Elpceļu veselība

Kas visbiežāk izraisa iesnas ar ūdeņainiem, dzidriem izdalījumiem?

Alerģija. Kad imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz kaut ko, kas parasti ir nekaitīgs, piemēram, ziedputekšņiem, pelējumu vai mājdzīvnieku blaugznām, tas izraisa alerģisko rinītu – iekaisumu deguna ejās, pastiprinot gļotu veidošanos. Parasti deguns tek, kamēr cilvēks atrodas konkrētā alergēna tuvumā, turklāt var pievienoties arī tādi simptomi kā šķaudīšana, acu un rīkles kairinājums, plakstiņu pietūkums, klepus u.c.

Vīrusu infekcija. Vīrusu infekcijas, piemēram, saaukstēšanās un gripa, uzbrūk deguna un rīkles audiem. Atbildot uz to, deguns izdala vairāk gļotu – caurspīdīga šķidruma izskatā, lai ar to palīdzētu notvert un izdalīt ārā vīrusu daļiņas. Atkarībā no vīrusu veida var variēties iesnu un citu simptomu izpausmes. Parasti iesnas drīzāk ir sastopamas saaukstēšanās nekā gripas vīrusu gadījumā un ilgst 10-14 dienas.

Nealerģiski faktori. Ja iesnu cēlonis nav ne alerģija, ne vīrusu infekcija, tās dēvē par nealerģisko rinītu. Uzskata, ka šis stāvoklis var rasties, ja pastiprinās asins plūsma degunā, kas izraisa pietūkumu un palielina gļotu veidošanos. Tiešais bioloģiskais cēlonis vēl nav atklāts, taču zināms, ka šo rinītu var ierosināt virkne faktoru, piemēram, ēdiens vai alkohols, medikamenti, dažādi kairinātāji (cigarešu dūmi, putekļi, ķīmiski izgarojumi, smaržas u.c.), laika apstākļu, kā piemēram, temperatūras vai gaisa mitruma, izmaiņas, paaugstināts stresa līmenis u.c. Nealerģisks rinīts ir hronisks (ilgstošs) stāvoklis. Tā simptomi var būt pastāvīgi, parādīties un izzust noteiktos gada laikos.

Hormonu svārstības. Hormonu izmaiņas, ko izraisa grūtniecība, menstruācijas un hipotireoze, arī var nepatikt degunam. Dažām grūtniecēm var sākt tecēt deguns, lai gan iepriekš viņām nav bijis alerģiskais vai nealerģiskais rinīts, kā arī nav vīrusu infekcijas vai deguna slimību. Uzskata, ka šo grūtniecības rinītu varētu izraisīt hormonu, piemēram, estrogēna un progesterona, izmaiņas. Pēc dzemdībām šīs iesnas drīz izzūd.

Deguna polipi. Tie ir labdabīgi (nav vēzis), mīksti, kustīgi, gaiši pelēcīgi gļotādas veidojumi, kas attīstās deguna ejās. Polipi rodas no hroniska iekaisuma šajā zonā un ir saistīti ar citiem stāvokļiem, piemēram, alerģijām un astmu. Hronisks iekaisums, kas saistīts ar deguna polipiem, var izraisīt tādus simptomus kā pastāvīgas iesnas, aizlikts deguns, ožas vai garšas pavājināšanās, sāpes vai spiediena sajūta sejā, galvassāpes. Par iesnu cēloni var kalpot arī citas iegūtas vai iedzimtas izmaiņas deguna dobuma struktūrā: deguna starpsienas deformācija, deguna gliemežnīcu iekaisums un sabiezējums u.c.

Gremošanas traucējumi. Piemēram, atviļņa slimības gadījumā, kuņģa skābei pastiprināti ceļoties augšup pa barības vadu un nokļūstot augšējos elpceļos, var veidoties hronisks iekaisums balsenē, rīklē, deguna dobumā, aizdegunē, vidusauss struktūrās. Iesnas var saglabāties tikmēr, līdz pilnībā sadzīs augšējo elpceļu gļotāda.

Kā ārstēt iesnas?

Tautā smejas, ka ārstētas iesnas pāriet septiņās dienās, bet neārstētas – nedēļas laikā. Ja vien gadījums nav saistīts ar smagāku saslimšanu, iesnas parasti pāriet pašas no sevis, taču noteiktas ārstēšanas metodes var atvieglot simptomus un stiprināt organismu. Lūk, daži tautā pārbaudīti līdzekļi iesnu atvieglošanai!

Daudz dzert šķidrumu. Šķidruma uzņemšana un hidratācijas saglabāšana, cīnoties ar iesnām, var būt noderīga, ja ir arī deguna nosprostošanās simptomi. Tas nodrošina, ka gļotas deguna blakusdobumos tiek atšķaidītas līdz šķidrai konsistencei, un tās ir viegli izvadīt. Pretējā gadījumā puņķi sabiezēs, padarot degunu vēl vairāk aizliktu. Sevišķi labi šim nolūkam derēs karstas zāļu tējas, jo karstums un tvaiki palīdz paplašināt un atslogot elpceļus. Turklāt daudziem ārstniecības augiem (kumelītēm, piparmētrai, timiānam, plūškokam, gaiļbiksītēm u.c.) piemīt vieglas atkrēpošanas un pretiekaisuma īpašības. Jāizvairās no dzērieniem, kas dehidrē, nevis mitrina, kā piemēram, no kafijas un alkohola.Izmantot gaisa mitrinātāju. Aizvien populārāka kļūst tendence mitrināt iekštelpu gaisu ar īpaši šim nolūkam ražotām ierīcēm. Mitrinātāji darbojas, pārveidojot ūdeni tvaikos, lai mitrinātu citādi sausu gaisu. Ieelpotais mitrums palīdz atšķaidīt un izvadīt gļotas un nomierina deguna blakusdobumu kairinājumu. Tikpat labi kalpo arī vecās labās tvaika inhalācijas – tvaiku ieelpošana, izmantojot inhalatorus vai vienkārši trauku ar karstu ūdeni. Vēl efektīvāki šie tvaiki būs, ja tiem pievienos dažus pilienus ēteriskās eļļas (eikalipts, priede, piparmētra, tējas koks, rozmarīns u.c.).Pielāgot ikdienas paradumus. Iesnu laikā svarīgi nepārslogot sevi un atpūsties, vēdināt telpas un doties svaigā gaisā, ejot gulēt, nedaudz piepacelt gultas galvgali, lai galva ir augstāk par pārējo ķermeni.Bezrecepšu līdzekļi degunam. Nav daudz to, kuri uzņemsies vairākas reizes dienā degunu skalot ar vieglu sālsūdeni. Tā vietā aptiekas piedāvā plašu klāstu deguna pilienu vai aerosolu, kas mazina deguna gļotādas tūsku, ātri atbrīvo aizlikto degunu, atvieglo elpošanu.

Lotos Pharma piedāvā dabiskus augu ekstraktus saturošu produktu Sinunorm DUO, kas iedarbojas gan uz augšējiem (deguns un tā blakusdobumi), gan apakšējiem (bronhi) elpceļiem. Sastāvā esošajam timiāna ekstraktam ir antibakteriāla aktivitāte. Plūškoka ziedu ekstrakts un gaiļbiksīšu ziedu ekstrakts nodrošina optimālu elpceļu funkciju. Acerolas augļu ekstraktā esošā C vitamīna kombinācija ar cinku veicina normālu imūnsistēmas darbību. Sinunorm DUO kapsulas piemērotas pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma.

Mazākiem bērniem, jau no 3 gadu vecuma, piemērots ir Sinunorm B balzams, kas nesatur spirtu, jo ir veidots uz cidoniju augļu sulas bāzes. Tā sastāvā esošais priežu mizas ekstrakts palīdz atvieglot elpošanu. Kumelītes ekstrakts palīdz uzturēt respiratoro funkciju un nodrošināt spazmolītisko efektu. Plūškoka ekstrakts palīdz uzturēt elpceļu veselību un imūnās sistēmas darbību. Altejas ekstrakts atvieglo elpošanu, nodrošinot mīkstinošu efektu elpceļos.

Papildus rūpēm par degunu un tā gļotādu radīta Sinurin līnija:

  • jūras ūdeni saturoši deguna aerosoli Sinurin Spray un Sinurin Isotonic, kas palīdzēs mazināt aizlikta deguna simptomus, neradot papildu kairinājumu deguna dobuma sieniņām
  • eikalipta un tējas koka ēterisko eļļu saturoši deguna pilieni Sinurin. Tie nodrošina divkāršu iedarbību: atvieglo elpošanu; mazina risku vīrusu iekļūšanai organismā
  • ēterisko eļļu saturošs inhalācijas zīmulītis Sinurin Air Stick

Dalīties