Aknu veselība

Tuvojoties vasarai daudzi prāto par organisma attīrīšanu jeb detoksikāciju. Bet kāda ir tās nozīme? Aknas ir lielākais iekšējais orgāns cilvēka ķermenī. Tās piedalās daudzos svarīgos sintēzes un pārstrādes procesos, piemēram, palīdz pārstrādāt barību un medikamentus. Liela daļa cilvēku uzskata, ka detoksikācija jeb attīrīšanās palīdz aknām labāk mazināt toksīnu iedarbību pēc pārāk liela alkohola vai neveselīgas pārtikas patēriņa. Daži domā, ka tas uzlabos viņu aknu ikdienas darbību un ārstēs aknu slimības.

Aknu detoksikācijai ir jāievēro noteiktas darbības – jums var nākties ēst ierobežotu uzturu, badoties, vairākas dienas dzert tikai sulas vai citus šķidrumus. Dažas detoksikācijas metodes mudina jūs iegādāties specializētus, komerciālus līdzekļus.

Vai ir pierādījumi, ka aknu detoksikācija strādā?

Nav zinātnisku pierādījumu, ka detoksikācija mazina toksīnu daudzumu vai sniedz kādu citu veselības ieguvumu. Iemesls, kādēļ cilvēki pēc detoksikācijas diētas mēdz justies labāk ir tas, ka šīs diētas parasti izslēdz no uztura grūti pārstrādājamus pārtikas produktus, kā, piemēram, cietos taukus un apstrādātu cukuru, kas satur daudz kaloriju, bet ir ar zemu uzturvērtību. Detoksikācijas diētas izslēdz produktus no kuriem cilvēkiem bieži vien ir alerģija vai jutība, bet viņi to iespējams nezina – piena produkti, glutēns, olas vai zemesrieksti.

Nav pierādījumu, ka detoksikācija palīdz atbrīvoties no toksīniem pēc pārmērīga alkohola vai pārtikas daudzuma, kā arī nav pierādījumu, ka detoksikācija var mazināt aknu bojājumus.

Vai Tavas aknas ir veselas?

 

Vai aknu detoksikācija ir droša?

Dažām aknu slimībām ir jāievēro īpaša medikamentoza ārstēšana un nav nekādu pierādījumu, ka detoksikācija var veicināt ārstēšanas procesu vai pilnībā to aizstāt. Faktiski detoksikācija var pat kaitēt aknu veselībai.

- Būtiski fakti, kas jāņem vērā pirms izvēlēties par labu detoksikācijai:

 • Daži uzņēmumi, kuri piedāvā komerciālas detoksikācijas metodes, savos produktos var iekļaut kaitīgas vielas, tādēļ pirms jebkāda produkta lietošanas, pārliecinies par tā izcelsmi un kvalitāti.
 • Nepasterizētas sulas ilgstoša lietošana var radīt gremošanas sistēmas un veselības traucējumus, it īpaši, ja esat gados vecāks vai ja jums ir novājināta imūnsistēma.
 • Ja jums ir problēmas ar nieru veselību, detoksikācija, kas satur lielu daudzumu sulas, var pasliktināt jūsu veselību.
 • Ja jums ir cukura diabēts, pirms domājat par diētu, kas maina to kā jūs parasti ēdat, noteikti konsultējieties ar ārstu.
 • Ja detoksikācijas viens no elementiem ir badošanās, jūs varat justies vājš, sūdzēties par galvassāpēm, reiboņiem vai dehidratāciju. Ja jums ir B hepatīts, kas ir izraisījis aknu bojājumus, badošanās kaitējumu var pasliktināt.

Kā saglabāt aknas veselas?

Jūsu aknu funkcijas galvenokārt ietekmē vispārējā veselība un gēni. Liela nozīme ir arī uzturam, diētām, dzīvesveidam un videi. Lai palīdzētu uzturēt aknu veselību bez drastiskām detoksikācijas metodēm ir vienkāršas ikdienas lietas, ko darīt, lai saglabātu aknas veselas:

 • Limitē alkohola patēriņu, ja nepieciešams, konsultējies ar ārstu.
 • Ikdienā ievēro sabalansētu uzturu un atceries par šķiedrvielām un proteīniem, kas palīdz organismam dabīgi attīrīties.
 • Uzturi veselīgu svaru.
 • Ja iespējams, veic fiziskas nodarbes vai nodarbojies ar vingrošanu katru dienu.
 • Ja ilgstoši lieto medikamentus, parūpējies par savu aknu aizsardzību papildus uzņemot hepatoprotektorus.
 • Lieto artišoku, kas ir dārzenis ar visaugstāko antioksidantu aktivitāti.

Kas ir hepatoprotektori?

Kā noprotams pēc nosaukuma, hepatoprotektori aizsargā aknu šūnas. Divi populārākie hepatoprotektori, ko atzīst arī Latvijas Gastroenterologu Asociācija ir esenciālie fosfolipīdi un silamarīns, kurus ieteicams lietot vismaz 6 mēnešus optimālam rezultātam. Jaunākas paaudzes esenciālais fosfolipīds ir holīns, kas iegūts izmantojot jaunākas tehnoloģijas. Holīns nodrošina ne tikai aknu šūnu atjaunošanu, bet arī palīdz uzturēt normālu tauku līmeni aknās.

Hepasan Forte ir izstrādāts balstoties uz jaunāko hepatožu vadlīnijām veidojot inovatīvu produktu. Tā sastāvā ir dabīgās vielas, kas palīdz uzturēt normālu aknu veselību. Holīns palīdz nodrošināt normālu lipīdu un homocisteīna metabolismu un palīdz uzturēt normālu aknu darbību. Mārdadža un artišoka ekstrakti uztur normālu aknu veselību, palīdz nodrošināt aknu šūnu aizsardzību un veicina žults veidošanos. Pienenes ekstrakts sekmē normālu aknu un kuņģa funkciju.

//www.avemed.lv/wp-content/uploads/2020/05/Hepasan_Forte_120_2.jpg
section-a33fa63
Dalīties