Harmonijā ar dabu un cilvēka veselību
Intervijas

Strauji augošais Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma, kas savā produkcijā izmanto dabas resursus, šogad svin astoņu darba gadu jubileju. Kā izmantot komandas zināšanas un pieredzi, lai radītu unikālus, izcilībai atbilstošus produktus, par izaicinājumiem, spēju pilnveidoties, iet līdzi laikam un jaunākajiem sasniegumiem intervijā stāsta uzņēmuma vadītājs Kaspars Ivanovs.

Šogad varat nopūst astoņas svecītes no Lotos Pharma dzimšanas dienas tortes. Ar kādām izjūtām?Jau astoņi gadi vai vēl tikai astoņi gadi?

Gibētos kā Karlsonam – lai būtu astoņas tortes… Protams, šķiet, ka „vēl tikai astoņi gadi”, esam jauni. Kad kompānijai pienāk dzimšanas diena, izjūtas ir labas. Ziemā tās parādās, jo esam dzimuši februārī. Toreiz gan nebija tik auksts laiks kā šogad.

Ziemā kļūst akūtākas dažādas elpceļu saslimšanas, un vispār pēdējais gads bijis atšķirīgs visiem. Kā mājsēde, ierobežojumi ietekmējuši uzņēmuma darbību?

Domāju, katram uzņēmumam ir jauni izaicinājumi, maz ir tādu, kam nekas nav mainījies. Tāpat arī mums – izmaiņas ir. Mēs gan esam no tiem, kas mēģina pielāgoties negaidītām situācijām. Varbūt tas mums palīdzējis. Ja paraugāmies uz kolēģu iepriekšējām darbavietām – tikai divi trīs (un viens no viņiem esmu es) ir strādājuši tieši tādu pašu darbu kā agrāk. Tas nozīmē, ka spējam iemācīties darīt jaunu darbu. Varbūt tādēļ mums kā kompānijai ir vieglāk adaptēties, esam pielāgojušies visus šos gadus, un šī jaunā situācija mums nav radījusi lielas grūtības. Jā, kopā esam tikai attālināti. Sekojot noteikumiem, birojs ir slēgts. Strādājam no mājām un cenšamies darīt lietas vēl labāk nekā iepriekš. Ražotnē darbs notiek, ievērojot visas piesardzības formas.

Harmonijā ar dabu un cilvēka veselību

Cik darbinieku pašlaik strādā uzņēmumā – birojā, ražotnē?

Ražotnē ir seši darbinieki, birojā – gandrīz divdesmit. Darbinieku skaits ir audzis. Pagājušajā gadā mums pievienojušies vairāki jauni kolēģi. Vajadzības un pienākumi pieaug.

Pārsteidz, ka ražotnē ir tikai seši. Visu paveic mūsdienu tehnoloģijas?

Jā, ejam uz intensīvu ražošanas procesu, kurā lielāko daļu dara mašīnas. Pēdējos divos gados esam investējuši ražošanā tuvu pie pusmiljona eiro. Jaunajām iekārtām vajag gudrus cilvēkus, kuri spēj ar tām strādāt. Gribam arvien vairāk pāriet no roku darba uz mašīnām. Šobrīd kolēģu skaits ražošanas procesos ir pietiekams, bet ir skaidrs, ka jaudas palielināsies un mums būs viens vai divi darbinieki klāt. Varēsim ražot vairāk, joprojām nodrošinot ierasto kvalitāti.

Uzņēmuma misija esot iedvesmot sabiedrību veselīgam dzīvesveidam. Ja visi būtu veseli, farmācijas bizness taču neeksistētu!

Cilvēkiem ir savi ieradumi. Ja mēs dzīvotu izolēti, varbūt varētu iedomāties Saules zemi, kur visi ir veseli, bet, esot reālistiem, mēs redzam, kā tas notiek. Par laimi cilvēka mūžs vairs nav tikai 40 gadi – kā tas bija pirms 300 gadiem. Dzīvojam daudz ilgāku mūžu, un dzīves laikā mums ir vairāk iespēju un arī vajadzību. Ko visbiežāk viens otram vēlam svinību reizēs, uzrunās, tostos? Veselība ir viens no pašiem populārākajiem vēlējumiem. Ja kādam tās sāk pietrūkt, mēs esam vietā un būsim klāt! Ja ko vajadzēs, mēs varēsim piedāvāt!

Vai jūtat sevī misijas apziņu?

Katram ir savs vārdu krājums. Varbūt viens to sauktu par misiju, bet man vienkārši patīk darīt to, ko es daru. Jau bērnībā man patika vākt ārstniecības augus. Pateicoties vecmāmiņai, kura parādīja, kas ir ceļteka, puplaksis, vaivariņš, vīgrieze… Izmācījos par ārstu, bet nu jau vairāk nekā 25 gadus esmu farmācijas nozarē. Misijas apziņa? Daru to, ko māku un saprotu. Un farmācijā es mazliet saprotu. Varbūt neesmu pats labākais speciālists šajā jomā, taču katru gadu veidojam jaunus produktus, mākam tos parādīt ne vien Latvijā, bet arī ārvalstīs. Šie produkti kļūst arvien pieprasītāki, un tas nozīmē, ka darām pareizi. Mans darbs ir arī mans hobijs, ar to es dzīvoju un priecājos par visu, ko varam kopā izdarīt. Kādam tā ir misija, man tas ir prieks!

Harmonijā ar dabu un cilvēka veselību

Tieši inovācija ir uzņēmuma virziens, kā strādāt, uz ko tiekties. Izgudrojat labāku divriteni?

Ja veco divriteni labi atjauno, tas tāpat iet uz priekšu. Aptiekās ir tādi produkti, kuri radīti pirms 50 gadiem. Tie nav slikti, tie ir pārbaudīti, sevi pierādījuši, bet to lietošanas veids nav pats ērtākais klientam. Iegūstam jaunas zināšanas, saprotam vairāk nekā pirms desmit, divdesmit gadiem, zinām, kas mums vajadzīgs. Cilvēks nav priecīgs, ja viņam jālieto negaršīgs produkts vai arī vairākas tabletes četrreiz dienā. Ir daudzas lietas, ko varam uzlabot. Zinātne veselības jomā iet strauji uz priekšu. Bija laiks, kad ķīmiskā farmācija ļoti attīstījās, un iegūtās zināšanas iespējams pārņemt arī dabas farmācijā. Varam paņemt no auga tieši to aktīvo vielu, kura strādā vislabāk. Katru gadu notiek pētījumi un tiek gūti jauni atzinumi par vielām, kuras labvēlīgi ietekmē, piemēram, sirds veselību, samazina holesterīna līmeni vai arī uzlabo miegu utt. Sekojam jaunumiem, kas parādās zinātnes pasaulē, un veidojam patērētajam ērtāku produktu – tā ir tā mūsu inovācija.

Kur iegūstat dabas izejvielas? Jūsu preparātos ir arī daudz eksotisku sastāvdaļu no augiem, kuri Latvijā neaug.

Protams, neesam atrauti no Eiropas, mūsu piegādātāji ir lielākie ražotāji no Francijas, Itālijas, Spānijas, Vācijas. Mums ir vairāk nekā 800 dažādu izejvielu. Ļoti svarīga ir kvalitāte. Pēdējā gada laikā redzam, ka šīs izejvielas ir arvien grūtāk dabūt. Liela māka ir noslēgt kontraktus, lai izejvielu nepietrūktu un ražošanas process neapstātos. Tā ir viena no mūsu darbības sfērām – atrast labas izejvielas un lietot tās. Kolēģi ir pacentušies – pēdējā gada laikā esam saņēmuši vairākus kvalitātes sertifikātus (Codex GMP, ISO 2200), kas apliecina, ka ražošanā ievērojam ļoti augstus standartus, un šeit izejvielām ir liela nozīme. Lai tās būtu kvalitatīvas ne tikai pirmajā reizē, bet vienmēr.

No ķīniešiem neko nepērkat?

Nē, jo gandrīz 90 % savas produkcijas eksportējam un mums daudz parocīgāk ir iepirkt izejvielas no Eiropas ražotājiem.

Harmonijā ar dabu un cilvēka veselību

Produkciju eksportējat uz 14 valstīm, tālākā ir Vjetnama. Kā atrodat iespējas iziet pasaules tirgos?

Regulāri piedalāmies starptautiskās izstādēs, kur prezentējam savus produktus, notiek pastāvīgs komunikācijas darbs ar klientiem, kas uzrunā mūs un kurus paši uzrunājam. Cilvēki no nozares jūt, kur ir kaut kas labs, katrs grib iegūt savā portfelī produktu, kurš ir atšķirīgs, labāks par tiem, kas jau ir tirgū. No šāda viedokļa mums ir diezgan viegli ieiet citos tirgos. Tāpat mums ir koncepts – nekopēt. Ja ražosim tādu pašu produktu kā citi, būsim tikai kopija. Mūsu uzņēmumā strādā cilvēki ar lielisku izglītību, vairākiem zinātniskajiem grādiem dažādās nozarēs, kopīgi varam izveidot labu produktu, diskutēt, kā to padarīt vēl labāku, piemērotāku klientam. Tas nenotiek vienas dienas vai viena mēneša laikā, bet, darot to ilgstoši, klienti mūs atrod. Protams, jāmāk par izveidoto produktu arī pastāstīt.

Pats esat izveidojis vairāk nekā 100 oriģinālproduktu! Kā rodas idejas jauniem preparātiem? Tās nāk arī no komandas?

Komanda papildinās, katru gadu nāk klāt jauni darbinieki. Mūsu vidējais vecums ir ap 30 gadiem. Cilvēkus uzrunā gan produkta sastāvs, gan forma, gan dizains. Pieaug tā sadaļa, ko kolēģi veic kopīgi. Vari izveidot labāko preparātu, kādu vien spēj iedomāties, bet šie dažādie komponenti nespēj sadzīvot. Teorija ir viens, bet prakse – kas cits. Bez izmēģinājumiem jau arī neiztikt. Jā, šobrīd ražotnē mums ir vairāk par simtu dažādu kompozīciju. Varam vēl! Vienmēr mums desmit, dažreiz vairāk, produkti ir attīstības stadijā, vēl pārbaudām. Ne visi no tiem ierauga patērētāju. Jo labāku produktu gribi izveidot, jo lielāks kļūst atbiruma procents. Jo rūpīgāk strādājam, jo stabilāku produktu dabūjam.

Kā pārbaudāt jaunos preparātus?

Farmācijā ir daudz un dažādas metodes. Aktīvajām vielām produktā jābūt stabilām visu lietošanas laiku. Laboratorijā to iespējams noteikt. Kad produkts ir teorētiski un praktiski pierādīts, varam veikt pētījumus. Sadarbojoties ar ārstiem, varam veikt novērojumus, kā attiecīgais produkts iedarbojas. Mūs ir iepriecinājuši labi rezultāti.

Vai pats lietojat kādu no Lotos Pharma produktiem?

Nu, protams! Un ne vienu vien. Tos, kuri paredzēti vīriešiem, esmu gandrīz vai katru lietojis.

Lotos Pharma mērķis ir izcilība. Kā to panākt? Kas ir izcilības stūrakmeņi?

Pirmkārt, zināšanas. Ļoti svarīgi ir iegūt zināšanas par vidi un lietām, ar kurām darbojamies. Otrkārt, uzdrošināšanās – darīt to, kas nav darīts iepriekš. Es ļoti augstu vērtēju cilvēkus, kuri iekļaujas mūsu komandā un kvalitatīvi, produktīvi veic to, ko pirms tam nav darījuši. Treškārt, spēja pielāgoties jaunām situācijām. Kā teica Rainis: pastāvēs, kas pārvērtīsies! Tagad tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, un mums jāseko tām līdzi, lai neatpaliktu no pasaules ātruma. Tad varbūt spēsim būt puscentimetru priekšā industrijas attīstības vidējam līmenim.

Kuru produktu varētu nosaukt par veiksmes stāstu?

Mums tādi ir vairāki. Piemēram, AteroLip, kas normalizē holesterīna līmeni – ar to esam līderi Baltijas tirgū; mums pirmajiem bija zem mēles izsmidzināmais miega produkts Good Sleep Spray. Iegūstot informāciju, kas jauns ir pieejams no pētījumiem vai arī no tehnoloģiskā viedokļa (teiksim, ka beidzot kādu vielu iespējams izšķīdināt kādā noteiktā šķidrumā), mēs to esam izdarījuši ātrāk par citiem, tāpēc varam šādu produktu ātrāk ieviest. Priecē, ka šie preparāti klientiem palīdz un viņi pie tiem paliek. Jau vairākus gadus!

Lotos Pharma Latvijas farmācijas uzņēmums

Viens no jūsu saukļiem ir „Šodien varam labāk nekā vakar!” Vai ir gadījies arī atteikties no kāda preparāta – pārstrādājot, uzlabojot?

Jā, pamazām atsakāmies no pirmajiem produktiem, ar kuriem sākām, jo redzam, ka klientu vēlmes ir mainījušās. Taču šis sauklis ir attiecināms ne tik daudz uz produktiem, cik uz mums pašiem – kā komandu. Mēs pamanām, ka dažas lietas dod vēlamo rezultātu, bet citas – nē. Visās mūsu darbības sfērās: jauna produkta izveidē, ražošanas uzlabošanā, pārdošanas, mārketinga procesos. Jāmāk analizēt ne vien tirgu, bet arī sevi (kas varbūt ir viens no grūtākajiem uzdevumiem). Ja ilgi kaut ko dari, bet tas nedod rezultātu, vari zaudēt motivāciju. Ļoti būtiski ir laikus pamanīt darbības, kas nenes gaidītos augļus. Protams, mēs varam kļūdīties, taču svarīgākais ir šīs kļūdas neatkārtot.

Cik ilgs laiks paiet no produkta idejas līdz aptiekas plauktam?

Te liela nozīme ir tehnoloģiskajam procesam. Ja tehnoloģija ir zināma un izejvielas pieejamas Eiropā, sakoncentrējot komandas spējas, mums ir izdevies iekļauties pat sešos mēnešos. Pagājušajā gadā parādījās jaunais vīruss, un viena liela valsts otrpus okeānam sāka rūpīgi pētīt, kā cilvēki varētu saglabāt veselību, izdzīvot ar šo vīrusu, lietojot dažādus veselību uzturošus produktus. Viņi atklāja un izdeva arī vadlīnijas, kas varētu šajā situācijā palīdzēt uzveikt jaunos vīrusus vai mazināt simptomus. Publikācija bija aprīlī, mēs ieguvām šo informāciju, izrunājām, sapratām, ka varam radīt atbilstošu produktu. Un oktobrī mēs to jau ieviesām Latvijas tirgū. Ja produkts prasa tehnoloģiju, kuru neesam vēl atstrādājuši, tam būtu nepieciešami divi trīs gadi.

Par kuru produktu ir runa?

Imunosil Virufix, ko labi akceptēja arī farmaceiti un ārsti. Sastāvā ir tā saucamais Trampa kokteilis – aktīvās vielas, ar kurām bijušais prezidents izārstējās, vai arī simptomi nebija izteikti. Pieci elementi, kas bija minēti amerikāņu izdotajās vadlīnijās: D vitamīns, C vitamīns, cinks, kvercetīns un melatonīns. Mēs bijām viena no pirmajām kompānijām Eiropā un varbūt arī pasaulē, kas ielika šo efektīvo kompozīciju vienā produktā. Aktīvie elementi, nonākot asinīs, nodrošina, lai vīrusam būtu apgrūtināta nokļūšana cilvēka šūnā; ja tas vīrusam tomēr izdevies, lai tam būtu apgrūtināta vairošanās; ja vīruss tomēr vairojas un izdala toksīnus, lai organisms spētu šos toksīnus absorbēt. Esam izveidojuši zinātnisku pamatojumu šādai aktīvo vielu kompozīcijai un veiksmīgi ieviesuši to tirgū.

Kā veidojas sadarbība ar aptieku tīkliem? Kāds ir sertifikācijas process?

Protams, ka uzņēmumam jāatbilst noteiktiem standartiem, visam jānotiek ražotnē ar noteiktām prasībām. Bet ar katru gadu arvien vairāk un vairāk jaunu produktu parādās visos Eiropas tirgos. Izdzīvos pieprasītākie. Un šeit ir vēl cita māksla – parādīt tos ne tikai ārstam un farmaceitam. Ļoti daudzi patiešām labi produkti neierauga saules gaismu, jo to radītāji nav spējuši labi izstāstīt par savu produktu. Viena lieta ir glīts iepakojums, otra – sastāvs, bet trešā – ko mēs zinām par tā labajām vai superlabajām īpašībām. Tādēļ mūsu uzņēmumā strādā ne tikai farmaceiti, bet arī mārketinga speciālisti, finansisti un citu specialitāšu pārstāvji, kas var iesaistīties un piedāvāt savas zināšanas, lai tas ritenis griežas uz priekšu. Mūsu ritenis ir lotosa zieda veidolā.

Intervēja Raitis Strautiņš

Dalīties