Dabas vielas

Kopsavilkums par svarīgāko

Kanēlis ir ticis izmantots gadsimtiem ilgi gan kā garšviela, gan kā medicīnisks līdzeklis. Ir zināms, ka tas samazina vēža, hiperlipidēmijas un hiperglikēmijas risku pateicoties dažādu funkcionāli aktīvu savienojumu klātbūtnei tājā. Galvenās kanēļa aktīvās sastāvdaļas ir kanēļa maldehīds, kanēļa acetāts, kanēļa spirts, eugenols, tanīns, metilhidroksihalkona polimērs, kanēļskābe, kampars un citi. Starp parasti kultivētajām kanēļa sugām vairāk zināmi ir Cinnamon verum vai Cinnamonum zeylanicum (jeb "īstais kanēlis'), kas pazīstams arī kā Ceilonas kanēlis, kas ir atzīts par vērtīgāku aktīvo savienojumu sastāva ziņā, salīdzinājumā ar tā līdzinieku Cinnamonum cassia. Dažādas kanēļa auga daļas, piemēram, miza, saknes un lapas, satur dažādus aktīvo savienojumu sastāvus un to ekstrakti tiek izmantoti medicīnā. Kanēļa eļļas un oleosveķi bieži tiek izmantoti pārtikas rūpniecībā, pateicoties to garšai un veselīgumam. Ir pierādīts, ka kanēlis efektīvi samazina zema blīvuma lipoproteīnu un seruma triglicerīdu daudzumu. Tiek pieņemts, ka augstas antioksidantu īpašības samazina dažāda veida vēža risku. Kanēļa ekstraktu pretmikrobu īpašības bieži tiek ņemtas vērā Āzijas endēmiskajās ārstniecībās un ir klīniski pierādītas. Starp visiem īpaši svarīgi ir kanēļa spēja palielināt jutību pret insulīnu un tādējādi samazināt 2. tipa diabēta risku.

Ievads

 
Kanēlis jau vairākus gadsimtus ir atzīts par vienu no visbiežāk lietotajām garšvielām pasaulē un Amerikas Savienoto Valstu Pārtikas un zāļu pārvalde (FDA) kanēlim ir izdevusi GRAS atziņu kā vispārēji drošu. Kanēlis Āzijas valstīs ir izmantots kā garšviela un augu izcelsmes zāles jau gadsimtiem ilgi. Apmēram 250 kanēļa koku un krūmu šķirnes ir izplatītas Dienvidaustrumāzijā, Ķīnā un Austrālijā. Parasti kanēļa ģints augu iekšējo mizu iegūst, lai apstrādātu kā garšvielu. Šis ir tropu augs, kas ir pieejams kā divas galvenās šķirnes: C. zeylanicum (C. verum vai Ceilonas kanēlis vai īstais kanēlis) un Cinnamon cassia (C. aromaticum vai Ķīnas kanēlis). Kanēlis ir viena no visbiežāk izmantotajām garšvielām ēdienu gatavošanā. Papildus kulinārijas izmantošanai kanēlis tiek uzskatīts par elpceļu, gremošanas un ginekoloģisko līdzekli vietējā ājurvēdas medicīnā. Apsverot katru kanēļa koka daļu; miza, lapas, ziedi, augļi un saknes, tiem visiem ir kāds medicīnisks vai kulinārijas lietojums. Kanēļa lapas ir 7–18 cm garas, olveidīgi iegarenas formas lapas un ziedi, sakārtoti, zaļganā krāsā un ar nepatīkamu smaku. Arī kanēlis satur 1 cm violetas krāsas ogu augļus ar vienu sēklu. Īstais kanēlis (C. zeylanicum / C. verum) ir mūžzaļš krūms vai mazs koks, kas pieder Lauraceae ģimenei. Kanēļa mizas un lapu eļļas tiek ražotas no C. zeylanicum, Šrilankas vietējā koka. Ceilonas jeb īstais kanēlis ir vidēja izmēra, aug līdz 16 m augstumā un līdz 60 cm diametrā krūšu augstumā; miza ir plāna, gluda, gaiši rozā brūna; lapas pretējas, eliptiskas vai ovālas līdz lancetiskas-ovālas; ziedi gaiši dzeltenīgi zaļi; dzimtene Indijas dienvidos un Šrilankā. Dienvidāzijas reģionā lielākā un labākā kanēļa garšviela, kanēļa mizas eļļa un lapu eļļa tiek ražota no Šrilankas vietējiem kokiem. C. zeylanicum, kas pazīstams arī kā Ceilonas kanēlis, viegli atšķiras no citiem, pamatojoties uz spalvu izskatu un mīkstas un gaišas krāsas slāņu sastāvu, savukārt pārējie ir tumši, cieti un dobi un sarullēti vienā kārtā.

Ķīmiskais sastāvs

Galvenās kanēļa aktīvās sastāvdaļas ir kanēļamaldehīds, kanēļa acetāts, kanēlspirts, eugenols (galvenokārt lapās), tanīns, metilhidroksihalkona polimērs, kanēļskābe, veiterhīns, gļotas, diterpēni, proantocianidīni, β-linolfilēns un metilchavikols. Ir būtiskas atšķirības gaistošo eļļu sastāvā, kas iegūtas no mizas, lapām un saknēm. Tādējādi to farmakoloģiskā iedarbība ir atšķirīga. Tas pats ogļūdeņražu klāsts dažādās augu daļās parasti ir dažādās proporcijās ar tādām primārajām sastāvdaļām kā; kanēļamaldehīds (miza), eugenols (lapa) un kampars (sakne). Katra šī auga daļa piedāvā dažādas kanēļa eļļas ar atšķirīgām īpašībām kas nosaka tā nozīmi dažādās nozarēs. Kā piemērs; atšķirībā no lapām un mizas, saknei, kuras galvenā sastāvdaļa ir kampars, ir minimāla komerciālā vērtība. Šīs ķīmiskās daudzveidības dēļ kanēlim ir plašs ārstniecisko priekšrocību klāsts.

Atšķirība starp C. zeylanicum un C. aromaticum

“Īsto” kanēli un “kasijas” kanēli var atšķirt galvenokārt pēc kumarīna satura. Kumarīni ir dabiski augu savienojumi ar spēcīgu antikoagulantu darbību. Kumarīna daudzums Ceilonas kanēlī (C. zeylanicum) mēdz būt ļoti mazs, lai tas radītu negatīvu ietekmi uz veselību, salīdzinot ar C. aromaticum (kasiju). Kumarīniem var būt arī potenciāli toksiska ietekme uz aknām. Tādējādi regulāras lielas kanēļa kasijas devas var būt hepatotoksiskas, jo tās satur augstu kumarīna līmeni (0,8% līdz 10,63%). Lai gan izsitumi uz ādas bija vienīgā blakne, par kuru tika ziņots līdz šim sakarā ar biežu mērenu devu lietošanu

Kanēļa dotie ieguvumi veselībai

Kanēli plaši izmanto medicīnā tā unikālo īpašību dēļ. Tās ēteriskajā eļļā ir daudz trans-kanēļamaldehīda, kam piemīt pretmikrobu īpašības pret dzīvnieku un augu infekcijām, kā arī pret saindēšanos ar pārtiku un bojājošām baktērijām un sēnītēm. Cinnamomum sp. mizu un lapas parasti izmanto kā garšvielas mājsaimniecību virtuvēs un tās destilētās ēteriskās eļļas izmanto pārtikas un dzērienu rūpniecībā kā aromatizētājus. In vitro un in vivo pētījumi ar dzīvniekiem/cilvēkiem, kas veikti dažādās pasaules daļās, ir parādījuši vairākas labvēlīgas Ceilonas kanēļa iedarbības uz organismu, piemēram, pretiekaisuma īpašības, pretmikrobu aktivitāti, sirds un asinsvadu slimību samazināšanos, uzlabotas kognitīvās funkcijas un samazinātu resnās zarnas vēža risku. Ārējā miza, iekšējā miza, lapas ir kanēļa auga ārstnieciskās daļas, kas ir bagātas ar kanēļamaldehīdu, A tipa procianidīnu un B tipa procianidīnu. Tāpēc tai ir antioksidanta, pretmikrobu, pretiekaisuma, pretdrudža un pret čūlu iedarbība.

Cinnamomum zeylanicum piemīt dažādas labvēlīgas bioloģiskas īpašības, piemēram, antioksidanta, pretiekaisuma, pretmikrobu, antibakteriāla, pretdiabēta, pretdrudža un pretsāpju iedarbība, imunoloģiska iedarbība un pretalerģiska iedarbība. Kasijas mizai piemīt daudzsološas pretvēža, pretčūlerogēnas un pretaudzēju īpašības. Izņemot iepriekš minētos ieguvumus veselībai, kanēli var izmantot kā līdzekli saaukstēšanās, klepus, sliktas dūšas, vemšanas, vēdera uzpūšanās, astmas, paralīzes, bronhīta, sliktas elpas, caurejas, gremošanas traucējumu, gāzu un vēdera uzpūšanās, kuņģa darbības traucējumu, nervu traucējumu, vājuma gadījumā. apetīte, nogurums, dzirdes zudums, dispepsija, pārmērīgas menstruācijas, dzemdes traucējumi, gonoreja, dzemdes asiņošana, menorāģija, asinsrites veicināšana, menopauzes simptomi, reimatiskie stāvokļi, uzlabo smadzeņu darbību un uzlabo resnās zarnas veselību

Kanēļa pievienotā vērtībā citiem produktiem

Kanēlis ir unikāls augs, kas ražo ēterisko eļļu dažādās kanēļa koka daļās, piemēram, lapās, mizā un saknēs, taču tā ķīmiskais sastāvs ir pilnīgi atšķirīgs. Kanēlis tiek izmantots arī tīrā veidā vai karija maisījumos kā sastāvdaļa, kā arī granulu veidā. Kanēļa pulveri var iegūt, samaļot mizu, un kanēļa eļļu var iegūt, izmantojot kanēļa lapas, izmantojot ūdens vai tvaika destilācijas metodi [10]. Eļļu, kas iegūta no kanēļa mizas, izmanto pārtikas un farmācijas rūpniecībā. No kanēļa lapām iegūtā eļļa ir lētāka nekā no mizas iegūtā eļļa un to galvenokārt izmanto aromatizētāju rūpniecībā. Kanēļa oleosveķus, ko iegūst no mizas, ekstrahējot ar šķīdinātāju, parasti izmanto kā garšvielu un aromatizētāju galvenokārt ēdiena gatavošanai un cepšanai, piemēram, kūkām un konditorejas izstrādājumiem. Kanēlis ir daudzpusīga garšviela, ko var pievienot jebkuram ēdienam.

Ceilonas kanēļa pretdiabēta iedarbība

Kanēlis (C. zeylanicum) ir viena no visaugstāk novērtētajām garšvielām diabēta ārstēšanā. Kanēlis ir atzīts par ļoti efektīvu, kas samazina cukura diabēta izraisītās veselības komplikācijas. Tāpēc lietošanu var veicināt kā vielmaiņas modulatoru cilvēkiem, kuri cieš no diabēta. Pašlaik kanēlis ir pieejams tirgū kā profilaktisks papildinājums metaboliskā sindroma, insulīna rezistences un 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai. Daži klīniskie pētījumi parādīja, ka kanēlis un tā ekstrakti sasniedza terapeitisku efektu diabēta pacientiem. Sistemātisks pārskats, ko veikuši Ranasinghe et al. par C. zeylanicum ārstniecisko īpašību ietekmi uzrāda daudzus labvēlīgus efektus gan in vitro, gan in vivo. Ikdienas uzņemšana 1–6 g kanēļa nozīmē glikozes līmeņa pazemināšanos serumā pēc 40 dienām. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde ir noteikusi “dienas pieļaujamo devu” apmēram tējkaroti dienā jeb 0,1 mg/kg ķermeņa svara. Kanēļa ekstrakti var aktivizēt glikogēna sintēzi, aktivizēt insulīna receptoru kināzi, palielināt glikozes uzņemšanu, inhibēt glikogēna sintāzes kināzi-3 un inhibēt insulīna receptoru defosforilāciju, izraisot maksimālo insulīna receptoru fosforilēšanos. Iepriekš minētā mehānisma rezultātā kanēlis palielinās jutību pret insulīnu. Arī inhibējot insulīna receptoru fosfatāzi, tas palielina jutību pret insulīnu. No C. zeylanicum iegūtais kanēļamaldehīds var arī samazināt glikozes koncentrāciju plazmā, izdalot insulīnu no aizkuņģa dziedzera β-šūnām un efektīvāk samazināt HbA1c līmeni streptozotocīna izraisītā gadījumā. Cinnamaldehīdam ir spēja samazināt glikozes līmeni plazmā efektīvāk nekā metformīnam. Hlebowicz et al.  ​​apgalvoja, ka kanēļa uzņemšana var palielināt glikagonam līdzīgā peptīda-1 koncentrāciju pēc ēšanas, samazināt insulīna koncentrāciju un stimulēt insulīna receptorus. Kanēlis ir koncentrēts ar ļoti bioaktīviem savienojumiem. Bioaktīvie savienojumi, kas pieejami kanēļa eļļā, uzlabo olbaltumvielu ekspresiju, kam ir liela nozīme insulīna signālu pārnešanā, glikozes transportēšanā un dislipidēmijas regulēšanā. Līdzsvara traucējumi starp brīvajiem radikāļiem un oksidatīvo stresu var izraisīt arī audu bojājumus. Oksidatīvais stress augstā līmenī palielina insulīna rezistenci. Tas izraisa glikozes tolerances un 2. tipa cukura diabēta traucējumus. Kanēlī pieejamie antioksidanti spēj aizsargāt pret diabētu. Visticamāk, šī iespējamā atveseļošanās var būt saistīta ar antioksidantu savienojumiem, piemēram, flavonoīdiem, kanēļamaldehīdu, eugenolu un linalolu, kas atdarina superoksīda dismutāzes un glutationa aktivitāti un kam piemīt brīvos radikāļus attīrošas īpašības. IM et al. atklāja, ka gan ar polifenoliem bagātinātais C. verum ekstrakts, gan ar polifenoliem bagātinātais dekumarinēts C. cassia ekstrakts uzrāda glikozes līmeni asinīs pazeminošu iedarbību. Arī Deiviss et al.  ir atradis, ka polifenols A, kas pieejams kanēlī, arī ir atbildīgs par glikozes līmeņa pazemināšanos asinīs. Polifenols kanēlī stimulē insulīna receptorus, kā arī inhibē fermentu, kas tos inaktivē. Tādējādi palielinās šūnu spēja izmantot glikozi. Tie ir saistīti arī ar insulīna jutības palielināšanu, inhibējot tirozīna fosfatāzes enzīmu, kas izraisa insulīna receptoru inaktivāciju.

In vivo pētījumu rezultāti
Pētījumi uz cilvēkiem
Izmantotās atsauces

Secinājumi

Kanēlis uzrāda plašu veselības ieguvumu klāstu pateicoties  dažādu aktīvo savienojumu daudzumam tajā.  Tika uzrādīta acīmredzama augsta antioksidanta aktivitāte, kas kontrolē hiperlipidēmiju un kanēļa pretmikrobu īpašības. Daudzos pētījumos ir pierādīta kanēļa spēja kontrolēt glikozes līmeni asinīs pēc ēšanas. Tādējādi to var ieteikt kā pārtikas/zāļu sastāvdaļu.

Īsto kanēli saturoši produkti

Image
Aterolip D 30 kapsulas

AteroLip D sastāvā esošais kanēlis un hroms palīdz uzturēt normālu glikozes līmeni asinīs.

Sastāvs:

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

SASTĀVS:

Kanēļa (Cinnamomum verum) mizas pulveris, magnija oksīds,  želatīns (kapsulas apvalks), fermentētu sarkanā rauga rīsu (Monascus purpureus) pulveris (5% monakolīns K), niacīns (nikotīnskābe), polikosanols (60% oktakosanols), inulīns (šķiedrviela), taukskābju magnija sāļi (pretsalipes viela), vitamīns B6 (piridoksīna hidrohlorīds), dzelzs oksīdi (kapsulas apvalka krāsvielas),  folijskābe (pteroilmonoglutamīnskābe), hroma pikolināts, vitamīns D3 (holekalciferols), vitamīns B12 (ciānkobalamīns).

Dalīties