Elpceļu veselība

Kakla sāpes ir viens no visbiežāk sastopamajiem nepatīkamiem simptomiem aukstajā sezonas laikā ar kuru saskarās dažāda vecuma cilvēki, it īpaši mazi bērni. Kakla sāpes bieži vien izpaužas ar diskomfortu, sāpēm vai skrāpējuma sajūtu kaklā, kas pastiprinās rīšanas laikā padarot ikdienas dzīves vienkāršus pienākumus par izaicinājumu.

Pastāv uzskats, ka kakla sāpju ārstēšana ir viena no cilvēces eksistences senākajām, aprakstītakajām ārstēšanas metodēm, kā arī ir novērots, ka saaukstēšanās un gripas sezonas laikā lielākā iedzīvotāju daļa Latvijā vēršas aptiekā ar kakla sāpju sūdzībām. Sāpes kaklā izraisa iekaisuma reakcija rīklē, vai aukslēju mandelēs un to iemesli var būt dažādi, bet lielākoties līdz pat 70 – 80 % to izraisa vīrusu infekcijas1, piemēram, saaukstēšanās vai gripa, taču šo it kā vienkāršo saslimšanu var veicināt arī bakteriālas infekcijas, vides faktori un citas veselības problēmas.

Kā atpazīt kakla sāpes un to izraisītu iemeslu?

Faringīts ir akūts vai hronisks rīkles gļotādas iekaisums, kas bieži ir saistīts ar vīrusu infekcijām, piemēram, rinovīrusiem vai gripas vīrusiem. Bakteriālās infekcijas gadījumā viesbiežākais ierosinātājs ir Streptococcus pyogenes vai tā tautā saucamais streptokoks.

Galvenie faringīta simptomi

 • Sāpes rīklē, bieži vien pastiprinās norijot vai runājot
 • Sausuma un niezes sajūta rīklē
 • Klepus, kas var rasties dēļ iekaisuma
 • Temperatūras paaugstināšanās
 • Pietūkums un apsārtums rīklē

Laringīts ir akūts vai hronisks balsenes iekaisums, kuru izraisa vīrusi, it īpaši aukstuma vīrusi, parainfluenza vīruss vai gripas vīruss. Bakteriāli izraisīts laringīts ir mazāk izplatīts nekā vīrusu, toties retos gadījumos mēdz būt un tā cēlonis ir tāds pats kā pie faringīta – streptokoks. Otrs visbiežākais iemesls laringītam ir balss saišu pārpūle dēļ ilgstošas, vai pārmērīgas balss lietošanas, piemēram dziedātājiem, oratoriem vai skolotājiem.

Galvenie laringīta simptomi

 • Balss aizsmakums vai zudums
 • Sāpes rīklē un grūtības norīt
 • Klepus, kas bieži vien ir sauss un kairinošs
 • Temperatūras paaugstināšanās

Tonsilīts ir akūts aukslēju mandeļu iekaisums, savukārt par hronisku tonsilītu runā tad, ja akūta tonsilīta epizodes viena gada laikā ir bijušas vismaz 5 reizes un simptomi saglabājas vienu gadu. Akūtu tonsilītu, tāpat kā faringīta un laringīta gadījumā izraisa vīrusi, piemēram rinovīruss vai adenovīruss. Bakteriāli izraisīta tonsilīta cēlonis arī ir tas pats, mums jau zināmais – streptokoks.

Galvenie tonsilīta simptomi

 • Palielināti un jūtīgi limfmezgli
 • Pietūkums, apsārtums un sāpes rīklē
 • Svešķermeņa sajūta rīklē
 • Strutas mandeļu padziļinājumos
 • Temperatūras paaugstināšanās

Kā ārstēt sāpes kaklā ?

Kakla sāpēm ir dažādas ārstēšanas metodes, kas mazina simptomus un veicina ātrāku atveseļošanos. Svarīgi ir atpūsties, dzert siltus dzērienus un, ja nepieciešams, lietot pretsāpju līdzekļus, lai mazinātu sāpes un atvieglotu pārtikas norīšanu.

Mūsdienās aptiekās ir pieejams plašs klāsts ar produktiem pret kakla sāpēm, tomēr priekšroku ir jādod tiem produktiem, kuri spēj aizsniegt rīkles aizmugurējo daļu, jo kakla sāpju gadījumā tā tiek skarta 90% gadījumos. Sūkājamās tabletes ir vienkāršs risinājums, bet tās ne vienmēr sasniedz rīkles aizmugurējo daļu. Tādēļ visefektīvākie ir spreja veida līdzekļi un kakla skalošana, nodrošinot aktīvās vielas sasniedzamību iekaisuma vietās. Tomēr ir jāņem vērā, ka gāzes saturoši spreji nav droši bērniem līdz 3 gadu vecumam, jo tie var izraisīt aseptisku iekaisumu trahejas skrimšļos. Ir pareizi jāarstē kakla sāpes – skalojot un pārklājot kakla ģļotādu ar vielām, kuras ir spējīgas cīnīties ar visa veida mikroorganismiem (vīrusiem, baktērijam).

Kakla sāpēm - OLEFAR® DUO OIL SPRAY

KLĪNISKI PIERĀDĪTA EFEKTIVITĀTE KAKLA SĀPJU MAZINĀŠANĀ

Kakla sāpju mazināšanai ir Latvijas ražojoša farmācijas uzņēmuma “Solepharm” radīts produkts OLEFAR® DUO OIL SPRAY, kas nesatur gāzi, konservantus un ir drošs bērniem no 2 gadu vecuma, kā arī grūtniecēm un sievietēm laktācijas periodā. OLEFAR® DUO OIL SPRAY ir uz eļļas bāzes veidots līdzeklis, kas pārklāj mutes dobuma un rīkles gļotādu, samazinot diskomfortu, sāpes un skrāpēšanas sajūtu kaklā. Smidzinātāja forma nodrošina vienmērīgu aktīvo sastāvdaļu sadalījumu, ilgstošu iedarbību un precīzu devu. Eļļas bāze aizsargā bojāto gļotādu, novēršot jaunu infekciju.

OLEFAR® DUO OIL SPRAY pretsāpju efekts ir pierādīts klīniskajā pētījumā, kas tika veikts Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā2, kur pacientiem, kuri lietoja OLEFAR® DUO OIL SPRAY, kas ir uz kombinētu dabīgo ēterisko eļļas bāzi, 70% gadījumu nebija nepieciešama papildus pretsāpju līdzekļu lietosana, kas pierāda OLEFAR® DUO OIL SPRAY efektivitāti kakla sāpju mazināšanā.

 

Kakla sapes
section-2d9c465
Dalīties