Kvalitatīvs miegs palīdz spēcināt imunitāti
Miegs

Nav šaubu, ka kvalitatīvs miegs palīdz spēcināt imunitāti. Bet, kur slēpjas noslēpums, kāpēc, kārtīgi izguļoties, mēs jūtamies labāk, taču, saskaroties ar miega problēmām, jūtamies slikti un esam uzņēmīgāki pret dažādiem vīrusiem. Izrādās, ka melatonīns, kurš tiek saukts arī par miega hormonu, ne tikai regulē miega un nomoda ciklus, bet arī ir atbildīgs par imunitātes stiprināšanu. Pēdējā pusgadā melatonīna loma imūnsistēmas darbībā iegūst aizvien lielāku uzmanību no zinātnieku puses. Jaunākie novērojumi parāda, ka melatonīna trūkums, ievērojami samazina organisma aizsargspējas jeb imunitāti.

Melatonīns palīdz “ieslēgt” imūnsistēmu

Zinātniskajos pētījumos ir atklāts, ka mūsu šūnās, kas atbild par imunitāti, ir melatonīna receptori. Ja melatonīns trūkst, šīs imūnās šunās “neieslēdzas” un nespēj pilnvērtīgi veikt savu funkciju. Pat viena negulēta nakts var kaitēt šī procesa norisei un samazināt mūsu organisma dabīgās aizsargspējas [1].

Lotos Pharma Miega kvalitāte

Melatonīns nodrošina imūno šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu

Cīņa ar brīvajiem radikāļiem ir otrs darbības mehānisms, kā melatonīns palīdz stiprināt imūnsistēmu. Brīvie radikāļi ir mums visapkārt. Tos var radīt cigarešu dūmi, alkohols, pesticīdi, gaisa piesārņojums u.c. faktori. Daudzi cilvēki par brīvo radikāļu negatīvo ietekmi nezina, jo mēs tos neredzam un nejūtam. Brīvajiem radikāļiem, nonākot mūsu organismā, tiek sabojātas vērtīgās imūnšūnas, rezultātā tās zaudē spēju mūs aizsargāt no vīrusiem, baktērijām u.c. kaitīgiem patogēniem. Melatonīns pievelk brīvo radikāļu molekulas un neitralizē to darbību mūsu organismā, tādējādi pasargājot labās šūnas no to bojāejas [2].

Melatonīns pasargā no imūnsistēmas novecošanas

Lielākā daļa no mums piedzīvo ar vecumu saistītu imūno funkciju pazemināšanos, kas sākas apmēram pēc 30 vai 40 gadiem. Aptuveni tajā pašā laikā ķermenis sāk izjust melatonīna trūkumu, jo tā dabīgā sintēze organismā samazinās. Līdz šim veiktie novērojumi liecina, ka šie divi notikumi ir cieši saistīti.

Eksperimentālā pētījumā pierādīts, ka uz nakti, papildus ievadot melatonīnu tiem, kam pirms tam konstatēts melatonīna trūkums, organisms sāk ražot lielāku skaitu imūno šūnu. Tas liek domāt, ka melatonīna papildus lietošana, sevišķi gados vecākiem cilvēkiem, var palīdzēt stiprināt imunitāti [3;4].

Šī saistība starp vecumu, imunitāti un melatonīna līmeni, kurš bērniem ir 10 reizes augstāks nekā pieaugušajiem, sniedz pētniekiem lielāku skaidrību, kāpēc bērnu saslimstība ar vīrusu Covid-19 ir zemāka. Sekojot šīm atziņām, Amerikas Savienotajās Valstīs profilakses nolūkos gados vecāki cilvēki un medicīnas darbinieki imunitātes stiprināšanai ik vakaru lieto melatonīna saturošus produktus [6].

Kā uzlabot miega kvalitāti?

Kvalitatīvs miegs palīdz spēcināt imunitāti, taču, lai nodrošinātu veselīgu miegu, ir jāievēro pareiza miega higiēna, un, ja tas nav pietiekami, tad, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu, kā palīgu var izmantot melatonīna saturošus produktus.

Salīdzinot dažādas formas melatonīna produktus, pierādīts, ka visātrākā melatonīna uzsūkšanās tiek panākta, lietojot zem mēles izsmidzināmos sprejus, kas nodrošina ātrāku un lielāku melatonīna devas nonākšanu asinsritē [5].

Mierpilnam miegam Lotos Pharma piedāvā zem mēles izsmidzināmu spreju Good Sleep Spray, kas satur melatonīnu un pasifloras lakstu ekstraktu. Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku, kur labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas. Pasifloras ekstrakts darbojas nomierinoši.

Good Sleep Spray ir izdevīgs, jo paredzēts 210 lietošanas reizēm, kā arī to ir ērti lietot, izsmidzinot zem mēles 20 minūtes pirms došanās gulēt. Papildu informācija par Good Sleep Spray un citiem produktiem miega kvalitātes uzlabošanai uzzini www.avemed.lv mājaslapā.

Good Sleep Spray izsmidzināms zem mēles
section-3de43c1

Atsauces

1. Carrillo-Vico, A., et al. (2013). Melatonin: buffering the immune system. International journal of molecular sciences, 14(4), 8638–8683.

2. Reiter RJ, et al. ( 2016) Melatonin as an antioxidant: under promises but over delivers. J Pineal Res. 61(3):253-278.

3. Hardeland, R. (2018). Melatonin and inflammation-Story of a double-edged blade. Journal of pineal research, 65(4), e12525.

4. Srinivasan, V., et al. (2005). Melatonin, immune function and aging. Immunity & ageing : I & A, 2, 17.

5. Hua S. (2019). Advances in Nanoparticulate Drug Delivery Approaches for Sublingual and Buccal Administration. Frontiers in pharmacology, 10, 1328.

6. Zhang, R., et al. (2020). COVID-19: Melatonin as a potential adjuvant treatment. Life sciences, 250, 117583.

Dalīties