Imunitāte

Latvijā joprojām plūškoks ir diezgan svešs, taču noteikti ir redzēts, ja ne kādā dārzā, tad vismaz bildēs. Interese par plūškoku aug ne tikai dārzkopju aprindās, bet arī veselīgu produktu cienītāju vidū, jo tas ir viens no pasaulē pazīstamākajiem ārstniecības augiem. Lai arī mēs nepazīstam plūškoku tik labi kā ceļtekas, kumelītes vai pīlādžus, tam ir sava vieta arī Latvijā. Pie mums plūškoks varbūt nav tik ražīgs kā citās valstīs, tomēr ir entuziasti, kuri to audzē. Šeit ir jāpievērš uzmanība, ka Latvijā sastopamas divas plūškoka sugas – sarkanais plūškoks, kurš ir indīgs un kuram ir vairāk dekoratīva nozīme, kā arī melnais plūškoks, kas audzējams gan kā ārstniecības augs, gan kā augļu koks. Zied no maija līdz pat jūlijam, bet augļi nogatavojas augustā, septembrī. Melnais plūškoks reti sastopams savvaļā, biežāk tiek audzēts apstādījumos.

Saskaņā ar ASV Lauksaimniecības departamenta datiem, melnā plūškoka (Sambucus nigra) ogās ir gandrīz divas reizes augstāka antocianīdu koncentrācija nekā jebkurās citās ogās. Antocianīdi ir augu valsts krāsvielas, visspēcīgākie dabā sastopamie antioksidanti – vielas, kas darbojas, lai pasargātu šūnas no iespējamiem brīvo radikāļu izraisītajiem bojājumiem, kā arī stimulē organisma imūnsistēmu.

Plūškoka ogas turklāt satur arī askorbīnskābi, karotīnu, rutīnu, alkaloīdu – sambucīnu, miecvielas, organiskās skābes, ēteriskās eļļas u.c. Valstīs, kur plūškoku audzēšana ir tradicionāla, no šīm ogām gatavo vīnu, bezalkoholiskos dzērienus, ievārījumus u.c.

Vīruss ir galvenais saaukstēšanās un gripas izraisītājs. Būtiskākās divas vīrusa attīstības fāzes ir vīrusa nokļūšana cilvēka organisma šūnā un tā vairošanās nokļūstot šūnā. Efektīvam pretvīrusa līdzeklim ir svarīgi iedarboties uz abām šīm attīstības fāzēm.

Tradicionālajā medicīnā plūškoks (Sambucus nigra L.) jau izsenis ir lietots vīrusu slimību, saaukstēšanās un gripasārstēšanā. Arī mūsdienās veiktie klīniskie pētījumi ir pierādījuši tā efektivtāti cīņā ar gripas A un B tipiem, kā arī, lietojot plūškoka sulas koncentrātu saaukstēšanās simptomi un to ilgums samazinājās uz pusi jau 3 dienu laikā.

Latvijas farmācijas uzņēmums Lotos Pharma patērētājiem piedāvā melnā plūškoka balzamu Imunosil Sambucus. Imunosil Sambucus ir vienīgais produkts Baltijā, kura sastāvā ir koncentrēta melnā plūškoka sula, kas iegūta izmantojot augstvērtīgu pastarizācijas tehnoloģiju. Imunosil Sambucus palīdz nodrošināt normālu imūnsistēmas darbību un atbalsta organisma aizsargspējas.

 

Dalīties