Holesterīns, sirds un asinsvadu veselība

SATURS:

Lipīdi ir tauki, kas tiek absorbēti no pārtikas vai sintezēti aknās. Triglicerīdi un holesterīns visvairāk veicina slimību attīstību, lai gan visi lipīdi ir fizioloģiski svarīgi.

Vārds "holesterīns" cēlies no sengrieķu vārdiem chole- (žults) un stereos (ciets).

Cilvēks, kas sver 70 kg, parasti sintezē apmēram 1 gramu (1000 mg) holesterīna dienā un viņa organisma normāli ir aptuveni 35 g holesterīna, galvenokārt šūnu membrānās. Modernajā pasaule tipiskā ikdienas holesterīna deva ar uzturu ir apmēram 300 mg.

Image
Veselīgs un risku radošs holesterīna līmenis

Kas ir holesterīns?

Holesterīns ir vaskveida, taukiem līdzīga viela, kas atrodas visās organisma šūnās. Tas pēc būtības nav "sliktais". Faktiski organismam tas ir nepieciešams, lai izveidotu šūnas. Bet pārāk daudz holesterīna var radīt problēmas. Ir nepieciešams nedaudz holesterīna, lai ražotu hormonus, D vitamīnu un vielas, kas palīdz sagremot pārtiku. Organisms pats ražo visu nepieciešamo holesterīna daudzumu, tiek sintezēts lielākoties aknās. Holesterīns ir atrodams arī dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktos, piemēram, olu dzeltenumos, gaļā un sierā. Ja asinīs ir pārāk daudz holesterīna, tas var apvienoties ar citām vielām asinīs, veidojot īpašu aplikumu, t.s. aterosklerotisko pangu. Tā ir kā tāda plāksnīte, kas ir pielipusi pie artēriju sieniņas. Šo aplikumu uzkrāšanos asinsvadu sieniņās rada pangu augšanu un sauc par aterosklerozi. Tas var izraisīt koronāro (sirds) artēriju slimību, kad dzīvībai svarīgākās artērijas kļūst šauras vai pat pilnībā tiek bloķētas.

Kur holesterīns rodās?

Lielākā daļa holesterīna sintezējas mūsu aknās (endogēnais holesterīns), kas veido 70-80% no kopējā holesterīna līmeņa. Tikai 20-30% holesterīna tiek uzņemts ar pārtiku, ko ar pareizu diētu mēs varam kontrolēt. Piesātinātie tauki, kas galvenokārt atrodami gaļā un piena produktos, var palielināt kaitīgā zema blīvuma holesterīna līmeni. Nepiesātinātās taukskābes (labie tauki), ko satur, piemēram, linsēklu, olīvu, rapšu, saulespuķu, valriekstu, zivju eļļas, tiek uzskatītas par veselīgām, jo piedalās šūnas apvalka veidošanā un bioloģiski aktīvu vielu sintēzē, kā arī samazina holesterīna līmeni asinīs. Ar to palīdzību organismā uzsūcas dažādas vielas, piemēram, taukos šķīstošie vitamīni.

Aknu darbības traucējumi var kavēt tā  spēju ražot vai attīrīt organismu no holesterīna. Jebkura papildus slodze aknām, piemēram, alkohols, smēķēšana, pārlieka un nepamatota zāļu lietošana, utt., samazinās aknu spēju kontrolēt veselīgu holesterīna līmeni asinīs.

 

Image

Lipīdu (taukvielu) metabolisma fizioloģija

Lipoproteīnu sintēzes, izstrādes un izvadīšanas no organisma defekti var izraisīt aterogēno (aterosklerozi izraisošu) lipīdu uzkrāšanos asins plazmā un endotēlijā (asinsvadu iekšēja sieniņa).

Eksogēnā (uztura) lipīdu metabolisms

Vairāk nekā 95% no uztura taukvielām jeb lipīdiem ir triglicerīdi

Atlikušie aptuveni 5% uztura lipīdu ir:

 • holesterīns (pārtikas produktos kā esterificēts holesterīns).
 • taukos šķīstošie vitamīni
 • brīvās taukskābes 
 • fosfolipīdi

Uztura triglicerīdi tiek sagremoti kuņģī un divpadsmitpirkstu zarnā monoglicerīdos  un brīvās taukskābēs, izmantojot kuņģa lipāzi, emulģējot enerģiskas kuņģa peristaltikas rezultātā un aizkuņģa dziedzera lipāzi. Ar šiem pašiem mehānismiem uztura holesterīna esteri tiek deesterificēti brīvā holesterīnā. Monoglicerīdus, brīvās taukskābes un brīvo holesterīnu zarnās izšķīdina žultsskābes micellās, kas tos pārnes uz zarnu bārkstiņām tālākai uzsūkšanai. Kad tie uzsūcas enterocītos, tie tiek atkārtoti salikti triglicerīdos un kopā ar holesterīnu tiek iepakoti hilomikronos, lielākajos lipoproteīnos. Hilomikroni transportē uztura triglecirīdus un holesterīnu no enterocītiem caur limfvadiem asinsritē. Taukaudu un muskuļu audu kapilāros apoproteīns C-II (apo C-II) uz hilomikrona aktivizē endotēlija lipoproteīna lipāzi (LPL), lai 90% hilomikronu triglicerīda pārvērstu taukskābēs un glicerīnā, ko uzņem adipocīti un muskuļi šūnu enerģijas izmantošanai vai uzglabāšanai.

Ar holesterīnu bagātās hilomikronu paliekas pēc tam cirkulē atpakaļ aknās, kur tās tiek attīrītas apoproteīna E (apo E) mediētā procesā.

Endogēno lipīdu metabolisms

Aknās sintezētie lipoproteīni transportē endogēnos triglicerīdus un holesterīnu. Lipoproteīni nepārtraukti cirkulē pa asinīm, līdz to saturošie triglicerīdi tiek uzņemti perifērajos audos vai paši lipoproteīni tiek attīrīti aknās. Faktori, kas stimulē aknu lipoproteīnu sintēzi, parasti izraisa paaugstinātu holesterīna un triglicerīdu līmeni plazmā.

Lipoproteīni. Kas ir ABL, ZBL un ne-ABL? 

Tie ir tauku (lipīdu) un olbaltumvielu kombinācija. Lipīdiem ir jābūt piesaistītiem olbaltumvielām (lipo-proteīns), lai tie varētu pārvietoties pa asinīm. Dažādiem lipoproteīnu veidiem ir dažādi mērķi:

ABL apzīmē augsta blīvuma lipoproteīnu. To dažreiz sauc par "labo" holesterīnu, jo tas pārnes holesterīnu no citām ķermeņa daļām atpakaļ uz aknām. Pēc tam  aknas izvada holesterīnu no organisma.

ZBL apzīmē zema blīvuma lipoproteīnu. To dažreiz sauc par "slikto" holesterīnu, jo augsts ZBL līmenis izraisa aplikuma veidošanos artērijās.

Ne-ABLH (ne-augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīns). Tas galvenokārt pārnēsā triglicerīdus un ZBL galvenokārt holesterīnu. Pētījumos pierādīts, ka ne-ABL labāk kā ZBL atspoguļo kardiovaskulārā riska iespēju, gadījumos, kad paaugstināts tieši triglicerīdu līmenis.

ZBL ieteicamie lielumi atbilstoši kardiovaskulārā riska pakāpei

Pacientiem, kuriem iepriekš konstatēts zems vai mērens risksjābūt <3.0 mmol/L
Pacientiem, kuriem iepriekš konstatēts augsts risksjābūt <2.5 mmol/L
Pacientiem, kuriem iepriekš konstatēts ļoti augsts risksjābūt <1.8 mmol/L

Remnantu holesterīns

Remnantu jeb atlieku lipoproteīnu holesterīns (RH) ir holesterīns, kas atrodas ļoti zema blīvuma lipoproteīnos, vidēja blīvuma lipoproteīnos un hilomikronu remnantos. Visas šīs daļiņas satur daudz triglicerīdu un ir aterogēnākas par zema blīvuma lipoproteīniem (ZBL). Remnantu holesterīna koncentrācija tieši korelē ar triglicerīdu koncentrāciju un bieži ir atgriezeniski proporcionāla ABL koncentrācijai.

Saskaņā ar vienu pētījumu, augsts atlikušā holesterīna līmenis vairāk prognozē miokarda infarktu nekā jebkura cita lipīdu daļiņa (Goliasch G,et all (2015). "Premature myocardial infarction is strongly associated with increased levels of remnant cholesterol". Journal of Clinical Lipidology.). Atlikušais holesterīns īpaši prognozē koronāro artēriju slimību pacientiem ar normālu kopējo holesterīna līmeni.

Dislipidēmija ir holesterīna, triglicerīdu  vai abu līmeņu paaugstināšanās plazmā vai zems augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmenis, kas veicina aterosklerozes attīstību. Cēloņi var būt primāri (ģenētiski) vai sekundāri. Diagnoze tiek veikta, mērot kopējā holesterīna, triglicerīdu un atsevišķu lipoproteīnu līmeni plazmā. Ārstēšana ietver izmaiņas uzturā, fiziskus vingrinājumus un lipīdu līmeni pazeminošas zāles.

Dislipidēmijas klasifikācija

Dislipidēmijas tradicionāli klasificēja pēc lipīdu un lipoproteīnu līmeņa paaugstināšanās modeļiem. Praktiskāka sistēma dislipidēmijas klasificē kā primāro vai sekundāro un raksturo tās tikai pēc:

 • holesterīna līmeņa paaugstināšanās (tīra vai izolēta hiperholesterinēmija);
 • tikai triglicerīdu palielināšanās (tīra vai izolēta hipertrigliceridēmija);
 • gan holesterīna, gan trigliceridu līmeņa paaugstināšanās (jauktas vai kombinētas hiperlipidēmijas)

Šī sistēma neņem vērā specifiskas lipoproteīnu novirzes (piemēram, zems ABL vai augsts ZBL), kas var veicināt slimības, neskatoties uz normālu holesterīna un triglicerīdu līmeni.

Dislipidēmijas etioloģija

Var būt šādas dislipidēmijas

Primārā: ģenētiski determineta

Sekundārā: izraisa dzīvesveids un citi faktori

Gan primārie, gan sekundārie cēloņi dažādās pakāpēs veicina dislipidēmiju. Piemēram, ģimenes kombinētās hiperlipidēmijas gadījumā izpausme var notikt tikai nozīmīgu sekundāru cēloņu klātbūtnē.

Primārie cēloņi

Galvenie cēloņi ir viena vai vairākas gēna mutācijas, kas izraisa triglicerīdu un ZBL pārmērīgu veidošanos vai nepietiekamu, defektīvu klīrensu (izvadīšanu), vai  nepietiekamu ABL ražošanu vai pārmērīgu tā klīrensu. Daudzu primāro traucējumu nosaukumi atspoguļo veco nomenklatūru, kurā lipoproteīni tika atklāti un atšķirti pēc tā, kā tie elektroforētiskajos gēlos sadalījās alfa (ABL) un beta (ZBL) joslās.

Sekundārie cēloņi

Sekundārie cēloņi veicina daudzus dislipidēmijas gadījumus pieaugušajiem. Vissvarīgākais sekundārais dislipidēmijas cēlonis valstīs, kurās ir daudz resursu, ir mazkustīgs dzīvesveids ar pārmērīgu kopējo kaloriju, piesātināto tauku, holesterīna un transtaukskābju uzņemšanu. Transtaukskābes ir polinepiesātinātās vai mononepiesātinātās taukskābes, kurām pievienoti ūdeņraža atomi; tos izmanto dažos pārstrādātos pārtikas produktos un tie ir tikpat aterogēni (aterosklerozi izraisoši), kā piesātinātie tauki.

Citi izplatīti sekundārie dislipidēmijas cēloņi ir:

 • Cukura diabēts
 • Hroniska nieru slimība
 • Pārmērīga alkohola lietošana
 • Hipotireoze
 • Primārā biliārā ciroze un citas holestātiskas aknu slimības
 • Zāles, piemēram, tiazīdi, beta blokatori, retinoīdi, ļoti aktīvi pretretrovīrusu līdzekļi, ciklosporīns, takrolīms, estrogēns un progestīni, kā arī glikokortikoīdi

Sekundārie zema ABL holesterīna līmeņa cēloņi ir: cigarešu smēķēšana, anaboliskie steroīdi, HIV infekcija un nefrotiskais sindroms.

Cukura diabēts ir īpaši nozīmīgs sekundārs cēlonis, jo pacientiem mēdz būt aterogēna augsta triglicerīdu kombinācija; augstas mazas, blīvas ZBL frakcijas; un zems ABL (diabētiskā dislipidēmija, hipertrigliceridēmiskā hiperapo B). Īpaši riskam ir pakļauti pacienti ar 2. tipa cukura diabētu. Šo kombināciju var izraisīt aptaukošanās, slikta cukura diabēta kontrole vai abas, kas var palielināt cirkulējošo brīvo taukskābju daudzumu, izraisot paaugstinātu ļoti zema blīvuma lipoproteīnu veidošanos aknās. Ar triglicerīdiem bagāti ļoti zema blīvuma lipoproteīni pēc tam pārnes triglicerīdus un holesterīnu uz ZBL un ABL, veicinot ar trigliceridiem bagātu, mazu, blīvu ZBL veidošanos un ar trigliceridiem bagātā ABL izvadīšanu. Diabētisko dislipidēmiju bieži pastiprina palielināts kaloriju patēriņš un fiziskā neaktivitāte, kas raksturo dažu 2. tipa cukura diabēta pacientu dzīvesveidu. Sievietēm ar cukura diabētu šīs dislipidēmijas formas rezultātā var būt īpašs sirds slimību risks

Holesterīns un vecums

Arvien vairāk jaunāki cilvēki ir riska grupā ar izmaiņām holesterīna rādītājos, kas ir ārpus veselīgā diapazona. Dažādu iemeslu dēļ, tostarp ģenētisko faktoru, uztura un ķermeņa svara dēļ, šajā stāvoklī var atrasties pat pusaudži un 20- gadnieki. Vecumā no 18 līdz 39 gadiem augsts ZBL (sliktais) holesterīna līmenis jau ir sasniedzis 30% no šī vecuma iedzīvotājiem. Tā kā hiperlipidēmijai parasti nav simptomu, vienīgais veids, kā uzzināt, vai tā ir, ir veikt pārbaudi.

Bez ģenētiskā (iedzimtā) hiperlipidēmijas faktora, pārējiem jauniem pieaugušajiem veselības un dzīvesveida faktoriem ir galvenā loma augsta holesterīna līmeņa izraisīšanā, piemēram:

 • aptaukošanās
 • smēķēšana
 • noteiktas zāles
 • mazkustīgs dzīvesveids

Diēta ar augstu piesātināto tauku, nātrija, pievienoto cukuru un zemu šķiedrvielu saturu īpaši palielina hiperlipidēmijas risku.

Holesterīna mērījumi

Vienkāršs un svarīgs holesterīna tests

Augstam holesterīna līmenim parasti nav simptomu. Tāpēc ir svarīgi, lai ārsts pārbauda holesterīna līmeni, veicot vienkāršu asins analīzi. Tas var būt lipoproteīnu profils “badošanās” vai “bez badošanās” režīmā. Jūsu ārsts jums pateiks, vai pirms pārbaudes ir jāiepauzē ar ēšanu. (Badošanās parasti nozīmē neēst, nedzert noteiktus dzērienus un lietot medikamentus 9 līdz 12 stundas pirms holesterīna testa.) Pārbaudē veselības aprūpes speciālists ņem jūsu asins paraugu. Ja nepieciešamas papildu asins analīzes, visi paraugi parasti tiek ņemti uzreiz. Diskomforts parasti ir neliels. Pēc asins parauga ņemšanas tas tiek analizēts laboratorijā, kur tiek mērīts ABL holesterīna, ZBL holesterīna un triglicerīdu līmenis. (Ja nebūs iepauzeēta ēšana, būs izmantojamas tikai kopējā holesterīna un ABL holesterīna vērtības.) Testa ziņojumā būs redzams holesterīna līmenis milimolos uz litru asiņu (mmol/L). Lai noteiktu jūsu kardiovaskulāro risku, ārsts ņems vērā jūsu holesterīna testa rezultātus saistībā ar jūsu vecumu, dzimumu un ģimenes vēsturi. Tiks ņemti vērā arī citi riska faktori, piemēram, smēķēšana, diabēts un augsts asinsspiediens. Ja jūsu risks joprojām ir neskaidrs un ārstēšanas iespējas nav skaidras, jūsu veselības aprūpes speciālists var apsvērt citus faktorus un/vai pieprasīt koronāro artēriju kalcificēšanās (CAC) mērījumu, lai sniegtu labāku ieskatu par jūsu risku un palīdzētu lēmumu pieņemšanā.

Cik bieši ir jāveic holesterīna tests?
Kur ir jāveic holesterīna tests?

Riski, kas saistīti ar augstiem holesterīna rādījumiem

Kas izraisa augstu holesterīna līmeni?

Visbiežākais augsta holesterīna līmeņa cēlonis ir neveselīgs dzīvesveids.

Tas var ietvert:

Neveselīgi ēšanas paradumi, piemēram, diēta ar daudz t.s "sliktajiem" taukiem. Viens veids ir piesātinātie tauki, kas ir atrodami dažos gaļas veidos, piena produktos, šokolādē, konditorejas izstrādājumos, ceptos un pārstrādātos pārtikas produktos. Cits veids, transtauki, ir dažos ceptos un pārstrādātos pārtikas produktos. Šo tauku ēšana var paaugstināt ZBL (sliktā) holesterīna līmeni.

Fizisko aktivitāšu trūkums, vairāk sēdēšanas nekā kustību. Tas samazina ABL (labā) holesterīna līmeni.

Smēķēšana, kas pazemina ABL holesterīna līmeni, īpaši sievietēm. Tas arī paaugstina ZBL holesterīna līmeni.

Ģenētiskais faktors jeb iedzimtība var izraisīt arī augstu holesterīna līmeni. Piemēram, ģimenes hiperholesterinēmija (FH) ir iedzimta augsta holesterīna līmeņa forma.

Arī citi veselības stāvokļi un noteiktas zāles var izraisīt augstu holesterīna līmeni.

Kas var palielināt augsta holesterīna līmeņa risku?
Kādas biežākās veselības problēmas var izraisīt augsts holesterīna līmenis?

Komplikācijas, kur svarīga loma paaugstinātam holesterīnam

Ateroskleroze ir arterosklerozes paveids. Aterosklerozes dēļ artērijas sašaurinās, vājinās un kļūst mazāk elastīgas. Tas ir termins tauku uzkrāšanās procesam artērijas iekšējā slānī. Rezultātā radušos uzkrāšanos sauc par aplikumu jeb pangu un tas samazina asins un skābekļa daudzumu, kas tiek piegādāts dzīvībai svarīgiem orgāniem.

Koronārās artērijas ir asinsvadi, kas piegādā asinis sirdij. Tie atzarojas no aortas tās pamatnē. Labā koronārā artērija, kreisā galvenā koronārā artērija, kreisā priekšējā lejupejošā artērija un kreisā cirkumfleksā artērija ir četras galvenās koronārās artērijas. Šo artēriju bloķēšana ir bieži sastopams stenokardijas, sirds slimību, sirdslēkmes un sirds mazspējas cēlonis.

Stenokardija ir sāpes vai diskomforts krūtīs, kas rodas, ja sirds nesaņem tik daudz asiņu un skābekļa, cik tai nepieciešams. Laika gaitā koronārās artērijas, kas piegādā asinis jūsu sirdij, var tikt aizsprostotas ar holesterina izraisītu aplikumu. Ja viena vai vairākas artērijas ir daļēji aizsprostotas, caur to nevar plūst pietiekami daudz asiņu un  var sajust sāpes vai diskomfortu krūtīs. Pārejoša (stabila) stenokardija rodas, kad sirds strādā grūtāk un tai nepieciešams vairāk skābekļa, un izzūd, kad sirds pieprasījums ir samazināts. Progresējoša (nestabila) stenokardija rodas, ja plāksnīte jeb panga vienā vai vairākās koronārajās artērijās plīst (pārsprāgst). 

Infarkts (sirdstrieka) rodas, ja asins plūsma, kas piegādā skābekli sirds muskulim, ir ievērojami samazināta vai pārtraukta. Tas notiek tāpēc, ka koronārās artērijas, kas apgādā sirdi ar asinīm, var lēnām kļūt biezākas un cietākas no tauku, holesterīna un citu vielu uzkrāšanās, ko sauc par aplikumu jeb pangu. Šo lēno procesu sauc par aterosklerozi. Ja panga atveras un veidojas asins receklis, kas bloķē asinsriti, rodas sirdslēkme jeb infarkts. Tas nozīme, ka kāda daļa no sirds muskuļa (miokards) ir atmirusi (nekrotizējusies). Ar laiku tā vietā izveidojās rētaudi. Ja tiek bojāts pietiekami liels miokarda rajons, var iestāties pēkšņa nāve.

Sirds mazspēja ir hronisks, progresējošs stāvoklis, kad sirds muskulis nespēj sūknēt pietiekami daudz asiņu caur sirdi, lai apmierinātu ķermeņa vajadzības pēc asinīm un skābekļa. Sirds mazspēja parasti izraisa sirds palielināšanos.

Hemorāģiskais insults. Hemorāģisks insults rodas no novājināta asinsvada, kas plīst un sāk asiņot apkārtējās smadzenēs. Asinis uzkrājas un saspiež apkārtējos smadzeņu audus. Divu veidu hemorāģiskie insulti ir subarahnoidālā asiņošana un intracerebrālā asiņošana. Subarahnoidālā asiņošana (SAH) rodas, kad asinsvads uz smadzeņu virsmas plīst un asiņo telpā starp smadzenēm un galvaskausu. Intracerebrālā asiņošana (ICH) rodas, kad asinsvads asiņo audos dziļi smadzenēs.

Išēmisks insults rodas, kad trombs vai masa aizsprosto asinsvadu, pārtraucot asins plūsmu uz smadzeņu šūnām. Šāda veida obstrukcijas pamatnosacījums ir tauku nogulsnes, kas pārklāj asinsvadu sienas. Šo stāvokli ari izsauc ateroskleroze.

Perifēro artēriju slimība (PAS) ir ateroskleroze, kad holesterīna un tauku nogulsnes (plāksnīte), kas sašaurina vai bloķē asinsriti artērijās, kas ved uz rokām, kājām un pēdām. Skābekļa piegāde šūnām ir ierobežota, kad aplikuma uzkrāšanās dēļ artēriju sieniņās samazinās asiņu piegāde.

Pārejoša išēmiska lēkme  ir "brīdinājuma insults", kas rodas, kad asins receklis uz īsu laiku bloķē smadzeņu artēriju. Vienīgā atšķirība starp insultu un pārejošu išēmisku lēkmi ir tāda, ka asinsvadu bloķēšana ir pārejoša (īslaicīga). Simptomi parādās ātri un ilgst salīdzinoši īsu laiku. Atšķirībā no insulta, kad šāda pārejoša lekme ir beigusies, smadzenēs nav paliekošu parādību.

Image
Aterosklerotiskās pangas augšana un asinsvadu pakāpeniska nosprostošanās

Holesterīns un koronārā sirds slimība (KSS)

Koronāro artēriju slimība (KSS) rodas, kad vienas vai vairāku koronāro artēriju iekšpuse (lūmenis) sašaurinās, ierobežojot ar skābekli bagātu asiņu plūsmu uz apkārtējiem sirds muskuļa audiem. Ateroskleroze ir process, kura rezultātā artērijas siena kļūst bieza un stīva. Tas var izraisīt pilnīgu artērijas bloķēšanu, kas var izraisīt sirdslēkmi. Slimības process sākas, kad ZBL ("sliktais" holesterīns) nogulsnējas artēriju sieniņās. Organismam ir imūnreakcija, lai sevi aizsargātu, un tas sūta baltās asins šūnas, ko sauc par makrofāgiem, lai apritu artēriju sieniņā ieplūstošo holesterīnu. Kad makrofāgi ir pilni ar holesterīnu, to izskata dēļ tos sauc par putu šūnām. Tā kā artērijas sieniņās sakrājas vairāk putu šūnu, starp intimu un mediju veidojas tauku josla. Ja process netiek apturēts, tauku josla kļūst par aplikumu, kas iespiež intimu lūmenā, sašaurinot asins plūsmu. Plāksnītei uz ārējām malām veidojas šķiedrains pārklājums. Bet, ja holesterīns turpina uzkrāties putu šūnās plāksnes iekšpusē, šķiedrainais ārējais pārklājums var vājināties un galu galā plīst. Mazākas artērijas lejpus plīsuma var ātri tikt bloķētas. Laika gaitā plīsuma vietā var veidoties trombs un pilnībā bloķēt artēriju. Miokarda infarkts (sirdslēkme) rodas, ja sirds muskuļa audi nesaņem dzīvībai svarīgu skābekli un barības vielas.

Profilakse. Rekomendācijas sirds-asinsvadu veselības stiprināšanai

Image
Ir tik viegli pierast pie mazkustības
Preventīvie pasākumi
 • Darbs ar liekā svara un aptaukošanās samazināšanu

Ieteicams ievērot zemu kaloriju diētu (ar standarta motorafizisko aktivitāti - apmēram 1800 kalorijas dienā), kā arī ierobežot sāls, viegli asimilējamo ogļhidrātu, dzīvnieku tauku patēriņu.

 • Fiziskās aktivitātes

Vai nedēļā veicat vismaz 150 minūtes (2,5 stundas) sirdi stimulējošas fiziskās aktivitātēs? Ja nē, jūs neesat viens. Tikai aptuveni katrs piektais pieaugušais un pusaudzis pietiekami nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, lai uzturētu labu sirds-asinsvadu veselību. Aktīvāka rīcība var palīdzēt visiem cilvēkiem labāk domāt, justies un gulēt, kā arī vieglāk veikt ikdienas uzdevumus. Un, ja esat mazkustīgs, labāk ir sākt mazāk sēdēt un vairāk kustēt.

 • Nervu sistēmas stabilizācija

Katrā ziņā mēģiniet izvairīties no stresa situācijām, lieka satraukuma un spriedzes, esiet dzīvespriecīgi.

 • Labs nakts miegs

Mēģiniet pietiekami daudz gulēt un atrast laiku atpūsties, nevis tikai nedēļas nogale, bet katru dienu. Vislabāk ir iet gulēt un mosties vienā un tajā pašā laikā katru dienu.

 • Asinsspiediena kontrole

Ja iespējams, regulāri pārbaudiet asinsspiedienu. Atcerieties: pieļaujot palielinātus spiediena rādītājus, vienlaikus ar paaugstinatu holesterīnu ievērojami palielinās aterosklerozes risks.

 • Veselīgs dzīvesveids

Diezgan triviāls padoms, ka vajag noraidīt sliktos ieradumus, aktīvizēt savu dzīvesveidu, vingrinājumi palīdzēs ietaupīt jūsu veselību daudziem, daudziem gadiem.

 • Pareizs uzturs

Izvairieties no ātri pagatavojamas pārtikas, alkohola. Dodiet priekšroku augu produktiem, skābiem piena produktiem, riekstiem - šādi veselīgi pārtikas produkti palīdz pazemināt holesterīna līmeni asinīs.

Turklāt mēģiniet periodiski apmeklēt ārstu, kā arī veikt asins analīzi glikozes un holesterīna noteikšanai. Tikai šādā veidā jūs varēsit laikus apzināt slimību un novērst tās tālāku attīstību.

Ļoti vienkārši un svarīgi pamatieteikumi  fizisko aktivitāšu minimumam holesterīna līmeņa samazināšanai

Ir divi pamatnoteikumi, kas ir jāievēro, ja patiešām ir vēlme un griba samazināt holesterīnu ar fiziskām nodarbēm. Iespējams, ka ar to būs par maz, ja skaitļi ir lieli un nekas nav darīts lietas labā. Pārdomāts un mērķtiecīgs kaloriju patēriņš noteikti dos rezultātu, tas būs nopietns papildinajums diētai un zāļu terapijai, ja tāda būs nozīmēta.

Numur 1.

Nosacīti vieglāka rakstura fiziskās nodarbes, kas tiek veiktas katru dienu, neatkarīgi no pašsajūtas un laika apstākļiem. Tā ir bāze. Izvēlieties sev vēlamos vingrinājumus, tiem nav obligāti jābūt ļoti smagiem, bet laika ziņā jāaizņem vismaz 30 min., labāk, ja 45 min. Piemēram tas varētu būt iesildošs skrējiens (vai ātra soļošana) +lecamaukla+atspiešanās guļus ar atkārtojumiem. Vai vidējas vai mēreni augstas intensitātes muskuļus stiprinošas aktivitātes (piemēram, pretestības vai svaru cilāšanas). Te katrs var izvēlēties sev pēc personīgās pieredzes un patikas.

Image
Pat elementāri vingrojumi dod lielu efektu un tie neko nemaksā

Numur 2.

2-3 treniņi nedēļā ar lielāku, intensīvāku un ilgāku slodzi.

Nedēļā vismaz 150 minūtes enerģiskas aerobās aktivitātēs, vēlams sadalīt 2-3 reizēs nedēļas laikā.  Pavadiet mazāk laika sēžot. Iegūsiet vēl lielāku efektu holesterīna (arī cukura) vielmaiņas normalizēšanā , ja darbosieties vismaz 300 minūtes (5 stundas) nedēļā. Laika gaitā pakāpeniski palieliniet daudzumu un intensitāti.

Fiziskā aktivitāte ir jebkas, kas kustina jūsu ķermeni un sadedzina kalorijas. Vieglakas ietver sevī tādas lietas, kā pastaigas, kāpšana pa kāpnēm un stiepšanās. Aerobās (vai “kardio”) aktivitātes paātrina sirdsdarbības ātrumu un labvēlīgi ietekmē sirdsdarbību, uzlabojot kardiorespiratoro fizisko sagatavotību. Ja to darāt pat ar mērenu intensitāti, jūsu sirds puksēs ātrāk un jūs elposiet dziļāk nekā parasti, taču jūs joprojām varēsiet runāt. Uztveriet to kā vidēju vai mērenu piepūli.

Vidējas intensitātes aerobo aktivitāšu piemēri: ātra pastaiga (vismaz 6 kilometri stundā) ūdens aerobika, dejas (balles vai sociālās) dārzkopība, teniss, braukšana ar velosipēdu, ne lēnāk par 15 km stundā. Spēcīgas intensitātes aktivitātes darīs ar ķermeņi daudz vairāk, sadedzinot holesterīnu un vairāk izmantojot cukuru. Tie prasīs lielāku piepūli. Jūs, iespējams, uzkarsīsiet un sāksiet svīst. Jūs nevarēsiet daudz runāt aktivitātes laikā. Lietderīgi izmantot viedas ierīces, kas visu to akurāti saskaitīs un ziņos jums par iegūtiem rezultātiem.

Ņemiet vērā: kustieties vairāk, ar lielāku intensitāti un mazāk sēdiet.

Zinātne ir saistījusi neaktīvu un pārmērīgu sēdēšanu ar lielāku sirds slimību, 2. tipa cukura diabēta, resnās zarnas un plaušu vēža un priekšlaicīgas nāves risku.  Ir skaidrs, ka aktīvāka darbība sniedz labumu ikvienam un palīdz mums dzīvot ilgāk un veselīgāk.

Šeit ir daži no lielākajiem ieguvumiem (varētu pat teikt, ka laimestiem), ko iegūsiet:

 • Zemāks sirds slimību, insulta, 2. tipa diabēta, augsta asinsspiediena, demences un Alcheimera slimības, vairāku vēža veidu un dažu grūtniecības komplikāciju risks
 • Labāks miegs, tostarp bezmiega un obstruktīvas miega apnojas stāvokļa uzlabojumi
 • Uzlabota izziņa, tostarp atmiņa, uzmanība un informācijas apstrādes ātrums
 • Mazāks svara pieaugums, aptaukošanās un ar to saistīti hroniski veselības stāvokļi (metabolais sindroms)
 • Labāka kaulu veselība un līdzsvars ar mazāku ievainojumu risku kritienu rezultātā
 • Mazāk depresijas un trauksmes simptomu
 • Labāka dzīves kvalitāte un vispārējās labklājības sajūta
Image
Holesterīns joprojām ir paaugstināts

Ko darīt, ja profilaktiskie pasākumi tomēr nespēj normalizet holesterīna rādītājus?

 

Ja iepriekšminētie profilaktiskie pasākumi ir izrādījušies nepietiekami efektīvi holesterīna un triglicerīdu līmeņa samazināšanai vai arī pacients ir īpašā riska grupā (skat. zemāk), tad palīgā nāk zāles un dabas vielu papildinājumi, kas palīdzēs tikt gala ar dislipidēmiju. Kā biežāk piesaukto līdzekli var minēt recepšu zāles ar kopējo nosaukumu statīni. Tās ir ķīmiskās vielas, kas tika atvasinātas no tā dabīgā pirmavota monakolīna K.

Statīni

Kas pieder pie riska grupas un būtu jālieto statīni:

 • Pacienti, kuriem nav sirds vai asinsvadu slimību, bet kuriem ir viens vai vairāki sirds un asinsvadu slimību riska faktori un lielāks sirdslēkmes risks 10 gadu laikā. Šajā grupā ietilpst cilvēki, kuriem ir cukura diabēts, augsts holesterīna līmenis vai augsts asinsspiediens, vai kuri smēķē un kuru sirdslēkmes risks 10 gadu laikā ir 10% vai lielāks.
 • Pacienti, kuriem jau ir sirds un asinsvadu slimības, kas saistītas ar artēriju pārkaļķošanos. Šajā grupā ietilpst cilvēki, kuriem ir bijuši sirdslēkmes, insulti, ko izraisījuši asinsvadu aizsprostojumi, mini triekas (pārejošas išēmiskas lēkmes), perifēro artēriju slimība vai iepriekš veikta koronāro artēriju šuntēšanas operācija.
 • Pacienti, kuriem ir ļoti augsts ZBL ("sliktā") holesterīna līmenis. Šajā grupā ietilpst pieaugušie, kuriem ZBL holesterīna līmenis ir 190 mg/dL (4,92 mmol/l) vai augstāks.
 • Pacienti, kuriem ir cukura diabēts. Šajā grupā ietilpst pieaugušie vecumā no 40 līdz 75 gadiem, kuriem ir cukura diabēts un ZBL holesterīna līmenis ir no 70 līdz 189 mg/dL (1,8 līdz 4,9 mmol/L), īpaši, ja viņiem ir asinsvadu slimības pazīmes vai citi sirds slimību riska faktori, piemēram, augsts asinsspiediens vai smēķēšana.

Statīni efektīvi samazina holesterīna līmeni un aizsargā pret sirdslēkmi un insultu, lai gan tie var izraisīt blakusparādības:

 • Muskuļu sāpes un bojājumi
 • Aknu bojājumi
 • Paaugstināts cukura līmenis asinīs vai 2. tipa cukura diabēts
 • Neiroloģiskas blakusparādības

Kam ir risks ciest no statīnu blakusparādībām? Ne visiem, kas lieto statīnus, būs blakusparādības, taču dažiem cilvēkiem var būt lielāks risks nekā citiem.

Riska faktori ietver:

 • vairāku zāļu lietošana holesterīna līmeņa pazemināšanai
 • sievietes
 • vecums 80 gadi un vairāk
 • nieru vai aknu slimības
 • pārāk daudz alkohola
 • Noteikti citi apstākļi, piemēram, hipotireoze vai neiromuskulāri traucējumi, tostarp amiotrofiskā laterālā skleroze (ALS)

Retākos gadījumos statīni var izraisīt nopietnākas blakusparādības, piemēram:

Paaugstināts cukura līmenis asinīs vai 2. tipa cukura diabēts. Iespējams, ka, lietojot statīnu, cukura līmenis asinīs (glikozes līmenis asinīs) var nedaudz paaugstināties, kas var izraisīt 2. tipa cukura diabētu. Tas ir īpaši iespējams, ja cukura līmenis asinīs jau ir augsts. Tomēr ieguvums no statīna lietošanas var atsvērt šo risku. Cilvēkiem ar cukura diabētu, kuri lieto statīnus, ir daudz mazāks sirdslēkmes risks.

Muskuļu šūnu bojājumi. Ļoti reti lielas statīna devas lietošana var izraisīt muskuļu šūnu sadalīšanos un olbaltumvielu, ko sauc par mioglobīnu, izdalīšanos asinsritē. Tas var izraisīt stipras muskuļu sāpes un nieru bojājumus.

Aknu bojājumi. Reizēm statīnu lietošana izraisa aknu enzīmu līmeņa paaugstināšanos. Ja pieaugums ir viegls, varat turpināt lietot zāles. iespējams, ka zemas vai mērenas statīnu devas būtiski nepaaugstina aknu enzīmu līmeni.

Atmiņas problēmas. Daži cilvēki ir ziņojuši par atmiņas zudumu un domāšanas problēmām pēc statīnu lietošanas. Taču vairākos pētījumos nav izdevies atrast pierādījumus, kas pierādītu, ka statīni patiešām izraisa šīs grūtības.

Ķīmiski sintezēto statīnu efektivitāte

Lai gan pēc savas būtības ķīmiskie statīni ir pietiekami efektīvi, lai tos ietektu holesterīna samazināšanai, tomēr ir jāpiezīmē, ka lietojot tos ilgtemiņā, ļoti liels procents no lietotājiem burtiski "izkrīt" ārā no terapijas. Iemesls ir iepriekšminētās blakusparādības, kas ļoti bieži pamudina atteikties no statīnu turpmākās lietošanas. Pēc pētījuma datiem, 2 gadu laikā tikai 23% no pacientiem joprojam turpina lietot statīnus, bet 77% ātrāk vai vēlāk tos bija pārtraukuši lietot.

Mach, F., et al., (2020). 2019 ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias: lipid
modification to reduce cardiovascular risk. European Heart Journal, 41(1), 111–188

Dabīgie holesterīna samazinātāji

Jums var būt augsts ZBL holesterīna līmenis, ja jums ir liekais svars vai nepietiekami nodarbojieties ar fiziskām aktivitātēm. Jūs varat arī mantot no saviem vecākiem tendenci uz augstu holesterīna līmeni. Jūsu aknas ražo holesterīnu. Lieku holesterīna daudzumu var iegūt arī no noteiktiem pārtikas produktiem, kas to satur, bet ne tik daudz, kā no tiem, kas satur piesātinātos un transtaukus. Šie tauku veidi liek jūsu aknām ražot papildu holesterīnu. Bet ir arī pārtikas produkti un uztura bagātinātāji, kas var pazemināt holesterīna līmeni. Ja jums ir diagnosticēts augsts holesterīna līmenis, diētas izmaiņas var palīdzēt. Daži pārtikas produkti un uztura bagātinātāji var palīdzēt pazemināt holesterīna līmeni. Konsultējieties ar ārstu, pirms mēģināt izmēģināt jebkuru jaunu papildinājumu. Tie palīdzēs jums atrast vislabāko risinājumu holesterīna kontrolei un pielāgot nepieciešamo devu.

Labvēlīgās šķiedrvielas

Liela nozīme holesterīna veidošanās procesā – it īpaši gados jauniem pacientiem – ir uzturam. Līdz šim lietotie medikamenti galvenokārt samazināja holesterīna sintēzi aknās, neietekmējot to holesterīna daudzumu, kuru uzņemam ar pārtiku. Eiropas Kardiologu asociācijas Dislipidēmijas vadlīnijās kā viena no ārstēšanas metodēm tiek ieteikta šķiedrvielu lietošana pārtikā

Šķiedrvielu veidi

Ir divu veidu uztura lietojamās šķiedrvielas: šķīstošās un nešķīstošās. Lai gan abas šīs vielas ir svarīgi iekļaut savā uzturā, pētījumi liecina, ka viena veida šķiedrvielas var arī būtiski palīdzēt pazemināt holesterīna līmeni.

Šķīstošās šķiedras var izšķīdināt ūdenī un gremošanas traktā veidojot želejveida konsistenci. Savukārt nešķīstošās šķiedras nevar izšķīdināt ūdenī, tāpēc tās iziet cauri gremošanas traktam salīdzinoši neizmainītā veidā. Runājot par sirds veselību, šķiet, ka tikai šķīstošās šķiedrvielas ir labvēlīgas holesterīna līmeņa pazemināšanai. Faktiski pētījumi ir parādījuši, ka, patērējot 10 līdz 25 gramus šķīstošās šķiedras dienā, holesterīna līmenis var pazemināties par 18%.

Kā šķīstošās šķiedras samazina holesterīna līmeni?

Šķīstošās šķiedrvielas pazemina holesterīna līmeni, saistoties ar to tievajās zarnās. Nokļūstot tievajās zarnās, šķiedra piesaistās holesterīna daļiņām, neļaujot tām iekļūt asinsritē un pārvietoties uz citām organisma daļām. Tā vietā holesterīns izkļūs no ķermeņa ar izkārnījumiem. Šķīstošās šķiedrvielas ir efektīvas galvenokārt  pret ZBL holesterīnu, tādēļ, ja jums ir arī jāsamazina triglicerīdu līmenis vai jāpalielina ABL līmenis, šķīstošās šķiedras var nepalīdzēt. Turklāt nevajadzētu paļauties tikai uz šķiedrvielām, lai pazeminātu holesterīna līmeni, jo efekts ir ierobežots. Cita veida šķiedrvielas, nešķīstošās šķiedras, arī  ir daudzos veselīgos pārtikas produktos. Lai gan  šāda veida šķiedrām arī ir daudz ieguvumu veselībai, tās nepazemina holesterīna līmeni.

Image
Aterosklerotiskās pangas asinsvados. Holesterīna samazināšana ar dabīgiem statīniem

Sarkanie rauga rīsi

Sarkanie rauga rīsi ir rauga (Monascus purpureus) produkts, ko audzē uz baltajiem rīsiem. Pulverveida rauga un rīsu maisījums ir Āzijas uztura elements un to izmanto tradicionālajā ķīniešu medicīnā. Kā papildinājumu to lieto dažādu medicīnisku stāvokļu ārstēšanai, tostarp augsta holesterīna līmeņa ārstēšanai. Sarkano rauga rīsu aktīvā sastāvdaļa ir savienojums, ko sauc par monakolīniem, kas bloķē holesterīna veidošanos. Šī ir arī sastāvdaļa, kas atrodama statīnā lovastatīnā. Saskaņā ar Mayo klīnikas sniegtajiem datiem, sarkano rauga rīsu lietošana var arī samazināt kopējo holesterīna un triglicerīdu līmeni asinīs.

Pierādījumi par monakolīna efektivitāti

Pētījumi par sarkano rauga rīsu lietošanu īpašos apstākļos liecina: Augsts holesterīna līmenis (hiperlipidēmija). Pētījumi liecina, ka sarkanie rauga rīsi, kas satur ievērojamu daudzumu monakolīna K, var pazemināt kopējo holesterīna līmeni asinīs, zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL jeb "sliktā") holesterīna līmeni un triglicerīdu līmeni.

Niacīns

Niacīns ir B grupas vitamīns. Ārsti to iesaka pacientiem ar augstu holesterīna līmeni vai sirds problēmām. Tas paaugstina labā holesterīna līmeni un samazina triglicerīdus, vēl vienu tauku, kas var aizsprostot artērijas. Niacīnu var iegūt no pārtikas produktiem, īpaši aknām un vistu gaļas, vai uzņemt ar uztura bagātinātājiem. Ieteicamā niacīna dienas deva ir 14 miligrami sievietēm un 16 miligrami vīriešiem.

Ceļteku sēnalas (Psyllium husk)

Ceļteku sēnalas ir šķiedra, kas iegūta no Plantago ovata auga sēklu sēnalām. Jūs varat to lietot tabletēs vai iejaukt dzērienos vai pārtikā. Ir pierādīts, ka regulāra ceļteku sēnalu lietošana ievērojami samazina holesterīna līmeni. Tas arī mazina aizcietējumus un var pazemināt cukura līmeni asinīs cilvēkiem ar cukura diabētu.

Zinātnisku publikāciju pārskats par dabasvielu efektivitāti sirds-asinsvadu veselības veicināšanā
Monakolīns K (Monascus purpureus)

 

Antiaterogēna (aterosklerozi mazinoša) iedarbība
Sintētisko statīnu aizvietošanas spējas
"Sliktā" holesterīna (ZBL) līmeņa samazināšana
Efektīvs arī mazās devās
Kompleksa iedarbība uz taukvielām
Polikozanols
Pazemina ZBL un triglicerīdu līmeni
Uzlabo aknu lipīdu vielmaiņu
Samazina oksidatīvo stresu
Holīns
Samazina seruma triglicerīdu daudzumu
Tauku un holesterīna uzkrāšanās kavēšana aknās
Hidroksitirozols
Pasargā ZBL no oksidēšanās
Labvēlīgi ietekmē "labo" holesterīnu
Hiperlipidēmijas kontrole
Niacīns
Pazemina triglicerīdu līmeni
SIA "Lotos Pharma"
Reģ.nr. 40103638962
Plieņciema iela 16, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167, Latvija
avemed@lotos-pharma.com