinātāji, kas nav uztura bagātinātāji, pasliktina ķermeņa detoksikācijas procesu, būtu svarīgi izpētīt iespējamās mijiedarbības un noteikt drošus patēriņa līmeņus riska grupām, norādījuši amerikāņu zinātnieki. Taču jau tagad ir skaidrs, ka nedz cukura, nedz saldinātāju lietošana nav kaitīga veselībai, ja vien viss tiek darīts ar mēru.
Kādēļ ikdienā jārūpējas par aknu veselību?
Aknas ir cilvēka lielākais iekšējais orgāns, kas veic simtiem dažādu funkciju. Kā svarīgākās var minēt – organisma attīrīšana (jeb detoksikācija) un barības vielu pārstrāde. Ikdienā ar pārtiku tiek uzņemts daudz vielu (tai skaitā arī saldinātāji un cukurs), ar kurām aknām jātiek galā, tādēļ ir būtiski rūpēties par šī orgāna veselību. Daudzi neapzinās, ka aknu veselība ir atkarīga no dzīvesveida, kas bieži vien nenāk par labu – alkohola lietošana, smēķēšana, neapdomīga medikamentu lietošana un neveselīga pārtika.
Kā uzlabot aknu veselību?
Aknu slimību profilaksē būtiski izvairīties no faktoriem, kas var veicināt aknu bojājumus. Liela loma aknu veselības uzturēšanai ir arī veselīgam uzturam un fiziskajām aktivitātēm.
Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma rūpēm par aknu veselību piedāvā produktu Hepasan Forte, kas radīts, izmantojot inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, rezultātā apvienojot holīnu, kas iegūts no esenciālajiem fosfolipīdiem, ar mārdadža (satur 80% silimarīna), pieneņu sakņu un artišoka ekstraktu. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.
Cik svarīgi ir mērīt holesterīnu?
Matemātika ir vienkārša: jo vairāk riska faktoru sakrājas, jo lielāka iespēja saslimt ar koronāro sirds slimību – asins plūsmas samazināšanos sirds artērijās, ko izraisa koronārā asinsvada sašaurināšanās. Negribiet taču nonākt līdz šuntēšanas vai stenta ievietošanas operācijai – vienīgajam līdzeklim, kas palīdz smagas asinsvadu sašaurināšanās gadījumā? Tad ir jārīkojas proaktīvi.
No iepriekš minētajiem pasākumiem īpaši gribētos uzsvērt holesterīna līmeņa kontrolēšanu. Tieši holesterīns - viena no divām taukvielām, kas sastopama dzīvnieku izcelsmes produktos un cilvēka organismā - ir tā viela, kas izgulsnējas sirds un citās artērijās, tās nosprosto un izraisa infarktu vai citas komplikācijas. Ir atzīts, ka holesterīns ir galvenais aterosklerozes (slimība, kad holesterīna izgulsnēšanās uz asinsvadu sieniņām rezultātā asinsvadi kļūst šaurāki, kas var izraisīt miokarda infarktu, insultu un pēkšņu nāvi) cēlonis un ka holesterīna pazemināšana līdz ļoti zemam līmenim efektīvi pasargā no bīstamām sirds un asinsvadu slimībām. Ne velti ārsti augstu holesterīna līmeni, kas netiek ārstēts, mēdz salīdzināt ar dzīvi uz pulvera mucas, jo paaugstinātu holesterīnu faktiski nejūt.
Speciālisti pēta holesterīna ietekmi uz veselību kopš pagājušā gadsimta otrās puses, un pēdējā laikā ir būtiski mainījusies izpratne par holesterīna normu un vēlamo holesterīna līmeni. Tiek uzskatīts, ka tam jābūt krietni zemākam, nekā bija pieņemts agrāk. Šo viedokli pamato ar faktu, ka šūnu pieprasījums pēc holesterīna īstenībā ir ļoti mazs un holesterīna deficīts nerodas pat pie ļoti zema holesterīna līmeņa asinīs.
Holesterīna norma
Lai novērstu sirds un asinsvadu slimību risku, vissvarīgākais ir samazināt tieši “slikto” jeb zema blīvuma lipoproteīnu līmeni (ZBLH). Skatoties uz kopējo holesterīna līmeni, bieži vien uzmanība netiek pievērsta sliktajam holesterīna līmenim. Taču arī tam vajadzētu sekot līdzi, lai tas būtu normāls, nevis divas trīs reizes par augstu.
Atsaucoties uz 2021.gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām normāli holesterīna rādītāji ir sekojoši:
ZBLH ieteicamie lielumi atbilstoši kardiovaskulārā riska pakāpei
Kardiovaskulārā riska pakāpi katram pacientam individuāli izvērtē ģimenes ārsts. Asinsvadu slimību riska faktori, kurus mēs varam novērst un kontrolēt ir augsts asinsspiediens un paaugstināts holesterīna līmenis, liekais svars, mazkustīgums, neveselīgs uzturs, smēķēšana, alkohola lietošana, ilgstošs stress. Asinsvadu slimību riska faktori, kurus mēs varam nevaram novērst ir vecums, dzimums un iedzimtība.
Ārsti arī uzsver, ka svarīgi kontrolēt holesterīnu ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem. Informācija par holesterīna līmeni palīdzēs vecākiem novērtēt, cik veselīgs ir bērna dzīvesveids, un īpaši svarīgi tas ir, ja kādam no vecākiem vai pirmās pakāpes radiniekiem ir bijusi agrīna sirds un asinsvadu slimība vai augsts holesterīns.
Mūsu sirds ir mūžīgais dzinējs, kamēr vien dzīvojam – sargāsim un gādāsim par to jau no jaunības, lai varam mierīgi novecot!

Sirds veselība un lipīdu kontrole - AteroLip® complex!
Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī izvēlies dabas vielu komleksu AteroLip® complex. Tā sastāvā ir dabīgais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. AteroLip®complex ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā! Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā.
Sirds pulkstenis rāda pusmūžu – ko darīt?

Tikai savlaicīgas rūpes par savu sirds veselību - tostarp profilakses pārbaudes un zināšanas par galvenajiem riska faktoriem - var palielināt iespējas saglabāt veselību arī pusmūžā un vecumā. Vai esiet no tiem, kas jūtas gluži labi - tāpēc ārsta apmeklējumu un veselības pārbaudes uzskatiet par lieku laika patēriņu? Ja mēdzat ārstu aicinājumus pārbaudīties laist gar ausīm kā reklāmas, tomēr vajadzētu iegaumēt vienkāršu faktu: novecojot palielinās dažādu saslimšanu, it sevišķi sirds un asinsvadu slimību, risks.
Ģimenes ārsts - sirds veselības draugs
Labā ziņa ir tā, ka pat 40, 50 un 60 gados nav par vēlu veselīga dzīvesveida izvēlei, ja analīzes atklāj, ka pamata rādītājos ir kādas nevēlamas novirzes. Parasti jav jau tā, ka – hop, un asinsspiediens vai holesterīns pēkšņi “uzlec” bīstami augstu. Visbiežāk šādas izmaiņas notiek pamazām, un laicīgi atklātas, tās var novērst, piemēram, uzlabojot savu diētu un pievēršoties regulārām fiziskajām aktivitātēm, nevis uzreiz lietojot medikamentus.
Tieši tāpēc ir svarīgi regulāri - ne tikai tad, kad jūtaties slikti - apmeklēt savu ģimenes ārstu. Diemžēl visā pasaulē cilvēkiem ir tendence šajā jautājumā būt re-aktīviem (reaģēt uz notikušu problēmu), nevis pro-aktīviem (rīkoties, lai kontrolētu situāciju). Laikam tāda ir cilvēka daba.
Tomēr profilakse ir veselības pamatu pamats. Reizi gadā ārsts nozīmēs veikt asins analīzes un citas vajadzīgās pārbaudes, lai apspriestu, vai jūsu asinsspiediens, holesterīna līmenis, cukura līmenis asinīs un citi rādītāji ir normas robežās. Profilakses pārbaudes ne tikai ietaupīs nervus un izdevumus, ko varētu prasīt ielaistas slimības ārstēšana, bet galu galā to pašu laiku – nevar salīdzināt tās stundas, ko jāveltī pārbaudēm, ar tām dienām vai nedēļām, ko paņems slimošana.
Profilakses būtisks ieguvums ir ne tikai mūža ilguma pagarināšana, bet galvenokārt - dzīves kvalitātes uzturēšana. Ne velti senioru lielākās bailes ir no veselības pasliktināšanās – jo tai parasto seko savas neatkarības zaudēšana, paliekot par aprūpējamu pacientu.

Sirds veselībā jāiegulda ilgtermiņa darbs
Īpaši svarīgi ir visu mūžu ievērot vairākus nosacījumus, kas var ievērojami samazināt sirds un asinsvadu slimību un citu hronisku saslimšanu risku. Neskaitāmos pētījumos ir izkristalizējušies pasākumi, ko cilvēkiem vajadzētu uzņemties veikt, lai palīdzētu savai sirdij un vispārējam veselības stāvoklim. Lūk, galvenie “darbiņi” veicamo uzdevumu sarakstā, lai gādātu par mierīgām un saulainām vecumdienām!
1. Atmest smēķēšanu. Smēķēšana ir viens no galvenajiem sirds slimību riska faktoriem. Ķīmiskās vielas, ko ieelpo smēķēšanas laikā, izraisa sirds un asinsvadu bojājumus un pangu jeb plātnīšu nogulsnēšanos uz asinsvadu sieniņām, veicinot asinsvadu sašaurināšanos, kas savukārt samazina skābekļa daudzumu asinīs. Smēķēšana vairāk par 20 cigaretēm dienā var palielināt mirstību no sirds slimībām gandrīz par 50%.
2. Regulāri vingrot. Regulāras fiziskās aktivitātes var palīdzēt uzturēt veselīgu svaru, mazināt stresu un uzlabot sirds veselību. Lai nodrošinātu veselīgu rezultātu, vajadzētu veikt vismaz 150 minūtes vidējas intensitātes aerobo vingrojumu nedēļā.
3. Izvēlēties sirdij veselīgu uzturu. Uzturs, kas bagāts ar augļiem, dārzeņiem, pilngraudiem, liesām olbaltumvielām un veselīgiem taukiem, var palīdzēt samazināt sirds slimību risku. Nepiesātinātās taukskābes (labie tauki), ko satur, piemēram, linsēklu, olīvu, rapšu, saulespuķu, valriekstu, zivju eļļas, tiek uzskatītas par veselīgām, jo piedalās šūnas apvalka veidošanā un bioloģiski aktīvu vielu sintēzē, kā arī samazina holesterīna līmeni asinīs. Turpretī no apstrādātiem produktiem un pārtikas, kas satur augstu tauku daudzumu, vajadzētu atteikties.
4. Pārvaldīt stresu. Hronisks stress var izrādīties tikpat kaitīgs riska faktors kā smēķēšana vai augsts asinsspiediens, jo pastāvīgs stress ir saistīts ne vien ar lielāku aktivitāti smadzeņu rajonā, kur notiek emociju apstrāde, bet arī ar palielinātu sirds un asinsrites slimību attīstības iespējamību. Stress palielina sirdsdarbības ātrumu, paaugstina asinsspiedienu un stresa hormonu izdalīšanos. Tas viss rada lielāku slodzi sirdij, kas var būt bīstami. Svarīgi atrast savu paņēmienu – meditāciju, dziļo elpošanu, jogu, pastaigas u.c., kas palīdz kontrolēt stresu.
5. Pietiekami izgulēties. Vismaz septiņas astoņas stundas būtu jāveltī veselīgam miegam. Miega trūkums vai tā traucējumi var veicināt augstu asinsspiedienu, kas ir sirds slimību riska faktors. Vēl vairāk – ļoti neregulārs miega grafiks var gandrīz divkārt paaugstināt risku saslimt ar sirds slimībām salīdzinājumā ar regulāru miega režīmu.
6. Kontrolēt asinsspiedienu un holesterīna līmeni. Augsts asinsspiediens un augsts holesterīna līmenis ir galvenie sirds slimību riska faktori, jo bojā asinsvadus, samazinot asinsplūsmu un skābekļa piegādi, un galu galā novājinot sirdi.
7. Ierobežot alkohola patēriņu. Pārāk liels alkohola patēriņš var paaugstināt asinsspiedienu un veicināt citas veselības problēmas.
Sirds veselība un lipīdu kontrole - AteroLip® complex!
Lai rūpētos un uzturētu sirdi un asinsvadus labā stāvoklī izvēlies dabas vielu komleksu AteroLip® complex. Tā sastāvā ir dabīgais statīns monakolīns K, kas iegūts no sarkanā rauga rīsiem, no cukurniedrēm iegūts polikosanols, standartizēts olīvu (Olea europea) lapu sausais ekstrakts (polifenols hidroksitirozols), holīns, kas palīdz nodrošināt normālu lipīdu vielmaiņu, niacīns un vitamīns B12. AteroLip® complex ir ērti lietot, tikai 1 kapsula dienā! Produkts pieejams 30 kapsulu un izdevīgajā 90 kapsulu iepakojumā. Sīkāku infomāciju atradīsiet Lotos Pharma mājas lapa www.lotos-pharma.com.
PirktSaules dūriens vai karstuma dūriens?

Pēdējās vasarās karstuma viļņi vairs nav reta parādība, un vairums cilvēku labi apzinās, ka jāpievērš lielāka vērība savai pašsajūtai, kad ārā temperatūra tuvojas + 30 grādiem. Taču šāda tveice var ne tikai nogurdināt, bet arī novest līdz karstuma vai saules dūrienam. Kas mums būtu par to jāzina?
Karstums rada augstāku veselības risku tādām grupām kā bērni un vecāka gadagājuma cilvēki, kā arī hronisku slimību pacientiem, piemēram, tiem, kuri sirgst ar sirds un asinsvadu saslimšanām, kustību traucējumiem un vielmaiņu slimībām. Taču pienācīgi nenovērtēta varētu būt vēl kāda riska grupa – jauni un aktīvi cilvēki, kuri, jūtoties gana veseli un stipri, steidz baudīt vasaru, sauli un sportiskās aktivitātes uz pilnu jaudu. Viņiem nereti gadās pārvērtēt savus spēkus, un tas beidzas ar karstuma vai saules dūrienu.

Saules dūriens vai karstuma dūriens - tas nav viens un tas pats
Ja no atrašanās pārmērīgā karstumā vai saulē ievērojami pasliktinās pašsajūta, vajadzētu prast noteikt, kas izraisījis šādu stāvokli, lai sniegtu efektīvāko palīdzību. Karstuma dūriens ir stāvoklis, kas rodas, organismam pārkarstot. Pārkaršanu izraisa traucējumi vielmaiņas radītā siltuma atdevē. Ķermenis vairs nespēj sevi dzesēt, tā ka pat “nobrūk” termoregulācija un ķermeņa temperatūra sakāpj bīstami augstu. Tas var notikt gan pie paaugstinātas fiziskās slodzes ārā, karstos laika apstākļos, sākot ar dārza ravēšanu un beidzot ar riteņbraukšanu, gan arī tikpat labi – telpās, kuras netiek atvēsinātas un kurās trūkst svaiga gaisa.
Saules dūriens būtībā ir karstuma dūriena paveids, ko izraisa pārāk ilgstoša uzturēšanās tiešos saules staros.
Abos šajos gadījumos simptomi un pirmā palīdzība nedaudz atšķiras.
Karstuma dūriena pazīmes
* Reibonis, ģībonis
* Apjukums, kad cilvēks vairs nespēj atbildēt uz elementāriem jautājumiem, kā arī grūtības kustēties
* Slikta dūša, vemšana
* Pārmērīga svīšana vai gluži pretēji – svīšana pakāpeniski var izzust
* Pulsējošas, ļoti stipras galvassāpes
* Dehidratācija, par ko var liecināt arī tumšs urīns
* Sirds ritma paātrināšanās, asinsspiediena pacelšanās, elpošanas traucējumi sirds pārslodzes rezultātā
* Spēcīgi krampji rokās, kājās, vēdera apvidū
* Bērni pārkarstot var kļūt apātiski vai ļoti raudulīgi
Pirmā palīdzība:
1) cietušo iespējami ātri pārvieto uz vēsāku vietu, ēnu vai telpu ar kondicionieri un dod padzerties maziem malciņiem vēsu ūdeni vai sporta dzērienus elektrolītu atjaunošanai. Cietušo novieto guļus ar paceltu galvgali; ja nepieciešams, atbrīvo no šaura, spiedoša apģērba;
2) atvēsina ādu, lai viņš atgūst normālu ķermeņa temperatūru: palīdzēs remdena duša, vēsi un mitri apliekamie, piemēram, samitrināti dvieļi vai sūkļi, uz galvas, kakla, padusēs, cirkšņos. Dzesēšanai jānotiek pakāpeniski, nevis strauji (nedrīkst iemērkt aukstā ūdenī), jo strauja asinsvadu sašaurināšanās ir bīstama – tā var izraisīt galvas smadzeņu bojājumus vai pat nāvi!
3) ja cietušā stāvoklis neuzlabojas vai, piemēram, ķermeņa temperatūra sasniedz + 40 un vairāk grādus, lūpas sāk kļūt zilganas, parādās neskaidra runa vai halucinācijas un citi bīstami simptomi, noteikti jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.
Saules dūriens un tā simptomi
* Pēkšņs vājums, nespēks
* Miegainība
* Auksti sviedri
* Reibonis, galvassāpes
* Paātrināta sirdsdarbība un elpošana
* Vemšana
* Smagākos gadījumos var būt apziņas traucējumi, samaņas zudums, krampji, ķermeņa temperatūra var pacelties līdz pat + 42 grādiem
* Var paplašināties galvas smadzeņu asinsvadi, novedot pie asins sastrēguma un smadzeņu tūskas, kas var beigties ar asinsvadu plīsumu un asinsizplūdumu.

Magnijs pret karstuma nepanesību
Profilakses pasākumi pret pārkaršanu būtu jāievēro visiem, taču ir cilvēki, kuri īpaši nepanes karstumu. Daudziem varētu būt pārsteigums, ka šādā gadījumā var noderēt magnijs. Magnijs palīdz regulēt ķermeņa temperatūru un spēlē būtisku lomu ķermeņa aklimatizācijā karstumam. Nemaz nerunājot par to, ka šis minerāls ir nepieciešams vairāk nekā 300 bioķīmisko reakciju veikšanai organismā.
Magnijs palīdz uzturēt veselīgu sirdi, kad tā ir pakļauta slodzei. Tas ir ļoti svarīgi karstuma dūriena gadījumā, jo tad mūsu pulss ievērojami paātrinās sirds pārslodzes dēļ, cenšoties atvēsināt ķermeni. Magnijs ir arī viens no elektrolītiem, kurus ķermenis, atvēsinot sevi, zaudē lielas svīšanas rezultātā. Savukārt elektrolītu zudums var novest pie krampju rašanās no karstuma.
Tāpēc ārsti iesaka kā līdzekli gan profilaksei, gan vieglākai vasaras karstuma viļņu panesamībai lietot kādu no magnija preparātiem. Piemēram, mūsu pašu farmaceitiskās kompānijas Lotos Pharma ražotais līdzeklis Magnemix Premium satur magnija devu, kas veicina normālu muskuļu un nervu sistēmas darbību. Tas palīdz samazināt nogurumu un nespēku, kā arī veicina elektrolītu līdzsvaru un normālu olbaltumvielu sintēzi.
Pirkt
Atvaļinājums izjauc miega režīmu? 10 padomi labam miegam
Ierasto dienas ritmu, tostarp – gulētiešanas un mošanās laiku, daudziem izmaina brīvdienas, it īpaši, ja tās ir vairākas pēc kārtas. Ne vienmēr pie grūtībām iemigt vainīga dienas ritma maiņa, ļoti svarīgi ir ievērot miega higiēnu. Lūk, speciālistu ieteikumi veselīga miega cikla sakārtošanai!
1. Pielāgojiet apgaismojumu
Sagatavojieties miegam, izslēdzot vai aptumšojot spilgtas gaismas avotus! Tumsa liek jūsu smadzenēm ražot vairāk miega hormona melatonīna, tāpēc ātrāk sajutīsities miegains.
Kad esat pakļauts gaismai, jūsu smadzenes pārtrauc ražot melatonīnu. Tas palīdz palikt nomodā un modram. Uzreiz pēc pamošanās ieslēdziet gaismas ķermeņus un, ja saule jau uzaususi, atveriet aizkarus, lai iedarbinātu ķermeņa pulksteni un informētu smadzenes, ka ir rīts.
2. Neatlieciet modinātāja zvanu
Modinātāja zvana atlikšanas pogas nospiešana ir sliktākais, ko izdarīt. Šādi jūs varat atgriezties dziļā miegā, no kura ir grūtāk mosties, nevis palikt vieglākā miegā, kas raksturīgs pēdējai stundai pirms ķermeņa dabiskās pamošanās. Vēlreizēja modināšana ķermenim un smadzenēm ir milzīgs trieciens, kas liks justies briesmīgi un kārdinās vēlreiz iestatīt snaudas režīmu, uzsākot apburto loku.
3. Praktizējiet relaksāciju
Mazināt stresu un tā negatīvo ietekmi uz miegu var relaksējoša gulētiešanas rituāla izveidošana. Koncentrējieties uz nomierinošām aktivitātēm, piemēram, dziļu elpošanu, stiepšanās vingrinājumiem, jogu, meditāciju. Dzeriet zāļu tējas, kas nesatur kofeīnu.
4. Izlaidiet diendusu
Ja jūsu miega grafiks ir traucēts, labāk izvairieties no diendusas. Snaušana dienas laikā var apgrūtināt nakts miegu. Pārāk ilga snauda var arī izraisīt īgnumu, kas ir organisma reakcija pēc pamošanās no dziļa dienas miega. Ja jums tomēr ir jāpaguļ, nedariet to ilgāk kā 30 minūtes. Vislabāk ir arī gulēt pirms 15:00 – tad nakts miegs netiks traucēts.
5. Veiciet ikdienas vingrinājumus
Viens no veidiem, kā iestatīt iekšējo pulksteni, ir regulāra vingrošana. Lielākā daļa audu, ieskaitot muskuļus, ir saistīti ar jūsu bioloģisko pulksteni. Vingrinājumi palīdz labāk gulēt, veicinot melatonīna ražošanu un izlīdzinot diennakts ritmu. Trīsdesmit minūtes mērenu aerobo vingrinājumu var uzlabot jūsu miega kvalitāti. Tomēr vislabākos rezultātus sasniegsiet, ja vingrosiet regulāri – vismaz piecas reizes nedēļā. Paturiet prātā, ka vakara vingrinājumi var pārmērīgi stimulēt jūsu ķermeni. Ja vēlaties vingrot vakarā, dariet to vismaz divas stundas pirms gulētiešanas.
6. Izvairieties no trokšņa
Labai nakts atpūtai ir nepieciešama klusa vide. Jūsu smadzenes turpina apstrādāt skaņas, pat ja jūs snaužat.
Ja dzīvojat trokšņainā apkaimē, kvalitatīvi gulēt var palīdzēt tā sauktais „baltais troksnis” – nomierinoša, vienmērīga skaņa, kas maskē vides troksni. Balto troksni varat izveidot, izmantojot, piemēram, ventilatoru, gaisa kondicionētāju vai mitrinātāju. Varat arī valkāt ausu aizbāžņus, lai bloķētu ārējās skaņas.
7. Rūpējieties par atbilstīgu temperatūru
Viens no svarīgākajiem faktoriem, lai sasniegtu kvalitatīvu miegu, ir istabas temperatūra, kurā jūs guļat. Tieši pirms gulētiešanas pazeminās arī ķermeņa temperatūra, lai sagatavotos miegam. Justies ērti un iemigt palīdzēs vēsa guļamistabas temperatūra – no 15° C līdz 19° C.
8. Ievērojiet grafiku
Ja vēlaties uzlabot miega grafiku, vispirms jāizvēlas gulētiešanas un pamošanās brīdis, atvēlot miegam ne mazāk kā septiņas astoņas stundas, neierēķinot tajās sagatavošanās rituāliem nepieciešamo laiku. Ievērojiet sastādīto grafiku katru dienu – arī nedēļas nogalēs vai brīvajās dienās.
9. Izvēlieties pareizo uzkodu pirms gulētiešanas
Vakariņas jāieplāno ne vēlāk kā divas stundas pirms gulētiešanas. Zinātnieki nesen atklājuši, ka palīdzēt uzlabot miegu varētu glāze piena un nedaudz Brazīlijas riekstu.
Ieteicams izvairīties no siera un sviesta, kā arī sāļa ēdiena un pārāk daudz šķidruma pirms gulētiešanas, jo konstatēts, ka šie faktori ir saistīti ar sliktu miega kvalitāti.
10. Apsveriet melatonīna lietošanu
Kā minēts iepriekš, melatonīns ir hormons, kas regulē jūsu miega ciklu. Melatonīnu parasti ražo smadzeņu epifīze, bet tas ir pieejams arī kā papildinājums. Tas var veicināt relaksāciju, tāpēc cilvēki ar bezmiega problēmām bieži to izmanto kā kvalitatīvu miegu veicinošu palīglīdzekli. Melatonīnu uzskata par lietošanai drošu, nepārsniedzot rekomendēto devu.
Latvijā ražots produkts ar melatonīnu
Miega cikla sakārtošanai Lotos Pharma piedāvā melatonīnu saturošus produktus. Viens no tiem ir zem mēles izsmidzināms sprejs Good Sleep Spray, tā sastāvā ir melatonīns un pasifloras lakstu ekstrakts. Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku, kur labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas. Vienā Good Sleep Spray devā ir 1.95 mg melatonīna. Produkts ir paredzēts līdz 210 lietošanas reizēm.
Cilvēkiem, kuriem vairāk patīk kapsulas formas produkti, miega veicināšanai piemērotākas būs kapsulas ar melatonīnu Good Sleep Caps. Šī produkta sastāvā ir melatonīns, kā arī pasifloras, apiņa un baldriāna ekstrakts. Pasiflora palīdz uzturēt veselīgu miegu. Baldriāns veicina mentālo veselību, un apiņiem piemīt nomierinošs efekts. Vienā Good Sleep Caps iepakojumā ir 30 kapsulas, kas paredzēts viena mēneša kursam, jo ir jālieto 1 kapsula 20 minūtes pirms došanās gulēt.

6 praktiski padomi, ko ņemt vērā pirms dodies izbraukumā
Festivālu sezona ir sākusies, daudzviet atcelti visi ierobežojumi un cilvēki tiecas baudīt iespēju reizē atpūsties un baudīt savu iecienītāko mākslinieku sniegumu uz vasaras skatuvēm. Lai laika pavadīšanu brīvā dabā nepavadītu tādas ķibeles kā apdegšana saulē vai herpes vīrusa aktivizēšanās, vērts ņemt dažus padomus.
Vienmēr svarīgi atcerēties, ka saules ultravioletais starojums skar cilvēku arī mākoņainā dienā, tāpēc iespējams ādas kairinājums, savukārt saules un vēja ietekme komplektā ar negulētām naktīm var ierosināt herpes parādīšanos.
1. Dzeramais ūdens
Cilvēka ķermenis, kā zināms, sastāv galvenokārt no ūdens. Ja zaudējat vairāk šķidruma nekā esat uzņēmis, var rasties dehidratācija jeb atūdeņošanās. Tas nozīmē, ka organismā nav pietiekami daudz šķidruma, lai tas darbotos pareizi. Viegla dehidratācija var izraisīt vājumu, apjukumu vai muskuļu krampjus.
Svarīgi! Negaidi, kamēr esi izslāpis, lai dzertu ūdeni. Daudzos festivālos un svētkos rīkotāji nodrošina ūdens ņemšanas vietas, bet drošības pārbaudi ar piepildītu pudeli varētu arī neiziet – to var ņemt līdzi, bet tukšu.
Ja plānojat iebaudīt kādu stiprāku dzērienu, katru otro alkoholiska dzēriena porciju aizstājiet ar tīru ūdeni.
2. Aizsardzība pret apdegšanu saulē
Labākais veids, kā pasargāt sevi no saules kaitīgās ietekmes, ir ierobežot tās iedarbību un aizsargāt ādu. Aizsarglīdzekļi pret saules apdegumu absorbē vai atstaro UV starus. Ādas aizsardzībā svarīga ir pareiza sauļošanās. Izvēlieties sauļošanās līdzekli, kuram ir:
plaša spektra aizsardzība. Tas aizsargā gan pret UVA, gan UVB stariem;
SPF ir 30 vai augstāks;
ūdensizturība. Tas nozīmē, ka sauļošanās nodrošina aizsardzību, peldoties vai svīstot noteiktu laiku — vai nu 40, vai 80 minūtes atkarībā no ilguma, kas norādīts uz etiķetes.
Ja iespējams, valkājiet aizsargājošu apģērbu, piemēram, kreklu ar garām piedurknēm, bikses, platmalu cepuri un saulesbrilles. Meklējiet apģērbu ar UV aizsardzības faktoru (UPF) vai izgatavotu no viegla, bet blīva auduma. Kad vien iespējams, uzturieties ēnā.
Svarīgi! Atcerieties, ka saules stari ir visstiprākie no plkst. 10 līdz 16. Šajā laikā pret sauļošanos jāizturas īpaši piesardzīgi.
3. Ja gadījies apdegt saulē
Saules aizsargkrēms ļauj atrasties ārā ilgāku laiku, neparādoties ādas apsārtumam. Ja tā tomēr noticis, labs ieteikums ir uzklāt ziedi Larifan Ungo, kas palīdz novērst ādas kairinājumu un ar to saistītās nepatīkamās sajūtas, kā arī veicina ādas atjaunošasnos. Ziedi var lietot arī tad, ja pārkarstot vai apdegot saulē, bieži parādās herpes vīrusa infekcija.
Svarīgi! Neviens saules aizsargrēms nesniedz pilnīgu aizsardzību. Sauļošanās līdzekļa lietošana nenozīmē, ka var uzturēties saulē neierobežotu laiku. Ādas šūnas joprojām tiek bojātas.
4. Pārbaudiet aptieciņu
Daudzas bezrecepšu un recepšu zāles palielina ādas jutīgumu pret UV stariem. Tādējādi, lietojot noteiktas zāles, var izveidoties smags saules apdegums dažu minūšu laikā. Rūpīgi izlasiet zāļu etiķetes un pēc nepieciešamības izmantojiet papildu sauļošanās līdzekļus.
Svarīgi! Daudzi medikamenti ir nesavietojami ne tikai ar sauļošanos, bet arī ar alkohola lietošanu.
5. Saprātīga ēdienkarte
Festivālos pieejamās uzkodas un ātrie našķi bieži vien nav labākā izvēle veselīgai ēšanai. Ja vakarā plānots doties izklaidēties, prātīgi būtu ieturēt pamatīgas brokastis ar augstu proteīna saturu, lai ilgāk justu sātu un enerģiju. Ļoti saldi vai cepti, trekni ēdieni satur pārāk daudz kaloriju un drīzāk veicinās apātiju un miegainību. Laba izvēle būtu grilētas vai vārīta vistas gaļa vai jūras veltes; vieglas sviestmaizes, jogurts un svaigi augļi.
Attiecībā uz festivāliem, kuros ir atļauts ēst ārpus telpām, veselīgas uzkodas var atturēt našķiem, kuros ir daudz kaloriju un tauku.
Dažas labas uzkodas:
iepriekš nomazgāti augļi (āboli, bumbieri, banāni vai vīnogas);
pilngraudu krekeri vai sausmaizītes;
augļu un graudu batoniņi;
mazi burkāniņi vai citi sagriezti svaigi dārzeņi;
žāvēti augļi, rieksti, sēklas.
Svarīgi! Neaizstājiet veselīgu pārtiku ar ātrajām uzkodām vairākas dienas.
6. Ievērojiet mērenību
Atcerieties, festivāls ir maratons, nevis sprints. Alkohols pasliktina uztveri, spriešanas un reakcijas laiku, tādējādi palielinot traumu un negadījumu risku.
Ja izvēlaties lietot alkoholu, dariet to atbildīgi, piemēram, nosakot sev drošu ierobežojumu; nesēdieties pie automašīnas stūres; iepriekš norunājiet, kā droši nokļūt mājās, ja festivāla vietā nav paredzēts nakšņot. Piemēram, taksometrs ir iztērētās naudas vērts, lai novērstu nopietnas problēmas. Tāpat nav vēlams lietot alkoholu tukšā dūšā, bet vispār no tā jāatturas, ja esat noguris vai lietojat zāles.
Vienmēr jāņem vērā, ka īslaicīgais enerģijas pieplūdums, lietojot alkoholiskus dzērienus, tomēr ilgākā laikā saistīts ar spēku izsīkumu. Apmeklējot vairākdienu brīvdabas pasākumus, neizbēgams ir arī nepietiekams miega daudzums.
Ja jums ir tendence šādās situācijās piedzīvot herpes vīrusa aktivizēšanos, ieteicams festivāla aptieciņā ielikt arī Larifan lūpu balzamu, kas satur patentētu dabiskas izcelsmes komponentu dsRNA Larifan un efektīvi paaugstina organisma dabīgās aizsargspējas un pasargā pret kaitīgiem ārējās vides faktoriem. Larifan lūpu balzāms satur arī UV filtrus, līdz ar to pasargā lūpas no saules staru negatīvās iedarbības.
Ar Larifan – esi gatavs festivālu sezonai!
Raksts tapis sadarbībā ar Lotos Pharma internetveikalu Avemed.lv
5 efektīvi veidi, kā uzveikt aukstumpumpu
Ar herpes vīrusu, kurš aktīvajā fāzē izpaužas kā nejaukas aukustumpumpas, inficēti lielākā daļa cilvēku, bet parasti to nejūtam, savukārt novājināta imunitāte vai aukstajai sezonai raksturīgi laikapstākļi var provocēt tās parādīšanos.
Herpes vīruss ir ļoti lipīgs, un ar to parasti inficējamies jau agrā bērnībā sadzīvisku kontaktu ceļā. Vēlāk dzīvē, iespējams, novērojam, ka aukstumpumpa veidojas noteiktos apstākļos: liela stresa, saaukstēšanās, citu slimību gadījumā.
Kad uz lūpas vai citkārt arī pie deguna vai uz sejas parādījušies sāpīgas, ar šķidrumu pildītas čūlas, tā jau ir vīrusa izpauses otrā stadija, un to apturēt ir praktiski neiespējami – nākas cīnīties ar sekām, klājot uz vīrusa skartās vielas medikamentus saturošas un mīkstinošas ziedes.
Visvieglāk ārstējama – pirmā stadija
Kā rīkoties, lai aukstumpumpa pēc iespējas mazāk traucētu dzīvi:
Ja zināt, ka ir tendence uz sezonālajām saslimšanām, tostarp rudenī, ziemā vai pavasarī, pat vienā un tai pašā laikā katru gadu, jūs skar herpes vīruss, vērts stiprināt organismu ar vitamīniem un dabas līdzekļiem;
Ja atrodaties paaugstinātas slodzes un stresa gadījumā, ir svarīgi to atpazīt un rīkoties nekavējoties. Ilgstošs stress novājina imūnsistēmu, līdz ar to palielina iespēju aktivēt nepatīkamo herpes vīrusu.
Jāzina pirmās herpes vīrusa aktivitātes pazīmes, citiem vārdiem, jāatpazīst tā pirmā stadija, kas izpaužas kā nieze un dedzinoša sajūta vietā, kur nedaudz vēlāk parādīsies aukstumpumpa;
Ikdienā lietojiet Larifan Lūpu balzāmu. Tā sastāvā esoša dsRNS Larifan aktīvā viela nodrošina ikdienas aizsardzību lūpām pret kaitīgiem vides faktoriem, to skaitā, herpes vīrusa attīstību organismā.
Sajūtot šādu diskomfortu, nekavējoties jāmēģina herpes vīrusa pirmā stadija apturēt, izmantojot, piemēram, efektīvo ziedi ādas un gļotādu kopšanai Larifan Ungo.
https://www.youtube.com/channel/UCBM0Z7EJTXoeEfogJyWJZlA
Kā nepieļaut un apturēt herpes vīrusu
Speciālisti herpes vīrusa profilaksei iesaka lietot preparātus, kas paaugstina organisma dabiskās aizsargspējas, un to spēj dubultspirālisko ribonukleīnskābi (dsRNS) saturoši krēmi un ziedes.
Ziede Larifan Ungo paredzēta ādas un gļotādu kopšanai. Tā satur patentētu dabīgas izcelsmes sastāvdaļu dsRNSLarifan, kas tai piešķir papildu vērtību. DsRNS Larifan kopumā stiprina organisma lokālo pretestību pret nevēlamiem apkārtējās vides faktoriem, tostarp ierobežo vīrusu nokļūšanu organismā.
Vīrusu sezonā jārīkojas savlaicīgi
Ja piederat pie cilvēkiem, kuriem raksturīgi sezonāli herpes vīrusa uzliesmojumi, nemaz nav jāgaida, pirmās pazīmes, piemēram, nieze un dedzinoša sajūta. Tāpat vēlams rīkoties, ja plānojat fiziskas aktivitātes svaigā gaisā, uzturēšanos kopā ar daudziem citiem cilvēkiem vai arī kāds no mājiniekiem jau slimo ar herpes vīrusu vai citām vīrusu infekcijām.
Svarīgs profilakses pasākums ģimenē ir individuāla dvieļu, trauku, gultasveļas lietošana un mazgāšana pietiekami augstā temperatūrā, lai novērstu vīrusu izplatīšanos – tie parasti ir ļoti lipīgi, un tieši šādā ceļā visbiežāk notiek inficēšanās
Dodoties ārā, lūpām noderēs Larifan lūpu balzams, kura sastāvā ir patentēts dabīgas izcelsmes komponents dsRNS Larifan (dubultspirāliskā ribonukleīnskābe), kas piešķir tam papildu vērtību. Šī sastāvdaļa stiprina organisma lokālo pretestību pret nevēlamu apkārtējās vides faktoru iedarbību, tostarp ierobežo vīrusu nokļūšanu organismā.
Ja aukstumpumpa jau izveidojusies, iekaisusī vieta pareizi jākopj. Vislabāk, ja izdodas sākt laikus rīkoties jau vīrusa pirmajā stadijā, kad vēl nav parādījusies aukstumpumpa, bet jau jūtama nieze, lūpas sūrst un sasprēgā. Tad, lietojot kādu no kopjošajiem līdzekļiem ar dsRNS Larifan, piemēram, ziedi Larifan Ungo, aukstumpumpu var apturēt no tālākas attīstības.
Larifan ir Latvijā radīti produkti, izmantojot unikālu biotehnoloģiju. To sastāvā ir patentēta, dabiskas izcelsmes dsRNS (dubultspirāliskā ribonukleīnskābe), kas aktivizē organisma dabīgās aizsargspējas un pasargā pret dažādiem kaitīgiem ārējās vides faktoriem, īpaši - pret vīrusu un mikrobu iekļūšanu un attīstību organismā.
Izmanto Larifan profilaksei, lai izvairītos no saslimšanām, tai skaitā herpes vīrusa un elpceļu vīrusiem.
Ko smēķēšana nodara veselībai?
Pēdējos gados vecāki un skolas diezgan nesekmīgi cenšas cīnīties pret pusaudžu vidū izplatīto aizraušanos lietot elektroniskās cigaretes. Attaisnojošās runas, ka veipi un “saltiņi” nav kaitīgi, nu ir atmaskotas, tomēr ar to aizliegšanu valdība joprojām kavējas. Ko smēķēšana nodara pusaudžu un arī pieaugušo veselībai un kāpēc cīņa pret to ir tik svarīga?
Smēķēšana - mazāks kaitējums, nevis nekaitīgums!
Pieaugušie galvenokārt attaisno elektronisko cigarešu izvēli kā: “Gribu pārtraukt (vai samazināt) tabakas patēriņu” un “Elektroniskās cigaretes ir mazāk kaitīgas”. Un šo pēdējo “pamatojumu” uztvēruši arī pusaudži, kuriem e-cigarešu smēķēšana šķiet ļoti stilīga.
Viņu vecākiem bieži vien ir grūtības atpazīt elektroniskās smēķēšanas ierīces, jo to izskats neatgādina tradicionālos tabakas izstrādājumus, bet, piemēram, zibatmiņas, flomāsterus un citus sadzīvē lietojamus priekšmetus. Turklāt šī sortimenta dizains kļūst aizvien daudzveidīgāks. Taču svarīga ir ne tikai e-cigarešu atpazīšana, bet arī zināšanas par to kaitējumu veselībai – lai vecāki varētu veiksmīgi iebilst un stāties pretī šai sērgai, kam padevies viņu bērns.
Ārsti ir vienisprātis, ka elektroniskās cigaretes NAV nekaitīgas, pat ja to kaitējums varētu būt mazāks nekā tradicionālo cigarešu nodarītais. Parasto cigarešu smēķēšana ir vissliktākais, viskaitīgākais veids, kā uzņemt nikotīnu. Tās laikā rodas darva, kvēpi un citi degšanas produkti – ap 4000 dažādu vielu, no kurām desmitiem atzītas vai potenciāli ir uzskatāmas par kancerogēniem. Daļa no šīm vielām un ķīmiskajiem savienojumiem ir radioaktīvi, piemēram, izsmēķējot paciņu cigarešu, gaisā rodas 3,5 reizes lielāka radioaktīvā polonija koncentrācija, nekā to pieļauj starptautiskās vienošanās par radiācijas daudzumu gaisā. Tabakas dūmos ir četras reizes lielāka cilvēka organismam kaitīgo vielu koncentrācija nekā auto izplūdes gāzēs.
Tāpat arī elektroniskā smēķēšana nozīmē ķīmiska kokteiļa ieelpošanu, sevišķi liels risks ir to aromatizētāji, par kuru efektu ilgtermiņā nav nekas zināms. Uzskata, ka tieši saldie un patīkamie aromāti ir tas mušpapīrs, uz kura pielīp gan pieaugušie, gan pusaudži. Tomēr tikai dažās Eiropas valstīs, tostarp Lietuvā, tie ir aizliegti. Tēlaini sakot – ja parasto smēķēšanu varētu salīdzināt ar tīra benzīna iedzeršanu, tad elektronisko – ar šķīduma dzeršanu, kas iegūts, izskalojot ar ūdeni tukšu benzīna kannu. Atšķirība varbūt nemaz nav tik liela, ņemot vērā riskus veselībai.
Kā smēķēšana kaitē organismam?
Smēķēšana ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis Eiropas Savienībā. Tiek lēsts, ka izsmēķējot vienu cigareti, cilvēks saīsina savu mūžu vidēji par 11 minūtēm, bet kopumā smēķētājs šī ieraduma dēļ var zaudēt 14 gadus no savas dzīves. Šo faktu nemaina arī tādi ražotāju triki kā bezdūmu cigaretes vai nikotīna spilventiņi. Jebkādu tabakas izstrādājumu lietošana (tabakas degšanas, karsēšanas, košļāšanas, šņaukšanas u.c. veidā) ir kaitīga, jo tabakas augs ir toksisks jebkurā formā un lietošanas veidā. Nikotīns ir viena no spēcīgākajām atkarību izraisošām vielām, un saskaņā ar pētījumiem - nikotīnu saturošo produktu lietošana pusaudžu vecumā palielina citu atkarību izraisošo vielu lietošanas risku nākotnē.
Nikotīns un citas kaitīgās vielas cigaretēs rada gan plaušu, gan sirds un asinsvadu, gan onkoloģiskas, gan dažādas citas saslimšanas. Jebkādu nikotīnu saturošu izstrādājumu lietošana ir īpaši kaitīga bērniem, pusaudžiem un jauniešiem, jo nelabvēlīgi ietekmē smadzeņu attīstību - smadzenes attīstās līdz apmēram 25 gadu vecumam. Smēķēšana pusaudžiem atstāj negatīvu iespaidu uz smadzeņu daļām, kas kontrolē uzmanību, mācīšanos, garastāvokli, kā arī uz fizisko un psihisko veselību visas dzīves laikā.
Savukārt e-cigaretes (ar un bez nikotīna) satur vielas, kas nav paredzētas to karsēšanai, un to ieelpošana ir kaitīga, nemaz nerunājot par acu un elpceļu kairinājumu. Pneimonologi uzskata, ka e-cigarešu aromatizētājiem nonākot plaušās, tie izraisa dažāda veida imūnās atbildes reakcijas, iekaisumu. Rezultātā smēķētājam var izveidoties plaušu slimība, kura noved pie elpošanas nepietiekamības. Turklāt elektroniskās smēķēšanas ierīces var eksplodēt sejā, izraisot ādas apdegumus un citus nopietnus ķermeņa bojājumus; zināmi arī daži nāves gadījumi.
Smags uzbrukums sirdij un asinsvadiem
Vairums smēķētāju parasti atzīst, ka viņu netikums kaitē plaušām vai var izraisīt vēzi, taču viņiem grūti saprast, ka smēķēšana var atstāt kaitīgu iespaidu arī uz sirdi un asinsvadiem. “Kā tad tas var būt?” viņi iebilst. Lūk, kā tas notiek:
* aizsprostojas artērijas - ķīmiskās vielas cigaretēs padara artēriju sieniņas lipīgas, un pie tām pielīp dažādas taukiem līdzīgas vielas. Šis tauku materiāls sāk nosprostot artērijas, samazinot telpu, pa kuru asinīm plūst. Attīstās tādas sirds slimības kā ateroskleroze, koronārā sirds slimība, kas var novest pie infarkta vai insulta;
* paaugstinās asinsspiediens - nikotīns izraisa akūtu asinsspiediena un sirds ritma paaugstināšanos, kas var būt saistīta ar ļaundabīgu jeb bīstami augstu hipertensiju, novedot pie orgānu bojājumiem, piemēram, akūtas nieru vai sirds mazspējas;
* sabiezē asinis - cigarešu dūmos esošās ķīmiskās vielas izraisa asiņu sabiezēšanu un trombu veidošanos vēnās un artērijās. Trombu nosprostojumi var izraisīt sirdslēkmi un pēkšņu nāvi;
* pazeminās skābekļa daudzums asinīs – tvana gāze (oglekļa monoksīds), kas ir galvenā cigarešu dūmu sastāvdaļa, saistās ar hemoglobīnu asinīs, tādējādi hemoglobīns zaudē spēju pārnest skābekli. Tas noved pie mazāka skābekļa daudzuma, kas tiek transportēts caur asinīm un nogādāts ķermeņa šūnās, sirdī, plaušās un muskuļos. Rezultātā pazeminās fiziskās slodzes veiktspēja, tas var izraisīt arī iekaisumu kaulos un locītavās.
Par šī netikuma smago ietekmi uz sirdi liecina fakts, ka cigarešu smēķētājiem ir divas līdz četras reizes lielāka iespēja saslimt ar sirds slimībām un divkāršs insulta risks nekā nesmēķētājiem. Vismaz viens no pieciem vīriešiem un viena no desmit sievietēm, kas smēķē, galu galā mirst no sirds un asinsvadu slimības, piemēram, sirdslēkmes vai insulta.
Ilgu laiku pētnieki uzskatīja, ka bijušā smēķētāja risks saslimt ar sirdslēkmi, insultu, sirds mazspēju vai nāvi no sirds slimībām normalizējas piecu gadu laikā. Tomēr jaunākie atklājumi liecina, ka smagiem smēķētājiem, kuri pārtrauc smēķēšanu, sirds problēmu risks saglabāsies lielāks vismaz desmit gadus.
Aknu šūnas iet bojā
Vēl viens orgāns, uz kuru smēķētāji parasti neiedomājas attiecināt cigaretes dūma kaitējumu, ir aknas. Aizvien vairāk pierādījumu rāda, ka cigarešu smēķēšana ir saistīta ar aknu slimības, īpaši fibrozes un aknu vēža, progresēšanu un smaguma pakāpes palielināšanos. To izskaidro ar smēķēšanas kancerogēno un profibrogēno ietekmi uz cilvēka ķermeni. Smēķēšana arī atzīta par ievērojamu riska faktoru nealkohola taukaino aknu slimības attīstībā, ko raksturo pārmērīga tauku uzkrāšanās aknās. Atklāts, ka caur plaušām smēķēšanas laikā uzsūktais nikotīns tiek ātri pārstrādāts aknās, kas izraisa kaitīgu ietekmi uz šo orgānu, bojājot aknu šūnas toksiskā, imunoloģiskā un vēzi izraisošā veidā.
Ko darīt?
Ir tikai viens veids, kā pārtraukt šo smago kaitējumu organismam – atmest smēķēšanu. Daudzi pētījumi apstiprina mūsu ķermeņa apbrīnojamās spējas sevi izdziedēt, lai gan smagos gadījumos tas var prasīt vairākus gadus. Atlabšanas procesu var veicināt ar noderīgām uzturvielām, piemēram, lietojot Latvijā radītu produktu: Hepasan Forte – uzņēmuma Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem radīto produktu aknu veselībai. Tā sastāvā ir divi atzītākie hepatoprotektori – silimarīns, kas iegūts no mārdadža, un esenciālie fosfolipīdi, ko veido holīns. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu, kā arī uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju. Ieteicams lietot iekšķīgi pa 1 kapsulai 2 reizes dienā. Izdevīgākie piedāvājumi atrodami uzņēmuma mājas lapā www. avemed.lv

Kā uzlabot miega kvalitāti?
Jau sen novērots, ka cilvēka miegs nav viendabīgs, to var iedalīt noteiktās fāzēs, kas mainās vairākas reizesun atšķirīgi ietekmē procesus ķermenī. Mūsdienās daudzi izmanto viedpulksteni, lai mērītu savu miega ciklu, jo darīt to bez palīgrīkiem ir faktiski neiespējami. Ierīce, fiksējot sirdsdarbības ātruma mainību, var izsekot laiku, kuru cilvēks pavadījis noteiktā miega fāzē, un veic precīzu miega un tā kvalitātes uzraudzību. Ko īsti šie mērījumi nozīmē un ko ar tiem iesākt?

Miega fāze
Miega fāzes tiek noteiktas, ņemot vērā īpašus smadzeņu viļņu un neironu aktivitātes modeļus. Pētījumi rāda, ka katra no miega fāzēm pilda savu funkciju un tām ir svarīga loma cilvēka garīgās un fiziskās atkopšanās procesos. Izdala trīs svarīgākās miega fāzes – seklo, dziļo un REM miega fāzi, kuras laikā ir izteikta un aktīva acu kustība. Lai izietu visus miega posmus, parasti nepieciešams no 90 līdz 120 minūtēm, pēc tam cikls sākas no jauna. Pieaugušajiem parasti ir četri līdz seši šādi cikli naktī. Miega kvalitāti raksturo arī iespējamie nomoda posmi. Ir labi, ja miegs ir nepārtraukts visas nakts garumā.
Seklais miegs
Miega pirmās fāzes – seklā miega – laikā acu un muskuļu kustības palēninās un ķermenis sagatavojas dziļajam miegam. Īsais, miegainais pirmais posms iezīmē pāreju uz nākamo fāzi, kad palēninās elpošana un sirdsdarbība.
Dziļais miegs
Pārejot dziļā miega stadijā, acu un muskuļu kustības pilnībā apstājas, sirdsdarbība un elpošana ir palēnināta, ķermeņa temperatūra pazeminās, muskuļi atslābinās. Šajā fāzē cilvēku ir grūti pamodināt un, ja esat pamodināts, jūtaties apjucis. Vispārpieņemts ir fakts, ka dziļajam miegam ir daudzas priekšrocības saistībā ar veselību. Piemēram, tas palīdz atjaunot muskuļus, to darbaspējas. Katrā ciklā dziļā miega posms kļūst ilgāks, tādēļ ir svarīga miega nepārtrauktība naktī.
Miegs ar ātrām acu kustībām (REM)
REM miegs tiek uzskatīts par katra cikla pēdējo fāzi. Tieši REM cikls, elpošanas stabilitāte un sirdsdarbības ātrums ietekmē miega kvalitāti un labsajūtu ikdienā. Šajā fāzē acis zem plakstiņiem ātri pārvietojas un smadzeņu darbība ir līdzīga kā nomodā, taču trūkst muskuļu tonusa. Tiek uzskatīts, ka šajā miega fāzē smadzenes var apstrādāt dienā saņemto informāciju un, iespējams, pat apgūt jaunas prasmes.
REM miega fāzes sākotnēji ir īsas, bet nakts laikā kļūst aizvien garākas. Eksperti apgalvo, ka lielākā daļa sapņu notiek tieši REM miega laikā. Sapņot ir veselīgi!
Ciešs miegs – vērtīgs miegs
Miega cikla stabilizēšana ir ļoti nozīmīgs vispārējā veselības stāvokļa, darbaspēju un dzīves kvalitātes uzlabošanas faktors. Lielākajai daļai pieaugušo katru nakti jācenšas gulēt septiņas līdz deviņas stundas. No 13% līdz 23% šī laika vajadzētu pavadīt dziļā miegā. Ja naktī guļat septiņas stundas, tad dziļā miegā pavadāt 55 līdz 97 minūtes.
Dziļā miega laikā ķermenis atbrīvo augšanas hormonus un strādā, lai izveidotu un atjaunotu muskuļus, kaulus un audus, kā arī imūnsistēmas darbību, šī miega fāze ir svarīga glikozes metabolisma regulēšanai. Elites sportisti augstu vērtē lēno viļņu miegu, jo tas palīdz papildināt enerģijas krājumus. Dziļš miegs ir svarīgs arī kognitīvajām funkcijām un atmiņai, kā arī tiek uzskatīts, ka tam ir liela nozīme smadzeņu attīstībā, valodu apguvē un motoriskajās prasmēs.
Latvijā ražots produkts labam miegam
Lai ātrāk aizmigtu un uzturētu miegu visas nakts garumā, Lotos Pharma sadarbībā ar speciālistiem ir izstrādājis Good Sleep Spray un Good Sleep Caps.
Ar ko īpašs Good Sleep Spary? Zem mēles forma nodrošina ātrāku iedarbību salīdzinot ar tablešu formu, tādejādi jau 5min laikā tiks sasniegta augstāka melatonīna deva. Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku¹ un atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas².
Good Sleep Caps kapsulas miegam tāpat satur melatonīnu¹,bet īpašā augu ekstraktu kombinācija relaksē prātu un atslābina. Augstvērtīgais baldriāns veicina mentālo veselību. Apiņiem piemīt nomierinošs efekts.
Saldu miegu un jaukus sapņus!
¹ Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas.
² Labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg melatonīna ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī.

Kā menopauze ietekmē holesterīna līmeni
Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis gan vīriešiem, gan sievietēm pusmūžā un vēlāk, tomēr šīs problēmas apmērs sievietēm, it īpaši menopauzes periodā, bieži tiek novērtēts par zemu. Kā samazināt kardiovaskulāro slimību risku sievietēm menopauzes laikā, vai menopauze ietekmē holesterīna līmeni?
Sirds un asinsvadu slimības sievietēm - cik liela problēma?
Nesen veikta aptauja liecina, ka tikai 31% veselības aprūpes speciālistu un 38% sieviešu zina, ka sievietēm menopauzes periodā ir pat lielāks kardiovaskulāro slimību (KVS) risks nekā vīriešiem, un tikai 31% sieviešu menopauzi saista ar sirds slimībām. Veselības riski, kuri sievietes visvairāk uztrauc, ir fiziskie menopauzes simptomi, osteoporoze un krūts vēzis.
Statistika liecina, ka sievietēm pēc menopauzes tieši KVS ir galvenais nāves cēlonis, un iespēja mirt no tām ir deviņas reizes lielāka nekā no krūts vēža. Tradicionāli gan tiek uzskatīts, ka KVS ir pusmūža vīriešu problēma, taču patiesībā šīs slimības skar sievietes biežāk, kaut arī vidēji desmit gadus vēlāk.
Tiek uzskatīts, ka šī kavēšanās ir saistīta ar estrogēna aizsargājošo iedarbību, kas rodas gados pirms menopauzes. Vecumā pēc 40, pazeminoties estrogēna līmenim, aizsargājošais efekts tiek zaudēts un notiek izmaiņas, kas nākamajos gados palielina sirds slimību risku, tāpēc pavisam droši var teikt, ka menopauze ietekmē holesterīna līmeni.
Menopauzes loma un simptomi
Menopauze ir dabisks hormonālu pārmaiņu laiks sievietes dzīvē, un lielākoties tā pienāk 45-55 gadu vecumā. Dabiskās menopauzes iestāšanās laiku ietekmē tādi faktori kā ģenētika, uzturs, smēķēšana un vecums. Latvijā sievietes vidēji šo periodu piedzīvo 49 – 51 gada vecumā. Menopauze skar visas sievietes un notiek, kad olnīcas vai nu dabiski pārstāj ražot estrogēnu, jo samazinās un apstājas olšūnu attīstība un ovulācija, kas ir būtiska gan estrogēna, gan progesterona ražošanai, vai arī tad, kad olnīcas tiek izņemtas vai bojātas ar citu terapiju.
Estrogēna deficīts var izraisīt agrīnas, vidējas un ilgstošas veselības problēmas. Sievietes bieži sastopas ar agrīnās menopauzes simptomiem kā karstuma viļņi, svīšana naktī, miega traucējumi, nogurums un garastāvokļa maiņas. Ļoti izplatīti ir tādi simptomi kā maksts sausums, kairinājums, diskomforts un urīnpūšļa izmaiņas, un, lai gan tie tiek apspriesti retāk, arī par tiem tiek ziņots un mūsdienās tos ārstē biežāk. Menopauzes ilgtermiņa ietekme uz kauliem, kad estrogēna trūkums izraisa kaulu stiprības zudumu (un galu galā osteoporozi) un palielinātu lūzumu risku, ir diezgan labi zināma un tiek medicīniski risināta.
Dabas produkti menopauzes laikā
Pašlaik ir pieejami efektīvi dabas izcelsmes preperāti, kas var atvieglot menopauzes simptomus, piemēram, BiPMSok. Tā sastāvā esošā gurķumētra (Borago officinalis) ir bagātīgs omega-6 „priekšformas” gamma linolēnskābes (GLA) avots. Būtiski, ka gurķumētra satur pat 38% vairāk GLA nekā naktssveces eļļa**. GLA saturošie produkti uztur normālu estrogēna līmeni un plaši tiek izmantoti cīņai ar menopauzes radītajām problēmām**. Sastāvā esošais viteksa ekstrakts palīdz atvieglot menopauzes simptomus un uzturēt ģenitālo veselību.
Vērtīgākie garšaugi Tavai veselībai

Dille
Dilles, kam piemīt specifisks aromāts un garšas īpašības, Rietumeiropas virtuvi nav spējušas iekarot, taču kārtīgs latvietis pievieno tās, kur vien iespējams: salātos, mērcēs, zupās, daudziem gaļas un zivju ēdieniem. Dilles bieži tiek izmantotas marinādēs. Turklāt pārtikā tiek lietotas gan svaigas, gan kaltētas, gan sasaldētas dilles. Un ne velti.
Dillēs ir daudz vitamīnu un minerālvielu, tās ir bagātas ēteriskajām eļļām, kam piemīt antibakteriālas īpašības. Tautas medicīnā tās tiek lietotas gremošanas traucējumu gadījumos, arī kad zīdaini piemeklējušas kolikas. Dilles satur antioksidantus – flavonoīdus, terpenoīdus, tanīnus. Flavonoīdi uzlabo kardiovaskulāro veselību un samazina zema blīvuma jeb „slikto” holesterīnu.

Piparmētra
Piparmētra ir ārstniecības augs, kas kopš seniem laikiem pazīstams teju visā pasaulē un bieži ticis izmantots vēdera problēmu mazināšanai. Tā satur ēterisko eļļu, kuras galvenā aktīvā viela ir mentols, kas piešķir atsvaidzinošu efektu, iedarbojoties uz aukstuma receptoriem. Nonākot zarnu traktā, piparmētru eļļa atbrīvo zarnu sieniņas no spazmām, kuras izraisa vēdera sāpes un veicina gāzu uzkrāšanos.
Patīkamā un svaigā garša ir iemesls, kādēļ šo augu plaši izmanto arī pārtikas un parfimērijas rūpniecībā, piemēram, zobu pastas, košļājamās gumijas sastāvā.
Pētersīlis
Pētersīlim piemīt izteikta garša un aromāts, tam ir plašs pielietojums kulinārijā – gatavojot salātus, zupas, zivju ēdienus. Pētersīļi satur antioksidantus, vitamīnus, minerālvielas un šķiedrvielas.
Iekļaujot uzturā pētersīļus, jūs iegūstat vērtīgas minerālvielas savai veselībai – kāliju, kalciju, mangānu, dzelzi un magniju. Kālijs organismā piedalās sirdsdarbības un asinsspiediena kontrolē, dzelzs nodrošina sarkano asinsķermenīšu veidošanos un to darbību. Savukārt pētersīļu ēteriskā eļļa veicina gremošanu, mazina gāzu uzkrāšanos zarnās un var novērst spazmas.
Rozmarīns
Rozmarīns ir garšaugs ar specifisku, asu aromātu, ko rada tajā esošās ēteriskās eļļas. Tam ir pārbaudīta kulinārā vērtība, un arī veselībai tas nāk par labu. Rozmarīnu var pievienot ne tikai ēdieniem, bet arī izmantot tējas pagatavošanai.
Rozmarīns spēj gan tonizēt (piemēram, pavasara noguruma gadījumā), gan nomierināt pēc satraukuma pilnas dienas. Tas labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu un žults sekrēciju. Tāpat rozmarīnam piemīt pretsāpju, pretiekaisuma un antibakteriāla iedarbība.
Fenhelis
Parastais jeb ārstnieciskais fenhelis ir vizuāli līdzīgs dillēm ar izteiktu anīsa smaržu un garšu. Fenhelis tiek lietots gan kā garšaugs, gan kā ārstniecības augs. Īpaši labs tas ir savienojumā ar jūras produktiem, bet to mēdz pievienot arī desertiem un kulinārijas izstrādājumiem.
Fenheļa ēteriskajā eļļā esošās aktīvās vielas relaksējoši, nomierinoši iedarbojas uz zarnu sieniņu gludo muskulatūru, tādā veidā atbrīvojot uzkrājušās gāzes un mazinot vēdera sāpes.
Lotos Pharma sortimentā ir dabisks produkts vēdera labsajūtai – Spasmoil. Tā sastāvā esošās piparmētras un fenheļa ēteriskās eļļas palīdz samazināt vēdera uzpūšanos, tām piemīt spazmolītisks efekts. Piparmētra palīdz mazināt meteorismu. Fenhelis uzlabo gremošanu.
Sāp celis? Ko darīt un kā izvairīties no diskomforta sportojot?

Ceļu sāpes var būt sekas kādai traumai par, kuru jau vairākus gadus esam aizmirsuši. Traumas var būt dažādas, piemēram, saišu plīsums vai skrimšļa plīsums, kas vēlāk palielina iespēju straujāk attīstīties nopietnām locītavu saslimšanām kā osteoartrīts. Osteoartrīts ir saistīts ar locītavas skrimšļu nodilumu, ko var radīt vienreizēja vai atkārtota locītavas trauma, vai pārslodze.
Mikrotrauma bieži rodas, ja pēkšņi paaugstina slodzi, piemēram, kad skrējējs palielina distanci, palielina trenažieriem svaru vai tenisists spēlē papildus setus. Vai zināji, ka skrienot vai piezemējoties pēc lēciena, slodze uz locītavām palielinās pat līdz 12 reizēm no ķermeņa ikdienā uzlikās slodzes.
Traumas parasti tiek iedalītaa divos veidos – akūta makrotrauma (izraisa viena traumējoša kustība, piemēram, kritiens, pagrieziens) vai mikrotrauma. Ceļu veselību visbiežāk apdraud mikrotraumas, piemēram, iegūtas skrienot. Skriešanas laikā no trieciena celī rodas mikrotrauma. Celis tiek bojāts no vairākām mazām traumām, tās uzkrājas un locītavas ciešs pakāpeniski.
Kā mazināt mikrotraumu veidošanos?
Mikrotraumas tai skaitā ceļa traumas diemžēl nav iespējams ātri izārstēt, tomēr attieksme pret atveseļošanos ir lielākais faktors veiksmīgai atveseļošanās sasniegšanai. Ierobežot sporta aktivitāti, kas izraisījusi mikrotraumu, turpināt aktīvi kustēties bez lielas slodzes, iespēju robežās kontrolēt smagu priekšmetu pārnēsāšanu.
Ar vecumu ir grūtāk un grūtāk locītavām dabīgi atjaunoties pēc slodzes.
Svarīga ir profilakse
No traumām sportojot sevi nevaram pasargāt, bet profilakse var mazināt traumas intensitāti vai atstātās sekas. Vissvarīgākais ir locītavas regulāri lietot, jeb kustēties. Kustība un vingrošanas nostiprina muskulatūru, kas balsta locītavu kustību laikā, tādēļ jāatceras kustēties arī tad, ja jūtamas nelielas ceļa sāpes. Locītavām un muskuļiem patīk daudzveidīgas kustības, jo vienveidīgas kustības izjauc muskuļu līdzsvaru, kas samazina muskuļu spēju balstīt locītavu un izraisa lielākas sāpes. Kontrolētam ķemeņa svaram arī ir nozīme, jo atbilstošs svars samazinās un atslogos ceļu locītavas uzlikto slodzi.
Profilakse, bez vingrinājumiem, locītavām ir glikozamīna un hondroitīna lietošana ikdienā, abas sastāvdaļas ir dabīgi atrodamas locītavās un piedalās jaunu saistaudu sintēzē, kas ar gadiem samazinās. Glikozamīna un hondroitīna efektivitāte ir devu atkarīga un jālieto vismaz 3 mēnešus vairākas reizes gadā. Tomēr locītavas prasa lielāku uzmanību un tām nepietiek ar glikozamīnu un hondroitīnu, lai nodrošinātu, ka tiek pasargātas no skrimšļaudu bojājumiem un veic labāku amortizāciju.
Kolagēns ir viena no sastāvdaļām, kas atbild par locītavu veselību. Papildus kolagēnu uzņemt ir viegli, tikai jāvērš uzmanība, ka jāskatās, lai tas būtu II tipa kolagēns. Kolagēns ir bāgāts ar dažādām aminoskābēm, kas organismā atjaunos kolagēna rezerves. Ar pārtiku kolagēnu ir sarežģīti uzņemt, jo visvairāk kolagēns ir dzīvnieku kaulos, vārot buljonu, vistas ādā un želejas konfektēs, kas nav visveselīgākais veids kā uzņemt kolagēnu. Lietojot kafiju ikdienā tā samazina naturālo kolagēna veidošanos.
Hialuronskābe vairāk pazīstama injekciju formā, toties to var uzņemt arī orāli ar kapsulu vai tablešu formā. Hialuronskābe veido gludu slāni starp skrimšļiem. Slānis ievērojami samazina berzi locītavās un palīdz absorbēt slodzi. Papildus hialuronskābe veic kolagēna sintēzi. Tādēļ hialuronskābi ar kolagēnu bieži lieto kopā, lai būtu sinerģiska iedarbība.
Omega-3 ir visiem labi pazīstama un vairāk asociējas rodas ar sirds veselību un imunitātes stiprināšanu, tomēr zivju eļļai ir liela nozīmē, tā var mazināt locītavu diskomfortu. Pie iekaisumumiem, mūsu locītavās rodas imūnvielas, kas cenšas locītavas atbrīvot no iekaisumu, lai stimulētu imunitātes darbību omega-3 labās taukskābes palīdz ātrāk atveseļoties no mikrotraumām.
Ja ceļa sāpes turpina pastiprināties, sazinieties ar ārstu, lai izskatītu citas ārstēšanas metodes un veiciet papildus izmeklējumus.

Intervālā ēšana jeb fastings. Kas par to jāzina?
Intervālā ēšana - kādus rezultātus varam gaidīt no šīs diētas? Ak, ja vien pasaulē būtu atklāta ideālā diēta pret lieko svaru... Tādas nav, un mēs jau gadu desmitiem nododamies aizvien jaunu un jaunu uztura ierobežojumu izmēģinājumiem. Pēdējā desmitgadē uzmanība pievērsta intervāla badošanās metodei, kas pašlaik ir populāra tēma arī pie mums.

Kas ir intervālā ēšana?
Intervāla badošanās (angļu val. - fasting) ir saistīta ar pilnīgu vai daļēju atturēšanos no ēšanas uz noteiktu laiku, pirms atkal ēst regulāri. Ir daudz šīs periodiskās badošanās veidu atkarībā no neēšanas stundu vai dienu skaita un pieļaujamā uzņemto kaloriju daudzuma. Piemēram, viena no intervāla badošanās pieejām ir pārmaiņus dienu badošanās, kad piecas dienas nedēļā ēd normālu uzturu, bet divas dienas - vai nu pilnīgi gavē, vai arī ietur vienu mazu maltīti (mazāk par 500 kalorijām). Taču vispopulārākā kļuvusi tā saucamā 16:8 badošanās, kad normāla ēšana notiek astoņu stundu intervālā, bet nākamās 16 stundas uzņem tikai “pliku” šķidrumu bez kalorijām: ūdeni, tēju un kafiju bez piena un cukura. Galvenais, ka šī badošanās modeļa pamatā ir noteikts grafiks, un tā nenotiek nejaušā laikā.
Kas notiek organismā, šādi badojoties?
Pēc dažu pētnieku domām, 10-16 stundu ilga badošanās var veicināt svara zaudēšanu. Kā tas notiek? Šajā laikā, kad netiek uzņemta pārtika, organismā neizdalās insulīns, tāpēc enerģija tiek iegūta no rezervēm. Proti, ķermenis pārslēgsies no cukura (glikozes) dedzināšanas enerģijai uz tauku (ketonu) dedzināšanu režīmu.
Vēl šajās badošanās stundās, kad gremošanas orgāni var atpūsties, organismā pastiprinās vielmaiņas norise, piemēram, attīrīšanās, un pat pieaug cīņa ar iekaisuma procesiem, kā arī vīrusiem un citiem iebrucējiem organismā.
Speciālisti parasti rekomendē iesācējiem daudz vieglāko 12 stundu badošanos – nosacīti mazu intervālu, no kura lielāko daļu var veiksmīgi “nogulēt”, piemēram, ja badojas no septiņiem vakarā līdz septiņiem no rīta. Ja no šāda režīma cilvēks nejūt ieguvumus, var pāriet uz 16:8 jeb Leangains diētu (Leangains ir uztura un treniņu sistēma, kuru 2008. gadā dibināja zviedru dietologs Mārtins Berkhans un kurā pirmoreiz bija iekļauta šī veida intervāla badošanās.) Tā paredz 16 stundu badošanos vīriešiem un 14 stundas sievietēm.

Visefektīvākā stratēģija
Pašlaik zinātnieki par visdrošāko un efektīvāko stratēģiju, kā samazināt lieko svaru un uzturēt to normālā līmenī, atzīst vienkāršu paņēmienu: patiešām uzraudzīt, cik daudz jūs ēdat, kā arī retu un bagātīgu maltīšu vietā labāk ēst vairākas reizes pa nelielām porcijām.
Tomēr ir vēl kāda svarīga “tievēšanas” sastāvdaļa - neatkarīgi no tā, vai cilvēks ievēro šo vienkāršo noteikumu vai kādu īpašu diētu. Tās ir šķiedrvielas.
Šķiedrvielas ir balastvielas, kas ne tikai ilgāk sniedz sāta sajūtu, bet arī palīdz uzlabot vielmaiņu, kontrolēt svaru un pat samazināt holesterīnu. Tās neuzsūcas gremošanas traktā un tiek izvadītas no organisma, taču pa ceļam paspēj veikt daudz laba:
* samazina apetīti – šķiedrvielas kuņģī uzbriest un to piepilda, taču pašas nesatur gandrīz nemaz kaloriju; turklāt tās palīdz ķermenim regulēt cukura izmantošanu, tā kontrolējot izsalkumu un cukura līmeni asinīs;
* veicina zarnu kustību un veselību – mīkstinot zarnu saturu, tās paātrina šī satura kustību zarnu traktā, kavējot aizcietējumu veidošanos un veicinot vielmaiņu; šķiedrvielas arī uzlabo zarnu mikrofloru, palīdzot augt labajām baktērijām;
* kavē tauku uzsūkšanos – veidojot viskozu slāni, šķiedrvielas kavē tauku uzsūkšanos zarnās un to nonākšanu asinīs, tas savukārt normalizē holesterīna līmeni un pasargā asinsvadu sieniņas no aterosklerozes veidošanās.
Labās šķiedrvielas
Dienā ieteicams uzņemt aptuveni 35-45g šķiedrvielu, taču to ievēro vien retais. Īpaši cilvēkiem ar paaugstinātu ķermeņa masas indeksu, kam svara kontrole sagādā problēmas ikdienā, ieteicams izvēlēties uztura bagātinātājus, kas palīdz veicināt veselīga svara iegūšanu un uzturēšanu.
Kā ērti uzņemt šīs vērtīgās šķiedrvielas? Ikdienas ēdienkartē iekļaujot Good Fiber!

Saaukstēšanās pavasarī – ko iesākt?
Saaukstēšanās pavasarī , ko pavada nepatīkami simptomi kā iesnas, aizlikts deguns un rīkles iekaisums, nav nekāds retums, tāpēc laikus jāparūpējas par līdzekļiem, kas mazina to izpausmes un novērš kairinājumu.
Galvenais – stiprināt imunitāti
Lai stiprinātu imūnsistēmu, noder plaši pieejami dabas līdzekļi, piemēram, brūklenes, mellenes, dzērvenes, smiltsērkšķi, kuros ir C vitamīns un plašs citu vitamīnu un minerālvielu klāsts. Pārbaudīta pretvīrusu iedarbība ir dabiskas izcelsmes komponentam dsRNS Larifan, kas ietilpst dažādu lokālās aizsardzības līdzekļu sastāvā.
Latvijā radītais un izgatavotais Larifan var būt laba izvēle, jo tam piemīt gan pretvīrusu, gan imūnmodulējoša iedarbība. Tā kā inficēšanās ar Covid-19 faktiski notiek caur deguna gļotādu, pirms iešanas ārā no mājas var zem deguna uzsmērēt ziedi “Larifan Ungo”, iesaka Rīgas Stradiņa universitātes Mutes medicīnas katedras profesore Ingrīda Čēma, uzsverot, ka plašākā nozīmē svarīgākais ir imūnās sistēmas stiprināšana.
Lokāli palīdz arī zobu pasta
Lai pasargātos no dažādu vīrusu iekļūšanas organismā, var lietot arī “Larifan” zobu pastu. “Ieteicamais lietošanas laiks ir viens mēnesis, un arī iepakojums veidots tā, lai mēneša laikā izlietotu. Tad jātaisa viena divu mēnešu pārtraukums, pēc tam var lietot atkal,” skaidro I. Čēma, speciāliste ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi mutes, sejas un žokļu ķirurģijā un stomatoloģijā.
https://www.youtube.com/watch?v=sS7TNI2WOI8
Imūnsistēmai nepieciešama atpūta un svaigs gaiss
Lai mazāk slimotu, ikdienā jārūpējas ne tikai par imunitātes stiprināšanu, bet arī pareizākā gultnē jāievirza dzīvesveids, piemēram, jāievēro regulāri pārtraukumi darbā un, kad vien iespējams, jāuzturas svaigā gaisā.
Lai arī pandēmijas dēļ vairāk uzturējāmies iekštelpās, tagad vajadzētu vairāk iet dabā, veltīt laiku fiziskām aktivitātēm, doties pastaigās. “Organisma aizsargspējas novājina arī īgnums un žēlošanās. Novēlu skatīties uz dzīvi pozitīvi, atrast arī apkārtējā sliktumā kaut ko labu, censties būt garīgākiem. Pēc sliktā vienmēr nāk atkal labais!” pārliecināta ir I. Čēma.
Konfektes ar aktīvu sastāvdaļu
Viens no speciālistu ieteiktiem līdzekļiem, ko lietot herpes vīrusa, aftas infekcijas un kakla iekaisuma mazināšanai, ir dsRNS Larifan saturoši produkti. Larifan Laryngo sūkājamās konfektes, kas pieejamas ar četrām dažādām garšām: ķiršu, laimu un greipfrūtu, ingveru un citronu, kā arī ar medu un ķiplokiem. Larifan Laryngo sūkājamās konfektes nomierina iekaisuma procesus mutes dobumā un rīkles galā, mazina kakla iekaisumu un uzlabo pašsajūtu.
“Tā kā Larifans ir aktīva viela, jāievēro vismaz četru stundu starplaiks – tas norādīts arī anotācijā,” uzsver Latvijas Orālās medicīnas un patoloģijas biedrības vadītāja, RSU Mutes medicīnas katedras profesore Ingrīda Čēma. Konfektes var lietot herpes un aftas infekciju gadījumos, bet vislabāk iedarbību jūtam kakla kairinājuma gadījumā, jo tās noņem kakla kairinājumu.
https://www.youtube.com/watch?v=5sZ94soVSgU
Kas ir Larifans?
Larifans ir dubultspirāliska RNS (ribonukleīnskābe) jeb dsRNS Larifan, kas iegūta biotehnoloģiskā ceļā no nekaitīgām baktērijām, inficējot tās ar bakteriofāgu.
“Larifans ir šīs tehnoloģijas starpprodukts. Tā stiprās puses ir pretvīrusu darbība un imūnmodulējošā darbība. Larifans veicina interferonu izdali, kas palīdz organismam tikt galā ar vīrusiem. Tas ir pats pamats. Tieši tāpēc herpes vīrusa infekcijas gadījumā vajadzētu pēc iespējas ātrāk sākt lietot Larifan līdzekļus. Kā imūnmodulators Larifans veicina limfocītu izdali, limfocitāro reakciju,” skaidro profesore.
Kopš 1997. gada Larifan preparātu ražošanu un ieviešanu pārņēmis uzņēmums “SIA Larifāns”, bet vēsturiski tas izstrādāts Latvijas Mikrobiolģijas un Virusoloģijas institūtā 20. gadsimta astoņdesmitajos gados Gunas Feldmanes vadībā. Šobrīd SIA "Larifāns" nodarbojas ar Larifan aktīvās vielas, zāļu un kosmētikas produktu ražošanu, eksportējot produkciju arī uz Lietuvu, Igauniju, Gruziju, Uzbekistānu un Vjetnamu.
Raksts tapis sadarbībā ar interneta veikalu Avemed.lv