Vilkābele sirds veselībai
Sirds veselība

Ja jaunībā vairāk sajūtam savu sirdi iemīlējušos vai šķiršanās “salauztu”, tad ar vecumu mūsu “motoriņš” biežāk liek manīt, ka sāk pagurt. Pieejami dažādi sirds tonizējošie augu līdzekļi, tomēr kopš seniem laikiem nepārspēti populāra ir vilkābele. Kas tajā ir tik unikāls?

Atzīta jau Ķīnas tautas medicīnā

Daudziem varētu šķist, ka vilkābele ar saldajiem, miltainajiem auglīšiem ir mūsu vietējais augs un tiek lietota lielākoties mūsu reģionā. Patiesībā vilkābeles jeb krustābeles (Crataegus) ir rožu dzimtas ģints, kas izplatīta Ziemeļu puslodē un aug ne vien Eiropā, bet arī Ķīnā un citviet Āzijā. Ķīnā, piemēram, vilkābele tiek tradicionāli lietota gan uzturā, gan tautas medicīnā jau gadsimtiem ilgi.

Vēl viens mīts par vilkābeli varētu būt iedomātais dalījums savvaļas un dekoratīvajās vilkābelēs, kuru daudzveidīgās šķirnes tagad iekarojušas mūsu dārzus. Īstenībā šajā ģintī ietilpst vairāk kā 300 sugas. Ja Ķīnā un Āzijā fitoterapijā parasti izmanto šķeltlapu vilkābeli (Crataegus pinnatifida), tad Eiropā izplatītākas sugas ir divirbuļu jeb parastā (C.laevigata) vilkābele un asinssarkanā jeb lielaugļu (C.sanguinea) vilkābele.

Vilkābele

Kas vilkābelē ir tik vērtīgs?

Vilkābele kā ārstniecības augs ir ļoti daudz pētīta, un atklāts, ka fenoli un flavonoīdi ir šī auga galvenās bioaktīvās vielas, taču sava loma ir arī pektīnam un polisaharīdiem. 2022. gadā Ķīnas zinātnieku publicētajā pārskatā par vilkābeles bioloģiskās vērtības pētījumiem* apkopotas sešas galvenās vilkābeles funkcionālās īpašības.

1. Antioksidanta iedarbība

Vilkābelei ir antioksidanta īpašības. Atklāts, ka antioksidantu aktivitāte ir ievērojami augstāka vilkābeles augļu mizās nekā vilkābeļu augļiem. Savukārt vilkābeļu ekstraktu antioksidanta aktivitāte atšķiras atkarībā no ekstrakcijas metodes - spirta un etilspirta ekstraktiem ir labāka antioksidatīva iedarbība.

2. Tauku vielmaiņas traucējumu uzlabošana

Lipīdu vielmaiņu, kuras traucējumi ir saistīti ar nealkohola taukaino aknu, aptaukošanās un sirds un asinsvadu slimību rašanos, ievērojami palīdz uzlabot vilkābeļu pektīna oligosaharīdi. Turklāt vilkābeles etilspirta ekstraktam ir arī konstatēta lipīdu līmeni pazeminoša iedarbība, kas daļēji var būt saistīts ar vilkābeles flavonoīdu efektu.

3. Pretiekaisuma iedarbība

Vilkābele satur lielu skaitu bioaktīvu savienojumu, kas palīdz ārstēt iekaisumu un uzlabot cilvēka imūnsistēmu. Piemēram, maslīnskābe ir svarīgs vilkābeles kā ārstniecības auga kvalitātes rādītājs, un tai ir konstatēta liela nozīme iekaisuma mazināšanā. Arī polifenoli un flavanoīdi, ko satur vilkābeles etilspirta ekstrakti, apliecinājuši pretiekaisuma ietekmi.

4. Pretdiabēta efekts

Vilkābeles polifenoli un flavonoīdi ir atzīti par svarīgām aktīvajām vielām, kas spēj samazināt glikozes līmeni asinīs un palielināt insulīna izdalīšanos plazmā no aizkuņģa dziedzera. Vienam no vilkābeles flavonoīdiem – viteksīnam - ir arī pierādītas spējas uzlabot tādus glikozes vielmaiņas traucējumus kā insulīna rezistenci.

5. Uzlabo smadzeņu darbību

Maslīnskābe, svarīgs vilkābeles terpenoīds, tiek ne tikai plaši izmantots pretiekaisuma jomā, bet arī apliecinājis spējas uzlabot kognitīvo disfunkciju, piemēram, atmiņas traucējumus. Ar atmiņu saistītu traucējumu uzlabošanai palīdz arī vilkābeles bagātīgais flavonoīdu un polifenolu saturs ar spēcīgu antioksidantu iedarbību.

6. Gremošanas funkcijas uzlabošana

Tradicionālā ķīniešu medicīna izmantoja vilkābeli kuņģa un zarnu trakta slimību ārstēšanai, jo vilkābele var darboties kā prebiotika, uzlabojot zarnu floru un kuņģa-zarnu trakta darbību. Atklāts, ka noteikti vilkābeles polisaharīdi var palīdzēt augt labajām baktērijām un saglabāt zarnu vides stabilitāti, tādējādi veicinot ar zarnu mikrobiem saistītu slimību ārstēšanu.

Vilkābele sirds ritmam, sirds spēkam un izturībai

Vilkābele sirds ritmam, sirds spēkam un izturībai

Tomēr vislielākais un daudzveidīgākais ieguvums, ko vilkābele var sniegt, attiecas uz sirds veselību. Vilkābele ir izmantota sirds slimību ārstēšanai jau 1. gadsimtā. Kopš 19. gadsimta sākuma amerikāņu ārsti to izmantoja arī asinsrites traucējumu un elpceļu slimību gadījumos. Tradicionāli ogas lietotas, lai ārstētu virkni sirds problēmu, un mūsdienās pētījumi apstiprina šo praksi. Pateicoties savam sastāvam, vilkābele nodrošina kardiotonisku, koronāro asinsvadu paplašinošu un asinsspiedienu pazeminošu efektu.

Medicīnā pielieto virkni kardiotonisko līdzekļu, kas paredzēti sirds mazspējas ārstēšanai. Svarīgākā nozīme to vidū ir preparātiem ar sirds glikozīdiem – augu izcelsmes vielām, kas veicina miokarda jeb sirds muskuļa darbību un sieniņu saraušanās spēju jeb kontraktilitāti, stimulējot ekonomiskāku un līdz ar to efektīvāku sirdsdarbību.

Sirdsdarbības traucējumu uzlabošanai

Vilkābele ir to augu vidū, kas satur sirds glikozīdus un kuras preparātiem piemīt arī tiem raksturīgās kardiotoniskās īpašības. Vilkābeli izmanto pie funkcionāliem sirdsdarbības traucējumiem, kas izpaužas kā sirdsklauves, sirdsdarbības lēkmjveida paātrināšanās (paroksismālā tahikardija), mirdzaritmija (nekoordinētas, haotiskas sirds priekškambaru kontrakcijas). Tinktūru lieto pie vieglām sirds aritmijas formām kā monopreparātu vai kā palīglīdzekli antiaritmiskajām zālēm.

Kādā vācu zinātnieku metaanalīzē** tika iekļauti astoņi “zelta standarta” klīniskie pētījumi, kuros kopā piedalījās 632 pacienti ar hronisku sirds mazspēju (I–III pakāpe) un kuri tika ārstēti ar 160–1800 mg/dienā vilkābeles ziedu un lapu ekstrakta. Veloergometrijas slodzes tests liecināja, ka ārstēšana ar vilkābeles ekstraktu ievērojami palielināja dalībnieku maksimālo darba slodzi, salīdzinot ar placebo grupu, turklāt uzlaboja aizdusas, noguruma un citus mazspējas simptomus, kopumā ceļot pacientu dzīves kvalitāti.

Vilkābele sirds veselībai

Labvēlīgas īpašības asinsvadiem

Vielas vilkābeles sastāvā arī paplašina asinsvadus, īpaši koronārās jeb vainagartērijas, un uzlabo asins plūsmu. Tas veicina asinsriti un palīdz kontrolēt augstu asinsspiedienu.

Uzlabo, atbalsta un spēcina sirdi – JAUNUMS!

Sirds spēcināšanai un atbalstam īpaši noderīgs ir Latvijas farmācijas uzņēmuma Lotos pharma radītais produkts AteroLip® Rythmo.

AteroLip® Rythmo sastāvā esošā vilkābele veicina normālu sirds un asinsvadu sistēmas darbību, piemīt sirds un asinsvadu veselībai noderīgas īpašības: palīdz normalizēt sirds ritmu, samazināt  asinsspiedienu. Tiamīns veicina normālu sirds darbību.

AteroLip Rythmo piemērots pieaugušajiem sirdsdarbības uzlabošanai un spēcināšanai kā arī sirds slodzes mazināšanai. Rekomendējam AteroLip® Rythmo lietot kursa veidā. Ieteicamais kursa ilgums 6 mēneši, pēc nepieciešamības un konsultēšanās ar ārstu vai farmaceitu lietošanas kursu var atkārtot. Ieteicams lietot pa 1 kapsulai vienu reizi dienā ēdienreizes laikā.

Iepakojums par izdevīgu cenu pieejams ražotāja internetveikalā www.lotos-pharma.com

AteroLip® Rythmo
section-96710ba

ATSAUCE

* Biological properties and potential application of hawthorn and its major functional components: A review. Journal of Functional Foods, Volume 90, March 2022,//doi.org/10.1016/jff.2022.1049888.

** Hawthorn extract for treating chronic heart failure: meta-analysis of randomized trials. Am J Med 2003; 114:665–674.

*** Clinical study on treatment of carotid atherosclerosis with extraction of polygoni cuspidati rhizoma et radix and crataegi fructus: a randomized controlled trial. 2014 Mar;39(6):1115-9. //pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24956862/

Dalīties