Dabas vielas

Piparmētru ēteriskā eļļa: tās fitoķīmija, bioloģiskā aktivitāte, farmakoloģiskā iedarbība un medicīniskais pielietojums

Piparmētra, Lamiaceae (piparmētru dzimtas) taksonomiskās dzimtas augu ģints, ir plaši izplatīta pasaules mēreno platuma grādu reģionos. Šeit ietilpst daudzi labi zināmi ēterisko eļļu augi, piemēram, piparmētra, baziliks, lavanda, rozmarīns, salvija, majorāns un timiāns. Piparmētra satur dažādas sastāvdaļas, kas tiek klasificētas kā piparmētru ēteriskā eļļa (PEE) un nebūtiski komponenti. PEE, kas sastāv galvenokārt no mentola, mentona, neomentola un izomentona, ir gaistošu metabolītu maisījums ar pretiekaisuma, antibakteriālām, pretvīrusu, skolicīdām, imūnmodulējošām, pretaudzēju, neiroprotektīvām, pretnoguruma un antioksidantu aktivitātēm. Pierādījumi liecina, ka PEE var farmakoloģiski aizsargāt kuņģa-zarnu traktu, aknas, nieres, ādu, elpošanas, smadzeņu un nervu sistēmas, kā arī radīt hipoglikēmisku un hipolipidēmisku iedarbību. Klīniski PEE tiek izmantots kuņģa-zarnu trakta un dermatoloģisko slimību, pēcoperācijas adjuvanta terapijas un citās jomās.

Fizikālās īpašības, eļļas iegūšana

Tas ir bezkrāsains, gaiši dzeltens vai gaiši zaļgani dzeltens šķidrums ar raksturīgu smaržu un garša, kuru uzklājot uz ādas seko aukstuma sajūta, tas viegli šķīst etanolā (70%). Šķīdumam var būt opalescence. Eļļa atrodas lapu auga apakšpusē, tiek iegūta destilējot ar tvaiku un parasti tam seko rektifikācija un frakcionēšana pirms lietošanas. Piparmētru eļļu iegūst tieši pirms ziedēšanas. Audzēšana. Piparmētru sēklas ieteicams diedzēt telpās. Piparmētru sēklām ir nepieciešams kvalitatīvs augsnes substrāts, gaisma un mitrums, lai dīgtu.

Eļļas fitoķīmisko īpašību dēļ PEE ekstrakcija un izolēšana ir diezgan sarežģīta, taču svarīga PEE pētniecībai un attīstībai. Transdermāla uzsūkšanās pēc PEE lokālas ievadīšanas ir kritiska, kas ietekmē PEE lietošanas efektivitāti klīniskajos apstākļos, īpaši dermatoloģisku slimību, piemēram, apdegumu brūču un psoriāzes gadījumā. Ēterisko eļļu komponentu atgūšanas ātrums un ķīmiskais sastāvs augos, īpaši ārstniecības augos, ir atkarīgs no oriģinālajām augu izejvielām un izmantotās ekstrakcijas tehnoloģijas. PEE ir identificēti divdesmit seši aktīvi savienojumi. Tostarp mentols, mentons, neomentols un izomentons ir ķīmiskās sastāvdaļas, kuras pašlaik tiek uzskatītas par svarīgām un iedarbīgām PEE sastāvā tieši medicīniskiem mērķiem.

Kvalitāte

Bieži vien produkts tiek daļēji vai pilnībā viltots, lai palielinātu vēlamās dabiskās eļļas īpašības vai lai izvairītos no dārgām izmaksām 100% dabīgas eļļas ražošanā. Viltošana parasti veic, pievienojot līdzīgu, bet lētāku eļļu, piemēram, kukurūzas piparmētru eļļu (Mentha arvensis) vai atšķaidot eļļu ar dažādām šķīdinātājeļļām. Viltojums un kvalitātes problēmas ne tikai vieš jautājumu par produkta lietošanas efektivitātes pasliktināšanos, bet arī noved pie veselības drošības jautājumiem; piemēram, tas var izraisīt alerģisku reakciju pret pievienoto nedabisku sastāvdaļu.

Bioloģiskā efektivitāte

Pretiekaisuma darbība

 
Mentols ir īslaicīga receptoru potenciāla melastatīna kanāla agonists. Kairinātu zarnu sindroma (KZS) gadījumā mentols samazinātu pro-iekaisuma mediatoru izdalīšanos no nervu galiem. PEE var regulēt KZS, kavējot iekaisuma citokīnu ekspresiju un paaugstinot pretiekaisuma citokīnu līmeni. PEE perorāla lietošana var novērst ksilola izraisītu zarnu iekaisumu pelēm un etiķskābes izraisītu kolītu žurkām. Mentola gastroprotektīvā (kuņģa pasargāšana) iedarbība, pateicoties pretiekaisuma darbībai, galvenokārt ir saistīta ar gļotu sekrēciju. Ir dokumentēts, ka PEE var efektīvi mazināt pārmērīgu iekaisumu un sekojošus atopiskajam dermatītam līdzīgus bojājumus.  Mentols var mazināt iekaisumu un mazināt oksidatīvo stresu. PEE inhibē muskuļu kontrakcijas un tam ir pretiekaisuma, un pretsāpju iedarbība, īpaši elpceļu slimību gadījumā. Ir arī konstatēts, ka PEE piemīt pretpodagras un pretsāpju iedarbība un tam piemīt spēcīga pretiekaisuma iedarbība krotona eļļas izraisītās peles ausu tūskas gadījumā.
Atsauces

Antibakteriāla darbība

Pētījumi liecina, ka PEE piemīt spēcīga antibakteriāla iedarbība un uzrāda inhibējošu iedarbību uz cilvēka patogēnām baktērijām Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis, Bacillus subtilis, Escherichia coli, Neisseria gonorrhoeae un Pseudomonas aeruginosa. PEE var arī kavēt sēnīšu celmu, piemēram, Aspergillus niger un Vibrio augšanu. Turklāt PEE var samazināt tārpu kustību un iznīcināt pieaugušos Salmonella mansoni un šistosomas. Ir pierādīts, ka PEE esošais mentols vājina gramnegatīvo patogēnu kvoruma noteikšanas aktivitāti. PEE var būt efektīvs pret Chlamydia trachomatis vairākos veidos. Pirmkārt, PEE inhibē Chlamydia trachomatis un novērš tās iekļūšanu saimniekšūnās. Otrkārt, PEE kavē Chlamydia trachomatis replikāciju, tādējādi samazinot infekciozitāti un tādējādi infekcijas progresēšanu. PEE un eritromicīna kombinācija var samazināt Chlamydia trachomatis replikāciju un samazināt antibiotiku devu. PEE var samazināt Clostridium nucleatum, planktona un bioplēvē iegulto šūnu skaitu, kas liecina par efektīvu terapeitisku līdzekli mutes dobuma slimību ārstēšanai. Turklāt PEE var mazināt sāpes vēderā KZS gadījumā, modulējot sēnīšu biotu. Pētījumi ir parādījuši, ka PEE var sinerģēt ar citiem līdzekļiem, lai radītu antibakteriālu iedarbību pret grampozitīviem un gramnegatīviem mikroorganismiem. Lietojot PEE kombinācijā ar gentamicīnu, gentamicīna deva, kas nepieciešama baktēriju celmu iznīcināšanai, ir ievērojami samazināta. Ir dokumentēts, ka PEE ir spēcīga baktericīda iedarbība uz Escherichia coli un var iznīcināt baktēriju šūnu membrānas integritāti. Turklāt PEE var kavēt baktēriju bioplēves veidošanos un samazināt bioplēves aktivitāti un baktēriju adhēziju.

Atsauces

Pretvīrusu un skolicīda darbība

 
Vīrusu daļiņu saplūšanas eksperimenti parādīja, ka pēc daļiņu apstrādes ar PEE tika nopietni nomākta HIV-1 iekļūšana šūnās un vīrusa replikācijas efektivitāti var kavēt vīrusa infekcijas agrīnā stadijā. Pētījumi atklāja, ka PEE var ātri mazināt HIV-1 virionu inficētspēju koncentrācijā, kas nav citotoksiska saimniekam. Cilvēka elpceļu sincitiālais vīruss, kas izraisa elpceļu infekciju un ir pierādīts, ka PEE uzrāda spēcīgu aktivitāti pret to. Ļoti iespējams, ka  PEE inhibē herpes simplex vīrusu vēl pirms vīrusa iekļūšanas saimniekšūnās vai tās laikā. PEE samazina vīrusu inficētspēju, iespējams, tieši mijiedarbojoties ar vīrusa apvalku un glikoproteīnu. Turklāt PEE var traucēt herpes vīrusa dzīves cikla vēlāku posmu, kā rezultātā tiek nomākta vīrusa replikācija.

Neiroprotektīva iedarbība

PEE esošais mentols uzlabo fāziskās un tonizējošās γ-aminosviestskābes (GABA)  receptoru izraisītās strāvas neironos. Mentola izraisīta GABA-erģiskās inhibīcijas pastiprināšana var modulēt šī smadzeņu reģiona pretsāpju un anksiolītiskās funkcijas. Mentols stimulē atdzišanas sajūtu un uzlabo izolētu sensoro neironu reakciju uz vēsu temperatūru. Rezultāti liecina, ka mentols var nomākt aukstuma sensorus trijzaru nerva neironus, maz ietekmējot mutes trijzaru termiskos sensorus. PEE var ietekmēt zarnu trakta nervu sistēmu, jo PEE darbojas kā gludo muskuļu relaksants, kas apvērš acetilholīna izraisīto kontrakciju ar kalcija kanālu blokādi un antagonizē serotonīna izraisītu kontrakciju, tieši kavējot kontraktilitāti, tādējādi izraisot apļveida gludo muskuļu relaksāciju resnā zarna. Žurku iekaisuma mialģijas modelī PEE lokāla stimulācija, ko var uzklāt uz ādas virs iekaisušā muskuļa, inhibē nociceptīvos neironus ādā un mazina muskuļu sāpes, aktivizējot ādas nociceptorus. Deguna-smadzeņu ceļš ir potenciāls zāļu ievadīšanas ceļš, jo tas apiet hematoencefālisko barjeru un PEE ievadīšana degunā var palielināt biopieejamību neirodeģeneratīvas slimības ārstēšanai. Turklāt PEE var mazināt bronhu spazmas, stimulējot slāpekļa oksīda veidošanos un regulējot K+ kanāla atvēršanos.

Atsauces

Nogurumu mazinoša iedarbība

Fiziskais nogurums tiek definēts kā nespēja uzturēt pašu izpildītas aktivitātes un ir saistīta ar fiziskā stāvokļa pasliktināšanos. Vingrinājumi izraisa pārmērīgu laktāta un urīnvielas slāpekļa uzkrāšanos asinīs, kas var izraisīt vielmaiņas traucējumus un galu galā nogurumu. Mentols var palielināt šūnu enerģijas metabolismu, stimulējot centrālo nervu sistēmu, jo mentols var stimulēt virsnieru garozu f-ju, lai palielinātu enerģiju un pazeminātu laktāta līmeni asinīs. Turklāt PEE var palielināt plaušu kapacitāti veseliem cilvēkiem, lai nodrošinātu vairāk skābekļa smadzenēm un efektīvi novērstu nogurumu. PEE palielina ķermeņa modrību un uzlabo garīgo atsvaidzinājumu. PEE var modulēt smadzeņu ožas ceļu, mazināt trauksmi, mazināt sāpes un impulsu, kā arī veicināt miega kvalitāti, veicinot pretnoguruma aktivitāti.

Atsauces

Farmakoloģiskā efektivitāte

PEE ir vairākas farmakoloģiskas iedarbības, piemēram, kuņģa-zarnu trakta, aknu, nieru, ādas, elpošanas, smadzeņu un nervu sistēmu aizsardzība, kā arī hipoglikēmiska un hipolipidēmiska iedarbība. Šo farmakoloģisko efektu  izpratne ir svarīga PEE lietošanai klīniskajos apstākļos.

Kuņģa-zarnu trakta aizsardzība

Vairumam pacientu piparmētru galvenokārt lieto augšējā gremošanas trakta darbības traucējumiem, piemēram, krampjiem, gremošanas traucējumiem  un sliktai dūšai. Daudzi pierādījumi apliecina, ka PEE iedarbojas efektīvi pret kuņģa-zarnu trakta traucējumiem, jo ​​PEE uzlabo kuņģa un zarnu kustību  un mazina sāta sajūtu un funkcionālo dispepsiju]. Tiek ziņots, ka PEE mazina kuņģa-zarnu trakta spazmas un sāpes vēderā. Mehāniski, darbojoties kā gludās muskulatūras kalcija kanālu antagonists, PEE var vājināt kuņģa-zarnu trakta gludās muskulatūras kontraktilitāti, bloķējot kalcija pieplūdi caur endomiciālo L tipa kalcija kanālu.  Turklāt PEO pastiprina kuņģa iztukšošanos, mazina KZS] un mazina barības vada diskinēzijas izraisītu disfāgiju un sāpes krūtīs.

Atsauces

Aknu un nieru aizsardzība

Aknām ir galvenā loma sistēmiskās lipīdu homeostāzes uzturēšanā un tās ir īpaši neaizsargātas pret ROS bojājumiem. Žurku aknu bojājuma modelī, ko izraisa intraperitoneāla tetrahlormetāna šķīduma injekcija, PEE parāda aknu aizsardzību, uzlabojot plazmas membrānas integritāti un paaugstinot aknu šūnu reģenerācijas spēju, izmantojot antioksidantu stresu. PEE ir holerētisks un mazina intrahepatisko holestāzi. PEE var veicināt žults sekrēciju, samazināt kopējo holesterīna līmeni un palielināt žultsskābes koncentrāciju, potenciāli regulējot dažu žultsskābes sintēzē iesaistīto gēnu ekspresiju. Jo īpaši mentols un mentons PEE sastāvā var palielināt žults plūsmu, samazināt holesterīna sekrēcijas saistību ar žults sāls sekrēciju, modulēt iekaisuma procesus un nomākt aknu fibrozi. Urolitiāze ir akmeņu veidošanās urīnceļu sistēmā. Urīna kristāli un augsta kalcija oksalāta koncentrācija izraisa kanāliņu epitēlija iekaisumu, kas ir galvenie urolitiāzes riska faktori. PEE var novērst un ārstēt urolitiāzi ar kristālu inhibējošu, antioksidantu, pretiekaisuma, spazmolītisku un diurētisku iedarbību. Turklāt PEE var ievērojami novērst ar gentamicīnu saistītus nieru bojājumus, netraucējot gentamicīna antibakteriālo efektivitāti.

Atsauces

Āda

 
PEE plaši izmanto, lai ārstētu dažādus dermatiskus traucējumus, tostarp brūces, ādas infekcijas, iekaisumus, ekzēmas, nātreni, psoriāzi, kašķi un kukaiņu kodumus. PEE sastāvā esošie terpēni var darboties kā šķīdinātāji pāri epikutikulas barjerai un palielināt zāļu izplatīšanos caur stratum corneum. Ir vispāratzīts, ka PEE maina ādas caurlaidību un veicina matu augšanu, pastiprinot asinsvadu veidošanos matu dermas papillas, kas var palīdzēt matu augšanas agrīnajā stadijā, kas liecina par daudzsološu pieeju matu izkrišanas ārstēšanai ar PEE. Tiek ziņots, ka PEE ir ļoti augsta saules aizsardzības faktora vērtība, jo PEE var veidot vienmērīgu un ilgstošu saules aizsargkrēmu uz ādas un novērst ādas izžūšanu saules un vēja ietekmē. Hroniska nieze tiek definēta kā nieze, kas ilgst vairāk nekā 6 nedēļas un ir pietiekami spēcīga, lai traucētu dzīvesveidu. Nieze var liecināt par daudzām ādas slimībām, kā arī citiem nedermatoloģiskiem stāvokļiem. Vietējais PEE ir efektīvs hroniskas niezes ārstēšanā, jo ir pierādīts, ka PEE mazina niezi. Turklāt PEE var vājināt grūtniecības niezi, ko izraisa hormonālās izmaiņas. Ir dokumentēts, ka PEE sastāvā esošajam neomentolam ir inhibējoša iedarbība uz cilvēka epidermoīda vēža šūnām, izraisot audzēja augšanas, metastāžu un angioģenēzes nomākšanu. Ir pierādīts, ka PEE samazina melanīna sintēzi B16-F10 šūnās. Jo īpaši ziņots, ka PEE beta-kariofilēns mazina melanīna veidošanos. Ir labi zināms, ka PEE lokāla lietošana rada ilgstošu atvēsinošu iedarbību uz ādu pret sejas neiralģiju, galvenokārt pateicoties aukstuma receptoru kalcija kanāla telpiskajām izmaiņām un perikraniālā muskuļa atslābināšanai, izraisot ādas asins plūsmu uz pieres.
Atsauces

Elpošanas orgāni

 
Gaisā esošo smalko daļiņu iedarbība ir viens no riska faktoriem, kas var saasināt elpceļu iekaisumu un plaušu destrukciju astmas gadījumā. Relaksējošais PEE var kalpot kā spazmolītisks līdzeklis, jo gan PEE, gan tā sastāvdaļa pulegone ir efektīvi pret acetilholīna un KCl izraisītu trahejas gludo muskuļu kontrakciju, neietekmējot gangliju un NO darbību. Ir dokumentēts, ka mentols nomāc elpceļu sensoro kairinājumu reakciju uz dažādiem cigarešu dūmu kairinātājiem. Šie atklājumi liecina, ka mentols efektīvi uzsūcas elpceļos, radot lokālu koncentrāciju, kas ir pietiekama sensoro kanālu aktivizēšanai.
Atsauces

Hipoglikēmiskā un hipolipidēmiskā iedarbība

 
Cukura diabēts ir vielmaiņas traucējums, kam raksturīga hiperglikēmija, poliūrija, polidipsija un polifāgija, ar iespējamām komplikācijām, tostarp retinopātiju, nefropātiju, neiropātiju, ketoacidozi un tā tālāk. Ir pierādīts, ka PEE pazemina glikozes līmeni asinīs, paaugstina insulīna un C-peptīda līmeni un uzlabo aizkuņģa dziedzera beta šūnu struktūru], norādot, ka PEE var kalpot kā hipoglikēmisks līdzeklis cukura diabēta un tā komplikāciju gadījumā. Turklāt PEO var efektīvi pretoties hiperlipidēmijai, uzlabojot lipīdu metabolismu, samazinot kopējā holesterīna, triglicerīdu un zema blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeni serumā, ko papildina ievērojams augsta blīvuma lipoproteīnu holesterīna līmeņa paaugstināšanās un aterosklerozes indeksa samazināšanās hiperlipidēmiskām žurkām. Turklāt PEE var paaugstināt aknu glutationa līmeni, uzlabot aknu darbību un antioksidantu aktivitāti un pēc tam palielināt glikozes uzņemšanu un izmantošanu asinīs, kas var būt pamatā PEE hipolipidēmiskajai un hipoglikēmiskajai iedarbībai.
Atsauces

Klīniskie pielietojumi

Ļoti daudzi pierādījumi liecina, ka PEE var izmantot gan klīniskajā praksē vairāku slimību ārstēšanā, gan arī un citās jomās, piemēram, pārtikas un kosmētikas rūpniecībā.

Pielietojums kuņģa-zarnu trakta slimībās

 
KZS un funkcionālā dispepsija ir bieži sastopami funkcionāli kuņģa-zarnu trakta traucējumi ar simptomiem, kas pārklājas. PEE ir efektīvs ar KZS saistītiem simptomiem, kas var būt arī funkcionālāas dispepsijas pacientiem, uzlabojot gastroenteroloģisko funkciju, uzlabojot gremošanu un mazinot sāpes vēderā un vēdera uzpūšanos. PEE izraisa ievērojamu pīlora gredzena atvēršanos un ietekmē enterocītu transportēšanas aktivitāti zarnu lūmenā, kavējot tā glikozes uzņemšanu. Turklāt PEE spēlē lomu kuņģa-zarnu trakta gludo muskuļu atslābināšanā, kas ir noderīga KZS ārstēšanā. Mentolam, vienai no galvenajām PEE sastāvdaļām, piemīt kalcija antagonista īpašība, kas ir salīdzināma ar spēcīgu kalcija kanālu blokatoru, jo mentols krasi samazina kalcija pieplūdumu. PEE var atvieglot gremošanas traucējumu simptomus, jo PEE atslābina apakšējo barības vada sfinkteru un gludos muskuļus, ja to uzklāj uz muskuļu sloksnēm in vitro. Veseliem brīvprātīgajiem pēc PEE uzņemšanas uzlabojās kuņģa iztukšošanās, kas liecina, ka agrīna kuņģa iztukšošanās tika paātrināta. Turklāt PEE piemīt antibakteriālas, pretiekaisuma, antioksidanta, imūnmodulējošas un anestēzijas aktivitātes, kas visas var uzlabot KZS ārstēšanu. Turklāt PEE var mazināt spazmas zarnu sieniņās, ļaujot labāk vizualizēt zarnu ar kolonoskopiju. Visbeidzot, PEE lokāla lietošana kā aromterapija var novērst drudzi, mazināt sliktu dūšu un vemšanu un uzlabot gremošanu.
 

Kairinātu zarnu sindroms

Tievās zarnas baktēriju disbalanss  un laktozes nepanesamība ir saistīti ar palielinātu gāzu veidošanos, kas izraisa diskomfortu un vēdera pūšano,s kas tiek uzskatīti arī par galvenajiem KZS (kairinātas zarnas sindroms) simptomiem. Turklāt augsta celiakijas izplatība novērota pacientiem ar vēdera pūšanos un caureju, un ir pozitīvs H2-laktozes izelpas tests. Šiem pacientiem simptomi, kas saistīti ar laktāzes deficītu, vairums gadījumos ir vienīgie celiakijas izpausmē. Piparmētru eļļai ir tikusi pārbaudīta bērniem un pieaugušajiem ar KZS un ir iegūti nedaudz pretrunīgi rezultāti. Nesenā metaanalīze par šo tēmu secināja, ka piparmētru eļļas loma vēl nav bijusi 100% neapšaubāma Šajā sakarā viens dubultmaskēts pētījums, ko veica L. Marcio et al. 57 pacienti ar kairinātu zarnu sindromu ārstēja ar piparmētru eļļa (divas zarnās šķīstošās kapsulas divas reizes dienā vai placebo) un 4 nedēļu ārstēšana ar piparmētru eļļu uzlaboja vēdera simptomi pacientiem ar kairinātu zarnu sindroms.

Atsauces

Pēcoperācijas slikta dūša

Ieelpotā ēteriskā eļļa caur deguna gļotādu un plaušām var uzsūkties sistēmiski. Pēc ievadīšanas inhalācijas veidā PEE dažu minūšu laikā nonāk asinsritē, jo lipofīlais PEE viegli uzsūcas smadzenēs, lai ātri iedarbotos. Pēcoperācijas pacientiem ir nosliece uz sliktu dūšu un vemšanu, jo vagusa vai simpātiskā nerva stimulācija, stipras sāpes, iekšējo orgānu traumas, zāles un anestēzija var stimulēt smadzeņu receptorus, izraisot pēcoperācijas ciešanas. Piemēram, pēc ķeizargrieziena sievietes bieži izjūt sliktu dūšu un diskomfortu. PEE aromterapija var būt adjuvanta ārstēšanas stratēģija pēcoperācijas sliktas dūšas un vemšanas gadījumā, jo PEE var novērst šos C sekcijas izraisītos traucējumus, neizraisot sedāciju. Pēcoperācijas urīna aizture ir bieži sastopama anestēzijas komplikācija, kas izraisa pacientu agoniju un neapmierinātību periodiskas kateterizācijas dēļ, kā arī izraisa urīnizvadkanāla traumu un iespējamu infekciju. Tiek ziņots, ka norīts vai lokāli ieelpots PEE ievērojami samazina vajadzību pēc periodiskas kateterizācijas, nodrošinot ātru iejaukšanos urīna aiztures ārstēšanā.

Atsauces

Secinājumi un perspektīvas

Piparmētru ēteriskā eļļā (PEE) ir mentola gaistošo sekundāro metabolītu maisījums ar spēcīgu piparmētru aromātu un vēsu, nedaudz rūgtu garšu. Ir labi zināms, ka PEE galvenokārt sastāv no mentola, mentona, neomentola un izomentona, kam ir spēcīga pretiekaisuma, antibakteriāla, pretvīrusu, skolicīda, imūnmodulējoša, pretaudzēju, neiroprotektīva, pretnoguruma un antioksidanta iedarbība. PEE arī parāda kuņģa-zarnu trakta, aknu, nieru, ādas, elpošanas, smadzeņu un nervu sistēmu farmakoloģisko aizsardzību, kā arī rada hipoglikēmisku un hipolipidēmisku iedarbību. Pašlaik PEE plaši izmanto kuņģa-zarnu trakta un dermatoloģisko slimību, pēcoperācijas adjuvanta terapijas, uztura, kosmētikas rūpniecībā un citās jomās. Mentola ekstrakcija un PEE izolēšana ir sarežģīta, taču būtiska PEE pakārtotajai izpētei, kas ietver bioloģisko aktivitāšu novērtēšanu, farmakoloģiskās iedarbības noteikšanu un lietojumu novērtēšanu. Mūsdienās no PEE ir izolēti četru veidu sastāvdaļas, tostarp mentols, mentons, neomentols un izomentons. Tomēr, lai īstenotu pakārtoto PEE pētījumu, dažas citas jaunas PEE bioaktīvās sastāvdaļas būtu jāidentificē ar vismodernākajām tehnoloģijām, piemēram, superkritisko šķidruma ekstrakciju, membrānas atdalīšanas tehnoloģiju un daļēji bioniskās ekstrakcijas tehnoloģiju. Līdz šim PEE bioloģiskās aktivitātes un farmakoloģiskā iedarbība ir plaši pētīta. Tomēr padziļinātie mehānismi, kas ir šo darbību pamatā, bija sarežģīti un joprojām grūti notverami. Pamatmehānismiem ir ļoti nepieciešama intensīva izmeklēšana, izmantojot vismodernākās metodes. Jo īpaši ir jāprecizē molekulārie mērķi un iesaistītie signalizācijas ceļi, uz kuriem darbojas PEE. Šajā gadījumā var noskaidrot dažus jaunus mērķus un to secīgās kaskādes PEEO. Visnotaļ raksturīga ir transdermālā uzsūkšanās pēc PEE lokālas ievadīšanas, kas nodrošina ērtu medikamentu lietošanu gan lokālu slimību, gan sistēmisku traucējumu gadījumā pēc PEE uzsūkšanās asinsritē. Tā kā PEE ir vairāku sastāvdaļu maisījums, uzmanība jāpievērš citām PEE sastāvdaļām, piemēram, mentons, neomentols un izomentons, kas pārskatāmā nākotnē atvieglos PEE visaptverošo darbības mehānismu noskaidrošanu.

Image
15 kapsulas

Spasmoil

Spasmoil sastāvā esošās piparmētras un fenheļa ēteriskās eļļas palīdz samazināt vēdera uzpūšanos, kā arī tām piemīt spazmolītisks efekts. Piparmētra palīdz mazināt meteorismu. Fenhelis palīdz uzlabot gremošanu.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Dalīties