Taukainā akna aknu slimības veselība
Aknu veselība

Aknu aptaukošanās sākotnēji nerada slimības simptomus

Stereotips, ka ar aknu aptaukošanos sirgst tikai cilvēki ar lieko svaru un alkoholiķi, ir maldīgs. Ņemot vērā, ka šīs slimības rašanos ietekmē ne tikai pārmērīga alkohola lietošana, bet arī neveselīga pārtika un mazkustīgs dzīvesveids, ko piekopj liela sabiedrības daļa, taukaina akna mūsdienās ir ļoti izplatīta kaite, taču agrīnajās stadijās tā nekādi neliek par sevi manīt. Aknu steatoze jeb taukainā hepatoze piezogas nemanāmi, un lielākoties tā nav bīstama, tomēr, tauku nogulsnēm palielinoties, 20% gadījumu var izraisīt iekaisumu un veicināt citu aknu slimību attīstību – nealkohola steatohepatītu (NASH), kam var sekot saistaudu ieaugšana aknās (fibroze), vai pat aknu mazspēja, ciroze un vēzis. Šajā rakstā uzzināsi par to, kas ir biežākie taukainās aknas veidošanās iemesli un ko darīt, lai uzlabotu aknu veselību.

Nealkohola taukaino aknu slimību (NATAS) raksturo pārmērīga tauku uzkrāšanās aknās, ko visbiežāk novēro indivīdiem ar lieko svaru un cukura diabēta pacientiem, tomēr tā tiek konstatēta arī cilvēkiem ar normālu svaru, it īpaši tiem, kuri neēd regulāri vai pietiekami un mēdz badoties. Tievs nedzērājs, bet ar taukainu aknu? Jā, no šīs diagnozes diemžēl neviens nav pasargāts, jo tā ir dzīvesveida slimība!

Hepasan Forte aknu veselībai

Kā diagnosticēt taukainu aknu?

Akna nesāp. Pazīmes, kam nepievēršam pienācīgu uzmanību vai saistām ar ko citu, ir biežs nespēks, nogurums, smaguma sajūta vēderā. Iespējamās problēmas ir viegli diagnosticējamas, tādēļ ieteicams periodiski pārbaudīt savu aknu veselību un rūpēties par to. Visefektīvākie veidi, kā noteikt aknu veselības stāvokli, ir asins analīzes vai vēdera dobuma ultrasonogrāfiskie izmeklējumi. Par aknu aptaukošanos un iespējamiem šūnu bojājumiem signalizē ALAT, ASAT, holesterīna un GGT rādījumi asins analīzēs. Veselām aknām vajadzētu saturēt maz tauku vai nesaturēt tos vispār, bet lielākajai daļai cilvēku aknās ir neliels daudzums tauku, kas nerada problēmas. Aknu steatoze tiek diagnosticēta, ja mazāk nekā puse aknu šūnu ir pārklātas taukaudiem. Tā attīstās lēni, taču pat sākuma stadijā var negatīvi ietekmēt sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī aknas nevar pietiekami efektīvi veikt organisma attīrīšanu no liekā holesterīna un toksīniem. Bojāto šūnu skaitam palielinoties līdz kritiskajai robežai, aknas vairs nespēj veikt savu funkciju un pacientu glābt ir jau par vēlu. Tāpēc ļoti svarīgi sekot aknu veselības rādītājiem un savlaicīgi novērst slimības cēloņus, jo aknas ir vienīgais orgāns, kas spēj atjaunoties, ja nav attīstījusies ļoti smaga aknu slimība. Speciālisti vienbalsīgi apstiprina, ka profilakse ir labāka nekā ārstēšana!

Kādēļ veidojas taukainā akna?

Pārmērīga tauku uzkrāšanās aknās visbiežāk ir saistīta ar traucētu insulīna darbību. Insulīns ir hormons, kas veicina olbaltumvielu un tauku sintēzi aknās un palīdz pēc maltītes samazināt cukura daudzumu asinīs. Ja insulīna trūkst, organismā uzkrājas tauku nepilnīgi oksidētie starpprodukti un var attīstīties 2.tipa cukura diabēts. Steatozei var būt vairāki iemesli:

  • neveselīgi ēšanas paradumi, pārmērīga piesātināto taukskābju (sviests, palmu eļļa u.c.) un cukura lietošana
  • pārmērīga alkohola lietošana (vairāk par alkohola ietekmi uz aknu veselību lasi šeit)
  • medikamentu intoksikācija
  • slimības: hronisks hepatīts (īpaši – hronisks B vai C hepatīts), hipertensija, miega apnoja, Vilsona slimība (toksiska vara uzkrāšanās organismā) u.c.
  • mazkustīgs dzīvesveids

Hepasan Forte ar silimarīnu

Latvijas vadošie gastroenterologi un hepatologi iesaka

Pacientiem ar NATAS un aptaukošanos ir ieteicama svara samazināšana par 7-10%. Vēlams uzsākt un ieviest dzīvesstila maiņas programmu – atteikties no trekniem ēdieniem, saldinātiem dzērieniem un alkohola, ievērot diētu un nodarboties ar regulārām fiziskām aktivitātēm, piemēram, izbraucieniem ar velosipēdu, pastaigām, peldēm.

Palīdzēt attīrīt aknas un uzlabot to bioķīmiskos rādītājus var hepatoprotektoru (esenciālo fosfolipīdu un silimarīna) lietošana. Esenciālajiem fosfolipīdiem piemīt antioksidatīvs un antifibrotisks efekts. Ir dati par to, ka, lietojot esenciālo fosfolipīdu preparātus, pacientiem izzūd sūdzības, piemēram, par sāpēm labajā sānā, dispeptiskām parādībām (gremošanas trakta darbības traucējumiem). Silimarīns ir mārdadža ekstrakts. Pētījumu rezultāti liecina, ka, lietojot silimarīnu, samazinās insulīna rezistence un var novērot ASAT un ALAT līmeņa pazemināšanos un normalizāciju.

Mārdadzis aknu veselībai

Hepasan Forte ir Latvijā ražots uztura bagātinātājs, kura sastāvā ir iekļauts holīns, kas veido esenciālos fosfolipīdus un silimarīnu, palīdzot nodrošināt normālu aknu darbību.

https://www.avemed.lv/wp-content/uploads/2021/08/Klusejosa-slimiba-taukaina-akna-Hepasan-Forte-1000x1000.jpg
section-070c29b

Lotos Pharma darbība ietver jaunu uztura bagātinātāju izstrādi eksporta tirgiem. Projekta Bio4Asia projekta ietveros Lotos Pharma (Latvija) sadarbībā ar uzņēmumu BioCC (Igaunija) strādā pie jauna probiotiku un prebiotiku produktu izstrādes, kas būs potenciāls produkts gremošanas trakta, aknu darbības un imūnsistēmas normālas darbības veicināšanai.

Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

Dalīties